Sladké zlato

Rubrika: Zdravá výživa

Zlatavá až hnědá voňavá hmota a zároveň nejstarší sladidlo – přírodní a lehce stravitelné… Med. Jedna z mála potravin, u které neplatí: “co je dobré, není zdravé”. A tvůrce medu? Matka příroda. Člověk se ji sice snaží napodobit, ale včelky to umí mnohem lépe…

Včela medonosná je nejpilnější hmyz. Žije ve velkém společenství, kterému se říká včelstvo (30-50 tisíc včel) nebo včelí roj. Zde můžeme rozpoznat tři druhy včel: královna-matka, včely-dělnice, samečci-trubci. Každý má svou nezastupitelnou úlohu, jedni bez druhých nedokážou žít a ve včelstvu existuje naprosto dokonalá dělba práce – od střežení vchodu do úlu, přes stavbu plástů až po zpracování nektaru či konzervování pylu. Nejdříve bych chtěla napsat, že navzdory jménu “včela medonosná” včelky med nenosí. Co včelky “nosí” je nektar a medovice.

Nektar je malá kapička sladké šťávy uvnitř květů rostlin, kterou včelka nasává sosákem a medovice pochází z výměšků mšic a jiných druhů hmyzu.
Včela sběrem nektaru z rostlin naplňuje medový váček v jejím těle. Z jedné návštěvy květu získá jen nepatrné množství. Aby naplnila medový váček velký jako špendlíková hlavička, navštíví asi 1000 květů. Po návratu do úlu začíná “chemické zpracování”. Dělnice tzv. úlové včely uskladňují nektar/medovici v plástech, obohacují ji látkami vlastního těla, zahušťují, přikrývají voskovými víčky, nechávají dozrát a dehydratovat.

Složení medu
Med se skládá téměř z 80% z hroznového (glukóza) a ovocného (fruktóza) cukru, dále med obsahuje organické kyseliny, bílkoviny a enzymy, minerální látky a stopové prvky. Kvalitní med obsahuje 15-18% vody. Celkem med obsahuje cca 180 různých látek a komponentů.

Význam medu
Med má vysokou biologickou hodnotu, zejména pro obsah vitamínů skupiny B, vitamín C a minerálních látek (především vápníku a fosforu). Med je lehce stravitelný, energeticky hodnotný a používá se především jako sladidlo.

Med v medicíně
Fakt, že med je lékem při kašli, bolestech v krku a nachlazení, je všeobecně znám. Jestliže se med rozpustí v mléce (ale ne teplejším než 40 stupňů Celsia, protože jinak by se v něm zničily důležité látky), je možno jej použít jako “masti” na zasaženou sliznici, která zabíjí bakterie. Proto je také med obsažen v sirupech proti kašli. Med absorbuje vodu, vysušuje rány, vyplavuje z nich cizí tělíska a čistí vředy. Hroznový cukr, který je v medu obsažen ve velkém množství, vyvíjí osmotický tlak a tak způsobuje silné prokrvování tkáně, což samozřejmě přispívá k hojení, resp. jej urychluje. Med má nízký obsah vody a vysoký obsah cukru – a to zabraňuje množení bakterií. Moderní výzkumy prokázaly i vysokou účinnost medu při léčbě popálenin či hojení jizev po císařském řezu a celkově při hojení ran. Například i průjem způsobený bakteriemi (např. salmonelami) se dá pomocí medu zastavit rychleji než pomocí běžně používaných léků. A jako ve všech případech úspěšná se ukázala léčba pásového oparu tímto roztokem.

Med z Austrálie a Nového Zélandu
Nejvíce pozornosti věnují vědci medu z Nového Zélandu a Austrálie, který se ukazuje při léčbě jako nejúčinnější. Tím zázrakem, který má schopnost rychle zacelovat a léčit rány, je obyčejný peroxid vodíku, který běžně známe jako desinfekci a dosud se s ním běžně natírají rozbitá kolena dětí. Jeho objev v medu byl pro mnohé překvapením. Syntetický peroxid však má tu nemilou vlastnost, že agresivně působí i na okolní tkáně. V medu se však tvoří peroxid pomocí glukózy a v mnohem nižší koncentraci, takže nepoškozuje okolní tkáně. Navíc se na povrchu kůže neustále obnovuje a rána dokonce povzbuzuje jeho tvorbu. Tyto vlastnosti mají právě novozélandské medy a navíc jsou mnohem odolnější vůči zahřátí, při němž se u našich evropských medů cenné látky rychle ničí.

Zajímavosti:
Pythagoras ve svých spisech o medicíně tvrdil, že med se vyznačuje různými léčivými vlastnostmi. Pythagorovi stoupenci se živili výlučně vegetariánskou stravou a medem.

Římští učenci se ve svých dílech zabývali včelami a včelími produkty. O chovu včel psal Marcus Terrentinus Varro, Vergilius, Ovidius a Plinius st. Římané dobře znali praktické využití medu a jeho konzervační účinky. Např. čerstvě ulovené ryby nechávali nakládat do medu, aby se ryby při převozu nezkazily.

Závěrem bych ráda napsala, že to zdaleka není vše, co je o medu zajímavé. O včeličkách, včelařích a „domácím“ medu bych mohla popsat několik dalších stran a povídání o medu by bylo hodně dlouhé, např. druhy medu – květový, medovicový, smíšený, plástečkový;
včelí produkty – med, mateří kašička, propolis, včelí vosk atd. atd.

Podstatné však zůstává, že med je čistě přírodní produkt. Lidstvo si na něm pochutnává již přes tři tisíce let. A med i další včelí produkty jsou zdravé a Vašemu zdraví prospějí.

BiolexikonČlánek byl zařazen do soutěže Napište bio článek a vyhrajte bio knihu, do které můžete až do 9. května 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství IFP publishing.

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

  • Padmé

    Džejn, také se u nás snídalo v kombinaci chléb-máslo-med, nutno říct, že mně to neva 🙂 Mám ráda med i takhle, no a med v čaji – to je lahoda 🙂

  • Anonymní

    U nás se medu spotřebuje taky dost,hlavně k snídani.Tedy to se týká hlavně zbytku rodinky.Já jsem musela svou cestu k této dobrotě znovu najít,ztratila jsem ji v dětství.Kombinace chléb-máslo-med byla a je pro mně bůhvíproč nepoživatelná.Ale v čajíku či jen tak na „olíznutí“,mňam…Džejn

  • Padmé

    Danniello, děkuji. Je potěšující, že je nás tu „medíkových“ víc 🙂 A já také kupuji med přímo od včelaře, je výborný, moc nám chutná.

    Babofko, moc moc děkuji, jsi hodná.

  • Danniella

    Teď jsem si vzpomněla, jak si kamarádka v jedné restauraci v Praze na Žižkově dala kuře na medu. Dala nám ochutnat, bylo to naprosto špica.

  • pPadmé, zajímavý a moc pěkný článeček. Máš ode mě jedničku s hvězdičkou, tedy 5 bodíků, škoda, že nejde víc… 🙂
    My medujeme hlavně do čajů, když jsme nemocní nebo na nás něco leze a pak taky často med přidávám do marinád na masíčko… A prý je to éňo ňúňo 🙂

  • Danniella

    Hezký článek. U nás se medu spotřebuje dost, kupujeme od včelaře, normální cukr používám jenom na pečení. Jinak med a třtinový a palmový cukr. A teď jsem vyzkoušela super medové sušenky, tak možná i to pečení časem změním.

  • Padmé

    Danasi, já jsem si to myslela – teď se mi to potvrdilo – jsi holka šikulka a zasloužíš pochvalu :-)))

  • danasi

    Padmé, pokud nemám přímo od včelaře zaručeně lesní med, beru ten medovicový.

  • Padmé

    Danasi, děkuji, to je fajn, že máš také ráda med, jen škoda toho alergického omezení – musíš asi vždy dávat pozor, co za med (který druh) kupuješ… nevím, jestli už ses po tom pídila, třeba už to dávno víš, ale nebyl by pro tebe dobrý ten medovicový med?

    Ájíku, děkuji.
    Asi na tom jsme podobně nebo možná stejně :o) Občas dostanu chuť na med a jen tak si smočím prstík a šup do pusinky :o) A neumím si ani představit čaj bez medu… dávám do mátového, do lipového… prostě dobrota.

    Jolly, děkuji za komentář a dvojnásobné díky jako diabetikovi – také bys mě mohla s příspěvkem o medu, který nesmíš, poslat do hájíčka :-))))
    JanaOss, díky za napsání – a máš pravdu, je to tak 🙂

  • JanaOss

    Medík, to je stará známá věc, kterou uctívali i dávné civilizace – je k nezaplacení a je tak dobrý. U nás spíš najdeš pampeliškový, ale i tak je ňam

  • Padmé!Nádherný článek.Ačkoliv med nemůžu,protože jsem diabetik,dříve jsem si ho dávala do čaje.Když tak čtu ty vaše články tak vidím,že je mezi vámi mnoho spisovatelek.

  • Padmé, moc hezký a zajímavý článeček 🙂
    Já tedy med můžu – v jakékoliv podobě. Je to opravdové zlato a doma nesmí nikdy chybět. Máme naštěstí kvalitní domácí zdroj. A taková slaďoučká medovinka – hmmmm :))))

  • danasi

    Díky Padmé. Je to celé sladké a medové. Med mám ráda, ale můžu jen lesní. Jako alergikovi mi jiný nedělá dobře.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist