Při astmatickém onemocnění, které je vyvolané chronickou zánětlivou nebo alergickou reakcí, dochází k dráždění dýchacích cest, to vede ke ztíženému dýchání až dušnosti (dušnost – nepříjemný pocit nedostatku vzduchu).
Častý je i kašel, který se zhoršuje převážně v noci. Alergické astma vzniká při alergii na potraviny, pyly, prach, zvířecí srst, roztoče, plísně, některé léky nebo parfémy.U dětí, které začnou do jednoho roku od narození trpět alergií na vaječné bílkoviny, roztoče, pyly a kočičí výstelku, se předpokládá riziko pozdějšího rozvoje alergického astmatu. Riziko vzniku alergického astmatu je 10 – 20 krát vyšší než nealergického. V dětském věku astma častěji trápí chlapce. V pozdějším věku trápí převážně ženy, a to nejvíce kolem padesátého roku.
Astma se vyléčit nedá, můžeme ho ale dostat pod kontrolu, dokonce se můžeme stát vrcholnými sportovci. Dostat astma pod kontrolu se nám bohužel bude dařit hůře, pokud je jeho původem alergie, pasivní kouření nebo pokud máme matku astmatičku (ta by neměla kouřit v těhotenství ani potom).
Dlouhodobý průběh astmatu může způsobit výrazné nevratné zúžení dýchacích cest, které průběh nemoci ještě zhoršuje. Platí proto, že čím dříve začneme astma léčit, tím méně obtíží budeme mít do budoucna – plíce nám to oplatí svým zdravím.
Astma se podle závažnosti dělí do čtyř stupňů:
1. stupeň – občasné astma – denní příznaky se objevují méně než 1x za týden, noční méně než 2x za měsíc.
2. stupeň – lehké přetrvávající astma – denní příznaky méně než 1x týdně, noční méně než 2x za měsíc.
3. stupeň – středně těžké přetrvávající astma – záchvaty každý den i při běžných činnostech. Noční příznaky častěji než 1x za týden.
4. stupeň – těžké přetrvávající astma – trvalé příznaky i s razantním omezením fyzické aktivity. Noční záchvaty velmi časté, i několikrát za noc.
Astma léčíme léky úlevovými a léky preventivními.
Léky úlevové (záchranné) dokáží rychle odvrátit nepříjemné příznaky astmatu, působí však krátkodobě.
Léky preventivní (kontrolující astma) se snaží zabránit vzniku příznaků, mají dlouhodobější účinek. Bereme je pravidelně každý den, i když právě nepociťujeme příznaky.
S léky a různými opatřeními vám poradí váš lékař, já si na závěr dovolím pár babských rad:
Pravá káva, pravý čaj a pravé kakao – příznivce kávy jistě potěší, že kofein patří mezi přírodní léčiva. Kofein spolu s dalšími důležitými látkami, které se vystují v kávových semenech, čajových lístcích nebo kakaových plodech, rozšiřují cévy. Výzkumníci z Manitobské univerzity v Kanadě tvrdí, že dva šálky silné kávy jsou dobré jako první pomoc při astmatickém záchvatu. Navíc pravidelné pití dvou šálků kávy denně snižuje pravděpodobnost výskytu astmatu až o 23%.
Velkou zásluhu v jídelníčku sklízejí ostré potraviny – feferonky, pepř, kari (zázvor, kardamom, koriandr), cibule, česnek, pórek, křen, řeřicha nebo ředkvička.
Věra Chvojková, profesionální aromaterapeutka, na velké části pacientů vypozorovala astmatický záchvat pouze na základě emocionálních jevů jako jsou strach, stres. Někteří pacienti díky psychoterapeutické léčbě dostali své astma pod kontrolu, přesto u nich citlivost na alergeny zůstala stejná.
Napsal/a: Klára J.
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)
Ta káva je hodně zajímavá, i když tedy – zažila jsem dost pacientů se silným astma záchvatem, ale že by měli zrovna chuť na kafe bych neřekla:-(Netvrdím ale, že to není pravda, spíš jen přesvědčit pacienta, aby ho vypil, když má v dané chvíli starosti jinde….
To, že astma patří mezi psychosomatické nemoci je známo už dlouho, nás to učili už na zdrávce před x lety, koneckonců je to vidět i v každém hollywoodském filmu:-)