Jak jsme si (ne)poradili bez mléka

Rubrika: Zdravá výživa

Čas letí a Filip nedávno absolvoval 9letou prohlídku u pediatra. Při ohmatání břicha se hodně zkroutil. Paní doktorka chtěla vědět, jestli je to „normální“. Má odpověď byla ano s popisem, jak to řešíme a od kdy tyto projevy vlastně jsou. Objednala nás na odběry krve, kvůli podezření na alergii.

Poprosila jsem ji, zda můžu přijít i s mladší dcerou – jen pro jistotu. Odběry proběhly hladce. Tince se moc líbilo, jak Filipovi berou krev a pak se na lehátku pohodlně uvelebila. Za pár dní jsem se šla zeptat na výsledky.

Jedna alergie na mléko, pak další ještě na heřmánek a další věci vč. různých druhů travin. Doporučená také bezlepková dieta, ale tu tak nehrotím. A aby to nebylo tak jednoduché, tak druhé dítě má „pouze intoleranci na laktózu“. Takže to pro nás znamená dodržovat bezmléčnou dietu. Všechno jsem odkývala, i když v ten moment jsem si neuvědomovala, co to bude znamenat.

3 dny před zjištěním výsledků manžel koupil v akci 24 litrů mléka, udělali jsme dvojitou dávku na linecké a koupili másla na pečení cukroví.

Vše je jinak. Naštěstí dnes máme internet a bezmléčná dieta není neznámý pojem. Pro přehlednost v tom, co děti mohou a nemohou jíst:
obcházím zdravé výživy – všude mají různé věci, někde jsou lépe, a někde hůře zásobení, ale všude ochotní.

tinkaabanan fotografie0709

Utrácím nehorázné sumy za rostlinná mléka a další bezmléčná jídla – nejdříve v malém zkouším, co dětem chutná a pak to zkouším vyrobit po domácku, na domácí mléka nemám dost výkonný mixér.

Zkouším nové recepty – manžel je nadšený, děti méně, nebo vůbec. Do obchodu nosím brýle na čtení – musím číst ta malá písmenka.
Udělala jsem šrumec ve školce – Tinka byla hlavním bodem na poradě u pana ředitele, dietu sice nezavedou, ale pokroky jsou znát. Jídlo si musí nosit svoje.
Přemýšlím a hledám, co upeču na vánoce – kromě perníčků – ty už máme a jsou bez mléka. Často v různých obměnách podáváme luštěniny – a není to jen proto, že tento rok je vyhlášen rokem luštěnin. Trávím hodiny na internetu hledáním jak co nahradit – a světe div se – jde to.
Informovala jsem celou rodinu – chudáci babičky, mají pocit, že zejména Tinka musí umřít hlady.

A co na to hlavní aktéři?

Filip je z toho celý špatný, skoro nic mu nechutná, touží po normálním mléku. A po mléčné čokoládě. Tinka to bere statečně, vždy si na tom najde něco pozitivního. Např. zeleninová paštika jí chutná, protože má v názvu „T“ jako Tina (-: Aby bylo ještě veseleji, tak každému chutná něco jiného… no, nějak se s tím poprat musíme.

Dnes jsem uvařila bezlepkový puding z kokosového mléka. Syn jej „zblajznul“ a ještě byl nadšený, že mu zbylo do školy. Tina nad tím ohrnula nos, že kokos nemá ráda… A pak vařte.

Pokud vás někoho potkalo podobné trápení, ráda přijmu rady, jak na to, co nejlépe. Pokud vás podobný problém teprve potká, nevěste hlavu. Řešení se vždy najde.

Dobrou chuť (i bez mléka).

Tento příspěvek byl zařazen do Podzimní soutěže o poukázky v hodnotě 500 a 250 Kč.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • konipas

    My kdysi dávno se starší dcerou (má atopický ekzém, zatím alergie jinak nepotvrzeny) na radu jednoho alternativního lékaře zkoušely dietu s vyloučením pšenice (např. žitný chléb povolen, prý ten lepek v jiných obilovinách je méně agresivní než v pšenici), mléka, čokolády, citrusových plodů, slepičích vajec (měly jsme povolena křepelčí, ale ta jdou dost do peněz, tak jsem často volila náhražku vajec), protože jsem ještě kojila, držela jsem se uvedených omezení i já. Je fakt, že ten doktor (byl to původně MUDr., ale zabýval se již jen alternativní medicínou) mluvil o tom, že kysané mléčné výrobky mají tu laktózu nějak naštěpenou, takže snesitelnou, jedly jsme tedy domácí jogurty z běžně dostupného mléka. Pamatuji si, že dort k 1. narozeninám jsem vyráběla se všemi těmito omezeními – nakonec bez lepku, vajec, mléka… Díky internetu se zadařilo, jakési jako piškotové těsto slepené marmeládou, nahoře byl „jedlý papír“ s obrázkem, a kolem karobová poleva, nazdobeno karobovou „oříškovou“ pomazánkou… Místo másla jsme používaly (před 10 lety) Floru, ale byl to nějaký jiný druh, než je dnes, tam už „mléko“ píšou ve složení. A třeba „pomazánkové“ je vlastně taky kysané. No, tenkrát jsem se vešla i do vel. 36 – nějak se mi špatně mlsalo, když „místotatranka“ ze zdravé výživy vyšla asi na 40 – 80 Kč (už si nepamatuji přesně, ale dost mě to odrazovalo). Přeji hodně sil a trpělivosti při zkoušení nových receptů.

  • Pavluschka

    Králíčku, můžeš mi prosím poradit nějaké recepty bez mléka – kuličky děti mají rádi kokosové. Zatím jsem upekla jen linecké, kde jsem nahradila Alsan místo másla, tak doufám, že to bude dobré a máme perníčky. Ale chtěla jsem nějaké nepečené, co bysme s dětmi ještě plácali spolu.

  • Pavluschka

    Děkuji za reakce. S bezlaktózovou dietou problém nemám. Ale má ji Filip. V hlavě. Moc mu to vadí, že je to nadlouho. Občas měl bezlaktźovou naordinovanou pro zklidnění po ATB. Teď už to má potvrzené. Musí se s tím smířit. Tinka toho sice pozbírala více, ale snáší to lépe. My se doma snažíme, zavedli jsme pro všechny bezmléčnou – nadvakrát nevařím. Jen ta širší rodina. Filip slupnul celou tabulku čokolády a opět mu bylo špatně. Kdyby si dal malinký kousek pro zahnání chutě, věřím, že mu to nic neudělá…

  • Králíček4

    Pavluško,bezlaktozové věci se dají slušně sehnat,to zvládnete.Domča má asi 5 let prokázáno intoleranci kravské bílkoviny,tak pro nás je tabu vše co obsahuje něco z mléka,čokolády,oplatky,máslo,dokonce i hovězí maso atd.Nahradila jsem ho kokosovým a mandlovým,občas rýžovým.Sojové nesmí,to je naše další intolerance a navíc ještě histamin.Takže bezlaktozovka je ještě dost dobrá dieta.

  • Pavluschko, s diagnózou intolerance žijeme už deset let a kousek. A musím říct, že až naučíš okolí, tak uvidíš, že Tinka má problém fakt maličký. Když byla dcera opravdu malá, tak jsem musela pořád něco řešit, čím víc roste, tak už jen občas řešíme oběd ve škole. Ale my máme vstřícnou jídelnu, kde vaří i bezlaktózovou dietu. Ono dost záleží na tom, jak silnou tu intoleranci má, dceři se to s věkem částečně upravilo, ale ne úplně. Ale třeba máslo snese v pohodě, nic jí to nedělá. Ono to chce občas vyzkoušet, jaké množství laktózy ještě snese, nejnovější výzkumy jsem četla, že by to mělo být 7 g laktózy denně, ale jak to vyzkoumat, kolik by v čem bylo, to tam neradili 😀 Takže zkoušet, naše dr. tomu říká biologický test 😉 Zkuste dát a uvidíte, co to udělá 😉 Zrovna třeba peču bábovku a vím už po těch letech, že ten hrnek mléka v celé bábovce jí nic neudělá, když sní ten jeden kousek k svačině.
    To Filip je na tom teda hůř.
    Já mám druhé dítě v pohodě, takže některé věci jedeme prostě na bezlaktózovém mléku (to koupíš ve spoustě hyper-supermarketech, já ho kupuju v Kauflandu, jejich značku K, oni mají celý bezlaktózový sortiment, přes jogurty, sýry apod.). Takže dodržovat doma bezlaktózovku už je v dnešní době velmi snadné. Před těmi deseti lety nic nebylo, muselo se všechno přes recepty brát v lékárně, vařit jen z toho sušeného. Teď už nás bezlaktózovka vůbec neomezuje, prostě jen použiju jiné mléko, omáčky vařím z kysané smetany apod.
    Takže jestli máš možnost, tak Tince toto mléko sežeň a Filip bude mít puding z kokosového a Tinka z „normálního“ bez laktózy.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist