Sušené zdraví

Rubrika: Zdravá výživa

Tak jsem dnes zabrousila opět do mého oblíbeného obchodu u nás na malým městě – Ovoce – zelenina. Chodím tam pro ovoce a zeleninku, ale hlavně tam mají mé oblíbené sušené ovoce.

Nakoupila jsem si zase asi pět druhů a jak tak mlsám a mlsám, tak si prohlížím časopis a najednou narazím na stránku, kde přímo o mé oblíbené pochoutce píšou článek. Tak jsem se hned začetla, abych se dozvěděla co nejvíce. A můžu vám říct, že to co tam psali mě moc mile potěšilo. Dozvěděla jsem se, že sušené ovoce je strašně zdravé. Ocituju vám pár příkladů, co které ovoce obsahuje a jak je prospěšné našemu zdraví.

Tak tedy:

„MERUŇKY
Sušené meruňky řadíme mezi takzvané superpotraviny. Jsou bohaté na hořčík, který je nezbytný pro správnou činnost srdce a svalstva. Obsahují i vápník, zinek a pět-šestkrát více železa než 100 gramů hovězího masa. Jsou bohaté také na provitamin A, významný pro pokožku a zrak. Najdete v nich vlákninu, vitamin C, vitaminy skupiny B, ale žádný tuk.“

To je bezva, sušené meruňky mám nejradši, tak nevím, proč mám pořád tak nízkou hladinu železa?? NO asi budu muset přidat množství, a jsou bez tuku, což je super, ne??
Tak pokračujeme.

„FÍKY
Sušené fíky jsou bohatým zdrojem vápníku. Tento minerál je velmi důležitý pro pevnost kostí. Obsahují ještě více vlákniny než meruňky, najdeme v nich ale i tuk. Fíky zlepšují trávení, mají mírně projímavé a močopudné účinky, pomáhají při kašli a nachlazení. Při jejich konzumaci by ale měli být opatrní zejména diabetici a ti, kteří chtějí zhubnout, fíky totiž mají vysoký obsah cukru a jsou velmi kalorické.

ŠVESTKY
Švestky obsahují v porovnání s ostatními druhy sušeného ovoce nejvíce vlákniny. Zlepšují trávení a pomáhají při zácpě. I když se to nezdá, obsahují jen málo cukru, což je důležité zejména pro obézní lidi. Sušené švestky mají rovněž pozitivní vliv na látkovou výměnu, upravují krevní tlak a zlepšují paměť.“

To potřebuju já, pořád něco zapomínám, i když jdu do krámu jen pro dvě nebo tři věci, tak si je musím napsat, jinak bych zapomněla, co jsem chtěla. Tak asi budu papat více sušených švestek.

„HROZINKY
Liší se chutí i velikostí, záleží na odrůdě. Najdeme v nich velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Dokáží posílit organismus, jsou užitečným pomocníkem při léčbě aterosklerózy, dny a nemocí jater.“

Tak u nás v rodině nic takového nehrozí, protože my dáváme hrozinky snad skoro do všeho, kam se dá. To když peču štrůdl, tak jich tam je kolikrát víc než těch jablek. Máme je moc rádi, a Davídek je strašně rád baští samotný. Jenže je schopný sníst celý pytlík, a pak sedí půl dne na WC.

„BANÁNY
Sušené banány jsou nejenom chutné, ale dokáží zasytit. Obsahují látky, které pomáhají v léčbě poruch trávicího systému.

ANANAS
Ananas je bohatý na vitamin C, kromě toho pomáhá při léčbě otoků a zánětů. Obsahuje zvlášní látku bromelain, kerý pomáhá při štěpení bílkovin. Vědci zkoumají pozitivní vliv této látky na imunitní systém a nádory.“

Tak ty sušené banány mohu jen doporučit. Jsou strašně dobrý a opravdu pomáhají při těch trávicích potížích. Taky jsem jednu dobu na to trpěla, a tohle mi pomohlo. Od té doby mám trávení v pořádku.

Takže baštěte sušené ovoce. Je zdraví prospěšné a táaaaak dobré.
A na co máte „úchylku“ vy??

Napsal/a: kristýna

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (35 vyjádření)

  • lucia1604

    taky miluju sušené ovoce :))) teda kromě banánů…
    s tím železem… aby bylo dostatek železa z rostlinných zdrojů musí být konzumováno ve 3 malých dávkách denně… takže si dát třeba pár sušených meruněk (ale i jiného ovoce i čerstvého nebo zeleninu) ke snídani, ke svačině a k večeři 🙂

  • Sušené ovoce patří mezi naše oblíbené lahůdky, stejně jako Enží mi nikdy neomrzí např. meruńky a pak i křížaly, co nemusím jsou banány.-))

  • My máme sušené ovoce moc rádi :o) Já miluju meruňky, švestky a ananas-jen by nemusel být tak přeslazenej.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Před nějakou dobou jsem pracovala ve středisku ekologické výchovy, „hostovali“ jsme v budově MŠ. K tomu patřila i zahrada, kterou jsme taky využívali. V zahradě byla spousta jabloní a spousta jablíček. Sklízeli jsme je, ale i při velké návštěvnosti jsme nebyli schopni je včas sníst. Tak jsme se rozhodli je usušit. Troubu jsme k dispozici neměli, sušičku taky ne, ani na zapůjčení od někoho z domu (a koupit ji, to bychom asi ve vyúčtování neobhájili). Ale měli jsme tam výkonná kamna. Tak nám náš šikovný civilkář udělal rámy, na které napnul takovou nějako síťku umělou (na co to bylo původně, to netuším). A tak jsme to tam tak sušili, opřené o kamna a o židli tak, aby tam šlo to teplo. Samozřejmě jen když jsme tam byli, nechat něco jen opřeného o kamna bych si přes noc nedovolila.
    Nasušili jsme toho dost a dost a pak mj. používali jako odměnu při enviromentálních programech. A když děti (ta která určitá skupina) zas přijely po čase, už se sháněly po křížalách.

    Sušičku doma mám, ale zas až tak moc nepoužívám – vyschly nám zdroje ovoce… Tak ji aspoň půjčuji ségrám (za pytlík křížal… (o; ). Dostala jsem ji k narozkám (na moje přání), vybírala ji ségra a vybrala jednu z těch s menšími energ. nároky (aspoň mi to tak říkala). Ale překvapilo mě, že třeba ta jabka se v tom suší docela dlouho (od rána do večera). Ale zas to krásně provoní byt…
    Až budu mít se sušičkou víc zkušeností, podělím se…!

  • Anonymní

    Kupované sušené ovoce obsahuje E223 disiřičitan sodný, jedno z moc škodlivých „éček“.Dítěti bych je určitě nedávala.

  • Pomeranče a citróny taky suším před Vánocema, ale jak to dlouho vydrží nevím. Používám je na stromeček jako ozdoby a pak vyhazuju.
    Myslím, že 5 hodin v troubě při 40°C tolik elektřiny nesežere, když jsem takhle dělala jogurt, tak se to zas tak často nezapínalo. Ale to byly zavřené dveře. Zajímalo by mě, kolik sežere ta sušička. máme ji taky, ale nepoužíváme, zdálo se mi, že se to prodraží. Ale nevím, jaký má příkon.

  • Tak to se máte, že máte ve zdravý výživě zdravé sušené ovoce. U nás i ve zdravé výživě prodávají to barvené.:-( To sušení v troubě možná vyzkouším, i když mi přijde 5 hodin brutálních. Vůbec jsem neměla představu, jak dlouho se to suší. Zatím jsem sušila jen pomeranče na radiátoru před Vánocema:-)))

  • Výhodné jsou elektrické trouby s ventilátorem, anebo tak to dělaly naše babičky v troubě sporáků (kamen) na tuhá paliva (třeba má někdo na chalupě). Dřív se sušilo na dřevěných lískách ale pečící papír na plechu bude dostačující. Během sušení větráme pootevřenými dvířky trouby.
    Tak třeba meruňky: Zralé nebo mírně přezrálé meruňky rozpůlíme odpeckujeme a klademe na plech řeznými stranami vzhůru. Sušíme 5 hodin při 40 stupních, po vychladnutí 12 hodin při 70 stupních, a znova vychladnout a dosušit při 65 stupních.
    Toť má chytrá kniha ale já s tím zkušenost nemám. V sušičce to suším tak 2 dny, podle množství, když mám míň sít nad sebou tak je to samozřejmě rychlejší, když víc tak suším i 3 dny.
    Každopádně ovoce je dobře usušený, když je měkký, ale při zmáčknutí mezi dvěma prsty necítíš šťavnatou dužinu.
    Jinak se dá prý i sušit na sluníčku a dosušit v troubě. No a třeba švára suší v paneláku na radiátoru, ale ne ve velkým :-))
    Třeba se ještě někdo najde, kdo suší v troubě.

  • Kdysi jsme dělávali křížaly v troubě, jestli si dobře pamatuju, prostě se jablka rozkrájela na plech a při mírné teplotě a pootevřených dveřích se usušila.
    Já jsem viděla zase papáju nesířenou a to byla taková pálka, že mě přešla chuť. Ale napadlo mě, že by se to dalo dobře použít na nějaký zdravý dětský dort. Jednou za rok by se ta cena přežít dala……

  • kristýna

    Áňo, napiš tip jak sušit v troubě, nikdy jsem o tom neslyšela. Díky

  • Kicul máš pravdu, doma sušený meruňky jsou opravdu dost hnědý, ale chuťově báječný. Někdy je i proslazuju medem, protože samy o sobě jsou trochu kyselé.
    Dřív, ještě na škole, nebo pak v práci jsem si dost často kupovala sušené směsy. Pak jsem se začala zajímat o to co jím a když jsem si na obalech přečetla: sířeno – před použitím propláchněte vlažnou vodou, nedokázala jsem si představit co bych pak asi jedla – opraný sušený ovoce???
    V těhotenství a s Madlou jsem ty kupované omezila na hrozinky a ty stejně nakupuju nesířené ve zdravé výživě. Dají se tam nakoupit i banány a ananas (nesířené) ale to podle ceny je pro horních 10 tisíc.
    Jo a jen tak pro zajímavost kupovaný sušený banány vůbec nechápu jak suší, protože ty domácí jsou měkký, jako každý jiný křížaly a nikdy mi neztvrdly.
    Ale dá se sušit i doma v troubě, to jste žádná nezkoušela?

  • kristýna

    Kicul, jak už jsem psala, ten pán co má ten obchod, to kupuje v prodejnách se zdravou výživou a vypadá to ovoce přesně jak popisuješ, jako doma sušené. Takže strach nemám. V normálních potravinách kde to je tak „hezké“ to taky nekupuji. A sušičku bohužel nemám, tak jsem ráda aspon za to, že to tu ten pán udělal. Má tam i músli, sypané čaje, a tak podobně. Nejen ovoce a zeleninu.

  • Ahoj holky, já zase četla článek o škodlivosti sušeného ovoce:-))) Teda toho kupovaného, prý to sušené ovoce, které vypadá moc hezky, tzn. meruňky oranžové, ananas žlutý atd. je prý dobarvováno, takže obsahuje škodlivá éčka plus je sířeno jak psala Vanda. když si usušíte ovoce doma, tak vypadá jinak, meruňky jsou dohněda… S tím má asi zkušenost Áňa. Já jsem si po přečtení toho článku sušené ovoce mimo banánů, přestala úplně kupovat a malé je radši vůbec nedávám. Taky bych brala tu sušičku ovoce!:-)

  • Tak tu sušičku bych taky brala:)

  • Já sušený ovoce taky miluju, Madla má 14 měsíců a koupila jsem jí hrozinky Jumbo (takový veliký) a může se po nich utlouct. Mám možnost si půjčit elektrickou sušičku na ovoce, je to úplně supr věc. Suším švestky, jablíčka, meruňky, banány, broskve, třešně a pak si to smlsáme. Všem doporučuju, ovoce je úplně jiný, než z obchodu.

  • kristýna

    Mě doktor tenkrát říkal, že od dvou let právě kvůli vdechnutí. Ale asi jak které dítě je na to šikovné. A taky jak to snese bříško. Jinak jim to nemůže nijak uškodit.

  • Prosim, a mate nekdo zkusenost odkdy muzou susene ovoce male deti? Mam holcicku 13 mesicu, zkousela jsem rozinky, je na jidlo sikovna, nemam strach, ze by je vdechla, ale rozinky na mne vykoukly z pliny, tak je to asi jeste brzo.

  • Kristý tak to je dobře. Nesířené ovoce je sice o něco dražší (jak které druhy), ale zase se vyplatí.
    Někde jsem četla, že třeba rozinky můžou zahnat chuť na sladké. Jednou dvakrát jsem to zkoušela, když mě popadla chuť na čokoládu a opravdu to zabralo. Jenom mít tak pevnou vůli……
    Ale díky za to povídání, jak to tak pročítám, vůbec nevím co všechno sušené ovoce „umí“.

  • kristýna

    Ne, tam kde to kupuju, to pán, co ten obchod má, to vozí přímo někde ze zdravé výživy, a neprodává to v pytlíčkách ale na váhu. Neboj, tohle všechno jsem si ověřila. Má to nesířené a u každého má cedulky s důležitými údaji.

  • Kristýno, asi ho nezbaštíme tolik co vy, ale občas si dáme. Nekupuju ale v běžném obchodě, jenom ve zdravé výživě. Ovoce z běžného obchodu bývá sířené, a to zdraví moc nepřispívá. Tak se koukni na pytlík, co píšou. Zvlášť když to dáváš dětem :).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist