Co jedí moje děti ve školce?

Rubrika: Zdravá výživa

Přijala jsem funkci stravovacího referenta v dobré víře, že se mi podaří něco změnit, posunout k lepšímu, tj. k zdravější stravě. Tvrdě jsem narazila na odpor vedení školky…

Ředitelka i ekonomka mateřské školy mi shodně tvrdily, že takhle to funguje už několik let, vždy byli všichni spokojeni, až teď najednou jsem se objevila já, šťourám do toho a kritizuji jimi vytvořený jídelníček. A co že to vlastně kritizuji?

Párek není maso?

Za prvé se mi nelíbí, že kromě jednoho bezmasého dne – kdy jsou buď sladká jídla nebo luštěniny (třeba i s párkem, tím se bezmasý den vytratí, ale prý to nevadí) -mají děti každý den maso, a to zhruba tak jedenkrát týdně drůbeží, jedenkrát rybu (tedy filé nebo smažené rybí prsty) a pak hovězí či vepřové. Podle mého názoru děti maso potřebují, to je fakt, ale ne v takovém množství a složení. Rozhodně si myslím, že ryby se dají upravit na vícero způsobů a určitě by neškodilo přidat drůbeží maso na úkor vepřového.

Dále mě nemile překvapují jejich svačinky. Dopolední hodnotit nemohu, jsem odkázaná na to, co mi řeknou děti (paní ředitelka mi ale doporučila, abych jim zas tolik nevěřila, že si děti obecně rády vymýšlejí), ale nepřipadá mi adekvátní, aby dostávaly neustále bílé pečivo namazané různými pomazánkami a k tomu pouze čtvrtku jablka či půlku mandarinky. Nevím, zda je to pravda, nekontroluji to, ale nevidím důvod, proč bych své předškolačce nevěřila. Jogurty či zakysané mléčné výrobky (podmáslí, bílé jogurty atd.) se do jídelníčku dostanou jen výjimečně.

Kobliha stačí

Odpolední svačiny mohu hodnotit velmi zodpovědně – pravidelně je dostáváme s sebou, neboť docházíme jen na dopoledne. A řeknu vám, katastrofa. Minimálně jednou do týdne dostávají sladkou koblihu či sušenku a to je vše. Jinak svačí suché pečivo či bílý chléb namazaný velmi slabě pomazánkovým máslem s miniplátkem okurky (já bych takový ukrojit nedokázala). V jídelníčku to zní velmi honosně – pečivo s pomazánkovým máslem a okurkou. Když jsem se informovala, zda by nebylo možné, aby děti dostávaly třeba jeden banán (jeho výživová hodnota je ve srovnání s bílým rohlíkem nesrovnatelně vyšší) nebo celé jablko, bylo mi řečeno, že potom by děti měly hlad. A navíc takhle školka vyhovuje všem spotřebním košům a vejde se i do rozpočtu. Takže proč něco měnit.

Argument, který mi vyrazil dech a na nějž jsem vůbec nebyla schopna reagovat, byl, že školka nebude do jídelníčku zařazovat třeba bílé jogurty, pohanku, jáhly či podobné věci, protože by to děti nejedly. Ale tak nějak pořád nevím, zda jsou to ty děti, které rozhodují o tom, co se bude jíst, nebo zda bychom jim my dospělí neměli být příkladem a učit je jíst zdravé potraviny.

Jedná se o ukázku z časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2007, vydává Portál.

Napsal/a: Lucie Nováková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (35 vyjádření)

  • karamela

    Ano Ajo-jistě bych to napřed řešila s vedením školky:-))) ale situace je mnohde taková,že člověk nic nevyřeší ať se snaží jak chce-zatím! tak pak bych ty sladké svačinky omezila jak by to jen šlo….zatím to řešit nemusím-mrzí mě když jiné mamči se musí doprošovat aby to tak bylo.

    Anonymní:
    Pokud je dítko maličké má citlivější orgány-ledviny,játra,trávicí trakt…chránila bych ho slaným,smaženým a přeslazeným jídlům-extrémům.jistě že dostane čokoládu,oplatek,šunku,tvrdý sýr….ale
    Nemyslím,že ochutnáním brambůrek je zaručena nějaká pestrost v jídelníčku:-) Nevím proč by měli být děti utržené ze řetězu u kamarádů-tak snad tam mají nějaký dohled ne? a teď mluvím o dětech od 1 do 4 let.
    Omáčky jsme jistě k večeři neměli,nechápu proč bysme měli dojídat nějaké zbytky…měli jsme je normálně k obědu-kdy je maminka řádně kupovala.
    Boj za zdravou stravu mi přijde jako normální přístup k výživě. K

  • Anonymní

    No Karamelo, nic se nemá přehánět. Ono to pak často dopadá, že děti, které nemají doma prostor a možnost aspoň při určitých situacích (dcerka si třeba o oslavách zobne brambůrky, jinak ne) ochutnat pestrost věcí, tak v momentě kdy se k tomu dostanou, třeba u kamarádů, tak jsou jak „utržení ze řetězu“ a snědí toho mnohem víc….Jestli ty máš zdravotní problémy, tak asi jste ty omáčky od maminky měli i k večeři co zbyly v závodce, co? Pak trochu chápu tvůj boj za zdravou stravu..

  • Anonymní

    Myslím si,že každá mamina by se, předtím než začne kritizovat stravu ve školce, měla zamyslet nad tím, co a jak dává dětem k jídlu doma. Já jsem se několikrát setkala s tím,jak maminka četla dítěti jídelní lístek ve školce a u nějakého zdravého jídla – např. u cizrnové pomazánky,dušené zeleniny apod. dodala:“to ty stejně jíst nebudeš“. A věřte, že jsem toto slyšela několikrát a od několika mamin. Pak je těžké něco měnit a bojovat za „lepší“ stravu. Děti jsou opravdu hodně vybíravé, já vedu děti k tomu, aby ve školce jedly všechno, i když jim to třeba moc nechutná.
    Myslím si,že spousta zdravých potravin jde při troše snahy zakomponovat i do úplně obyčejných jídel,aniž by nad tím ohrnovaly nos i ti největší vybíravci – např. pohanka a spol. do polévek a podobně.

    P.S. Karamelo, tvůj předešlý příspěvek o tom,že bys jídlo raději „dala psovi“ a koupila něco zdravějšího jsem nepotřebovala číst 2x,chápu, jak to bylo míněno, měla jsem spíš na mysli to, že bychom děti neměli vést k vybíravosti.Vždyť když dítě tu koblihu či něco podobného náhodou ve školce dostane,tak mu přece nebudeš zakazovat ji jíst, stejně si pro něj snad přijdeš až po svačince, ne?Toto je věc případného řešení situace s pracovníky školky a ne navádění dětí,ať to či ono ve školce nejí.
    Aja

  • karamela

    No možná pokud by jsi objektivně vypsala jídelníček na celý týden tak bych mohla něco subjektivně posoudit/např.kolik smažených jídel týdně mají,kolik sladkých,kolik ryb,kolik zeleniny….atd…/-ovšem stejně je to jedno ne? Co já si o tom myslím:-)))) a taky pisatelka se pozastavuje nad tím,že v jídelníčku je mnohdy něco pěkně napsáno,ale zdaleka to tak nevypadá,takže…záleží jen na Tobě jak se Ti to zamlouvá a na dítěti jak mu chutná. K

  • Anonymní

    Svačina: Chléb, šunková pěna, obloha, čaj, ovoce

    Oběd: pol. vločková, vepř.řízek smažený, brambor.kaše, salát z bílého zelí, vitamín

    Svačina: chléb, pom.tvarohová s kapii, čaj s mlékem

    tohle mela nase dcera ve skolce k jidlu jeden den.zda se ti to taky tak spatne?
    ja osobne kdybych mohla tak tam jim taky

  • No a já si právě myslím,že zdravotní problémy dnešních 30tníků jsou zcela v režii jejich stravování v dětství-v návyku že sme měli právě tu uzeninu a koblihy-protože podle hesla na co mám to si koupím a sežeru-a pak po revoluci-hranolky,hamburgery….protože to byl trend…
    A právě že my matky MÁME tu moc změnit stravování ve školních jídelnách pro naše děti-dnes už tu možnost máme a stačí když se nás pár ozve a není přece problém vynechat v jídelníčku třeba to uzené. Jistě že prcek ochutná za svůj život vše co bude chtít-ale zatím to řídím já a vedu ho já a zodpovědnost za jeho zdraví je na mě-nechci aby mi pak vyčetl že má cukrovku,problémy se srdcem,že je obézní…Já bych tu hranici co děti zvládnou bez újmy viděla tak na 4letech nejdřív-kdy bych dala párek,dala vyjímečně koblih-ale ne jako svačinku-ale jako zákusek po nedělním obědě-nebo raději na snídani-je tam tolik cukru..

    A k vaření-tak vařím vše a ráda zkouším vše nové co kde ochutnám,okoukám,inspiruji se právě u kamarádek….jen nepeču buchty-to neumím-nějak mi to v plynové troubě nejde….:-)))) Mamča vařila 20let v závodní kuchyni a o víkendu jsme pak měli extra recepty,protože obyč.omáček jsme měli za týden dost….babička vařila na rekreačních chatách-dokonce i pro jednu německou hraběnku:-)))) K

  • Anonymní

    ahoj karamelo, jsem předposlední anonymní, (nevšimla jsem si že se automaticky neregistruji). Nic mi nebrání zkoušet jiná jídla, ale přiznej že ani ty nevaříš absolutně vše, třeba to co vaří tvé kamarádky atd. tak to bylo myšleno… Prostě taková jídla se najdou. Jistě uzené maso není nic dobrého, ale to je spíš opravdu vyjímka pokud ho v jídelně vaří. Nemysli si že doma neupřednostňujem ovoce, zeleninu. Nemyslím že bychom dokázali extra něco změnit na vaření jídelen, ty jídla jsou celkem dobrá. I přestože je tam víc soli (spíš v polévkách), než by mohlo být, tak jsem ráda že ty jídelny stále jsou. Jinak je důležité jak vaříš doma ty, minimálně do těch 2 let. Pak už ty děti zvládnou bez újmy i ty obědy a svačinky v jídelnách. Nebo máš pocit že naše generace měla zdravotní problémy ze školního vaření? Já si to nemyslím. a ty fláky hovězího jsou asi všude stejné..

  • poslední anonymní-no jak myslíš jsou to Tvoje děti-kobliha je kalorická,cukrová,smažená bomba a uzenina/PÁREK je slaný rohlík s minimem masa—NO NEVÍM CO JE NA TOM ZDRAVÉHO.

    A stejně náš drobek když mu dám na stůl oplatky Opavia a zelenou okurky tak šáhne po ní. celkově nejsme na sladké-jasně že prckovi nabídnu i brumíka,kinder mléčný řez,pudink,oplatky,čokoládu ale on to mine bez povšimnutí…miluje sýr,zeleninu,přílohy…

    A předposlední anonymní–já teda ve školní jídelně jedla normálně jen sem ,,ohrnovala nos nad flaksou z hovězího masa-to se nedalo ani pokousat….
    a i 15ti letí kluci klidně ochutnají jáhly-to mi netvrď že ne,když budou chutně a oku-libě upravené.

    Kuřecí maso jistě není nějak lepší než vepřové či hovězí-ale to by se ve školkách muselo vařit z libového…

    a třeba uzené maso-no tak to není dobré ani pro dospělého.
    Slané! zdá se mi že ledviny mají děti jen jedny a to je pak kousek toho a kousek tamtoho-to neuškodí a pak je problém na světě.
    a co Ti brání vyzkoušet vařit jiné jídla????
    K

  • Anonymní

    karamelo nechápu proč se tak děsíš koblih.naše 4letá bastí koblihy rada a stou mensi 15m,si kousnou s chuti i do párku

  • Anonymní

    Ahoj, tak hodně věcí je o lidech, o přístupu… Je fakt, že já osobně dneska toužím po sladké rajské omáčce, kterou jsem měla nejraději ve školní jídelně. Jinak někdy „blafy“, někdy celkem ušlo. Ono přiznejme si, i my maminky máme zcela odlišná kritéria, co je zdravé a co vaříme vlastním dětem. Nevím kolik platí původní autorka článku dětem za obědy, u nás je to 18kč včetně svačinky,a tedy i strava je přiměřená. Pro mě je důležité, že vím, že malá nemá hlad a tu zdravou stravu prostě můžem dodržovat více doma, ne? V jídelně se vaří pro školu i školku..když si vzpomenu na stravování a odmítání školního jídla když já jsem chodila do školy, v podstatě jen z principu jsme ohrnovali často nos.. tak si nedovedu představit jak 15tiletí kluci „papají“ jáhly apod. A taky je fakt, že ,mnohá jídla doma ani nevařim a jsme docela ráda, že je malá ochutná v té školce. A co se týče častého masa? maso malé děti taky potřebují a tolik ho zase nesnědí.. A dalo by se polemizovat zda je kuřecí zdravější než vepřové či hovězí…

  • Anonymní

    No u nás je tedy jídlo ve školce super,a to za cenu
    21 kč za den na dítko.Děti mají ráno „svačinu“-chléb s pomazánkou,musli s mlékem,závin…a k tomu ovoce,zeleninu-dle souvislostí.
    Ko bědu mívají opravdu veliké porce,i když ze začátku mi syn chodil domů hladový…no,závodil s ostatními,hltal a nenasytil se.Samozřejmě je v jídelníčku jednou týdně ryba-filé na žampionech,rybí prsty,zapečené filé se zeleninou atd atd.,také mají bezmasá jídla,luštěniny,těstoviny…a co se týká odpoledeních svačinek,tak většinou chléb s pomazánkou,makovou buchtu,koláč,ale nikdy ne moc sladké-koblihu neměli ještě vůbec….Jo a k obědu samozřejmě patří polévka 🙂
    S tím,že by měli sušenku jen jako sváču,jsem se nesetkala,ale kolikrát si děti nosí po svačině s sebou domů ještě jogurt/musli tyčinku/nebo takové to ochucené mléko Cendy-ta veliká láhev…Není to místo svačinky,je to na přilepšenou.Ovoce a zeleninu mívají hojně,jako sváču i jako „přilepšení“ domů…
    Já si tedy nestěžuji….a co se týká množství pomazánky na chlebíku,je podle mne dosti přiměřené…..

  • ahoj Áji- právě že sem to napsala v uvozovkách jako příměr:-))) prcek má zatím 21m takže do školky ještě nechodí-a jistě je výchovnější třeba koblihu vrátit a dát dítěti zdravou svačinku než aby ji jedlo!!!!!!:o))))
    Kdyžtak si to příště přečti 2x.K

  • Anonymní

    Myslím si,že vše je o lidech. U nás ve školce děti svačí většinou pečivo s pomazánkou a k tomu mají vždy ovoce či zeleninu.V jídelníčku se objevují jak luštěniny,tak zelenina, i když přiznávám,že občas bych nějaké jídlo také nejradši z jídelníčku vyškrtla – např. uzené maso k hrachové kaši apod.,ale to je spíš jen vyjímečně.
    Nemyslím si,že je dobré,aby děti svačily např. pouze banán nebo jen jablko,jak píše autorka článku,podle mě to moc nezasytí,spíš jsem pro to kombinovat.
    Dále nesnáším svačinky typu sušenka,perník atd.,ale ty se u nás naštěstí neobjevují,pouze občas paní kuchařka upeče moučník -většinou s ovocem,tvarohem apod.
    Karamelo,nemyslím si,že je výchovné házet svačinku psovi a vzápětí jít koupit něco jiného,spíš bych na to jen ve školce upozornila,jestli by to nešlo změnit,ale rozhodně bych se takto nechovala pře dítětem!!!!!!!
    Aja

  • Naše školka má ocenění „Zdravá školka“ a opravdu se na jídlo hodně zaměřují. Každý den mají ovoce nebo zeleninu, na svačinku mají různé tvarohové pomazánky, rybí pomazánku, vajíčkovou, celerovou, ředkvičkovou, většinou chléb. Ale od příštího roku se to změní. Dosud si totiž školka vaří ve své kuchyni a od září mají jídlo vozit z nějaké centrální, aby splnili jakési normy. Tak jsem zvědavá, ale už teď se obávám, že kvalita půjde dolů.

  • Tak já si nemůžu stěžovat, každý den je nějaká pomazánka a zelenina nebo ovoce.

  • Začátkem tohoto měsíce na přednášce o zdravé výživě, kterou pořádali odborníci z Institutu celostní medicíny z prahy jeden z nich prohlásil, že: „Školní jídelny jsou genocidou lidstva“. V čemž s ním musím naprosto souhlasit.

  • Začátkem tohoto měsíce na přednášce o zdravé výživě, kterou pořádali odborníci z Institutu celostní medicíny z prahy jeden z nich prohlásil, že: „Školní jídelny jsou genocidou lidstva“. V čemž s ním musím naprosto souhlasit.

  • ke článku: to je teda hrozné to bílé pečivo a pomazánkové máslo každý den-občas budiž-strava má být pestrá-ale argument,že se nic nebude měnit jelikož by to děti nejedli je ubohý!!!
    Koblihy nemají v dětském jídelníčku co dělat-vždyť je tolik druhů ovoce a jistě je jeho cena nižší nebo stejná jako za 1 koblihu,která stojí 5-8kč.
    Tak to vidím,že budem odpolední svačinky ,,házet psovi“ a kupovat dítěti něco zdravějšího.
    Jinak doufám,že u nás to bude s jídlem i přístupem a se vstřícností lepší. K

  • Petra Vymětalová

    zuzko, nejdřív si dovolím překopírovat vysvětlení z listopadu:
    od článku Je dobré, aby učitelé ´brali´ se žákem i celou jeho rodinu:
    Tento samý příspěvek byl uveřejněn před několika týdny na serveru Rodina. Bylo by fajn, kdyby se články neopakovaly na různých místech.
    zuzkasim, 24. 11. 2006 22:37:21

    ——————————————————————————–

    tehdejší vysvětlení:
    zuzko,
    takových článků, které už byly uveřejněny i na jiných stránkách je zde na Vašich dětech určitě víc. V naprosté většině případů se jedná o ukázky z knih a časopisů, které vydává nakladatelství Portál, s jehož svolením ukázky zveřejňujeme.
    Stejně tak jsou zde i příspěvky, které jejich autoři poslali i na jiné servery.
    Není v silách redakce zjišťovat, co všechno kdo kdy zveřejnil. Ostatně si ani nemyslím, že by to bylo nutné. Nevidím důvod, proč by na dvou různých portálech nemohl vyjít stejný článek (pokud se samozřejmě nejedná o porušování autorských práv). Ne každý prochází všechny stejně zaměřené stránky a myslím, že právě ukázky z Portálu stojí za přečtení.
    Tolik na vysvětlenou. Jakékoli další dotazy a připomínky na tohle téma ráda zodpovím, jen bych se přimlouvala, abychom se s touto debatou přesunuly jinam – do Tam-Tamu nebo do poradny 😉
    Petra, 24. 11. 2006 23:09:09

    Chápu, že ne všichni chodí na více servrů, někdy se opakování článků nedá uhlídat, ale zrovna rodina je hodně navštěvovaná a tady hledám něco trochu jiného.
    zuzkasim, 19. 4. 2007 22:01:54

    Ukázky z Portálu čerpáme dál z několika důvodů:
    – texty jsou dle mého názoru hodnotné a ne každý chodí i na Rodinu, aby si je tam přečetl (ale uznávám, že určitě nejsi zdaleka jediná, kdo čte články tam i tady)
    – nevedeme si evidenci, co a kdy bylo na Rodině zveřejněno, abychom se neopakovali, není to v našich silách
    – snažíme se, aby každý den byl zveřejněn alespoň jeden nový článek, pokud nám do redakce nic zajímavého nepřijde nebo nemáme zrovna vlastní text, využíváme ukázky (uznávám, že v poslední době je to docela často, ale už sháním autorky nových článků ;-))
    – ukázky zveřejňujeme také v rámci spolupráce s nakladatelstvím Portál, které nám věnuje knihy do soutěží už od počátků těchto stránek, je to forma propagace, kterou za darované knížky můžeme poděkovat

    Na konec si neodpustím malou poznámku 😉 – nejsme „vasedite“, ale „vaseDETI“. Často se to plete, proto to tady zdůrazňuju, nehledej v tom nic osobního 😉

  • Už poněkolikáté objevuji na vasedite stejný článek, jako je na http://www.rodina.cz, jen o pár dní později. Chápu, že ne všichni chodí na více servrů, někdy se opakování článků nedá uhlídat, ale zrovna rodina je hodně navštěvovaná a tady hledám něco trochu jiného.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist