Září – měsíc biopotravin

Rubrika: Zdravá výživa

Září je tradičně spojeno s biopotravinami a ekologickým zemědělstvím. Co si o nich myslíte a jsou skutečně nesrovnatelné s konvenčními potravinami?

Letos se tato největší a nejvýznamnější akce zaměřená na podporu ekozemědělství a biopotravin v České republice koná již podesáté. Organizátorem je Ministerstvo zemědělství.

Letošním mottem Měsíce biopotravin a ekologického zemědělství je „BIO pro každého“. Kampaň má pomoci odstranit u veřejnosti rozšířenou představu, že biopotraviny jsou dostupné jen malé skupině obyvatel a že v bio kvalitě lze koupit pouze ovoce a zeleninu. Jak ale říká motto kampaně, bio je skutečně pro každého a „svůj“ výrobek si najde každý člen rodiny.

„Cílem kampaně je nejen informovat co nejvíce lidí o pravidlech ekologického zemědělství, ale povzbudit všechny spotřebitele, aby biopotraviny ochutnali a sami se přesvědčili, co ekologičtí zemědělci vyrábí. Pro někoho může být překvapením, že mezi biovýrobky může být i maso, uzeniny a pivo. Měsíc biopotravin je ideální příležitostí, jak v co největší možné míře podpořit i naše regionální zemědělce a potravináře přímým nákupem českých biopotravin,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Co se dá sehnat v biokvalitě?

V bio kvalitě je možné koupit také kečupy, oleje, pečivo, kávu, čaj nebo čokoládu.

Existují i specializované biopotraviny určené dětem. Právě dětská výživa patří k nejvyhledávanějším biopotravinám, tvoří téměř čtvrtinu všech prodaných biovýrobků. Do této kategorie spadají nejen přesnídávky nebo náhradní mléčná výživa, ale také kaše, maso, zeleninové příkrmy, nápoje, sušenky a oplatky.

Proč zvolit biopotraviny?

  • Biopotraviny jsou pěstované bez použití pesticidů nebo geneticky modifikovaných organismů.
  • Zvířata jsou chovaná v souladu s přírodou, je jim poskytován dostatečný prostor a výběh.
  • Potraviny, které se prokazují názvem „Bio“ obsahují přece jen více vitamínů a naopak u nich nejsou prokázané pesticidy apod.
  • Především je ale ekologické zemědělství vstřícné k přírodě.

Bio – nebio

Petr Havlíček se ve své studii zaměřil na porovnání produktů: „bio“ – „nebio“. Výsledky jsou sice jednoduché, ale jasné. Nicméně je také důležité upozornit, že Petr Havlíček se zaměřuje hlavně na kalorie. A je jasné, že v biokvalitě si můžeme koupit třeba i sádlo. „Bio“ je možná přece jen o něčem trochu jiném, než o porovnání nutričních hodnot…

A protože je také důležitý i názor odborníka, Petr Havlíček nenechal nic náhodě a výsledky najdete tady:

Tak a co na to vy?

Názory na „bio“ a „nebio“ se budou nepochybně lišit. Jedni budeme zastávat biokvalitu, naopak druzí si budou stát na svém, že je to jen trik obchodníků a marketingový tah. Závěry tedy dělat nebudu, byť svůj názor na toto téma samozřejmě mám také. Nechám prostor vám.

Zdroj: Logo a TZ-Ministerstvo zemědělství ČR

——————————————————————————————————–

Co si vy myslíte o biopotravinách a preferovali byste je při nákupu?

 

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist