Stravování v MŠ

Rubrika: Zdravá výživa

947480_eating_a_strawberryMožná si ještě někteří z vás vybaví, že se tu začátkem května objevil v SOS on-line dotaz na stravování v mateřské škole. Poslala jsem tenkrát i dotaz na Ministerstvo školství, aby se podařilo zjistit, jak to tedy je. Asi po měsíci mi přišla odpověď…

Nedávno se na podobné téma objevilo i pár komentářů u některých článků, takže jsem se konečně dostala k tomu, abych odpověď z ministerstva zveřejnila.

Nejdřív ale pro připomenutí dotaz:
„nevezmou je do skolky
Synovi budou v cervnu 3 roky a spis proto,ze sam chce a vyhledava spolecnost deti,chtela jsem ho dat do skolky. No,ale nastal velky problem. Moje deti jsou od narozeni vegetariani a protoze ja i pritel uz vice nez deset let maso nejime,tak pro nas nepripada v uvahu,aby to u nich bylo jinak. S necim takovym u nas skolky nepocitaji,takze moje deti jenom proto,ze se trochu lisi maji proste smulu. Zkousela jsem vsechno mozny.Slo mi o to,aby se nasel alespon jeden den v tydnu,kdy by byl mezi vrstevnikama. Jelikoz mam jeste rocni dceru s kterou jsem doma,nemusi chodit kazdy den. Prohlizela jsem jidelnicky skolek a zjistila,ze minimalne dvakrat tydne je bezmase jidlo,tak jsem myslela,ze by chodil v tyto dny,ale bylo me receno,ze je stejne polivka z masoveho vyvaru,kterou jist musi,nebo svacina se salamem atd. Nejdrive jem chtela si chtela dodavat a dokonce koupit do skolky i mikrovlnku,aby s tim nemeli praci,ale to pry zase zakazuje hygiena. Nepomohl ani papir od nasi doktorky s doporucenim,aby se syn i nadale stravoval,jak je od narozeni zvykli. Bydlime na male vesnici a takhle jsem dopadla ve 3 skolkach v okoli. Ted to pro me jeste neni tak akutni,ale ze 2 roky budu muset nastoupit do prace a co pak? A i kdybych zustala a nadale s detma doma,coz si ale neumim predstavit,tak snad rok pred skolni dochazkou ma byt skolka povinna. Jedina vegetarianska skolka je ve Praze,ale kdyz bydlime skoro 100km daleko,tak to nepripada v uvahu. Mate s timto nekdo nejakou zkusenost? Proboha urcite nejsme jedini,kdo ma deti vegetariany. Predem upozornuji,ze nejedi ani ryby a kurata,takovou hloupou otazku mi totiz pokladali vsude. A ani nechceme akceptovat to,ze budou jist neco jineho doma a neco jineho jinde. Ve skole uz to problem nebude,tam na obedy chodit nemusi,stejne konci vyucovani kolem poledne a svacinou dostanou doma. Ale co ted, nez jim bude 6let?
anonymní, 8. 5. 2005 v 13:31“

A co nám odpověděli?

„Vážená paní,
snahou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je, aby v zařízeních školního stravování byla dětem poskytována kvalitní nutričně vyvážená strava. Z tohoto důvodu se příprava jídel v mateřských školách řídí výživovými normami stanovenými ve spolupráci s odborníky v oblasti výživy v dohodě s Ministerstvem zdravotnictví, a to na základě doporučených výživových dávek v České republice. Normy školního stravování, tzv. spotřební koš, jsou součástí právního předpisu-vyhl. č. 107/2005 Sb., o školním stravování, a musí být respektovány všemi stravovacími zařízeními poskytujícími školní stravování. Stravu podávanou ve školních jídelnách lze tudíž přizpůsobovat stravovacím zvyklostem strávníků jen do určité míry, tj. v mezích výše zmíněného právního předpisu.
Ve věci donášení vlastního jídla do školní jídelny mateřské školy je třeba konstatovat, že provozovna stravovacích služeb mateřské školy musí dodržovat velice přísná pravidla v oblasti ochrany veřejného zdraví, daná především zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcími předpisy, a touto praxí by hygienické normy porušovala.
Rovněž nutno připomenout, že podle zák. č. 561/2004Sb., školského zákona, není docházka do mateřské školy povinná ani poslední rok před školní docházkou. Podle § 34 zmíněného zákona jsou děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky do mateřských škol pouze přednostně přijímáni.
S pozdravem
Jeřábková
MŠMT“

Popravdě řečeno, já jsem se z toho moc nedozvěděla.
Podařilo se mi vyhledat vyhl. č. 107/2005 Sb., která skutečně stanovuje normy ohledně školního stavování. Normy určují, kolik gramů jednotlivých druhů potravin má strávník dostat.
Potraviny jsou rozděleny na ryby, maso, mléko tekuté, mléčné výrobky, tuky volné, cukr volný, zelenina, ovoce, brambory, luštěniny. Bohužel vyhláška neupravuje podávání těchto potravin přesněji, takže salám na svačinku a případně další uzeniny k obědu (čočka s opečeným špekáčkem apod.) pro předškolní děti je podle ní v pořádku. Pojem „nutričně vyvážená strava“ není nijak definován, tudíž si pod ním může každý představit, co bude sám chtít.
Ale pozor, vyhláška stanovuje i normy pro laktoovovegetariánskou výživu pro strávníky už od 3 let! Z toho usuzuju, že vegetariánské stravování v MŠ by nemělo být až takové sci-fi. Jenže to není až tak jednoduché, pokud školka nenabízí jídla na výběr:
„Laktoovovegetariánskou výživu lze uplatnit v případě, že s tím souhlasí všichni zákonní zástupci nezletilých strávníků nebo zletilý strávníci, nebo u provozovatelů stravovacích služeb, kde lze uplatnit podávání jídel na výběr.“ Znamená to tedy, že buď se budou stravovat vegetariánsky všechny děti (nutný je souhlas všech rodičů), nebo se musí jednat o školku, kde jsou jídla na výběr. Rozhodnutí vlastně závisí zas na MŠ.

Chápu, že vyvařovat pro jedno dítě speciální stravu je neekonomické, zvlášť v menších zařízeních, ovšem na druhou stranu nechápu, co mají dělat rodiče, jejichž děti potřebují speciální dietu ze zdravotních důvodů. Ano, vegetariánství je věc osobního rozhodnutí, ale co třeba alergie a tedy např. bezlepková dieta? Takové děti pak tedy musí zůstat s rodiči doma? Kromě toho mě zaráží skladba jídelníčku v některých mateřských školách – narážím opět na ten rohlík se salámem, který z mého pohledu do „nutričně vyvážené stravy“ nepatří.

Pokud se vám o pojmu nutričně vyvážená strava podaří zjistit něco víc, sem s tím. Těším se na Vaše komentáře i na případné články na toto téma.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (138 vyjádření)

  • Marci55

    Vše je o vůli. V naší mš se domluvilo jídlo s pediatrem. ten ho schválil a kuchyně nebyla proti.

  • Anonymní

    Jo, tady k tomu článku jsem se dostala, protože mě zajímalo, co přesně je dané pro stravování dětí hlavně v MŠ. Spotřební koš vím, že je to, co jíst mají (i když třeba dané množství cukrů mě opravdu zaráží, když ty by se měly eliminovat a ne dodávat), ale jsou i nějaká omezení? Polotovary, dochucovadla, neskutečné množství soli nebo naopak velice sladké, párky, smažené …. to přece nejen dětem, ale hlavně jim, do jídla vůbec nepatří.. A to ještě nemluvim např. o tom, jakou výživovou hodnotu může mít sladká tyčinka ke svačině? Když vezmu, že děti tam tráví podstatnou část veškerého svého času (některé většinu), tak mě to děsí..

  • Anonymní

    mne se taky moc nelíbí co za stravu ms dnes děti dostávají samé sladké nápoje několikrát denně ty prášky ma dusej když to míchám do vody,hrozně moc polotovarú se kupujou, hlavně ty ruzný ochucovadla do polévek ono slepičí hovězí kuřecí a maso to nevidělo ,kdo mi poví jak je to možné

  • Anonymní

    U nás ve školce také donesené jídlo nevadilo – když měl někdo dietu. Tak nechápu proč by si maminka nemohla pro své dítě nosit oběd vegetariánský. Dieta jako dieta, ne? Pořád lepší, než obyč rohlík se salámem (.

  • Anonymní

    Normy vubec sul a ani glutamaty neresi. Coz me prijde zasadni nedostatek. Zrovna resim, jak ovlivnit jidlo v ms pro moje dite, ktere ma z lekarskeho hlediska omezenou, spise zakazanou sul.

  • Králíček4

    no nám ve školce vařila paní pro děti nadstandartně,vše domácí,ale ve škole mají krátké úvazky pro kuchařky a vaří z polotovarů a sušeného,což nám nezajistí naši dietu

  • Králíček4

    my chodili do státní školky a chlapeček měl dietu a nosil si jídlo z domu a i nyní do školy.

  • Anonymní

    Zajímavé je, že v soukromých školkách jídlo donesené z domova nevadí a pravděpodobně to hygienické předpisy splňuje 🙂 nicméně mi velmi vadí, že pokaždé, když jsem ochutnala jídlo ze státní MŠ, polévka a někdy i hlavní jídlo chutnalo po glutamátu sodném. Což je pro mě nepřijatelné. Momentálně se snažím zjistit, zda-li toto normy zakazují nebo nikoliv.

  • keenspeed

    Tak pokud srovnám naši mš a mš kde vaří kamarádka (sama s pomocnicí možná) … zhruba stejný počet dětí, stejné měsíční platby.. a naše děti mají celkem pravidelně špagety s kečupem ,samý sýrový pomazánky z tavěnáku a hermelínu, zatímco v té druhé jedou pohanku,kuskus a fakt úplně odlišný jídelníček, tak kde je asi chyba???

  • já teda nevím, ale vyučený kuchař zvládá v restauraci taky hodně jídel a velmi různorodých. a taky za pár tisíc měsíčně.

  • Anonymní

    Škoda, že téměř všechny maminky zde z diskuze nemohou z hygienických důvodů přijít přímo do provozu, kde dvě upocené kuchařky vaří pro 120 osob denně (oběd a pro děti k tomu dvě doplňková jídla, nápoje, ovoce a zeleninu) a z toho 4 různé diety, na které nejsou školeny. A za pár tisíc korun měsíčně…. A toto si zde vyzkoušely..

  • Anonymní

    A zeptala se maminka rozumného pana doktora, je-li tak zdravá a vhodná celoživotní vegetariánská strava? Potažmo v kojeneckém, předškolním a školním věku? To tedy všichni odborníci na výživu lžou propagací vyvážené stravy u dětí??

  • anonymní on by u té celiakie byl největší problém podle mě v ceně toho jídla…a samozřejmě také v úpravě. Tedy pokud má kuchařka určený limit ceny na porci jídla, nebo i na celý oběd, tak prostě jenom balíček mouky je asi o 70kč dražší než normální mouka, takže to je veškeré pečivo, těstoviny, zahušťování, uzeniny obsahující lepek…není to tak jednoduché

  • Anonymní

    Nemyslím, že by pro jídelnu byl nějaký velký problém udělat z jídla během vaření bezlepkové(např.pár porcí nazahušťovat moukou)nebo dát do jednoho hrnce vařit bezlepkové těstoviny apod.Záleží asi na lidském přístupu daného vedení jídelny. Co se týká vegetariánství malých dětí, tak zase nechápu rodiče. Děti by si měly ve svém životě sami určit, jakou cestou se dát. Aby pak chudáci ve škole potají neujídali spolužákům šunčičku:)

  • Anonymní

    Souhlasím s tim, že se stravováním ve školách, a v MŠ hlavně, by se mělo něco udělat.. Jedna věc jsou diety nebo vegetariánství (i když není pravda, jak tu jeden pán psal, že je člověk od přírody všežravec..)..týká se to většinou jen jednoho nebo pár dětí, takže chápu, že může být pro mš problém to řešit (nás se to naštěstí netýká, v tomhle směru jíme všechno). Vo mě ale zaráží, neskutečně udivuje a ještě víc štve je to, co dávaji dětem celkově. Že dostávají ke svačinám salám, k obědu kečup, většinu týdne je k pití psané kakao nebo bílá káva,.. to mě štve, ale jsou i horší věci. Udivuje mě pak ale, že k svačinkám dostávají věci jako Nutelu, po obědě všechny možné ochucované jogurty rádoby pro děti, kupované pudinky, sušenky a pod., dva týdny po sobě klidně dostanou smažené jídlo, v některých školkách prý maji na výběr k pití sladkou minerálku. A co mi přijde asi jako uplný vrchol, když mi syn v obchodě ukazuje všechny možné bonbóny (marschmalow a podbné šílenosti), které prý jedí ve školce. K tomu všemu místo těch 2 hodin, kteé by měli trávit venku téměř za každého počasí, tak oni jdou max. na hodinku na procházku, když je hezky.. Kdybych mi nešlo o to, aby se syn nějak začleňoval mezi vrstevníky (s dětmi totiž téměř nekomunikuje), do školky už bych ho nedala, dokud bych nemusela.. Místo abys výchovou pomáhala, tak akorát zničila to, co jsem ho celé ty tři roky učila..

  • Králíček4

    A jak by to řešily tyto školky v případě dítěte s bezlepkovou či bezmléčnou dietou.To by jim taky exstar nevyvařovali a z důvodu vámi uvedených je nepřijali.Naštěstí máme v tomto výhodu u nás maminky těmto dětem co nemohou jíst školkovou stravu nosí jídlo v jídlonosičích a tam jim je ohřáté a není s tím žádný problém.

  • Anonymní

    Pracuji jako vedoucí školního stravování v malé mateřské škole,kde zároveň vařím.Když jsem práci přebíral, splňovala všechny normy a vyhlášky, ale mňe to připadalo spíš, jako trápení dětí, než-li jejich stravování.Největší problém je v zažitém rovnostářství v podání učitelek, vychovaných za socialismu.Všichni stejně platí a tak musí dostat všichni všechno stejně, ale to zcela brutálně musí všechno spapinkat a tak si řada dospělých celý život pamatuje jak museli ve školce jíst rybičkovou pomazánku nebo dušenou mrkev. Osoby takto děti nutící jíst stejné jídlo se pak rády odeberou do restauračního zařízení, kde si každá vybere, to co jí chutná.Kdo nezažil, zkusit to samé nabídnout těm krásným malým tvorečkům si nedokáže představit jak negavistické reakce vzniknou.Za ty čtyři roky jsem byl několikrát udán a školku zkoumal jeden kontrolní orgán za druhým, ale vždy vše proběhlo bez závad.Místní noviny se o mém pojetí stravování v mateřské škole, vyjádřily jako o světovém unikátu, ale mně to připadá jako zcela normální.Opravdu si neumím představit jak někdo posadí 22 tříletých dětí k jednomu stolu a před ně dá 22 stejných jídel a v určitou dobu a za určitý čas se je snaží mocným hlasem přinutit,aby vše snědly.Každé to malé stvořeníčko je poprvé v cizím prostředí a vidí třeba jídlo, které předtím nikdy nevidělo,nikde není jeho talířek a jeho hrníček,to musí být šok! Tak-že, jedinně maximální možný výběr,výbornou kvalitu,nápady,trochu odvahy,schopné učitelky a s rodiči stále mluvit,protože oni pro své děti chtějí jen to nejlepší.Dnes mohu konstatovat,že se toto stravování líbí všem dětem,42 rodičům ze 44,3 učitelkám ze 4 a 2 provozním pracovníkům ze 3.Dá se tedy konstatovat,že se dílo daří,protože větší podpora u dospělých je blbost,to by bylo jako komunistické volby.Dnes může paní ředitelka přijmout dítě s jakýmikoliv stravovacímy návyky a čím rozmanitější požadavky,tím lépe.Dětský svět je svět plný barev,dětský svět je plný očekávání,dětský svět je přece obrovská touha.Nyní v lednu 2012 vybírám za stravování dětí 3- 6 letých 36,20kč a u dětí předškolních 44kč,zaměstnanci platí 20,20kč a k tomu z FKSP ještě 10kč.Na závěr ještě jedna maličkost,ředitelkou školy je jedna krásná,chytrá a odvážná JITKA. S pozdravem Muller.

  • lestejska
    lestejska

    🙂 Když jsem četla příspěvky, tak jsem si už v hlavě formovala, jak řeknu, že není problém dítěti dát to jídlo do krabičky a bude prostě jíst to, co mu navaří maminka, ale jak jsem dočetla až do konce, tak se i hlava zatočila, když jsem zjistila, jaký to je problém. Je to opravdu takový problém s ohřátím jídla?? A co učitelky, nebo vychovatelky, nebo jak se jim říká? Ty si taky nesmí donést své jídlo a jí stravu z kuchyně? Nad některými předpisy mi zůstává rozum stát a hlava se začíná točit 🙁 Myslím, že s tou hygienou se to přehání. Myslím s hygienickými předpisy.
    Bylo nám zapotřebí EU a její buzerování ve všech oblastech??? 🙁 L.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist