Jak na ucpaný nos dětí s homeopatiky

Rubrika: Onemocnění a léčba, Péče o dítě, Zdraví

Dětští lékaři se v kojenecké poradně velmi záhy setkávají, a ne vzácně, s dotazem na silné funění kojenečků vázané na dýchání.

Nezřídka postačí zvlhčení vzduchu v místnosti, někdy mírné snížení teploty místnosti, někdy až na nejzdravějších 19–21 stupňů Celsia. Ucpaný nos je možné ošetřit vatovou štětičkou navlhčenou fyziologickým roztokem. Nově (konečně již!) jsou na trhu kojenecké nosní kapky čistě s fyziologickým roztokem bez chemických žíravin. Nesprejujeme přímo, ale zvlhčíme štětičku, aby nedocházelo ke vdechnutí! Jestliže výrazně hlasité dýchání nosem, česky funění, přetrvává, máme ku pomoci několik homeopatik.
 • Sambucus nigra
  Funění, otok sliznice nosu. Chraplavý noční kašlík. Obtížné sání.
 • Ammonium carbonicum
  Noční ucpávání nosu. Nejhlasitěji mezi 3. a 4. hodinou.
 • Nux vomica
  Hlasitě funí po obtížném kojení i v noci. Požitkářský paličák.
 • Lycopodium
  V noci ucpaná více pravá nosní dírka, ve dne trvalá rýma. Strupy.

Nejčastěji volíme Sambucus nigra. Jeho potřebnost může potvrdit i občasný dusivý či chraplavý kašlík kolem půlnoci. Teprve po podání léku se objeví mírná čirá sekrece z nosu a zmenší se otok nosní sliznice. Kojenec může konečně pohodlně sát mléko z matčina prsu. Ammonium carbonicum je méně známý, ale účinný lék zvláště při nočním ucpávání nosu. Maximum zhoršení je mezi třetí a čtvrtou hodinou noční.

Tomáš Karhan: Homeopatie a děti

Hlasité nosní dýchání zejména po jídle a také v noci potřebuje lék Nux vomica. Tento lék má také odmalinka hodně co napravovat u hltavých a poživačných novorozených paličáků. Pomáhá dávno předtím, než se z nich stanou šéfové workoholici s pověstí požitkářů. Lycopodium je s ním jakoby příbuzné. Ucpaná je více pravá nosní dírka. Z ní pak vytéká světlý sekret. Dítě má též časté zažívací problémy, větry a plynatost. Obtíže včetně funění gradují v kojeneckém věku mezi 16. až 20. hodinou. Pestrou problematikou rýmy se budeme zabývat v kapitolách Kojenci a Batolata – v tomto věku jsou sekrece z nosu již častější a pestřejší.

Jedná se o ukázku z knihyHomeopatie a děti.
Vydalo nakladatelství Grada, 2011.

Napsal/a: MUDr. Tomáš Karhan

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Anonymní

  Máme rýmu čerstvě za sebou…dceři jsou 4. měsíce, a tak jsem se chtěla vyhnout chemii…dávali jsme tedy kapičky s mořskou vodou Quixx baby a často jsme odsávali. Po 5 dnech bylo po rýmě. Hodně jsme tedy větrali, protože při čerstvém vzduchu se dceři líp spalo.

 • Anonymní

  Pravá nosní dírka je ta, kterou máte vpravo 🙂 stejně jako pravá ruka…

 • Anonymní

  Prosím o upřesnění, která je „pravá nosní dírka“. Je to z pohledu pacienta, nebo lékaře?
  Děkuji mnohokrát za odpověď.
  Stanislav Tichý

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist