Také se stále ptáte, jestli potraviny, které pro své děti kupujete, jsou zdravé a nemohou jim nijak uškodit? Zda se stát stará o to, aby se ve školkách a školách vařilo podle zásad zdravého stravování? Tak Vám posílám úryvek z knížky „Moderní výživa pro děti“, kterou napsal RNDr.Petr Fořt, CSc. Velice mě ta kniha zaujala, tak doufám, že se Vám bude tento krátký úryveček líbit a byla bych ráda, kdybyste napsali i svůj názor.
Standardní obecné návody jsou pohodlné.
Stále ještě nevěříte, že se po celá desetiletí vlastně nic nezměnilo? Musím Vám tudíž připomenout současná doporučení:
– jezte střídmě z pestrého stolu,
– žádné potraviny nejsou škodlivé,
– škodlivé jsou pouze zkažené potravina – a ty se na stůl nedostanou
– všechno, co se prodává, je zdravé, když jíme pestře a střídmě,
– pouze na nás závisí, co jíme a kolik,
– nikdo nesmí mít výhrady ke konzumaci mléka a mléčných výrobků (protože jsou nutné pro školní děti a jsou hlavní účinnou zbraní v boji proti osteoporoze…).
To jsou slova z větší části citovaná z výroků jednoho z představitelů české vědy o výživě, vypuštěná do éteru díky jednomu rádiu počátkem března roku 2000! V téměř totožné podobě jsou tyto názory prezentovány již řadu let. Nikdo neprotestuje. Zastánci alternativních způsobů stravování jsou jakýmisi tichými diverzanty, kterí si pod světlem vědy tiše dělají, co chtějí. Metoda „hlavně na sebe neupozornit“ se již mnohokrát osvědčila.
Setkávám se s řadou lidí různého odborného zaměření, kteří, ač vzděláni ve zcela jiných oborech, mají dostatek inteligence či naopak zdravého selského rozumu a kteří mi dávají za pravdu. Právě oni pro mne jsou studnicí informací z praxe. Díky jim bych mohl v diskusi s kolegy uvést řadu jimi samotnými veřejně šířených nesprávností a polopravd. Třeba bych jim mohl připomenout, že se mi nelíbí, když nebojují proti neetickým reklamám na nezdravé potraviny, ba někteří z nich přímo či nepřímo podporují prodej nepříliš racionálních potravin. Zeptal bych se jich, proč se nestarají o celoplošnou výchovu mladých žen ještě předtím, než otěhotní. Proč nezavedli výživu jako povinný předmět alespoň do posledního ročníku středních škol. Proč až dosud nevydali ucelenou publikaci o dětské výživě, v níž by zaujali jednoznačný postoj k řadě praktických otázek a především uvedli jak má maminka postupovat při zavádění potravin a pokrmů do výživy (kojence!). Proč návody na kojeneckou a batolecí výživu nechávají na obsahu brožurek vydávaných potravinářskými koncerny, které samozřejmě prezentují to, co se jim hodí do jejich výrobního programu. Zeptal bych se kolegů dětských lékařů, proč nepolemizují s obsahem publikací prezentujících tak hrozné výživové ptákoviny (a to nejsou jen dětské kuchařky), že moje neortodoxní názory jsou proti tomu umírněné a racionální.
Chápu, že řada kolegů z řad lékařů se donedávna divila, že ten „nelékař“ Fořt si dovolí prohlásit, že podávání masových vývarů a masových kaší „nastavených“ těstovinami nebo jen pšeničnou krupicí kojencům (maso již ve věku od nejpozději šesti měsíců) je tak strašný nesmysl, až to hraničí s nějakým typem trestného činu. Vadí mi i to, že se nekritizuje kvalita a způsob stravování ve školních jídelnách, v nichž se vaří stejně jako před čtyřiceti lety.
Vy si také myslíte, že všechno, co souvisí s výživou, je v pořádku? Tak vám připomenu jen takovou „drobnost“, jakou je fakt, že: „V Německu je zakázána jakákoliv reklama na „umělou dětskou a kojeneckou výživu“.
CO NYNÍ HÝBE VÝŽIVOU? Není to problém optimální kojenecké, batolecí a dětské výživy, jsou to GENETICKY MODIFIKOVANÉ POTRAVINY. Proč? Protože je to velmi vděčný zástupný problém! Neumíme vyřešit daleko aktuálnější a vážnější problémy, a proto je prohlásíme za druhořadé a odsuneme na druhou kolej. Tím zmizí ze světa. Nyní řešme teorii, zda nám genově změněné potraviny zničí zdraví. Když ale totéž hlásají zastánci makrobiotiky, kteří tvrdí, že čověk má jíst jen ty potraviny, které se mohou urodit v jeho podnebním pásmu a na které si za celé věky stačil zvyknout, jsou odsouzeni k posměchu. A přitom je to totéž! Je to jednoduché – výživa je totiž politika.
NAPŘÍKLAD: Do škol se opět zavádějí „mléčné svačinky“, což převážná většina odborné veřejnosti hlasitě oslavuje. Do škol se však současně tlačí byznys v podobě nápojových automatů s limonádami, včetně kofeinových, otevírají se bufety a tak po škole „voní“ přepálený olej, na němž se pro školáky připravuje racionální svačinka: smažené bramborové hranolky. Dokonce už se lze zase také setkat se „starým dobrým vlašáčkem“. To kupodivu kolegům nevadí. Proč také, když předtím prohlásili, že nic není nezdravé.
Setkal jsem se však také s radikálním řešením ze strany „provozovatelů“ dětských školních zařízení. To spočívalo v aktivním řešení problému výživy vlastními silami a prostředky tak, jak to udělala jedna z mateřských škol, která zavedla „alternativní stravování“. Všechno klapalo až do doby, než se o tom dověděly státní orgány a po mnoha letech úspěšné činnosti bylo po školce!!…..
A jaký je Váš názor třeba na televizní reklamy typu „McDonald“ a podobně? Jaké máte zkušenosti se školním stravováním? Jaké stravovací návyky se pokoušíte zavést u svých dětí? Těším se na Vaše komentáře.
Napsal/a: kristýna
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)
Teda anonymko, to by mě asi taky dostalo…
Nejsem rodič, ale naprosto mě šokovalo, když jsem byla na kávě a zákusku s kamarádkou v cukrárně a přišla tam maminka asi s tříapůlletým chlapečkem. Maminka si dala kávu a tři zákusky a dítku koupila pohár se 3 kopečky zmrzliny, k tomu nahoru šlehačku a čokoládu. Ještě ani neměli dojezeno a už ho maminka vedla k pultu, aby si ještě vybral nějaký ten zákusek. No co by si chlapec nevybral, že? Sice snědl půlku vybrané porce a zbytek dojedla matka, ale to ještě nebylo všechno! Chlapec by ještě chtěl zmrzlinu – no a maminka neudělala nic jiného, než že ho znovu odvedla k pultu, aby si mohl synek opět vybrat, tentokrát do kornoutku. Když byli na odchodu, vybrala maminka ještě lízátko a do ruky ještě jednu zmrzlinu v kornoutku. Nezmiňuji se ani a o tom, že venku bylo tak 8°C a mlha, to je asi nepodstatné… Musím říct, že mě naprosto přešla chuť a tak mě to rozčílilo, že jsem se rozhodla, že výživa dětí bude mým tématem na projektovou práci na vyšší zdravotnické škole, kterou studuji. Neměla jsem žádné naivní představy o stravování dětí ve světě McDonaldů a rychlého občerstvení, Coca Coly a Pepsi, ale tenhle případ mě opravdu šokoval. Prosím, nezapomínejte, že dáváte základ svým dětem do života a stravovací návyky ho hodně ovlivní nejen ve smyslu fyzického vzhledu, ale také zdraví a mentality!
Nejsem rodič, ale naprosto mě šokovalo, když jsem byla na kávě a zákusku s kamarádkou v cukrárně a přišla tam maminka asi s tříapůlletým chlapečkem. Maminka si dala kávu a tři zákusky a dítku koupila pohár se 3 kopečky zmrzliny, k tomu nahoru šlehačku a čokoládu. Ještě ani neměli dojezeno a už ho maminka vedla k pultu, aby si ještě vybral nějaký ten zákusek. No co by si chlapec nevybral, že? Sice snědl půlku vybrčané porce a zbytek dojedla matka, ale to ještě nebylo všechno! Chlapec by ještě chtěl zmrzlinu – no a maminka neudělala nic jiného, než že ho znovu odvedla k pultu, aby si mohl synek opět vybrat, tentokrát do kornoutku. Když byli na odchodu, vybrala maminka ještě lízátko a do ruky ještě jednu zmrzlinu v kornoutku. Nezmiňuji se ani a o tom, že venku bylo tak 8°C a mlha, to je asi nepodstatné… Musím říct, že mě naprosto přešla chuť a tak mě to rozčílilo, že jsem se rozhodla, že výživa dětí bude mým tématem na projektovou práci na vyšší zdravotnické škole, kterou studuji. Neměla jsem žádné naivní představy o stravování dětí ve světě McDonaldů a rychlého občerstvení, Coca Coly a Pepsi, ale tenhle případ mě opravdu šokoval. Prosím, nezapomínejte, že dáváte základ svým dětem do života a stravovací návyky ho hodně ovlivní nejen ve smyslu fyzického vzhledu, ale také zdraví a mentality!
O sladkostech jsem přemýšlelea taky a jako jedno z východisek vidím hořkou čokoládu, která má nižší obsah tuku i cukru a kakao samo o sobě pozitivní přínos pro organismus. Jinak bych se nebránila záměně bonbonu za ovoce. Když jsem byla malá znamenal pro mě banán víc než deset bonpar. I když je otázkou, jestli kupované ovoce není spíše dusíkatým výplodem moderního zemědělství? Další alternativou by mohlo být susené ovoce – pozor ne kandované!!! – křížaly, svestky, … a samozřejmně různé druhy oříšků, hrozinky,… V zásade není problém zkusit doma upéci sušenky – zaměnit pšeničnou mouku za pohankovou, grahamovou, špaldovou, kukuřičnou, rýžovou, ovesnou…, namísto cukru použít k doslazení med, popř, sušené ovoce, přidat oříšky a nebo kokos pro chut, kakao, skořici, hřebíček – zkusit prostě chut sladkou – cukru, nahradit jinými chutěmi. Co bych ale chtěla zdůraznit je to, že pokud chceme po dítěti, aby jedlo zdravě musí v nás mít příklad a tudíž i my musíme zavrhnout některé potraviny. Pápálálá Janka
Taky mi dost vadí, že skoro všude kam přijdeme, je pro děti sladká odměna většinou v krásných signálních barvách…..Napadlo mě, nosit si s sebou svoje vlastní bonbóny a v takových situacích dát dítěti svůj bonbon. Většinou na to ale zatím zapomínám, vzpomenu si až v tom okamžiku.
A jaké bonbóny mám na mysli? Ve zdravých výživách se dají sehnat BIO bonbóny bez cukru a jsou kupodivu docela dobré. Další možnost jsou rakytníkové bonbóny od Weledy, ve kterých sice cukr je, ale jinak jsou myslím 100x zdravější, než ty komerční.
Bohužel nic jinýho mě nenapadá.
Jsem naprosto šokovaná faktem, že v mateřských školách se zcela veřejně a beztrestně krmí děti bonbony a např. ředitelka naší MŠ tento fakt tvrdošíjně brání. Rozpoutala jsem diskuzi s ministerstvem školství, Českou školní inspekcí, hygienickou stanicí a všude je tento fakt nechává klidným. Mně ale vadí, že mé dítě v MŠ dostává denně minimálně jeden bonbon a vypadá to, že nemám odvolání. Učitelky se smějí a mnozí rodiče to tiše trpí. Můžete mi dát váš názor či mi poradit, jak se bránit, aby mi učitelky nekrmily děti bonbonama a současně je netrestaly za to, že jeho matka bere vážně jeho zdravý vývoj a výživu, tím, že ostatním dají a mému dítěti ne? Vím, že v tom nejsem sama, ale v zájmu dětí se ostatní matky bojí proti tomuto jevu vystoupit. Jak se bránit?
ohledně ovoce a zeleniny a vitamínů najdete v článku Výživa, čerpala jsem právě z této knížky, takže možná Vám to k něčemu pomůže ohledně výživy
já jí měla z knihovny. Zkus se optat tam.
O této knize jsem hodně slyšela a četla,autor na ni odkazuje ve svých článcích o výživě dětí, bohužel je absolutně rozebraná.Prosím o radu kde ji lze sehnat.
Ráda bych se Vás zeptala zda někdo nevíte, kde by se dalo tuto knihu sehnat … Předem děkuji. Z.
tvůj článek na SOS jsem četla a zarazilo mě, že dokážou někde ve školce nevzít dítě jen proto, že má jiné zvyky ve stravování. Moc ti držím palce, abyste to nějak vyřešili.
Kristyno,zkus se podivat na muj clanek na S.O.S on-line,pod nazvem „nevezmou je do skolky“. Na vyzivu svych deti dbam dost a kazdy den premyslim nad jejich jidelnickem,aby meli pestrou a vyvyzenou stravu. Bohuzel to prinasi spostu komplikaci.
Monika
Knihu Petra Fořta jsem četla a vybrala jsem si z ní co jsem chtěla tzv. zlatá střední cesta je podle mě to nejlepší. Vyzkoušela jsem i recepty, které jsou na konci knihy. A taky je tam kapitola o (na těchto stránkách tolik diskutovaných) éčkách. Takže doporučuji přečíst. Myslím, že knihy českých autorů jsou pro nás větším přínosem než od zahraničních. Jsou nám bližší.
Já jsem se výživou začala více méně až po narození dítěte. Před zaváděním příkrmů jsem navštěvovala kurz, který se věnoval právě výživě dětí a byla jsem velmi spokojená. Některé doporučení jsou pro mnohé asi dost přísné, ale snažím se tím řídit. Jestli budete mít zájem, mohu zde některá doporučení zveřejnit. Já často nakupuji ve zdravých výživách, ale jíme doma celkem normálně, aspoň si myslím. Občas zhřešíme nějakým tím kolínkem, bůčkem nebo něčím smaženým. Reklamy na Mcdonald se mi nelíbí, je mi jasné, že děti jsou pak dost nažhavené, aby tam šli a dali si ty „dobrůtky“ co nabízejí. Nevím, jak to jednou budeme dělat až malá vyroste :-)) Já sama jsem tam byla několikrát a oblíbila jsem si hlavně kávu 🙂 Ostatní je drahej hnus :-)) Ale McDonald je bezva místo, kam jsem šla nakojit a přebalit malou, když jsem byla ve městě.
Od RNDr.Petra Fořta, CSc. jsem toho četla hodně ve spojitosti potravina X ekzém, takže ho trochu znám a vím, že aspoň v lecčem má pravdu.
Já se snažím, aby Martínek měl stravu zdravou a hlavně svačinky, aby na ně dbal a dodržoval střídmost. Např. müsli s jogurtem, jogurt a ovoce, Raciolky, kukuřičné lupínky, cereální taštičky s mlékem a né třeba jen koupený velikonoční perník nebo sušenku. I když občas se tomu neubráním a také si jí občas dá. Naštěstí McDonald tu nikde není a jsem ráda, to by byly asi boje. Jednou jsme se v něm stavovali cestou z dovolené a Martínek tam pořád pobíhal mezi barevně svítícími plakátky, lákajícími na všechny ty dobrůtky…Je fakt, že jsme si nenechali ujít zmrzlinový shake a pak zmrzlinu a kuřecí smažené nugetky, ale jíst to každý den? Žaludek by to možná unesl, peněženka ne :o)
Mobile Sliding Menu