A teď přiletí včelička

Rubrika: Očkování, Péče o miminko

Víte, proti čemu musíte dát své děti očkovat?
Díky povinnému plošnému očkování se u nás prakticky nevyskytují nemoci jako záškrt, černý kašel nebo obrna.
V prevenci očkováním patřila naše země vždy k nejlepším na světě. Lékaři odhadují, že kdyby se u nás přestalo s plošným očkováním, stálo by to život pěti set dětí ročně a další tisíce by byly ohroženy následky, leckdy trvalými…


Jak očkování funguje?

Vakcína, tedy očkovací látka se do těla vpraví většinou injekcí, i když v budoucnu mají být k dispozici i vakcíny ve formě spreje. Očkovací látka obsahuje většinou malé množství mrtvých bakterií, jejich těl či toxických látek, které produkují. Jindy obsahuje malé množství živých patogenů, které jsou však tak slabé, že nemohou vyvolat skutečnou nemoc. Oba typy vakcíny donutí tělo, aby začalo vytvářet protilátky. Ty ho pak chrání, když se setká s nákazou. Tvorba protilátek trvá několik týdnů. Aby tělo získalo dostatečnou imunitu, je někdy třeba podat ještě jednu nebo více posilovacích dávek. Kromě aktivních vakcín existují i pasivní, kdy se podávají přímo protilátky.

Koho ochrání

Některé vakcíny jsou účinné déle než 30 let, jako třeba očkování proti tetanu, jiné chrání kratší dobu. Také nepůsobí na každého stejně. Podle České pediatrické společnosti jsou očkovací látky proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, tetanu, dětské obrně a hemofilu účinné u 95 procent dětí, které ukončily očkovací proces. Očkování proti černému kašli chrání devadesát procent dětí, které dostaly tři dávky vakcíny.

Povinná očkování

Základní dětská očkování jsou u nás povinná a hradí je zdravotní pojišťovny. Připlácí se pouze na šetrnější vakcíny, které však postupně nahrazují ty původní, a jsou tak rovněž hrazené. Povinná očkování chrání před nemocemi, které mohou ohrozit život. Naprostá většina se aplikuje v dětství, výjimkou je očkování proti tetanu, které by se mělo opakovat každých deset až patnáct let. Která očkování a v jakém věku by u nás měl každý podstoupit, stanoví očkovací kalendář. Podle něj by každé dítě mělo v prvních letech života dostat vakcínu proti přenosné dětské obrně, záškrtu, černému (dávivému) kašli, tetanu, virové hepatitidě typu B, hemofilové infekci typu B, spalničkám, příušnicím, zarděnkám a tuberkulóze (TBC).

Co je to hexavakcína

Od loňského roku se u nás dětem podává hexavakcína, která chrání najednou proti šesti nemocem. Jsou to dětská obrna, záškrt, černý kašel, tetanus, hepatitida B a hemofilus B. Její výhodou je, že počet injekcí se snižuje o tři a celkový počet očkování o sedm. Dětské tělo je tak vystaveno menší zátěži a menší jsou i vedlejší účinky. Hexavakcína se podává ve čtyřech dávkách během prvních dvou let. Její používání doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Další kombinovanou vakcínou je ta proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Dětská obrna

Může mít lehčí průběh, ale může také skončit smrtí nebo způsobit vážné trvalé následky. Virus se dostane do zažívacího systému, způsobuje zvracení a horečky. Postupně napadá nervový systém, což může vést k trvalému ochrnutí svalstva. Když postihne dýchací a polykací svaly, hrozí i smrt. Dětská obrna byla do zavedení očkovacích vakcín v padesátých letech minulého století jednou z nejčastějších příčin invalidity. U nás se dlouho nevyskytla, ale mohla by se k nám dostat ze zahraničí.

autor: Ivana Závozdová, Děti a my, 1/2008
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Ivana Závozdová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (58 vyjádření)

  • Anonymní

    Dceru jsem nechala očkovat proti planým neštovicím,protože jsem měla strach-má velmi citlivou kůži a stále se škrábe,někdy až do krve-že by byly rozškrábané neštovice potom vidět.Když je chytil mladší syn,dcera je ovšem měla také,jen ne tolik.Paní doktorka řekla,že by jinak musela do nemocnice,že by měla těžký průběh.Jitka

  • Jasně že Prevenarem…

  • Skutečně je důležité si o očkování přečíst co nejvíce a nenechat se ukecat doktorem, jen protože je Bůh.

    Když mi vykládají maminky, jak jim Dr. naočkoval dítě, i když mělo rýmu, tak mám pocit, že mě porazí. Sama jsem před očkováním radši neposílala dva týdny do školky, aby nic nechytil. Ale stejně je to loterie, jestli je zrovna ve chvíli očkování zdravý.

    Jinak už jsem na Slovensku podepisovala papír, že odmítám pro mimi očkování Preventanem a jsem si vědoma důsledků. Přitom sama vím nejlíp, že má nějaké sople co měsíc, tak nechci nic riskovat.

  • Horempádem

    Ahojky Sončo, tak jsem koukla do toho odkazu, co jsi tu zanechala. Následně jsem si hledala na netu info podobného rázu. Vesměs se jedná o podobnou záležitost, a to o to, že dětem byla podána Hexavakcína bez důkladné kontroly stavu imunity dítěte. Tedy v době, kdy dítě nebylo zcela zdrávo nebo se v rodině zrovna nacházely jiné infekční choroby. Maminek, které tato situace potkala je mi nesmírně líto a lékaře bych dala pověsit za střeva do průvanu. Já zkušenost s Hexou nemám, holčičku jsem nechala očkovat klasicky. Děkuji své doktorce, že odklady, které někdy proběhly, byly zřejmě velmi účelné a nevedly k těmto extrémním případům. Navíc v souvislosti s Hexou je často zmiňováno, že u ní je hlavní nevýhodou, že sice omezuje počet injekcí, ale reakce imunity dítěte na tolik nemocí najednou, není vždy žádoucí.
    Přidala bych proto ještě tyto odkazy pro maminky, které se chtějí dozvědět co nejvíce o očkovacích látkách a případných nežádoucích účincích. Jedná se o oficiální stránky, kde najdete nejen pro, ale i proti ( http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/DOPORUCENE.html) a hlavně oficiální příbalové letáky daných vakcín. Zároveň zde můžete srovnávat očkovací látky od různých výrobců apod.
    Přidám ještě odkaz na debaty na téma očkování http://www.rodina.cz/scripts/fulltext/fulltxt.asp?hledatstr=o%E8kov%E1n%ED

    Plyne mi z toho jedno, potom co jsem si přečetla třeba info o očkování proti neštovicím, že pokud si nebudu jistá zdravotním stavem dcerky, před nadstandartním očkováním ji nechám pro jistotu provést test na imunitu. Je to asi to nejmenší, co pro zdraví dcerky mohu udělat.

  • PaKo, aby ses nakazila TBC, musela by jsi s infikovaným pobývat několik hodin v uzavřeném prostoru. Nic proti tomu očkování nemám, ale týden po narození je příliš brzo. U vakcíny se píše, že není vhodná pro lidi se sníženou imunitou. Jak se to u týdenního mimi pozná? Nvíc sama pneumologická společnost požaduje posunutí očkování do druhého půlroku života, po třech hexách.

    Očkování proti hepatitidě B fakt neocením, protože pokud se dítě píchne jehlou na pískovišti, bude muset očkování podstoupit poté stejně.

  • Sončo, očkovat malé děti proti TBC hned po narození mi připadá vhodné asi právě v dnešní době, kdy nevíš, kdo ti v tramvaji kýchne do kočárku. Migrace je obrovská a právě ze zemí s velkým výskytem této nemoci. A očkování prtoi hepatitidě B snad oceníš, až tvé dítě najde na pískovišti první použitou inj. jehlu. Určitě je třeba zvažovat, zda jsou nutná nepovinná očkování, já jsem syna nechala očkovat jen proti neštovicím, a to po strašidelném průběhu u mladší dcery. Očkování proti rakovině děložního hrdla jsem zatím pro dcery zamítla, připadá mi nedostatečně odzkoušená a navíc si myslím, že se tomuto onemocnění dá dobře předejít prevencí. Takže spíš dcery naučím chodit na pravidelné kontroly.P.

  • Horempádem, píšeš, že tvoje dítě reakce na očkování nemá. Myslím, že proto jediné negativní, co v tom vidíš, je možná neúčinnost vakcíny. Kdyby se stejně masivně informovalo o následcích očkování jako se informuje o dětech, které mají problémy po napadení např. pneumokokem, možná bys to viděla zase jinak.

    Uvádím jeden případ: http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=110594

  • Horempádem

    Sonča, jo ještě k očkování proti rakovině děl. čípku. Bohužel patřím k těm, které měly tu čest se s virem HPV poprat. Nebylo to příjemné a navíc v té době neexistovalo nic, čím by se to léčilo. Tehdy nezbylo než čekat, až si s tím tělo poradí samo. Dospěla jsem tehdy do fáze, kdy mi hrozila plastika děl. čípku, protože nález pomalu ale jistě spěl k ortelu „rakovina“. Naštěstí se po dvou letech situace zklidnila a k plastice nedošlo. Nicméně každý půl rok docházím na kontroly, protože hrozba rakoviny je stále se mnou. Proto, kdybych se měla rozhodovat, zda dceru naočkovat či ne, tak říkám ano. Dám jí alespoň malou šanci se této hodně nepříjemné nemoci vyhnout.

  • Horempádem

    Sonča:
    Řekla bych to asi takto, když si kupujeme auto, tak myslíme na to, aby bylo bezpečné. V případě nehody, abychom měli alespoň malou naději, že důsledky nehody se zabezpečením zmírní.Auto může být ale sebelépe konstruované, ale když nás převálcuje kamion ve 120-cítce, tak to následky mít bude a asi nepěkné. Tudíž se přikláním k tvrzení milli.s, ano je možné, že vakcína nezaúčinkuje tak jak by měla, protože organizmus napadne zrovna jiný kmen, ale můžu v té chvíli říci , že jsem pro to udělala co jsem mohla. Hlavně, aby vědci mohli spolehlivě za 20 let říci, že vyvinutá vakcína proti neštovicím je nebo není účinná, je potřeba, aby byla očkována. Když jsem se ptala na tuto vakcínu své dětské lékařky, tak mi potvrdila, že pokud byla očkována jen jedna dávka, tak nemoc se v 70% případů vyvinula stejně. Proto po pěti letech se přistoupilo k dvojí dávce pro děti ve všech věkových kategoriích. Sdělila mi,že po přeočkování dvojí dávkou se nemoc objevila jen v 10% případů a to s minimálním průběhem nemoci, tj bez teplot a s ojedinělým výsevem pupínků.
    Shrnu to tedy, ano souhlasím, je možné, že očkování nebude účinkovat jak má, ale není jiné cesty, jak se o tom přesvědčit, než té, že se to musí vyzkoušet v praxi, třeba zrovna pro budoucí generace.

  • Ono ale není zřejmé, že se nemocem po očkování skutečně vyhneme.

    Nikdo neví, zda vakcína proti neštovicím skutečně chrání do konce života. Stejně tak to nikdo neví u očkování proti rakovině děložního čípku – viz. TAM-TAM. Očkování proti pneumokoku Prevenar pokrývá 7 kmenů a je jich přes devadesát. Navíc je to americká vakcína, takže navržena tak, aby zabírala na kmeny vyskytující se v Americe. A co jsem našla na netu, tak proočkováním populace sice kmeny v očkovací látce oslabují, ale posilují ty, co v ní nejsou, takže nemocných je stejně.

    O smyslu povinných očkování by se taky dalo diskutovat. Třeba proč dítě očkovat proti TBC týden po narození? Jaká je pravděpodobnost, že ho týden po narození zavleču k někomu, kdo má TBC? V jiných zemích toto očkování není povinné, také proto, že očkovací látka není příliš účinná.

    Očkování proti žloutence B je podle mě úplně nesmyslné, protože se přenáší krví.

  • Horempádem

    Očkování, to je hodně široké téma k diskuzi. Záleží hlavně v první řadě na přístupu rodičů, ošetřujících lékařů a v neposlední řadě vše zavísí na tom, jak dítě očkování snáší. Je nutné podotknout , že mnohé farmaceutické produkty podléhají masivní propagandě a ne vždy jsou účelné. Můj názor na očkování je kladný, nemyslím si že je zbytečné, mnohá z očkování mají prokazatelný účel a nelze o tom spekulovat. Právě díky existenci základních očkování patříme k zemím, kde se tyto nemoci nevyskytují, nebo jen velmi sporadicky. Diskutabilní jsou také vedlejší účinky na dětský organizmus. Ano jsou děti, které očkování špatně snáší a potýkají se s řadou vedlejších účinků. U těchto dětí se k očkováním nadstandartním přikačuje s rozvahou. Má dcerka patří do té druhé kategorie dětí, které očkovací látku přijímají bez problémů a vedlejších účinků.
    V dnešní době se vyskytují na farmaceutickém trhu i vakcíny, které dříve neexistovaly a dokáží zabránit vzniku nemocí, které nás donedávna dokázaly potrápit, jako např neštovice, nebo nemocím, které se vyskytují málo, ale jsou pro dětské zdraví nebezpečné. Týká se to např. vážných trvalých následků či toho nejhoršího.
    V dnešní době můžeme svá dítka tedy naočkovat proti chřipce, rotavirům (průjmová onemocnění s vážným průběhem), neštovicím, meningitidě, pneumokoku, encefalitidě, hepatitidě A apod. Já sama některá očkování zvažuji, vzhledem k tomu, že dcerka od září nastoupí do školky.
    Nemyslím si, že prodělání nemoci je tím nejúčinnějším způsobem podbory imunity. Důsledky mohou být nesrovnatelně horší než případná reakce na samotnou vakcinaci. Navíc řádně nedoléčená nemoc, jako např neštovice, znamená že se s ní dítě bude potýkat znovu např v podobě pásového oparu. Tvrdit (jak tu bylo v některém z příspěvků řečeno) že i u psů bylo prokázáno že očkování dvoj nebo trojkombinace dlouhodobě prokázalo nepříznivé účinky na organizmus nebo dokonce zkrácení života zvířete. Zvíře je poněkud něco jiného, než dítě. Pes narozdíl od dítěte je přeočkováván každý rok. Vakcinace proti většině lidských nemocí jsou jednorázové a dlouhodobé. Není možné to tedy srovnávat. Navíc u psů jsou tyto vakcinace proto doporučovány pouze po dobu aktivního věku psa, ve stáří jsou tyto vakcinace eliminovány na očkování proti vzteklině, protože ostatní je zbytečné. Takže prosím nesrovnávat dva naprosto odlišné světy. Navíc zrovna tak u zvířat jako u lidí je lepší nemocem předcházet, protože prodělání nemoci by mohlo vést k fatálním následkům.
    Takže závěrem lze říci jediné, že je na každém z nás rodičů, jak se rozhodneme. Zda necháme děti nemocemi projít a doufat, že právě to naše se s tím účelně popere a vybuduje si možná imunitu. Nebo ho raději naočkujeme a tím se nejspíš vyhneme všemu výše uvedenému.

  • Staršího syna jsem nechala naočkovat na meningokok ve dvou letech.Ikdyž vím,že to není na všechny typy a může přijít ten smrtelný,i tak jsem klidnější,že jsem pro tu prevenci něco udělala.Nepřemýšlela jsem moc nad tím,jestli je to reklama.Naše paní doktorka měla stejný názor jako já.Před nástupem do školky jsme očkovali na neštovice.Byla jsem v té době těhotná a měla jsem strach,aby se to později nepřeneslo na miminko.Ve školce později byli neštovice,ale u syna se nijak neprojevili a taky by měl být v pozdějším věku chráněný proti pásovému oparu,který snad vzniká ze špatně doléčených neštovic a je prý hodně bolestivý.Mladšího jsem po narození nechala naočkovat hexa vakcínou.Platila jsem za ni 4500kč a miminka narozené o tři měsíce po nás ji už měla zdarma.Manželovi se jen protočily panenky nad tou cenou,ale investovala jsem do toho korunky za porodné.Mladší syn u očkování hodně plakal,proto jsem byla ráda,že jsem ten proces zkrátila.Starší syn se chodí očkovat s úsměvem,ale s mladším je to o hodně horší.Má za sebou taky nepovinné očkování meningokoka a ještě ho čekají neštovice,protože co jsem dala jednomu,chci dát i druhému.A taky uvažuji nad klíšťovkou,protože z nemocí,které způsobují mám velký strach.

  • Tak jsem vše přečetla a nejsem z toho vůbec moudra:(Máme základní očkování + klíšťovku a žloutenku A.Vžy si někde něco přečtu a jsem rozhodnutá,pak narazím na něco jiného a už fakt váhám…Uvažovala jsem o prevenaru a menigokovi,ale po přečtení tohoto asi nic:(Fakt bych chtěla dostat někde pořádné informace a ne jenom reklamu…ach jo

  • Ale vůbec ne, právě že to vždycky vysvětlíš moc hezky 🙂

  • Virenka

    Ájíku :-)) Tak to je v pohodě. Já se v té chvíli, kdy jsem četla tvou reakci, úplně slyšela cizíma ušima :-((. Ono je mě někdy taky dost.

  • Peťka

    Virenko, já vlastně ani nevím. Ve 14ti jsem byla normálně naočkovaná. Ve 25 jsem dostala tetenovku a do večera už jsem nemohla chodit. Měla jsem ohromně naběhlá třísla, uzliny a velké bolesti. V kartě mám napsáno – alergie, tetanus neočkovat. 🙂

  • Matilda

    O té vakcíně na boreliozu jsem včera taky slyšela, každopádně je to na začátku a dlouhé roky testování před námi. Ale bylo by to super, nad tím bych asi moc neváhala. Ale – nechci to zakřiknout – bydlíme v podhůří Jeseníků, klíšťat je tu prý dost, ale holky se snažím chránit a za poslední dva roky neměly ani jedno. Jen Anička vždycky přijede z tábora a dává mi lísteček, že měla klíště, datum a přesný popis místa na těle, abychom to hlídaly.
    Taky jsem ráda, že tu Virenka takhle funguje:-)))

  • Jééé, Virenko, já jsem to ani tak nemyslela, nějak jízlivě, vůbec ne… Ale znáš to – člověk něco kolikrát zaslechne, často patřičně „mediálně upravené“ a pak háže rozumy 🙂 A ty jakožto lékař do těchhle „bacílků“ vidíš mnohem lépe a uvedeš to na správnou míru – což je nutné… A já právě ty falešné zprávy šířit nechci, proto v těchhle „výsostných vodách“ raději povolávám na pomoc profíky… 🙂 Tak jsem to myslela. Jen v dobrém! 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist