Co jedí moje děti ve školce?

Rubrika: Zdravá výživa

Přijala jsem funkci stravovacího referenta v dobré víře, že se mi podaří něco změnit, posunout k lepšímu, tj. k zdravější stravě. Tvrdě jsem narazila na odpor vedení školky…

Ředitelka i ekonomka mateřské školy mi shodně tvrdily, že takhle to funguje už několik let, vždy byli všichni spokojeni, až teď najednou jsem se objevila já, šťourám do toho a kritizuji jimi vytvořený jídelníček. A co že to vlastně kritizuji?

Párek není maso?

Za prvé se mi nelíbí, že kromě jednoho bezmasého dne – kdy jsou buď sladká jídla nebo luštěniny (třeba i s párkem, tím se bezmasý den vytratí, ale prý to nevadí) -mají děti každý den maso, a to zhruba tak jedenkrát týdně drůbeží, jedenkrát rybu (tedy filé nebo smažené rybí prsty) a pak hovězí či vepřové. Podle mého názoru děti maso potřebují, to je fakt, ale ne v takovém množství a složení. Rozhodně si myslím, že ryby se dají upravit na vícero způsobů a určitě by neškodilo přidat drůbeží maso na úkor vepřového.

Dále mě nemile překvapují jejich svačinky. Dopolední hodnotit nemohu, jsem odkázaná na to, co mi řeknou děti (paní ředitelka mi ale doporučila, abych jim zas tolik nevěřila, že si děti obecně rády vymýšlejí), ale nepřipadá mi adekvátní, aby dostávaly neustále bílé pečivo namazané různými pomazánkami a k tomu pouze čtvrtku jablka či půlku mandarinky. Nevím, zda je to pravda, nekontroluji to, ale nevidím důvod, proč bych své předškolačce nevěřila. Jogurty či zakysané mléčné výrobky (podmáslí, bílé jogurty atd.) se do jídelníčku dostanou jen výjimečně.

Kobliha stačí

Odpolední svačiny mohu hodnotit velmi zodpovědně – pravidelně je dostáváme s sebou, neboť docházíme jen na dopoledne. A řeknu vám, katastrofa. Minimálně jednou do týdne dostávají sladkou koblihu či sušenku a to je vše. Jinak svačí suché pečivo či bílý chléb namazaný velmi slabě pomazánkovým máslem s miniplátkem okurky (já bych takový ukrojit nedokázala). V jídelníčku to zní velmi honosně – pečivo s pomazánkovým máslem a okurkou. Když jsem se informovala, zda by nebylo možné, aby děti dostávaly třeba jeden banán (jeho výživová hodnota je ve srovnání s bílým rohlíkem nesrovnatelně vyšší) nebo celé jablko, bylo mi řečeno, že potom by děti měly hlad. A navíc takhle školka vyhovuje všem spotřebním košům a vejde se i do rozpočtu. Takže proč něco měnit.

Argument, který mi vyrazil dech a na nějž jsem vůbec nebyla schopna reagovat, byl, že školka nebude do jídelníčku zařazovat třeba bílé jogurty, pohanku, jáhly či podobné věci, protože by to děti nejedly. Ale tak nějak pořád nevím, zda jsou to ty děti, které rozhodují o tom, co se bude jíst, nebo zda bychom jim my dospělí neměli být příkladem a učit je jíst zdravé potraviny.

Jedná se o ukázku z časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2007, vydává Portál.

Napsal/a: Lucie Nováková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (35 vyjádření)

  • Danniella

    Názory anonymní mě taky zarazily, i to, že se pod ně ani není ochotna podepsat. Možná si jimi není zas tak jistá. Souhlasím s Jolly, s masem se to nemusí zrovna přehánět, ale děti ho určitě potřebují. A mléčné výrobky zrovna tak. Je fakt, že čerstvé mléko nejlepší není, ale jogurty, kefír apod. bych rozhodně nezavrhovala. Na venkově byla dřív někde v chladu nádoba s kyškou, které se mohl každý kldykoliv napít. Nejvíc problémů způsobují trvanlivá mléka. Malé děti by to s luštěninami přehánět taky neměly, i když je to občas zdravé. Takže jídelníček anonymní zavádět nebudeme.
    Souhlasím ale s tou drůbeží. Kvalitní kuřecí maso není snadné koupit. U nás na vesnici se dá naštěstí sehnat králík, ale jíme i vepřové a hovězí, taky krůtí a ryby.
    Já bych ve školce doporučovala k obědu víc zeleniny, brokolice, dušená mrkev atd.

  • Tyto názory se mi vůbec nelíbí,že maso není důležité právě naopak je DŮLEŽITÉ,ale v malé míře-z čeho rostou svaly?????? sami od sebe určitě ne,jestli jste vegetariáni tak si jezte co vám pasuje,ale malé dítě potřebuje mnoho živin.
    Tedˇ ke článku-líbí se mi a proč dětem nedávají vyváženou stravuje asi mnoho důvodů-finance,neschopnost vytvořit něco pestrého a výživného.Ozvěte se hlavní vedoucí jídelny z jakého důvodu nejsou svačinky i s jogurtem .U nás toje zase tak,že si můžeme sami navrhnout co děti nejraději jí a co jim doma dáváme.od snídaně až po večeři.Je to tedˇ mnohem lepší a mají i mléčné dny a buchty jednou za 14.dní.Je důležité se ozvat a i kdyby jste byla sama tak to stojí za námahu.Přeji hezký a slunečný den.

  • Anonymní

    Ajo, tak když je to přece o dětech a jejich stravě. O všem s dětmi mluvím a snažím se je nasměrovat správným směrem a ne řešit to za jejich zády přece….

  • Anonymní

    Mylný je názor, že drůbeží maso je zdravější než vepřové ( ve zkratce to drůbeží obsahuje mnoho hormonů antibiotik, léků atd…. aby drůbež v chovných podmínkách vůbec přežila těch několik málo týdnů do porážky…) Děti maso NEPOTŘEBUJÍ. Stejně jako mléko (papaly přeci mateřské a dále již nejsou kojenci, které ale průmysl potřebuje PRODAT. Obchody musí šlapat- prodávat, prodávat, prodávat. Když nám nic netušícím bude denně vštěpováno jak jsou tyto OTRAVINY zdravé, důvěřiví nemají důvod nevěřit masivním reklamám a pod.
    Pro celou rodinu vařím chutně, ve stravě místo masa nechybí výborné pokrmy z cizrny, pohanky, červené čočky, krup, hrachu, jáhel, kuskusu, fazolí atd. atd. Tyto potraviny jsou velice zdravé a LEVNÉ. Kdyby ale bylo propagováno to zdravé, kdo by kupoval maso a mléko? Dnes již každý ví, že mléko je příčinou všech nemocí. Dokud nepřitáhlo mléko do Asie, lidé opravdu civilizační choroby neznali…
    No nic, u nás děti dostávají k obědu KOLÁČ!!! Dá si jej opravdu i člověk, který jej vymyslel?????

  • Anonymní

    ahoj moje dcera má každy týden chleba s rybí pomazánkou, občas i se sádlem.

  • lucia1604

    Zdeno, díky!!! Spoustu těch jídel znám, ale některé jsem ještě nejedla… např. ten zapékaný hrách se zelím… snad ten recept najdu a zkusím to ukuchtit!!! Já jsem na luštěniny ulítlá a miluju z nich pomazánky, polévky a placičky :))))

  • Hančo to je bezva:-))) ale nemělo by být vůbec,ne? A stejně tomu moc nevěřím,když holky píšou o tom,že děti mají řízky,smaž.rybí prsty a sem tam koblihu-tak to asi nebude smažené 2x měsíčně,ale vícekrát.nebo kobliha se nesmaží?:-) K

    Zdeni prosím dej receptíky do receptáře moc ráda vše vyzkouším:-))))))) K

  • Karamelo, podle předpisů smí být smažené jídlo ve školní jídelně jen dvakrát za měsíc.

  • Anonymní

    To : lucia
    K tomu JL – máš pravdu, že na něm může být něco jiného, než děti dostanou, ale…vše co ten den použiješ – suroviny se píší do výdejky kde je přesně kolik čeho a musí to sedět. Když příjde kontrola “ z vyšších míst“ je problém, pokud to tak není. Záleží opravdu na lidech. Zažila jsem několik školení kde si vedoucí jídelen stěžovali na své osazenstvo…Mají pocit, že nemají žádnou motivaci…a tak na to kašlou…Čím větší jídelna, tím horší. A to je právě výhoda malých zařízení. Motivací už je ti to, že děti i rodiče znáš, chceš aby jim chutnalo. U nás je kuchařka něco jako „dobrý duch školky“.
    K tvé otázce lušť. jídel: je toho tolik…od pomazánek, přes polévky až k hl. chodu. Děti mají nejraději pomaz. z míchaných luštěnin, polévku cizrnovou-krémovou, pol. ze zeleného hrášku,rajskou s cizrnou, hrachové karbanátky, placičky.Zapečenou fazolovou směs, hrách zapékaný se zelím-sype se sýrem, čočkový prejt, hrachové rizoto,cizrnové placičky-chutnají lépe než bramboráčky, zeleninový kuskus s fazolemi, fazolky na smetaně, zadělávané fazolky-s hov. masem a bramborem…..je toho ještě hodně co vařím, ale ty co jsem ti napsala jsou nejoblíbenější.
    Spoustu těch jídel, pokud vyžadují smažení, dělám v troubě nebo na spec. teflon.pánvích s minimálním použitím tuku.
    Pro inspiraci si kromě norem chodím i na net. Mé obl. stránky: http://www.recepty.atlas.cz a http://www.victorie.cz. Tam najdeš i přesné postupy.
    Moje děti ke zdravé výživě vedu od malinkata. Dceři je dnes 16 a v jídelně na ní koukaj jak na blázna, když si k obědu objedná luštěninové jídlo – (tedy její vrstevníci). Taky je pravda, že za celé roky neměla antibiotika – poprvé a naposledy 1x v 10-ti letech. Kluk je na tom obdobně, sice měl chřipku, angínu (za 9 let co je na světě) ale letos přes zimu taky v poho a to ve škole chřipkové prázdniny…Opravdu věřím, že zdravá výživa tělu prospívá. To víš, že si taky daj i něco „nezdravého“ ale mají dobrý základ a to je nejdůležitější.
    Přeji ti hodně úspěchů při vaření a ať VÁM TO I CHUTNÁ! Zdena

  • lucia1604

    Zdena – tak to vaříte dobře, ale ne všude to tak je… něco se napíše do jídelního lístku a něco „jiného“ děti dostanou… chápu, že některé děti neznají cizrnu a kuskus, ale do jídelního lístku se může napsat lákavý název jídla, kde o těhto surovinách není zmíňka… kuskus jsou těstoviny a cizrna je hrách… to snad děti znají :)))) Můžu se zeptat co vaříte za luštěninová jídla? Pro případnou inspiraci :))))

    Myslím, že maminky, které vaří doma „blafy“ a dávají malým dětem sladké svačiny, nemají sebemenší zájem o školkový (a školní) jídelníček, protože je jim jedno, co děti sní… ale jsou i maminky, kterým to jedno není… a o to tady jde… mě není jedno, že malá dostane koblihu a jiné mámě je zase jedno, že její dítě místo koblihy dostane banán, protože jí to nezajímá…

  • Anonymní

    Ahoj Lucio,
    asi máš opravdu smůlu na školní jídelnu…vůbec to nechápu…Jak už jsem psala vařím v mš, takže vím, že požadavky na skladbu JL existují! 1x za měsíc mohou být bram.knedlíky,1x za 14 dní houskové,1x za 14 dní sladké jídlo, ryba je každý týden a to v různých formách úpravy – např.děláme výbornou pomazánku z ryb. file a děti se po ní mohou utlouct. Nejedna maminka se mě ptala co to je za pomaz. že o ní dítě mluvilo. Ovoce a zelenina je každý den – k svačinkám a to nemluvim o zelenin. jídlech coby hl. chodech, salátech. Luštěniny musí být také každý týden a nepředstavuj si prosímtě pod tímto pouze čočku s vejcem, či hrach. kaši s vejcem…Píšeš o zdravé výživě a když dám na JL kuskus, cizrnu…tak nikdo z rodičů ani netuší co si má představit…Také existují normy kolik ovoce a zeleniny denně. Tzv. spotřební koš pak 1x za měsíc ukáže jestli jsme vše dodrželi.Prostě záleží na lidech a na vůli kuchařek. My jsme malá školka. Vařím pro 25 dětí a nikdy bych si nedovolila jim předložit něco nepoživatelného! Nic se nedělá z prášku, mleté si nejdříve musím semlít sama, takže vím, že vše je vždy čerstvé.
    Souhlasím s anonymní, která reagovala na můj příspěvek. Já dělám vše podle pravidel, ale co dají rodiče dětem doma….je věc jiná, to je na nich. Je jasné, že na zš je to jiné v tom, že tam když dítě ani neochutná a hned vyhazuje, je to každému jedno. A proč jídlo vrátí??? Většinou proto, že ani neví co má na talíři…Prostě začarovanej kruh. Ale opravdu je nejdůležitější to co vidí a jí DOMA. Zdena

  • lucia1604

    anonymní – já chodím manželovi pro obědy do školní jídelny a vidím, co tam vaří… manžel sní cokoliv a na zdravé moc není, protože vyrůstal v prostředí, kde se zdravě prostě nejedlo… jednou týdně mají umělou bramborovou kaši, knedlíky nastřídačku bramborové a houskové… jednou za 2 týdny guláš a sladké jídlo… samé vepřové a občas ryba, ale hnusná a plná kostí… občas k tomu přihodí maličkaté jablíčko nebo tu nejlevnější a nejhorší musli tyčinku a na Velikonoce a Vánoce čokoládu nebo bonbóny…
    Myslím, že by ministerstvo školství mělo nějakou změnu udělat alespoň v požadavcích na skladbu jídelníčku… jedno zdravé jídlo denně je málo, když pak ve školce sní 3 jídla nezdravá… žádné vitamíny a pak se maminky diví, že je jejich dítko ze školky často nemocné – vitamíny se musí konzumovat celý den a ne jen doma k večeři!!! Pak jsou děti často nemocné a ve školce ještě víc náchylné něco chytit!!!

  • Anonymní

    Ahoj Zdeno, plně s tebou souhlasím. No někdy se to jídlo v jídelnách nepovede, ale žádná ženská není dokonalá a každé z nás se jistě stalo, že to doma taky nedoplado nejlépe.. už jsem tady psala jak anonymní karamele a teď mám chuť psát i na adresu Lucie, to je právě ono, všechno jsou blafy atd, co Lucio? Možná jsi měla smůlu na jídelnu, ale taky to mohlo být něčím jiným. Takže z větší části je to na stravě doma, máte možnost dělat všechny večeře zdravé, co maminky? Nelze chtít po jídelnách aby nahrazovali „zdravou“domácí stravu, to je jako když si většina rodičů myslí, že škola má vychovávat jejich děti! Prostě jednou za čas kobliha nikomu neublíží a přijde mi zcestné dítě od toho izolovat. Řešme to s rozumem! A Karamelo a Lucio? vy jste byli momentálně ve školkách na obědě? že to pořád tak haníte?

  • Anonymní

    Vařím v mš několik let a z vlastní zkušenosti musím říct, že jsou děti, které zeleninivé saláty, luštěniny, rybu, celozrnné pečivo…vůbec z domova neznají. My se snažíme vařit a připravovat zdravá vyvážená jídla. Děti se je skutečně naučily jíst a chodí si i přidávat! Školky jsou kontrolované ohledně jídelních lístků. Spíš si myslím, že jsou i rodiče, kteří než aby připravili svým dětem kvalitní jídlo odbydou je zmíněnou koblihou či sušenkou………..zdena

  • lucia1604

    S Karamelou ve všem souhlasím… my matky bysme měly rozhodovat, co naše děti budou jíst… my zodpovídáme za jejich zdraví… bohužel je ještě spousta lidí, co nespojují zdraví a stravování… všechno se hází na znečištěné ovzduší… Myslím, že právě ty koblihy by děti jíst opravdu neměly – co z toho asi mají? vždyť je to smažené sladké těsto nasáklé přesmaženým olejem naplněné přeslazenou a dobarvovanou marmeládou!!! vitamíny žádné jen nevyužitelná energie… zatížení ledvin apod.
    Samozřejmě, že občas se zhřešit může, ale to neznamená, že je v pořádku, když děti dostávají několikrát týdně sladké a každý den tučné maso… Dokud se maminky neozvou, tak se nic nezmění!!! Radši pár korun připlatím, než aby moje děti jedly ty blafy… já jsem stravu ve školce a potom i ve škole nesnášela… samé tučné maso a hnusné omáčky… jediné, co mi ve školce chutnalo byla krupicová kaše :))))) Já právě přemýšlím, jak to uděláme časem se školkou už kvůli tomu jídlu… malé je rok a zřejmě půjde do školky tak rok před nástupem do školy, takže doufám, že se do té doby mnohé změní…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist