Mamííí, já nechci okurku. Já chci Brumíka!

Rubrika: Stravovací návyky, Zdravá výživa

Znáte tu situaci, kdy dítěti na hřišti rozbalíte Brumíka, protože to je to, co vaše dítě miluje? Čekáte, že vám s radostí skočí kolem krku, ale místo toho vás čeká hysterický řev, protože zrovna teď chce na svačinu Tatranku, lízátko nebo rovnou tříposchoďový dort? Vaše zoufalství se ještě umocní tím, když se rozhlédnete kolem sebe a zdá se vám, že všechny děti spořádaně jí to, co jim rodiče připravili. Jak jen to dělají?

Možná toužíte, aby vaše děti svačily ovoce a zeleninu. Možná budete rádi, když nebudou tolik lpět na sušenkách a jiných sladkostech. Nebo se jen spokojíte s tím, že vaše dítě sní to, co mu připravíte. Jak toho ale máte dosáhnout?

Nechte je si vybrat

Pokud se vám scény ohledně jídla nevyhýbají doma ani mimo domov, třeba prostě jen nemají chuť na jídlo, které jste jim vybrali. Zapojte je do výběru svačiny. Možnosti výběru přizpůsobte věku dítěte. Dvouletého nechte vybrat ze dvou variant, protože když mu jich nabídnete několik nebo mu výběr nespecifikujete, nebude schopné se ve svém věku rozhodnout.

Samozřejmě může nastat situace, kdy si vaše ratolesti budou chtít vybrat svačinu, která není úplně podle vašich představ. Teď se dostanou do hry vaše vyjednávací schopnosti, respektive schopnost se s dítětem domluvit. Vždycky je nejlepší varianta dosáhnout kompromisu. Dítě bude spokojené, že není jen po vašem, vy budete spokojení, že to máte bez scén a ještě posílíte dítěti sebedůvěru. Netratí tedy nikdo.

Zapojte je do přípravy

Není na škodu dítě do přípravy svačiny zapojit. Mladší děti budou pyšné, že vám můžou pomáhat a starší aspoň poznají, že svačina se v batohu jen tak sama neobjeví. A vy si trošku odpočinete. Možná ne fyzicky, protože čím máte mladší dítě, tím příprava s jejich pomocí zabere více času. Ale aspoň si odpočinete psychicky, protože nebudete mít pocit, že vy zase otročíte kolem dětí, zatímco ony si hrají nebo provádí nějaké lumpárny a nakonec ještě vámi připravené jídlo odmítnou.

Dejte si s nimi

Chcete, aby vaše děti jedli to, co jste jim připravili? Chcete je nasměrovat na zdravou stravu? Jděte jim příkladem. Dejte si svačinu s nimi a hlavně tu samou! Pokud si cestou na hřiště koupíte cheeseburger nebo čokoládovou tyčinku, těžko přimějete děti svačit jablko.

Říkáte si, že vy nesvačíte? Opravdu si mezi obědem a večeří vůbec nic nedáte? Ani nic neuzobáváte? Pokud ano, je určitě lepší, když se jednorázově najíte, třeba právě s dětmi, než abyste celé odpoledne něco ujídali. Jestliže nejíte vůbec nic, i tak by bylo lepší dát si s dětmi něco menšího. Alespoň vás pak nezaskočí „vlčí hlad“ a nesníte večer, na co přijdete.

Upečte si Brumíka doma

Snažíte se nasměrovat děti na zdravé jídlo. Svačiny vybírají a připravují s vámi, jdete příkladem, ale ony si pořád zarputile trvají na sladkostech? Pečte doma. Třeba si upečte právě toho Brumíka.

domácí brumík

Vím, že času máte málo a ze všeho nejméně ho chcete trávit v kuchyni. Kdo by chtěl ještě péct, když musí vařit? Chápu vás a mám to naprosto stejně. Rozhodně mé děti nemají denně napečeno. Ale jednou týdně, když volíte správné a jednoduché recepty ani nezaznamenáte, že vám pečení nějaký čas sebralo. Volte recepty typu „všechno najednou smíchám v robotu, naliju do formy a upeču“. Takové recepty vám zaberou tak 15 minut přípravy a 30 minut pečení. Děti samozřejmě do přípravy zapojte, přece jim to nebudete péct 🙂

Pak už necouvněte

Na závěr vám dám jednu radu. Projděte s dětmi celým procesem, který jsem vám poradila. Vyberou si, pomůžou vám, připravte stejnou svačinu i sobě nebo je nechte vybrat si, co upečete. Pak ale trvejte na tom, aby svačinu snědly. Necouvněte! Vybraly si ji, připravily? Tak ať ji sní. Pokud ji nechtějí, budou si příště muset rozmyslet, co si vybírají. Naučí se tak aspoň trochu zodpovědnosti za svoje rozhodnutí a příště si rozmyslí, co si vyberou.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist