Září – měsíc biopotravin

Rubrika: Zdravá výživa

Září je tradičně spojeno s biopotravinami a ekologickým zemědělstvím. Co si o nich myslíte a jsou skutečně nesrovnatelné s konvenčními potravinami?

Letos se tato největší a nejvýznamnější akce zaměřená na podporu ekozemědělství a biopotravin v České republice koná již podesáté. Organizátorem je Ministerstvo zemědělství.

Letošním mottem Měsíce biopotravin a ekologického zemědělství je „BIO pro každého“. Kampaň má pomoci odstranit u veřejnosti rozšířenou představu, že biopotraviny jsou dostupné jen malé skupině obyvatel a že v bio kvalitě lze koupit pouze ovoce a zeleninu. Jak ale říká motto kampaně, bio je skutečně pro každého a „svůj“ výrobek si najde každý člen rodiny.

„Cílem kampaně je nejen informovat co nejvíce lidí o pravidlech ekologického zemědělství, ale povzbudit všechny spotřebitele, aby biopotraviny ochutnali a sami se přesvědčili, co ekologičtí zemědělci vyrábí. Pro někoho může být překvapením, že mezi biovýrobky může být i maso, uzeniny a pivo. Měsíc biopotravin je ideální příležitostí, jak v co největší možné míře podpořit i naše regionální zemědělce a potravináře přímým nákupem českých biopotravin,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Co se dá sehnat v biokvalitě?

V bio kvalitě je možné koupit také kečupy, oleje, pečivo, kávu, čaj nebo čokoládu.

Existují i specializované biopotraviny určené dětem. Právě dětská výživa patří k nejvyhledávanějším biopotravinám, tvoří téměř čtvrtinu všech prodaných biovýrobků. Do této kategorie spadají nejen přesnídávky nebo náhradní mléčná výživa, ale také kaše, maso, zeleninové příkrmy, nápoje, sušenky a oplatky.

Proč zvolit biopotraviny?

  • Biopotraviny jsou pěstované bez použití pesticidů nebo geneticky modifikovaných organismů.
  • Zvířata jsou chovaná v souladu s přírodou, je jim poskytován dostatečný prostor a výběh.
  • Potraviny, které se prokazují názvem „Bio“ obsahují přece jen více vitamínů a naopak u nich nejsou prokázané pesticidy apod.
  • Především je ale ekologické zemědělství vstřícné k přírodě.

Bio – nebio

Petr Havlíček se ve své studii zaměřil na porovnání produktů: „bio“ – „nebio“. Výsledky jsou sice jednoduché, ale jasné. Nicméně je také důležité upozornit, že Petr Havlíček se zaměřuje hlavně na kalorie. A je jasné, že v biokvalitě si můžeme koupit třeba i sádlo. „Bio“ je možná přece jen o něčem trochu jiném, než o porovnání nutričních hodnot…

A protože je také důležitý i názor odborníka, Petr Havlíček nenechal nic náhodě a výsledky najdete tady:

Tak a co na to vy?

Názory na „bio“ a „nebio“ se budou nepochybně lišit. Jedni budeme zastávat biokvalitu, naopak druzí si budou stát na svém, že je to jen trik obchodníků a marketingový tah. Závěry tedy dělat nebudu, byť svůj názor na toto téma samozřejmě mám také. Nechám prostor vám.

Zdroj: Logo a TZ-Ministerstvo zemědělství ČR

——————————————————————————————————–

Co si vy myslíte o biopotravinách a preferovali byste je při nákupu?

 

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist