MUDr. Doležal: Neočkovat dítě je špatná volba

Rubrika: Očkování

873331_sweet_napNázory na povinné očkování dětí se různí. Jedny zdůrazňují, že zájmem dětí je jednoznačně povinnost očkovat je, další upozorňují na lidská práva rodičů, kteří své dítě z jakýchkoli důvodů nechat očkovat nechtějí…

Neurolog Ondřej Doležal z pražské nemocnice, který coby dobrovolník jezdí již tři roky při organizaci Czech Aid pomáhat léčit potřebné do Zambie, je pro zachování povinného očkování.

České instituce (včetně Nejvyššího správního soudu) sankcionují rodiče, jež nenechají očkovat své děti proti TBC, dávivému kašli, tetanu, záškrtu, hemofilovým nákazám, žloutence, obrně, spalničkám, zarděnkám či příušnicím. Povinné očkování pro děti ale zdaleka neplatí ve všech evropských státech. Dobrovolné je například ve Spolkové republice Německo, kde za děti do 16 let rozhodují rodiče. Nebo v Rakousku, kde se mladiství mohou sami, bez vůle rodičů, rozhodnout již od 14 let věku. Každoročně je tam vyhlašován úředně schválený očkovací kalendář. Dobrovolnost dětského očkování je platná i ve Švýcarsku, kde je na rodiče každý rok apelováno, aby zvážili důležité rozhodnutí. Dobrovolné očkování pro děti je též například v Norsku, Švédsku či Holandsku… Jaký je váš názor?

Když se člověk rozhodne, že nechce své dítě nechat očkovat, není to správná volba. Vždycky se sice dají vytáhnout nějaké statistiky, že se po očkování proti příušnicím či hepatitidě stalo to a to a v nejkrajnějším případě dítě třeba i zemřelo. Takové raritní případy nás ale neopravňují k tomu, abychom děti očkovat nenechali. Ať si takoví rodiče zajdou do lékařské knihovny a v některé lékařské učebnici si najdou dětské nemoci, o jakých se psalo třeba v roce 1920. Uvidí, co riskují pro své děti. Uvidí takové obrázky nemocných dětí, až jim budou oči přecházet. Pak ať si vezmou ten jeden případ komplikací po očkování na milion bezproblémových. Nebo ať se jedou podívat do Subsaharské Afriky, s čím se tam u dětí potýkáme…

Jedna z námitek proti povinnému očkování dětí zní, že i kdyby nebylo povinné, asi 98 % populace by děti očkovat nechalo. A zbylá 2 % by zákeřné nemoci, podle těchto názorů, prý neměla od koho chytit… Další argument odpůrců a odpůrkyň povinnosti dětského očkování zní: Proč by mělo být dítě očkováno proti Hepatitidě B, když tato nemoc se dá přenést jen krví nebo pohlavním stykem… Co na to říkáte?

To lze lehce vyvrátit: Známe případy, že se člověk touto nemocí nakazil a dodnes nevíme, jak. Neměl ani transfuzi, nebyl ani drogově závislý, přesto měl asi oděrku nebo jiné poranění. Může se opravdu stát, že se dítě zraní na kole a při špatné konstelaci se nakazí. Povinnost očkování dětí bych v ČR ponechal. Spíš než sankce za porušení povinností bych ale uplatnil vysvětlující rozhovory, dialog s rodiči, kteří dospěli k odporu proti očkování. Zavřít za to rodiče do vězení nebo mu udělit finanční sankce, není řešení.

Autorka je interní redaktorkou gitY.
zdroj: gitA

Vyjádření autorky: Rozhovor o povinném očkování dětí jsem iniciovala a uskutečnila proto, že jsem před časem s lékařem Ondřejem Doležalem publikovala rozhovor o léčení v Zambii, kde děti často umírají na u nás často lehce léčitelné nemoci. Do toho jsem četla zprávy o protestech některých rodičů proti povinnému očkování v ČR. Vyhledala jsem proto argumenty proti povinnému očkování dětí a pokusila se je konfrontovat s názory lékaře, který má řadu zkušeností a je jednoznačně pro zachování této povinnosti.

Napsal/a: Andrea Cerqueirová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • nemocenská víkend

  Máš můj obdiv. A já si stěžuji, že bych měla jít na třetí operaci čelistí… Jsi úžasná osobnost a strašně moc bych přála nejen tobě, ale i lidem s podobnou diagnozou, aby se objevil lék

  http://zivotsnemoci.cz/category/diety/

 • Anonymní

  Přesně tak, Dášo!
  Lenka

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Asi se mnou nebudete souhlasit, ale mně se systém očkování vůbec nelíbí.
  Dítě do svých 18 měsíců dostane do těla napícháno tolik nemocí, že není divu, jaké pak jsou poruchy imunity, a o horších důsledcích ani nehovořím.
  Rozhodně nesouhlasím s tím, že očkování musí být povinné (což je). Přece co dáte dítěti najíst, nebo do jaké školy ho dáte apod., to také (a velmi) ovlivňuje jeho život a zdraví. Také dnes už můžete odmítnout ATB pro dítě (pokud nejde fakt o hodně nebezpečnou chorobu), tak proč ne očkování?
  Všechno má své pro a proti, a s názvem článku („Neočkovat dítě je špatná volba“) rozhodně nesouhlasím.

 • Moje sestřenice dostala po očkování „trojkombinace“ obrnu mozku :-(( Lékaři tvrdí, že „to tam už někde muselo být“… ale pokud se zajímáte více o tyto případy, zjistíte, že „to“ zase není až tak ojedinělý případ :-(( Zvlášní je, že sestřenici zakázali jakékoli další očkování….

  Dnes díky tetě, která ji odmítla dát do ústavu, mluví, chodí, má zvláštní školu, je zaměstnaná v podniku zaměstnávající ZTP… Nikdy nebude samostatná..

  Neříkám kdo má pravdu – ale NIKDO neví kdo má pravdu – co lékař, to názor …

  Můj názor – očkovat, ale novou šetrnější vakcínou.

 • Anonymní

  Dle mého názoru Katka i MarillaEuna mají pravdu v tom, že děti by se určitě neměly očkovat v tak ranném věku. Jak píše MarillaEuna, i lékaři, především imunologové, na to mají ve velké většině stejný názor. Tedy očkování určitě ano, ale odložit na později (i těch šest týdnů si myslím je dost brzy) a rozložit do delších časových úseků a ne že v prvních dvou letech života do dítěte perou jendu vakcínu za druhou! To musí být pro to malé tělíčko dost náročné. Četla jsem o hodně případech, bohužel i horších, než je Jenda, takže dovedu pochopit rozhořčení a nechuť některých rodičů vůči očkování.
  Na druhou stranu ale Zuzkasim dávám zapravdu v tom, že spousta rodičů o očkování téměř nic neví ani se nesnaží zjistit a nechají se snadno ovlivnit čímkoliv, takže povinné očkování bych asi zachovala, jen dala volnost v tom kdy dítě očkovat.
  Daniela

 • Mrkla jsem na stránky Rozalio, je fakt, že jsou zajímavé. Považuji se za vzdělanou bytost se zájmem o zdravý životní styl, ale přesto mě články, diskuse ani příběhy nijak zvlášť nepřesvědčily o tom, že očkování není důležité. Např. článek na pokračování o vyvracení mýtu o očkování poukazuje na výzkumy provedené v 50. letech min. století, což je pro mě téměř 60 let staré, tehdy byla tak maximálně malá moje babička, která v ranném mládí onemocněla tuberkulózou a za očkování proti této nemoci by jistě vděčná byla. Ještě moje maminka byla narozená v době, kdy babička s dědečkem nebyli zcela doléčeni a musela být proto sledována.
  Nemyslím si, že většina rodičů je schopna si sehnat věrohodné informace pro a proti vakcínám, takže považuji povinné očkování za nejideálnější cestu. (Stačí mi, když vidím, jak maminky houfně objednávají očkování proti neštovicím aniž by o vakcíně něco věděli. Kamarádka neštovice v dětství neprodělala, před druhým těhotenstvím se začala o očkování zajímat a tak vím, že tato vakcína nemá jen svá „pro“ a člověk protilátky mít může aniž by onemocnění viditelně prodělal.) Horší pro ty, kteří z různých důvodů odmítnou, možná je začínám trochu chápat, ale nechat tuto zodpovědnost celou na rodičích nepovažuju rozumné.

 • MarillaEuna

  Pro mě má slovo očkování hořkou příchuť , neboť už téměř rok řešíme Jeníkovi problémy po očkování TBC – zvětšená uzlina v podpaždí. POdle všech doktorů, které jsme za rok obrazili, byla ta naše vakcína „nějaká špatná“ a proto ty problémy. Primář zdejší pediatrie nepovažuje za normální očkovat děti 4. den po narození, ale počkal by po 6ti nedělí. POdobný názor má většina doktorů,ve vyspělých zemích se od tohoto očkování upouští úplně, tak nechápu, proč se s tím nic nedělá. Do dalšího očkování jdeme s nechutí a hrůzou, protože Jendovi hrozí komplikace.
  POkud má někdo zájem o informace o očkování z druhé strany (ne komerční a nadšenecké) tak odkazuji na http://www.rozalio.cz.
  Jsem nabroušená a znechucená tím, že moje zdravé děťátko dostalo po narození do tělíčka takovej sajrajt, kvůli kterýmu musí trpět na punkcích. Tak to je pohled očkovací skeptičky. Přejeme všem děťulkám zdraví.

 • Anonymní

  Já sice nejsem zásadní odpůrce očkování, mladší syn má dokonce i některá nepovinná. Ale myslím, že náš systém očkování opravdu není dobrý – proč očkovat dítě proti tubeře hned po narození? Proto, že se někde vyskytl ojedinělý případ hepatitidy B u dítěte, musíme očkovat děti hned v prvním roce života? Prostě mslím, že se dává příliš mnoho očkování malým dětem. Klidně by se mohlo s některými počkat.
  Katka

 • Já spíš žasnu nad tím,že rodiče,kteří nechtějí děti nechat očkovat argumentují i tím,že nemoci,proti kterým se očkuje už tady nejsou a nedochází jim,že je to právě díky tomu očkování.Vždyť ty nemoci nejsou vymýcené,jenom se je díky očkování daří držet pod kontrolou.Ale spíš si myslím,že některé rodiče spíš rozčiluje to,že je to poviné a mají problém s tím,že jim někdo něco nařizuje,aniž by se snimi o tom někdo bavil.Lékař by měl umět slušně vysvětlit všechny negativa nemocí proti ketrým se očkuje tak,aby nerozhodní rodiče neměli pocit,že je někdo do něčeho tlačí jenom proto,že se to musí.Naše generace kolikrát ani neví,jaké strašné nemoci to byly a myslí si,že se vše dá vyléčit mávnutím kouzelného proutku.Já osobně jsem nad tím děti neočkovat nepřemýšlela ani minutu a jsem vděčná za to,že máme ten luxus očkování zadarmo a že je povinné mi nevadí ani kapánek.

 • Jovanka

  Já bych s těmi rodiči, kteří očkování odmítají, vedla rozhovor s argumenty – a pak bych je klidně do toho vězení zavřela.
  Vždyť jaká lidská práva rodičů, když nechtějí dětem zajistit zdraví? Nebo aspoň tu část, která zajistit lze?

 • Já tedy neznám nikoho, kdo by své dítě ani nechtěl dát očkovat (natož opravdu nedal), naopak, v mém okolí se lidé spíš snaží získat pro svoje děti ochranu i před jinými nemocemi, ač např. neznají všechna pro a proti nových vakcín. Nedokážu si představit situaci, ve které bych svoje dítě nenechala očkovat povinnými a hrazenými vakcínami. Naopak je mi moc líto dětí např. z Afriky, které musí umírat na nemoci, jimž my jsme měli možnost se celkem lehce vyhnout. Já jsem za očkování vděčná.

 • Lucienta

  Vůbec si nedovedu představit, že bych nenechala své děti očkovat, i když mi všechny tři po něm proplakali ještě dva dny, ale myslím si, že když potom ta nemoc propukne, je to daleko horší. A nedokážu pochopit rodiče, kteří vůbec váhají nebo dokonce nenechávají své děti očkovat.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist