A teď přiletí včelička

Rubrika: Očkování, Péče o miminko

Víte, proti čemu musíte dát své děti očkovat?
Díky povinnému plošnému očkování se u nás prakticky nevyskytují nemoci jako záškrt, černý kašel nebo obrna.
V prevenci očkováním patřila naše země vždy k nejlepším na světě. Lékaři odhadují, že kdyby se u nás přestalo s plošným očkováním, stálo by to život pěti set dětí ročně a další tisíce by byly ohroženy následky, leckdy trvalými…


Jak očkování funguje?

Vakcína, tedy očkovací látka se do těla vpraví většinou injekcí, i když v budoucnu mají být k dispozici i vakcíny ve formě spreje. Očkovací látka obsahuje většinou malé množství mrtvých bakterií, jejich těl či toxických látek, které produkují. Jindy obsahuje malé množství živých patogenů, které jsou však tak slabé, že nemohou vyvolat skutečnou nemoc. Oba typy vakcíny donutí tělo, aby začalo vytvářet protilátky. Ty ho pak chrání, když se setká s nákazou. Tvorba protilátek trvá několik týdnů. Aby tělo získalo dostatečnou imunitu, je někdy třeba podat ještě jednu nebo více posilovacích dávek. Kromě aktivních vakcín existují i pasivní, kdy se podávají přímo protilátky.

Koho ochrání

Některé vakcíny jsou účinné déle než 30 let, jako třeba očkování proti tetanu, jiné chrání kratší dobu. Také nepůsobí na každého stejně. Podle České pediatrické společnosti jsou očkovací látky proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, tetanu, dětské obrně a hemofilu účinné u 95 procent dětí, které ukončily očkovací proces. Očkování proti černému kašli chrání devadesát procent dětí, které dostaly tři dávky vakcíny.

Povinná očkování

Základní dětská očkování jsou u nás povinná a hradí je zdravotní pojišťovny. Připlácí se pouze na šetrnější vakcíny, které však postupně nahrazují ty původní, a jsou tak rovněž hrazené. Povinná očkování chrání před nemocemi, které mohou ohrozit život. Naprostá většina se aplikuje v dětství, výjimkou je očkování proti tetanu, které by se mělo opakovat každých deset až patnáct let. Která očkování a v jakém věku by u nás měl každý podstoupit, stanoví očkovací kalendář. Podle něj by každé dítě mělo v prvních letech života dostat vakcínu proti přenosné dětské obrně, záškrtu, černému (dávivému) kašli, tetanu, virové hepatitidě typu B, hemofilové infekci typu B, spalničkám, příušnicím, zarděnkám a tuberkulóze (TBC).

Co je to hexavakcína

Od loňského roku se u nás dětem podává hexavakcína, která chrání najednou proti šesti nemocem. Jsou to dětská obrna, záškrt, černý kašel, tetanus, hepatitida B a hemofilus B. Její výhodou je, že počet injekcí se snižuje o tři a celkový počet očkování o sedm. Dětské tělo je tak vystaveno menší zátěži a menší jsou i vedlejší účinky. Hexavakcína se podává ve čtyřech dávkách během prvních dvou let. Její používání doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Další kombinovanou vakcínou je ta proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Dětská obrna

Může mít lehčí průběh, ale může také skončit smrtí nebo způsobit vážné trvalé následky. Virus se dostane do zažívacího systému, způsobuje zvracení a horečky. Postupně napadá nervový systém, což může vést k trvalému ochrnutí svalstva. Když postihne dýchací a polykací svaly, hrozí i smrt. Dětská obrna byla do zavedení očkovacích vakcín v padesátých letech minulého století jednou z nejčastějších příčin invalidity. U nás se dlouho nevyskytla, ale mohla by se k nám dostat ze zahraničí.

autor: Ivana Závozdová, Děti a my, 1/2008
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Ivana Závozdová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (58 vyjádření)

  • Virenka

    Ájíku 🙂 Já tě nechtěla opravovat nebo si hrát na chytrou, to jen že ty neštovice by fakt byly hodně nebezpečný a kdyby to někdo další chápal jako já, tedy že se už zase někde objevily, mohla by z toho být slušná panika.
    Ale s tou borreliozou, radši se netěšit předčasně, takových zpráv už totiž bylo… Jednou za pár měsíců nějaký světový tým oznámí, že už to skoro mají, jen to otestovat (úplně jako u AIDS), jenže pak to selže. Borrelie je mrcha zakroucená, nějak na ni nejde vyzrát. Čechům by to ale bylo obzvlášť přáno :-))

  • Matildo 🙂 No, třeba předloni se můj muž docela škaredě pořezal kosou (při broušení), tetanovku měl mít zrovna toho roku, ale naše kamarádka – obvodní, které jsem hned volala právě kvůli té tetanovce mě uklidnila, že i kdyby to bylo déle než deset let, nic se neděje. Ale manžu jsem samozřejmě „vyrazila“ na očkování hned v následujících 14dnech, právě kvůli té práci na zahradě. Ale holky, včera říkali něco ve zprávách, že snad naši vědci objevili vakcínu proti borelióze – no, objevili ve smyslu, že se teprve začne testovat na zvířatech, je to v plenkách a pokud by to šlo dobře, nebude dostupná dříve než za pár let – ale i tak by to byla skvělá zpráva, ty následky po boreliích prý bývají horší než po encefalitidě. Tak – napsala jsem to dobře, Virenko? 🙂

  • Matilda

    S tetanovkou mám špatné zkušenosti – v tom směru, že se mi prostě vyhýbá:-) Měla jsem mít přeočkování po deseti letech, když mi bylo 25. Ale stalo se, že jsem to o jeden rok propásla a tak mě čekaly dávky 3. Stihla jsem jen první dávku, na tu další už jsem nedošla, postihl mě pozitivní těhotenský test:-) Ale doktorka tvrdila, že mi ta jedna dávka bude na dalších deset let stačit. Uplynulo 10 let – pohlídala jsem si to a naklusala na další přeočkování. Paní doktorka si nebyla jistá, jestli mi stačí jedna dávka nebo mám radši přijít 3x a tak volala na hygienu. Vysvětlila jim, že jde o pacientku, která nebyla dostatečně naočkovaná po prodlení před deseti lety a oni doporučili radši očkovat 3x. Stihla jsem opět jen jednu dávku – a znovu jsem otěhotněla:-) Tak teď jsem zvědavá, jak to bude dál, každopádně na to myslím, protože se v hlíně hrabu od jara do podzimu a člověk nikdy neví.

  • Virenka

    Peťko, strašit jsem nechtěla. Alergie na očkovací látku je jasný důvod, proč ho nepodstoupit. U tetanu je výhodou, že není přenosnou nemocí, nechytneš ho nečekaně kdekoliv. Předpokládá hluboké zranění za nepřístupu vzduchu. Takže na zahradě nešlapej na hřebíky, nezabodni si starý střep při rytí nebo nesahej s rukama od hlíny na trnité růže, žádné třísky pod nehet a tak 🙂 (To všechno se na zahradě běžně stávalo mně, proto jsem s tím očkováním klidnější.) Bylo by dobré, kdyby ti lékař vysvětlil, na co konkrétně jsi alergická, protože ještě existují protilátky, které se používají jako léčba v případě, že se ti neočkované nějaké takové zranění přinahodí. Když přijdeš k lékaři hned, může být léčba s tímto sérem velmi úspěšná. Ale jak říkám, aspoň to není běžná přenosná nákaza, tak neboj.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Peťko, to se dá čekat, že mají dva různí lékaři rozdílné názory.
    Ale my s kamoškou zjistily – protože chodíme s holkama ke stejné doktorce – že dokonce každé z nás říká něco jiného. A to konkrétně o očkování proti meningitidě.
    Naše holčičky už chodí do školky a nám to očkování nedoporučila – že stačí až v pubertě.
    Kamošce pro holčičku, která je o cca půl roku mladší a do školky půjde až po prázdninách, naopak doporučila toto očkování, než nastoupí do dětského kolektivu.
    Klíšťovku doporučila nám oběma…

    Jinak já jsem spíš pro očkování.
    Tu reportáž si pamatuji, já to tehdy vypínala, protože jsem od těhu měla takové starosti o holčičky a s holčičkama, že mě to jen strašilo a podkopávalo mé rodičovské sebevědomí.
    Pak mi kamoška dávala číst i nějaké články, ale přišly mi šííííleně jednostranné.

    NO a co se neštovic týče – holky zatím očkovat nehodlám (ale taky se nechystáme na žádné návštěvy k neštovicovým dětem za účelem chycení nákazy). Když to chytnou „přirozeně“, dobře. Když se jim to bude vyhýbat, můžem třeba v pubertě o očkování uvažovat, aby to aspoň zmírnilo případné komplikace.
    Prevenar taky nehodláme aplikovat – píchat uši jsme nebyly ani jednou, akorát Any měla ten zápal plic.
    Takže my teď jen tu klíšťovku – a to furt čekáme, až budem zdravé…

  • Peťka

    Teď si mě Virenko postrašila. Mám alergii na očkování proti tetanu. Takže do konce života už nebudu očkovaná. 🙂

    Byla jsem s dcerou pro dlouhodobou rýmu na ušním/nosním. Má už poněkolikáté ve výtěru nosu streptokoka pneumonie. Ptala jsem se na očkování Prevenar. Lékař mi toto očkování nedoporučil, prý reklama v TV je sice masivní, ale on je proti. Tak pak člověk opravdu neví.
    O klíšťovce jsem také uvažovala, to mi zase řekl pediatr, že pokud bude mít dítě klíště, jistě ho vyndáme a místo budeme kontrolovat. Pokud něco, pak k lékaři. Očkování chrání pouze proti klíšťové encefalitidě a ta má většinou u dětí mírnější průběh, pokud se samozřejmě zahájí léčba včas. Naopak u dospělých a starších lidí je průběh dramatičtější. Proti borelioze očkování není.

    Já nevím, ale i tak mám pocit, že jsou děti jak cedník. 🙂
    Přijde mi toho očkování opravdu nějak moc. Navíc laik se vůbec nemá jak rozhodnout. Jeden lékař řekne ANO a druhý NE. 🙁

  • Virenka

    Jo, a ještě k té diskusi o tetanu, skutečně jsou studie, které potvrzují, že imunita po očkování přetrvává dokonce až těch 30 let. Přestože už byly pokusy očkovací kalendář posunout třeba po 15 letech (mám 11 let a praktická mi také říkala že to těch 15 necháme), jasné pravidlo to není a asi i chybí odvaha, protože ne každý jde na přeočkování, pokud šlápne na hřebík, a co kdyby…
    Ale u tetanu se i já cítím jistější, takovou nemoc bych opravdu mít nechtěla, a stačí se trochu vrtat v hlíně, že…

  • Virenka

    Očkování novorozenců, o jejichž imunitě nevíme vůbec nic – to je snad nejspornější místo v odborné diskusi. Jisté je, že časné očkování zahrnuje jen ty nemoci, které nejvíce ohrožují právě děti do 3 let – mezi těmito dětmi je na uvedené nemoci nejvyšší úmrtnost. V současnosti probíhají četné diskuse, zda nezaměnit TBC a hexavakcinu – hexav. by se očkovala v porodnicích a TBC až kolem toho 3.měsíce (svým typem reakce je opravdu nejzáludnější), ale zatím se nedaří vychytat problémy s tím související (odborné, nikoliv organizační).

    Třeba TBC je poměrně dost možné získat od prarodičů – mnoho lidí prodělalo do cca 60.let TBC nepoznaně a mohou miminko bez imunity nakazit. Ale i třeba černý kašel, dokonce i záškrt, se v ojedinělých případech vyskytují. Jednotlivé případy, třeba po výjezdu do zahraničí, od některých komunit přistěhovalců, kteří rozhodně proočkovaní nebývají. Je možné takovou nemoc potkat, třeba v autobuse či supermarketu. My očkovaní se nikdy nedozvíme, že jsme jeli s kašlajícím cizincem, ale neočkované dítě může mít černý kašel se smrtelným průběhem. I proto zatím nikdo nedokázal časový posun v očkování dostatečně zdůvodnit.

  • :))) jj. taky nechci odbočovat. Tak mi určitě písni, jsem zvědavááááá 🙂 Držím palečky!

  • Matilda

    Ali, termín mám 21.4., ale z minulého týdne výsledek poradny je – čípek zkrácený na 1,5cm, hlavička sestoupila níž – paní doktorka si dělá srandu, že toho zubaře, co mám objednaného na 11.4. (dřív to prostě nešlo), už nestihnu. Tak jsem vylekaně dojela domů a začala balit tašku:-))) To je ale mimo téma, zítra mám poradnu, napíšu ti mejlík, ju?
    A ohledně očkování, není tak těžké na netu zjistit, že my opravdu máme vysokou proočkovanost a když někdo přijede odjinud a náhodou ten bacil přiveze, mohlo by to chytit i malé mimčo, máš pravdu. Ale že je to pro tak maličké tělíčko záhul, to je fakt…

  • Marti, to určitě je, v tom se shodnem 🙂 Jinak to „trio“ záškrt, tetan, černý kašel – to stále trvá – ve třech měsících poprvé, pak ve čtyřech, v pěti a pak ještě přeočkování… ale konkrétně tuhle kombinaci schvaluji, protože jak tak nad tím přemýšlím, z těch nemocí, na které se děti obecně očkují, mi tyto a TBC přijdou fakt nejhorší, vezmi si jen záškrt – vždyť to byly kdysi tak hrozné epidemie…. Zrovna by se to miminko mohlo dostat do styku s někým, kdo očkovaný nebyl a průšvih je tu… No, já jen pevně doufám, že takovéhle nemoci my ani naše děti nebudou muset řešit 🙂 A vůbec, kdy ten tvůj poklad má přijít ? 🙂

  • Matilda

    Ali, já vím, že už ztrácím přehled:-) Neboj, zase to přijde a budu v obraze. Já jen, že než byla hexavakcína, chodilo se ve třech měsících na záškrt, tetanus, dávivý kašel – to si nedovedu představit, kde by to takový brouček mohl chytit, když jsme všichni proočkovaní. Asi je to proto, aby se stihlo proočkování do určitého věku, musela bych déle lovit na netu, abych našla důvody, ale určitě mi dáš za pravdu, že očkovací kalendář je u miminek do jednoho roku nabitý.

  • Virenko, to jsem reagovala na tvůj příspěvek z 12.35 🙂 (Ať nejsem „za vola“ :)))
    Jinak Matildo, miminka jsou přece očkována do 6týdnů jen na TBC, ostatní vakcinace nastupuje ve 3 měsících… Já si moc neumím představit, že by takový drobek tu tuberu opravdu chytil – respektive nejsem si jistá, zda by mu bylo pomoci v případě, že by očkovaný nebyl…

  • Matilda

    Bramborko, ne každé kojené dítě je na tom tak dobře, jako to vaše (moc ti to přeju). Kojila jsem svou druhou holčičku jak drak (u té první to bylo složitější a skončily jsme s příkrmem, ale i tak byla kojená 7 měsíců). Ale vrátím se k tém mladší – když se narodila, tak Anička už chodila do školky a z ní přinášela veškeré možné bacily, však to znáte. No a Kačka, plně kojené miminko, chytala od ní úplně všechno. Každá rýma byla hnisavá, z každé druhé bylo bolavé ouško. Chodily jsme na homeopatii, což jí trošku pomáhalo, ale ne úplně a dávala jsem jí celou zimu echinaceové kapky. Nakonec jsme skončily s očkováním Prevenarem, měla to doporučené a hrazené pojišťovnou. Nepomohlo. Po roce musela na odstranění nosní mandle a teď, když je jí pět, je konečně v pohodě a zdravá jak řípa. Kojení je fajn, mateřské pouto a ušetřené penízky a tak… ale není to spása, je kupa dětí, které jsou při umělé výživě zdravější, záleží to totiž na spoustě jiných faktorů.
    Ale to jsem odbočila od tématu, tak se omlouvám:-)

    A Pomněnka mi taky zasadila brouka do hlavy – proč se vlastně miminka očkují tak brzy proti nemocem, které jsou už vymýcené?

  • Aha, Virenko, to mi uniklo 🙂 Já právě patřím k ještě „proočkovaným“ ročníkům 🙂

  • Virenka

    Pomněnko, asi to nechápeš úplně přesně. Tím, že kdokoliv rozhodne o tom, že odmítne očkování třeba proti obrně, nerozhoduje jen o svém dítěti, které může dostat obrnu. Jeho zdravé, ale neočkované dítě obrnu získá třeba na dovolené v Rusku (příklad). Přijede domů do Čech, infekci rozšíří nejen mezi ostatní zdravé neočkované děti ve svém dosahu, ale také mezi děti neočkované ze zdravotních důvodů. Počet nemocných je potom takový, že infekce zasáhne i (některé) lidi očkované, kteří mohou mít průběh sice mírnější, ale rozhodně by raději byli zdraví. To je epidemie. Mezi očkovanými lidmi se infekce šíří s obtížemi, naopak čím více lidí neočkovaných (ať ze zdravot. důvodů či z vlastní vůle) je mezi nimi, tím rychlejší a masivnější je rozšiřování infekce.
    Očkovaný člověk naproti tomu s vysokou pravděpodobností kontakt s nemocí na dovolené v Rusku zvládne bez rozvoje nemoci, takže doma nic nešíří a sám zůstane zdravý. Náš systém, kdy se neočkují děti pouze ze závažných zdravotních důvodů (těžké poruhy imunity, neurologická onemocnění…), jim poskytuje určitou záruku, že na našem území epidemie pro ně velmi nebezpečného onemocnění nevznikne a tudíž mají malou možnost onemocnět. V tom je systém solidární se slabšími, kteří i když chtějí, očkováním se chránit nemohou. Proto v zemích, kde svoboda rozhodování o očkování je, epidemie vznikají, protože málokde dosáhnou 90% očkované populace. A opravdu na tyto nemoci lidé umírají, ti nejslabší, kteří si vždycky zasloužili přednostní ochranu.

    To jen pro vysvětlení, sama výhody našeho systému vnímám velmi přínosně, ale často necítím velkou jistotu, zda cena, kterou za to platíme, není příliš vysoká.

  • Pomněnka

    Omlouvám se, jestli jsem přehlídla, ale nepadl tady myslím jeden názor.

    Nejsem proti povinným očkování. Ale kdyby to bylo na mě, rozhodně bych nenarvala všechny vakcíny do svých dětí během prvních tří let života, kdy mají nezralý imunitní systém. Bohužel mě k tomu stát systémem očkování nutí….

    Jasně, jsou nemoci, které bych zaočkovala u miminka, ale určitě by to nebyly tyhle všechny. Jako nejbrutálnější mi přijde tbc a povinnost oočkovat do šesti týdnů věku…

    A ještě k tomu, že maminka odmítně nechat očkovat svoje dítě a tím ohrozí ostatní, když její dítě onemocní a rozšíří nemoc – jak ji může rozšířit na toho, kdo zastává názor, že očkování je nutné??? Ten je přeci očkovaný. A kdo není, ten moc dobře ví, jaké to může mít následky…..

  • Virenka

    Černé neštovice – virus v laboratořích zůstal plánovaně, právě proto, že kdyby se někde objevilo ohnisko této nemoci (a neštovice jsou první nemoc, jejíhož původce se podařilo vymýtit, takže nebyla jistota, zda to je opravdu definitivní), aby bylo možné připravit protilátky i očkovací vakciny co nejrychleji. Bioterorismus je odvrácená strana mince. Proti černým neštovicím se přestalo očkovat v roce 1981, každý, kdo se narodil od té doby, již očkován není a není tedy žádným způsobem chráněn. (Tedy u nás lidé do 26 let…)Vědci dokonce předpokládají, že předchozí očkované ročníky již mohou být chráněny nedostatečně… Žádná strategie neochrání před jednáním šílence.

  • Bramborka

    O povinných očkováních jsem s lékařem nijak „nedebatovala“, zástávám názor raději očkovat, než ne. Zajímavý byl však náš rozhovor na téma „nepovinná“ očkování. Je to velice rozumný lékař, mám v něj plnou důvěru, léčil i mne, když jsem byla dítě. Jestliže jsem čekala, že mi doporučí vše, co se na trhu „šustne“, spletla jsem se. Některá doporučil ponechat na později, až se malá dostane do kolektivu, některá mi sice nerozmlouval, ale jak samy říkáte, řádně mi předložil pro a proti. Nakonec mi řekl, že by nebylo špatné očkovat proti meningokovi. Ano, i v mém okolí došlo k úmrtí po prodělání této nemoci, šlo o zdravého, mladého muže, sportovce, a nechci-li to rozmazávat, stačí konstatovat, že to šlo skutečně až odporně rychle..Prakticky přes noc. To riziko podstupovat nehodlám. Snažím se, aby imunitní systém mé dcery pracoval co nejlépe, samozřejmě, v rámci možností mne, jako matky. Například mohu jen potvrdit prospěšnost kojení. Nedávno jsme prodělali s manželem v rychlém sledu tři opravdu hnusné chřipky (znáte to, když si to dva předávají navzájem..) a malá nic. Ťuk, ťuk..
    Jediné, co mohu říci je, že se modlím, aby pro naši dceru bylo očkování ku prospěchu, nikoli naopak. Na druhou stranu plně respektuji maminky, které si až tak jisté nejsou. Co člověk, to názor..

  • Virenko, promiň, já se špatně vyjádřila… samozřejmě, virus černých neštovic JE považován za vymýcený, nicméně jej stále uchovávají v některých laboratořích (což by byl docela problém v případě bioterorismu), navíc prý nová NEPROOČKOVANÁ generace (což není případ naší republiky, díky Bohu) není vůči této nemoci imunní. Navíc se prý nějaká podobná forma může vyskytovat u zvířat, a ta přenosná na člověka je. (Tuším, že o tom byla řeč v některém Víkendu na téma infekční choroby). Co ale považuji za důležité, proočkované populaci (snad) tahle nemoc nehrozí – proto budu stát za povinným očkováním proti těmhle nemocem.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist