Vegetariánská strava v těhotenství a při kojení

Rubrika: Recepty, Výživa

Na přání Kekunky tady máme první článek. Musím přiznat, že si vybrala pro mě těžké a rozsáhlé téma. Vegetariánství má svá pro a proti. Také jsou různé formy vegetariánství. Někdo nejí jenom maso, jiný vejce, med nebo jiné živočišné potraviny.
A jak je tomu v těhotenství a u kojících maminek?


Pokud se chceme stravovat vegetariánsky, musíme taky dodržovat jistá pravidla.
Správně zvolený jídelníček může být přínosem pro každého z nás. Tělo dostává všechny potřebné živiny – rostlinné i živočišné. Také je důležité mít dostatek vitamínu D, B12, železa a kyseliny linolenové. A to je důležité také v těhotenství, kdy to má vliv na vývoj plodu.
Nesprávně sestavený jídelníček může být příčinou nedostatku pro nás důležitých živin – bílkoviny, vápník, železo, zinek, vitamíny D a B12.

Co teda naše tělo potřebuje?

Bílkoviny – ty jsou důležité pro růst buněk a jejich dělení. Dostatečný příjem bílkovin nám zajistí mléčné výrobky, ořechy, semínka, cereálie a také tofu nebo sojové mléko.
Železo – dostatečný příjem železa nám zajistí zelenina (hlavně čerstvá) a luštěniny.

Minerály – ty najdeme třeba v čočce, ve fazolích, v soji, v semínkách nebo v cereáliích. Také v ořeších, zelenině, mléce a mléčných výrobcích.

Vápník – mléčné výrobky z mléka a sýra. Sojové nebo rýžové mléko. Ovocné šťávy, cereálie, sojové boby, tuřín a tofu.

Tuky – Tuky představují potřebný zdroj energie. Získáme je konzumací lněného semínka, sojového oleje, mléka a jiných mléčných výrobků, luštěnin.

Pokud chcete vyloučit z jídelníčku mléko, musíte ho nahradit něčím jiným. Např. zeleninou, mákem nebo luštěninami.

Na co si musí dávat pozor kojící maminky?

Důležité je vyvarovat se stravě, která nadýmá.

Na co tedy po dobu kojení zapomenout?

Cibule, luštěniny, květák, paprika, 100% džusy (ty pouze hodně naředěné), tatarka, hořčice, kečup, čerstvé pečivo.

Co naopak mohou?

Tmavé pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ovoce (ne tropické), zelenina, ryby, vejce, mléčné výrobky, červená čočka, kuskus.
Důležitý je také pitný režim – čistá voda, minerálka (neperlivá), ředěné džusy, čaje.

Kuskus se zeleninou a sýrem

kuskus
sýr
směs listových salátů
rajčata
papriky (zelená, žlutá, červená)
olivový olej
trochu provensálského koření
sůl
pepř
česnek

Zeleninu omyjte a nakrájejte na kousíčky. Kuskus nasypte do misky, zakápněte olejem a promíchejte. Poté zalijte horkým vývarem. Po pár minutách promíchejte, kuskus bude vláčný a kyprý.Můžete přidat kousíček másla.
Přidejte nakrájenou zeleninu, koření a promíchejte s kuskusem. Nakonec lehce natrhejte směs listových salátů a spolu se sýrem přidejte do kuskusu. Zeleninu můžete také krátce orestovat na pánvi.

Rýžový salát s tofu

rýže (natural nebo basmati nebo dlouhozrnná apod.)
libovolná zelenina (čínské zelí nebo rajčata a paprika, dále okurka či ředkvičky nebo kedlubna a cuketa apod.)
tofu
bylinky
ocet balsamico

Rýži uvaříme do poloměkka, aby byla ještě taková sypká. Necháme vychladit. Zeleninu nakrájíme a smícháme v salátové míse, tofu pokrájíme na kostičky a přidáme. Na závěr promícháme s vychladlou rýží a dochutíme octem balsamico a bylinkami. Dáme vychladit.

Chilli červená čočka s fazolemi

větší cibule
hrnek červené čočky
hrnek uvařených červených fazolí (nebo sterilizované z plechovky)
rajče
vodu
trochu hladké mouky
koření: směs chilli con carne (nebo mexické bylinky), sladká paprika, sůl, sójová omáčka

Na olivovém oleji osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku do zlatova až hněda, přisypeme podle chuti koření a krátce osmahneme, aby ztmavlo, ale nezhořklo. Poté ještě lehce zaprášíme hladkou moukou, zamícháme a zalijeme vařící vodou.
Do ní přidáme červenou čočku. Osolíme a jakmile začne čočka nabývat, je třeba ji pravidelně tu a tam zamíchat, aby se nepřipalovala. Zhruba po půlhodině by se měla čočka začít rozpadat a utvořit hustou kaši, podle chuti ještě přidáme sójovou omáčku nebo kousek sypkého zeleninového bujónu (pokud chceme jídlo pikantnější, můžeme přidat i rozetřený česnek), přidáme fazole, necháme za občasného míchání ještě zhruba pět minut obě chutě spojit. Nakonec přidáme nadrobno nakrájené rajče a ještě chvilku povaříme.
Jako příloha se hodí tmavé pečivo.

Snad jsem Vám alespoň trochu přiblížila vegetariánskou stravu. Stravovat se dá i bez masa. A to, že jíst se dá zdravě a přitom i chutně, můžete vyzkoušet třeba v uvedených receptech.
Nebo mohu doporučit tyto stránky http://bezmasa.kvalitne.cz/kucharka.html
Najdete tam nejen spoustu zajímavých receptů, ale taky informace o vegetariánské stravě.

A hádejte, kdo ze slavných jsou vegetariáni. Nevíte? Tak se podívejte 🙂

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

  • Anonymní

    pardon, ale ten článek je dost zavádějící. Normálně na věci na internetu nereaguju, ale tohle mi nedá. Holky, hledejte lepší zdroje informací!
    Spoustu výše jmenovaných věcí se v kojení nesmí, vápník určitě nedostane z mléka a určitě se minimálně ze začátku kojení vyvarujte soje, která je alergenem a ani mimo těhotenství nebo kojení není dobré konzumovat ji ve velkém množství. Může negativně ovlivnit vývoj dítěte a jeho hormonů.

  • aladin10

    Super článek!!! Dozvěděla jsem se spoustu nového.

  • Anonymní

    Já maso nejím 20 let a těhotenství bylo bez problémů. V tomto článku je dost nejasností. „Na co tedy po dobu kojení zapomenout?

    Cibule, luštěniny, květák, paprika, 100% džusy (ty pouze hodně naředěné), tatarka, hořčice, kečup, čerstvé pečivo.“ ……pak v každém receptu, který je tu uveden, je vždy min. jedna z věcí, kterému se vyhnout.“ Takže upřímně jsou tyto „rady“ úplně mimo.

  • Jano, jez na co máš chuť a ničeho se neobávej. Tělo si samo řekne. Já v době otěhotnění už nejedla maso nějakých 10 let. Jedla jsem a jím jen ryby. Omega 3 mastné kyseliny jsou výborné pro vývoj mozku a nervové soustavy miminka, pak je důležitá před otěhotněním a v 1. trimestru kyselina listová (saláty, špenát, …) – můžeš nahradit/doplnit v tabletkách.
    Miminku bezmasou stravou neuškodíš, hlavně ty sama se musíš cítit v pohodě. Můj prcek se narodil 4 kilový a maso poprvé okusil až v příkrmech v 10 měsících. Dodnes ho moc nemusí a je chytrý jako opička 😉
    Přeju pohodové a bezproblémové těhu! 😉

  • Anonymní

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala jak to je, když je mi proti srsti jíst maso a chci otěhotnět. Jak se dá maso vhodně nahradit, aby pak miminko, které se bude vyvíjet v mém těle mělo dostatek vitamínů, minerálů a všech potřebných látek? Bojím se toho, že když začnu teď už pomalu vynechávat maso a otěhotním, že tím budoucímu miminku jen uškodím :-(. Tohle mi vrtá hlavou už hodně dlouho a nevím pořád jak se k tomu postavit, zda se mám přemáhat a cítit se těžce po mase nebo jíst víc bílkovin,zeleniny, vlákniny, tofu a tak, abych měla dostatečný příjem vhodných látek a cítit se dobře jak fyzicky, tak psychicky :-(.
    Děkuju předeme za odpověď.
    Jana Krygelová

  • Lien

    nuninko díky
    taky mám ráda kuskus, ale bulgur mi chutná více
    ke kojení: u první dcery jsem nejedla skoro nic, teď se tolik neomezuju a na prdíky trpěla spíše ta starší, i když nic hrozného to taky nebylo, ale pečivo včetně tmavého vadí oběma, nebo možná spíš mamince 😛

  • Nuninko, super, i když nejsem vegetarián, vegetariánských jídel jíme hodně, ne z přesvědčení, prostě nám chutnají.
    Kuskus máme taky rádi, má i tu výhodu, že se dobře jí malým dětem, když se učí samy se lžičkou.
    A výborný je taky bulgur.

  • JaniK a pnovakova moc děkuji. 🙂
    Jani, máš pravdu, kuskus je výborný, taky ho dělám dost často.

  • pnovakova

    Nejím maso, z živočišných produktů jím vejce a mléčné výrobky, těhotenství naprosto v pořádku a miminko mělo 4100, když jsem kojila, jedla jsem úplně vše nedoporučované, vč. čočky, fazole, zelí a podobných, miminko si vesele prdělo, krásně prospívalo a nikdy jsme nezažili bolení bříška či koliky, rozhodně bych se nebála bezmasé stravy, přijde mi spíš, že jsou maminky zbytečně stresovány 🙂 jen více podobných článků

  • JanaK

    Tak jsem zapátrala, nevím jestli je to opravdu pravda, ale třeba Pythagoras, Leonardo, Kafka nebo Einstein byli vegetariáni. Z těch současných třeba Jan Tříska, Michael J.Fox nebo Martina Navrátilová

  • JanaK

    teda nuni, nádherný článek – se mi sbíhaj chutě, nedávno jsem objevila kuskus a můžu se po něm utlouct 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist