Co je vlastně zdravé?

Rubrika: Zdravá výživa

191894_peach_dessert_1Už dlouho se chystám napsat tento článek. Předem bych chtěla říct, že nejsem ani vegetariánka, ani příliš neholduji bůčkům nebo názorům, že maso musí být denně na talíři, když ho mám moc ráda. Rozhodla jsem se napsat článek proto, že mi stále dokola není jasná spousta věcí kolem výživy a taky abych znala vaše případné názory, jak toto vidíte vy.

Od doby, co se mi narodila dcerka (1,5 roku) často uvažuji (asi jako každá maminka), jak ji co nejlépe a nejzdravěji živit, co nedělat špatně apod. A tak poslední dobou hodně čtu o tom, jak to všechno vidí odborníci, co vlastně našemu tělu doopravdy prospívá a co není zdravé, o nadměrném příjmu živočišných bílkovin, o mléce, zda ho pít či raději ne, zda zeleninu vařit či jíst syrovou z důvodu nadměrné ztráty vitamínů.
Né že bych to chtěla přehánět, ale zkrátka hodně mě to zajímá, už proto, že každý si trvá na tom svém, ať už v televizních pořadech „Pod Pokličkou“, „Jste to, co jíte“, či v různých knihách a vegetariánských časopisech nebo občas „zatuchlých“ staromódních názoréch a doporučeních některých starších dětských pediatrů. Snažím se být ke všem těm názorům neutrální či nestranná, ale stejně se to ve mně pere a vše se snažím si odůvodnit. Chtěla bych, aby měl článek hlavu a patu, ale mám v hlavě takový guláš, že se mi to jen stěží podaří:-))

Tak například k té zelenině: při vaření brokolice se až 95% kyseliny listové zničí (zdroj cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_listová, www.rodina.cz), k čemu je pak taková (pro mě výborná) brokolicová polévka? Zamrazovat se také nemá, kladu si tedy otázku, proč se zelenina prodává i mražená? Důvod by mohl být ten, že v zimních měsících není na trhu kvalitní čerstvá, i když toto už taky není tak úplně pravda, při dnešním přesyceném trhu a množstvím různých hypermarketů, které se ve své nabídce předhánějí. Píšu jen příklad o brokolici, ale stejné je to s jinou zeleninou (mrkev, paprika apod.).
Rajčata mají být v tepelném stavu toxická. Jinde jsem četla, že provitamin A obsažen v mrkvi se vstřebá jen s rostlinným tukem (nejlépe třeba extra panenský olivový olej). To se dříve taky nedělávalo, ale přidával se kokos, tam by ten tuk byl:-) Bylo mi doporučeno mrkev taky nevařit, vitamíny jdou pryč. Ale kdybych tohle všechno měla dodržovat, musela bych se zbláznit!
Chodím ke sporáku s myšlenkou: „Proč proboha jdu vařit polévku, když se z ní údajně všechno vyvaří a nemám nic?“ Vařím a říkám si: „Tak, 90%, 70%, 45%, 20%… a mrkev už není mrkev… proč raději neudělat čerstvou šťávu?“ A jdu odšťavovat… Popravdě řečeno, už mi z těch řečí lidí kolem šibe:-)))) Teď se tomu směju, holky, ale můj argument (v jiných studiích zjištěný) proti tomu je, že tělo potřebuje a doopravdy spotřebuje jen velmi málo:-) A když už mluvím o tom „málu“, tak mi problýsklo hlavou tvrzení vegetariánů, že vitamínu B12 (pro naše tělo velmi nepostradatelného, i když v co nejmenším množství) je v mase obsažen až několika tisícinásobek, tudíž maso prý není pro náš organismus tak nutné, ne-li postradatelné.
Otázkou je, proč jsou vegetariáni většinou tak drobného vzrůstu… Maso je přeci potřebné pro růst svalové hmoty… Nevím. Maso jím a jíst budu, jen přiznávám, že z každodenního pojídání masa se cítím hodně unavená, pokud bylo maso či nějaké těžší jídlo den předtím na večeři, ráno vstávám jako praštěná pytlem. Toto se mi se zeleninovým jídlem nikdy nestalo!

Moje kamarádka si v létě denně odšťavovala listy pampelišek, jitrocele, řebříčku, a jiných trav. Po několika týdnech mi řekla, že prakticky přestala cítit únavu (má 2 maličké děti), že nemá potřebu jít večer spát. Tady si říkám, proč kupujeme balíčky vitamínů a minerálů v kapslích, když všechno máme po ruce v přírodním stavu (my z města spíše ne, to je fakt).

Poslední dobou se objevují články o tom, že mléko a mléčné výrobky vůbec, zahleňují organismus. Vápníku v nich obsaženého není zdaleka tolik, jako nám kdysi podsouvali, a rovněž se prý přišlo na to, že mléko zrovna tak vápník poskytuje, jako odbourává, takže lidé, kteří pili a pijí velké množství mléka, paradoxně trpí aterosklerózou, a též osteoporózou více, než ti, co mléku moc nedají. Jen píšu, co jsem četla, zdroj (zdrava-vyziva.doktorka.cz, www.zhubneme.cz a mnoho jiných). Na toto nemám nijaký názor.

Kdysi jsem byla na přednášce jednoho velmi ceněného keňského lékaře, který vysvětloval proces trávení té které stravy a rozdělení stravy tak, jak bychom ji měli jíst. Tak např. masitý pokrm, ke kterému jsou jako příloha brambory (ty jsou v mnoha evropských zemích brány jako další hlavní jídlo!) tráví náš žaludek až 6 hodin. Když si vzpomenu, jak do mě babička hodinu po obědě cpala koláčky, že už musím mít stráveno, směju se:-), ale tehdy mi bylo dost zle. Pokud by však maso obsahovalo přílohu zeleninovou, proces trávení se o několik hodin snižuje, záleží na množství a poměru maso-zelenina. Pro zajímavost, na strávení čistě zeleninového jídla žaludek nepotřebuje víc než 30 – 50 minut.
Další poznámkou bylo nejíst zeleninu nikdy v kombinaci s ovocem, smícháváme zásadité látky s kyselotvornými apod. Taktéž mluvil o pití mezi jídlem. A dostalo se mi, že se má pít nanejvýš 20 minut před jídlem a až hodinu po, neboť pití při jídle způsobuje ředění žaludečních šťáv a žaludek musí jakoby začínat znovu, zahřívat potravu a vyprodukovat další šťávy. To je pro něj další námaha a žaludek proto někdy bolí. Po jídle, máte-li ještě chuť na nějaký zákusek či drobnost, není to pro žaludek vůbec dobré, ale když už musíte, učiňte tak do 30 minut, protože to je čas, kdy tak zvaně ještě čeká a připravuje se na práci:-) Vezmeme-li si další jídlo hodinu po obědě, veškerý proces se zastavuje a žaludek začíná „odznova“. Takhle nám vše popisoval a nevím, jak vám, mně to přišlo poučné a logické.

Není pochyb o tom, že český národ se v minulosti, a částečně i v současnosti, špatně stravoval, svědčí o tom prvenství v nemocích, jako je rakovina tlustého střeva, srdeční infarkty apod., nicméně já zastávám názor, že všeho s mírou. Stále mám v hlavě otazníky, na které neznám odpovědi, ale například úplně z jídelníčku vymýtit mléčné výrobky se mi zdá přehnané. Nevařit polévky kvůli ztrátám vitamínů a minerálů mi přijde naprosto absurdní. Velice a ráda souhlasím s domácí výrobou čerstvých ovocných a zeleninových šťáv, silným omezením uzenin, tuků a solí a konzumace sycených sladkých vod, kávy a alkoholu, a zároveň dobrým pitným režimem, ale do toho všeho pochopitelně zasahuje dědičnost a jaký máme kořínek:-)))

Je toho strašně moc, ale to už by se asi nikomu článek číst nechtěl:-) Taky doufám, že jsem nikoho příliš neotrávila. A jak se stravujete vy?

Zdravím vás.
Darča

Napsal/a: Darča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (175 vyjádření)

  • Anonymní

    takze ja jsem agresivni jo ? zajimave mam tu cca 5 nebo 6 prospevku vesmes odpovedi na otazky nebo tvrzeni a jsem agresivni ? A co tedy anonymni jak se do me navazela ze? No je moc pekne ze si tady povidate, povidejte si a stujte si pri svem.ja uz tady s Vami komunikovat nebudu, protoze to jasksi nema ceni a ztraci to ucel.
    Coz bylo videl i v te vymene manzelek makrobiota holt nepredelas …..
    P. S pokud pise anonymni bylo by mozna slusnost se aspon podepsat.
    Jinak se nedivim, ze to ostatni “ masozravky “ :-), :-), s Vami vzdaly, bo to fakt nema cenu.

  • Anonymní

    Nemám už chuť se do téhle diskuze zapojovat, po tom co Biovirus tady píše….
    A ještě dodatek: do Zuzany se tu leckdo naváží a sami vnucujete agresivně svůj názor. No ono asi bude něco pravdy na tom, že časté pojídání masa budí agresivitu 🙂

  • Anonymní

    Ty jsi agresivní, Biovirus, já se zastávám tvrzení Granvina, že kousání a rozmělňování potravy v ústech je důležité a zuby teda rozhodně nemáme jen kvůli masu. To, že maso je důležité pro růst svalové hmoty, o to se často právě zastánci masa opírají, proto to srovnání se slonem apod. A hovězí jsem jedla a jím, a taky se pěkně dlouho vaří že? Svalovina. Ale to vám dvěma tady nemá cenu říkat, protože okamžitě útočíte:-)

    A než něco vypustím z úst, tak se mám rozmyslet? Každý tu píše svůj názor, tak i já, tak laskavě neútočte.

  • Anonymní

    Si mě třeba zežerte, ale souhlasím s tím, že maso v jídelníčku by se objevovat mělo a to dokonce jak hovězí, tak vepřové a mělo by se střídat.
    Názor anonymní z 26.5 v 19: 37 . Jak už psal Biovirus svalová hmota se netvoří jenom z masa.To je snad logický. Takže než něco příště vypustíš z úst, tak se pořádně zamysli , jestli to má logiku nebo ne.
    Jinak se zde docela dobře bavím. jen dál a jen houšt. Třeba z toho vyjde nějaý vítěz.
    pro Bioviruse : já mám zuby ke kousání. Takže i k tomu abych požil maso.má někdo zuby k něčemu jinému ?

  • Anonymní

    anonymni ja nikde , a to tedy pokud umis cist, tak jsi se docetla nenapsala, ze maso je zdrave. Napsala jsem jenom, ze obsahuje vit, skupiny B . A v tom je rozdil .
    Jinak se necham poucit i od tebe- na co tedy maji masozravci a vsezravci zuby ?
    Mimochodem jak muzes tvrdit, ze je krava samy sval….jo mozna proto, ze jsi nejedla hovezi. A takove bezzube prasatko je asi taky samy sval co ?????
    A maso nejim kazdy den,jsem masozravec,ale s chuti se zakousnu do zeleniny, upecu si zitny chleba , ve sve kuchyni pozivam jahly, slunecnicova seminka,pohanku a jine,.
    P.S ono to tak asi na svedomi nema jenom to maso ze ? ten narust svalove hmoty…… to jsem tedya neslysela jeste, co takova pi Zuzana chuderka ta asi svaly nema zadny , kdyz je zaryta vegetarianka ? tusim…..a jini makro a mikro biotici, co odmitaji maso, to jsou teda uplny vyschly bezsvalovi lidicky :-), :-), :_)Se zamysli anonyme, nez neco napises. To totiz zase rozesmiva me …..

  • Anonymní

    Granvine, toto ani nemá smysl komentovat:-))) Biovirus, zamysli se! Jestliže máme my lidé zuby kvůli masu, jak mi vysvětlíš tolik tvrzenou verzi, že maso je potřeba jíst pro růst svalové hmoty a např. takový slon nebo kráva je samý sval a jsou přitom býložravci? Jím maso, ale myslet si takovou ptákovinu, že je ho potřeba protože je zdravé, to mě tady úplně rozesmívá…

  • Anonymní

    P.S …Gravine ,
    co tak sem tedy do receptu dat nejakou tu tvoubezmasou pochoutku ?
    Maso nemusime kazdy den, ale obcas urcite ano,

  • Anonymní

    gravin : smysluplna odpoved, na co asi ty zuby ten clovek muze mit ze ?

  • Anonymní

    gravin . jeste k tomu dotazu.
    Myslim to tak ze takove kasicky, jahly atd ma vstrebane rychle, to maso trva delsi dobu, a zase to muzeme rozvest mlade tj kureci vstreba rychleji nez treba tucny ovarek ze ?Chci tim rici, ze lidsky organismus potazmo jeho traveni je prizpusobenio k tomu, aby stravil i to maso, kdyby tomu tak nebylo asi by nas priroda neobdaruila zuby – vzdyt jsou s nemi jenom potize :-)a celkove by to traveni vypúadalo jinak, mozna bychom meli treba take 4 zaludky jako krava kdo vi :-), :-), me je proste proti mysli zasahovat do neceho co si priroda udelala po svem asi k tomu mela duvod.
    P.S : pak at se nekdo nedivi ze trpi alergiemi ci jinymi nemocemi kdyz je defakto preslechteny stravou …..
    S nicim se to nema prehanet :-), 0,0,

  • biovirus
    To nebudu komentovat, každý ať si sám promyslí na co má zuby.

  • Anonymní

    No vidim ze pi Zuzanu komentovat nema cenu, protoze ta je dio toho sveho jidelnicku zazrana az hruza. A vse si dokaze samozdrejme oduvodnit.
    P. S ja diteti maso nenutim, kdyz mu chutna at si vezme ma pravo vyberu, ale u Vas dite – teda pokud nejake mate( soudim ze ne) to pravo nema, nebo mit nebuide, bo to byste asi neprekousla, kdyby bylo masozravec :-), :-), :-), 🙂

    Gravin : tim chcete rici, ze takova krava tj- prezvykavec- bilozravec ma hubu plnou zubu, aby ssi mohla prezvykat potravu :-), :-), :-), :-), narozdil od psa ci kocky,nebo jinych masozravcu kteri to maso maji ?:-), :-), :-), :-), myslim,ze by jste se mel vratit do cca 4 ci 5 tridy a trochu si prebrnknout prirodovedu, nebo prirodopis 🙂

  • biovirus
    Jen pro informaci. Zuby k rozmělnění potravy používají jen bíložravci (ukažte mi psa, kterej bude přežvikovat kus masa), důkladné kousání a rozmělňování stravy v ústech je důležité proto, že tím potravu trochu předtrávíme pomocí enzymů ze slinných žláz a pak tím tolik nezatěžujeme zažívání. Enzymy ze sliných žláz ale tráví jen sacharidy, tedy nevidím důvod je zmiňovat k obhajobě masité stravy.
    Mohla byste otázku toho, jak maso rozjíždí zažívání trochu rozvést? Rád bych se něčemu přiučil.
    Přišlo mi, že otec to trochu přeháněl, ale že ta matka by bez jeho neustálého dohledu a kontroly našla tu zlatou střední cestu i když bez masa, ale našla. Byli moc upnutý.
    Z vlastní zkušenosti mohu říct, že bezmasá strava neni jen o kašičkách a o jáhlách, ale že moje kuchyně i když je bezmasá chutná i zarytým masožravcům.
    Jedenkrát týdně sladké je chyba, sladkou chuť potřebujeme mnohem víc (samozřejmě je to individuální stejně jako vše) i když ne ve formě tatranek, ale třeba jablka apod.

  • Anonymní

    Biovirus: píšeš, že otec makrobiotik nutil dětem jídlo bez masa. No a co a ty zase dětěm „nutíš“ jídlo s masem. Nevypadalo to, že by se jeho děti nějak proti tomu bouřily a to byly v pubertě, takže by se nějaká rebelie dala očekávat.
    Vůbec nechápu, co myslíš tím procesem rozmělňování a trávení, který se u vegetariánů nemůže rozjet? To se mi zdá jako z jiného světa. Právě ty zuby má člověk na rozmělňování plodů a ne masa – zuby masožravce vypadají úplně jinak a jsou uzpůsobeny na syrové maso!

    Grandvine, kterou zeleninu teda myslíš, že je potřeba uvařit a kterou nechat syrovou? Nevím jak v Řecku, ale v Itálii těžko najdete na jídelníčcích v restauraci salát s něčím vařeným – zelenina je vždy syrová, maximálně třeba přidaný losos povařený.

    Zuzana

  • Anonymní

    tak ja razim nazor ze lidske telo potrebuje ke sve existenci a funkcnosti od kazdeho neco. Tedy i maso ne tim kolik je tam obsazeno vit. skupiny B ale take tim jak to maso dokaze zpracovat a tedy i tim jak jej dokaze rozmnelnit. Vzdyt z tako jine stravy – viz jak tady nabizi vegetariani se nemuze rozjet poradny proces traveni a rozmnelnovani. K cemu tedy ma clovek zuby ? Aby rozmnelnoval potravu a znate jiny prodikt kde by byly prave zuby nejhlavnejsim cinitelem ,?
    Proc je tedy mame, kdyz muzeme byt zivi s jine stravy ?

    Z jineho soudku- minuly tyden byla ve vymene manzelek makrobiologicka rodinka, tedy ten otec.- fanatik vypadal uplne nezdrave, byl hrozne sedivy , jeho manzelka, ktera tu samou stravu musela jist take , byla rada ze muze ochutnat i neco jineho, deti, ty naoz nemeli, bo je uz od malicka nutil jist jidlo bez masa.
    Naopak v te druhe rodine to s masem zase prehaneli.
    Takze muj nazor a verdikt je takovy , ANO maso do jidelnicku lidskeho jedince bezesporu patri, Ano je dobre a pro orgasnismus lehcejsi v traveni bezmasa jidla- urcite bych je do jidelnicku zaradila tak 1 x tydne. maso 2 x zydne 1 x tydne rybu, 1 x tydne sladky.
    Pak by bylo vse vyvazene a o to jde.
    Strava ma byt bohata a vyvazena na vitaminy a mineraly.

    Zcela nesouhlasim s nazorem ze maso nepatri dio jidelnicku!!!!!!!

  • Anonymní

    Granvine souhlasím:-)
    Mě také hlavně mrzí přístupy některých lékařů, když se jich na něco zeptáš, tak vypadáš jak blbec, že se snažíš o lepší životní styl a oni tě sami z vlastního nedostatku nových informací a z totální nesnahy a neschopnosti se učit novým věcem odbydou větou: Ale prosím Vás, my jsme vyrůstali na tom a na tom a taky žijeme… atd. A takoví jsou!!! Loupaná rýže… to mluví samo za sebe:-) Mnohdy je považována za odpad, že?:-) DARČA

  • Darča
    Uváděli, že řecký salát ze syrové zelniny tam dávaj jen turistům. Nemohu potvrdit, řeky neznam a nikdy jsem tam nebyl.
    Ono literatura je určitě dobrá a určitě dostačující, ale jak píšeš je to o dlouhodobém zájmu a né přečtení jednoho článku. Nejlepší asi je najít opravdu nějakého odborníka, ale nedávno jsem se setkal s tím, že tzv.“výživový poradce“ jednoho vegetariána, který si k němu přišel pro radu div neseřval, že nejí maso a řekl mu, že vegetariánské jídelníčky nedělá.
    Pak mu tedy doporučil například oběd: Eidam 30% 100g, těstoviny bezvaječné 100g, kečup20g. Večeře: Tofu 200g, rýže loupaná 60g, olej olivový 12g, salát ze syrové zeleniny 200g.
    Zajímalo by mě, kde tenhle člověk studoval, protože tohle je děs.
    V celém obědu je asi jediný ten sýr nějak smysluplný. Těstoviny by měli být celozrné a kečup bych nahradil omáčkou, která by alespoň měla nějakou výživovou hodnotu. Večeře by ještě šla, ale zaboha nemohu přijít na to, proč má být ta rýže loupaná…
    A teď si představte, jak k tomu ten chudák vegetarián přijde, když ani „odborník“ mu neni schopen dát nějakou rozumnou radu?
    Myslím si, že kdyby se lidi nebáli, co jim na to jejich lékař anebo výživový poradce řeknou, tak by si rádi přišli pro radu a nestávalo by se, že by vegetariáni poškodili zdraví svého dítěte kvůli nedostatku kvalitních informací.

  • Granvine, měla jsem tu čest jíst salát v Řecku, ano ten řecký, a zeleninka byla na 100% syrová:-) Já jen, jestliže naše tělo není příliš uzpůsobeno na trávení syrové zeleniny, co potom již výše zmiňované maso? To musí být katastrofa! Já nevím… jsem autorkou článku a stále mám pochybnosti, co je správné, melou se zde názory zavánějící makrobiotikou, veganstvím, vegetariánstvím, a naproti stojí zastánci masa. Myslím, že opravdu organismus každého z nás potřebuje tak trochu něco jiného (sportovci, obézní lidé, děti atd.) Rozhodně s tebou souhlasím, že s tou ztrátou vitamínů vařením to nebude tak horké, jinak bychom tu už nebyli. A taky že pokud chce někdo přestat jíst maso, měl by mít velmi dobré informace o tom, jak jej nahradit, aby tělo netrpělo apod. Ty informace ale podle mě nelze získat přečtením jednoho článku, ale dlouhodobě se o to zajímat. Popř. znát někoho, kdo tím prošel a je zcela zdráv. Nedávno byla maminka mého dlouholetého kamaráda vegetariána na kontrole u lékaře a ten se jí s úžasem ptal, jak to dělá, že ve svých 68 letech má játra čisťoučká jako kojenec… Naopak dcerka tohoto mého známého ve svých 5měs onemocněla silnou anémií a byla jí provedena transfuze krve. Podezření na silný nedostatek vit. B12 a železa, který se nakonec nepotvrdil, tudíž dál tápu, v čem ten problém byl. Bylo jí striktně zakázáno kojit, což pouze slíbila při odchodu z nemocnice, ale dál kojí a dceři je 16měs! Je zdravá.

    Takže kde je ten střed a to „správné“, si asi musí určit každý z nás….

    DARČA

  • Zuzano, se zájmm jsem si přečetla jídelníček pro tvé dítě. Protože je moje dcera celiak, tak z něj opravdu čerpat nemohu.V podobě, jakou si představila nemůže ani jedno tebou jmenované jídlo:-)))
    Určitě napíšeš, že by to šlo nějak vynahradit, ale protože bojuje i s nesnášenlivostí soji, vajec a mléka, tak sestavit normální plnohodnotný jídelníček je docela kumšt.

  • Zdroj: přednášky odborníků z Jonášova institutu celostní medicíny.
    Naše zažívání je uzpůsobeno nejlépe na trávení plodů, tj. obilovin, rýže, luštěnin a ovoce. Zelenina má ale oproti ovoci řadu výhod a proto ji upřednostňuji. Problém je, že na trávení zeleniny nejsme tak dobře uzpůsobeni. Je to způsobeno mimo jiné taky tím, že už značnou dobu maji lidi ve zvyku všechno vařit. Vlákninu ze zeleniny nejsme schopni strávit a proto se řada vitamínů a minerálů nestráví. Syrová zelenina také zetěžuje dvanácterník a slinivku a může mít vliv na plynatost. Je proto vhodné vlákninu narušit. To můžeme udělat buď tepelnou úpravou (stačí pár minut(3-5) podusit), důkladně rozkousat, což je ze všeho nejlepší, ale je potřeba kousat opravdu důkladně (36x jedno sousto), další z možností je odšťavnit a tím se dostaneme k té rakovině, viz Breussova dieta, kde se používají syrové zeleninové šťávy, přičemž enzymi jsou ze zeleniny nejsou pro naše zažívání příliš vhodné, což vyzkoušel jeden ze zmiňovaných odborníků, který říkal, že ty enzymi jsou velmi agresivní, což se odstraní tím, že se ta šťáva nechá přejít varem. Ani řecký salát si prý řekové nepřipraví za syrova…

    Já osobně si myslím, že nejlepší je část zeleniny povařit a část nechat syrovou, kterou je třeba důkladně rozkousat, čímž se mimochodem přebytků enzymů také zbavíme, vyrovnáme její kvalitu tak, aby odpovídala stavu našeho organismu a částečně ji předtrávíme. Ale ukažte mi člověka, který to dělá.
    Každému sedne něco jiného, ale pokud někde uvádím rady veřejně tak je musím uzpůsobit tak, aby nikomu nemohly způsobit problémy.

  • Anonymní

    Grandvine, píšeš: „Člověk neni schopen strávit některé složky tepelně nezpracované zeleniny. Řada vitamínů a minerálů se v zelenině váže na vlákninu a je třeba tuto vazbu tepelnou úpravou narušit, protože by se jinak nestrávili. Syrová zelenina je samozřejmě také prospěšná, ale neměla by tvořit většinu zkonzumované zelenny.“
    Můžeš prosím doložit tento názor nějakými zdroji? Já jsem totiž našla úplně jiné názory na vitariánství se samými přínosy (detoxikace, vitaminy, výživná hodnota apod.) a píše se zde, že negativa syrové stravy jsou v našich podmínkách spojena spíše s tím, že člověk na to není zvyklý.
    http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/syrova-strava-pro-proti/
    Jinak jsem četla i nějaké zkušenosti od lidí s rakovinou, kteří se tímto vyléčili a detoxikovali organismus.
    Zuzana

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist