Velikonoce

Rubrika: Recepty

Co se vám vybaví, kdys se řekne Velikonoce? Mně se vybaví, jak jsem měla modřiny, byla mokrá a smrděla voňavkami i poněkolikátém osprchování. Za to teď, v dospělosti, to už beru jinak. Baví mě zdobit dům, péct a chystat dětem pomlázku.
Velikonoce jsou pro mě svátky jara, a proto se na ně už těším 🙂

Na Modré pondělí a žluté úterý se uklízí, ať domy září čistotou.
Na Škaredou středu nesmí na stole chybět hrách a čočka, k tomu žitný chleba a z masa jehněčí nebo kůzlečí maso. A kdo se bude mračit, zůstane mu to celý rok.
Zelený čtvrtek má být prostě zelený. Špenát, zelí a jiná zelená jídla. A ze sladkého se pekly jidáše. Když do svítání sníte namazaný chléb s medem, budete chráněni před vosím žihadlem a hadím jedem.
Velký pátek je postní, ale když si připravíte něco malého, nebude to vadit.
Kdo je otužilec a půjde se umýt do potoka, bude chráněn před nemocemi a pozor, tento den se nesmí pracovat s půdou.
Na Bílou sobotu je první jídlo až večeře. Klasikou je jehněčí a kůzlečí maso s přílohou.
Boží hod je dnem, kdy se krájí beránek a tradičním jídlem je bramborový salát. Příloha k salátu je maso všeho druhu.
Velikonoční pondělí bez vajec nesmí býti. A spotřeba bude jistě veliká 🙂 . Milovníci vepřo-knedlo-zelo si přijdou na své, protože tento den toto tradiční jídlo rozhodně nesmí chybět. K tomu pivečko nebo vínečko a řidiči pouze nealko.

A teď si už pojďme říct nějaké velikonoční recepty.

Velikonoční polévka s řeřichou
75 g řeřichy
1 šalotku
30 g másla
30 g hladké mouky
800 ml zeleninového vývaru
200 ml smetany
sůl, mletý pepř
muškátový oříšek

Řeřichu opláchneme, necháme okapat a nakrájíme ji. Šalotku oloupeme a nakrájíme. V hrnci rozehřejeme máslo a šalotku na něm necháme zesklovatět. Zaprášíme moukou a necháme opražit dozlatova. Zalijeme zeleninovým vývarem a důkladně prošleháme metlou, aby v něm nezůstaly hrudky.
Při mírné teplotě vaříme asi 20 minut. Přidáme řeřichu, povaříme a přimícháme 100 ml smetany. Vše rozmačkáme na kaši, případně propasírujeme přes řídké síto.
Dochutíme solí, mletým pepřem a muškátovým oříškem. Zbylou smetanu ušleháme. Polévku nalijeme do talířů, zdobíme šlehačkou a zbylými kousky řeřichy.

Bylinková polévka
máslo
hladká mouka
masový vývar
lístky pampelišky, chudobek, fialek, kopřiv
vejce
sladká smetana
pažitka
petržel

Do máslové jíšky z jedné lžíce másla a dvou plných lžic hladké mouky přilejeme masový vývar a dobře rozšleháme. Krémovou polévku dobře vymíchanou vrátíme na oheň. Přidáme aspoň dvě velké lžíce nadrobno nasekaných čerstvých zelených bylinek, které jsme na kousku másla ve vedlejším kastrolku orestovali. Necháme přejít varem a do odstavené polévky zamícháme vejce rozšlehané v trošce sladké smetany. Do hotové polévky dáme čerstvou posekanou pažitku a petržel. Do každého talíře můžeme přidat trochu čerstvého másla. Polévka je dobrá s topinkami.

Letnice – polévka
400 g brambor
100 g hub
10 g másla
50 g krupice
1 vejce
10 g tuku
70 g zeleniny
sůl, pepř, kmín, zel. petržel

Čistě oloupané brambory nakrájíme na kostečky, dáme do vody, osolíme, opepříme, přidáme kmín a uvedeme do varu. Pak nakrájíme očištěné houby a za stálého míchání přidáme krupici, na nudličky nakrájenou osmaženou zeleninu, vejce, které si předem rozmícháme ve skleničce s troškou studené vody. Polévku dobře povaříme, ozdobíme zelenou petrželkou, pro zlepšení chuti dokořeníme – např. polévkovým kořením.

Zapečené jehněčí s fazolkami
600 g jehněčího masa
500 g fazolek
2 cibule
3 lžíce másla nebo rostlinného tuku
sůl
1/4 l kyselé smetany
1/2 lžičky mleté papriky

Cibuli nakrájenou nadrobno podusíme na tuku. Maso pokrájíme na kousky, osolíme, posypeme paprikou a přidáme k cibuli. Mezitím na tuku dusíme také očištěné fazolky, rozkrojené po délce. Změklé maso a fazolky smícháme a přendáme do pekáčku z varné keramiky nebo skla, zalijeme smetanou a zapečeme. Jako příloha je vhodná rýže nebo nové brambory.

Jehněčí na kari s jogurtovou marinádou
750 g jehněčí plece bez kostí
200 g jogurtu, 2 cibule
2 stroužky česneku
450 g směsi zmrazeného hrášku a mrkve
2 rajčata
4 lžíce másla
200 ml masového vývaru
3 lžíce citrónové šťávy
1/4 lžičky mletého zázvoru
4 lžíce kari
pepř, sůl

Vynikající masovou směs s jarní zeleninou připravíme rychle a snadno v tlakovém hrnci. Do jogurtu vmícháme citrónovou šťávu, zázvor, kari, sůl a pepř. Maso nakrájíme na kostky, dáme do marinády a přikryté necháme uležet přes noc v chladničce. Drobně nakrájený česnek a cibuli necháme na másle zesklovatět, přidáme okapané maso, několik minut za stálého míchání opékáme, přilijeme marinádu a vývar a dusíme alespoň jednu a půl hodiny v obyčejném hrnci, v tlakovém cca čtyřicet minut. K hotovému masu přimícháme uvařený hrášek s mrkví a nakrájená oloupaná rajčata. Servírujeme s vařenými brambory bohatě sypanými petrželkou.

Vepřový – králík pečený s bylinkami
1 králík
500 g syrového vepřového bůčku s kůží vcelku
2 velké cibule
lžíce sádla nebo oleje
sůl a hrubě drcený kmín
česnek
bobkový list
petržel
tymián a rozmarýn na dochucení

Králíka opláchněte a osušte. Z bůčku odkrojte plátek a nakrájejte ho na drobné kostičky, cibule oloupejte a nakrájejte na osminky. Kostky bůčku rozložte do pekáče se sádlem či olejem, na ně rozdělte cibuli a navrch položte králíka a bůček. Kůži několikrát stejnoměrně nařízněte. Vše lehce osolte, posypte kmínem a česnekem a mezi maso vložte bylinky. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi hodinu za občasného podlévání vroucí vodou a přelévání vypečenou šťávou, až bude maso králíka i bůčku křehké. Rozdělte na porce a podávejte s bramborami, kaší nebo velikonoční nádivkou.

Domácí šunka
1,2 kg vepřového plecka
3 stroužky česneku
2 lžíce kmínu
malý celer
2 mrkve
1 petržel
zrnko pepře
bobkový list
tymián
1/4 l mléka

Mrkev, celer a petržel nakrájíme na větší kusy. Maso dáme do hrnce s vodou, přilijeme mléko, přidáme pepř, bobkový list a tymián a vaříme asi jednu a půl hodiny na mírném ohni. Měkké maso vyjmeme, necháme vychladnout, potřeme prolisovaným česnekem a posypeme kmínem. Maso dáme do pekáče, podlijeme je trochou masoxu a za stálého polévání šťávou pečeme při 200°C. K vydatné večeři podáváme šunku teplou s bramborovou kaší nebo ji po vychladnutí nakrájíme na plátky a podáváme s bílým chlebem.

V příštím Velikonočním speciále se můžete těšit na velikonoční nádivky a omelety.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • johana

    Pěkný článek a vím co mám na velikonoční dny vařit. Už se těším na nádivky a děkuji 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist