Chřestová sezona je v plném proudu

Mnozí chřest nemají rádi. Stačí, když se vám jedinkrát nepovede a hned na něho zanevřete. Je to ale velká škoda, protože chřest chutná skvěle. Pokud koupíte kvalitní chřest a dobře ho uvaříte, vznikne vám opravdová delikatesa. A děti se po něm pak můžou utlouct. To je pravda, věřte mi. Já to vím, protože mám doma dvě děti, které pořád chodí a ptají se „Kdy zase budeme mít tu dobrou polívku s těmi konečky?“

Co je to chřest?
Chřest známe bílý, zelený i fialový. Liší se nejen kvalitou, ale také chutí. Nejjemnější chuť mají bílé chřestové výhonky. Chřest patří do skupiny asparágusových rostlin, takže je příbuzný té zelené ozdoby, která se přidává k řezaným květinám. Chřestová sezóna začíná v dubnu a končí v červnu. Čerstvý chřest je pevný, křehký a snadno se zlomí.

Jak se pěstuje?
Pěstuje se na velkých lánech, podobně jako brambory. Jsou zakryty černou fólií, pod kterou v zemi pučí právě chřestové výhonky. Chřest se sklízí ručně.

Jak správně chřest zpracovat?
Musíte si dát pozor na dvě věci. Musíte koupit opravdu čerstvý křupavý chřest v dobré kvalitě. A musíte ho oloupat. Loupat jde dobře, takže se nemusíte bát, že to nepůjde. Stačí k tomu škabka na brambory nebo malý nožík. Slupky a odřezky pak můžete použít do zeleninového vývaru, takže chřest využijete beze zbytků. Vaříme ho v osolené vodě. Můžete z něho uvařit skvělou polévku, omáčku. Dá se také zapékat nebo ho omotat plátky šunky či slaniny a zapékat ve smetanových omáčkách, hodí se také do salátů.
Povařený a vychlazený ho můžete smíchat se zeleninou a zalít zálivkou.

Chřestová polévka
500 g bílého chřestu
2 lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
sůl
mletý bílý pepř
pár lístečků tymiánu

Z másla a mouky připravíme světlou jíšku a necháme vychladnout. Chřest omyjeme, odřízneme zdřevnatělé konce a zbytek důkladně oloupeme škrabkou. Do hrnce dáme očištěný chřest, zalijeme vodou, mírně osolíme a povaříme asi 10 minut. Vývar scedíme ke studené jíšce a důkladně promícháme.
Z uvařeného chřestu odkrájíme hlavičky. Zbytek nakrájíme na kousky, vložíme do polévky a všechno společně vaříme asi 15 minut. Potom polévku rozmixujeme ponorným mixérem, vložíme do ní odložené hlavičky chřestu a podle chuti doladíme solí a pepřem. Na talíři polévku ozdobíme pár lístečky čerstvého tymiánu.
Když přidáte smetanu, vznikne vám výborná smetanová polévka.

Chřest se šunkou a sýrem
70 g eidamu
70 g ementálu
70 g goudy
3 lžíce másla
500 g chřestu
1 lžíce třtinového cukru
2 lžíce petrželky
200 g šunky
mořská sůl
smetana
mletý bílý pepř

Odřízneme tvrdé konce chřestu a oloupeme. Chřest povaříme v páře cca 12 minut, scedíme a necháme zchladnout. Necháme si asi 1,5 dl vývaru z chřestu. Vychladlý chřest pokrájíme na kousky asi 4cm dlouhé, proložíme nudličkami šunky. Pak si připravíme lehký bešamel z másla, chřestového vývaru, cukru, soli a smetany. Do zapékací formy vložíme kousky chřestu, promícháme se šunkovými nudličkami, osolíme, opepříme, zalijeme lehkou bešamelovou omáčkou, případně zakápneme citronovou šťávou. Posypeme nasekanou petrželí a promícháme. Dáme lehce zapéct, cca 10 minut, pak vyjmeme, posypeme nastrouhaným sýrem a dále zapékáme, dokud se sýr neroztaví.
Chřest se šunkou a sýrem podáváme s vařenými brambory nebo pečivem a samozřejmě s bílým vínem.

Jarní chřestový salát
500 g chřestu
100 g hrášku
2 natvrdo uvařená vejce
1 lžíce řeřichy
2 lžíce majonézy
150 ml jogurtu
1 svazeček pažitky
1 lžíce nasekané zelené petrželky
1 lžíce citronové šťávy
sůl, pepř, cukr

Chřest umyjeme, oloupeme a vaříme čtvrt hodiny v osolené vodě. Po scezení ho nakrájíme na kousky. Hrášek buď sterilovaný slijeme, nebo čerstvý 5 minut povaříme, a přidáme k chřestu. Majonézu, jogurt, citronovou šťávu, koření, petrželku a pažitku smícháme, vzniklou zálivkou zalijeme chřest s hráškem, posypeme ho nasekanými nakrájenými vejci a řeřichou. Můžeme přidat nakrájenou šunku.

Chřestový závin
800 g zeleného a 400 g bílého chřestu
100 g tvarohu
3 lžičky kukuřičného škrobu
2 lžíce hladké mouky
4 žloutky
sůl, pepř
balíček zmrazeného listového těsta
30 gramů másla
4 lžíce strouhanky

Chřest oloupeme, hlavičky povaříme 10 minut v osolené vodě. Výhonky nakrájíme na kousky, uvaříme doměkka, scedíme, rozmixujeme, smícháme s tvarohem, škrobem, moukou, žloutky, osolíme, opepříme a dáme vychladnout. Z těsta vyválíme plát, posypeme strouhankou, naneseme nádivku aby zůstala 1/3 volná. Na povrch rozdělíme hlavičky a opatrně závin stočíme, potřeme máslem, dáme na plech a pečeme hodinu při 180 stupních. Nejlépší je závin podávat s holandskou omáčkou.

Holandská omáčka
3 žloutky
1 lžička dobrého vinného octa
3 lžíce vody
100 g másla
špetka soli
cukru a špetka bílého pepře
citronová šťáva

Žloutky ušleháme s octem a vodou, až směs začne jemně pěnit. Dále pokračujeme ve vodní lázni, aby se žloutky nesrazily. Za stálého nahřívání (nesmí se vařit) šleháme metličkou na sníh, dokud omáčka nezhoustne. Potom do ní přidáme nadrobno pokrájené máslo, ideálně by se mělo přidávat po lžičkách již rozpuštěné nebo měkké. Dochutíme kořením a podáváme.

Vařený chřest s vejcem a šlehačkou
12 chřestových hlaviček
1 vejce uvařené natvrdo,kousek čerstvé kapie,
1 dl smetany ke šlehání
sůl
ocet
cukr
zelená petrželka
sterilovaná okurka

Očištěný chřest svážeme do svazečků, vložíme do vařící osolené a mírně oslazené vody a chvilku povaříme. Potom přidáme lžíci octa a uvařím do měkka. Měkký chřest vyjmeme, po okapání osušíme na složeném ubrousku a necháme vychladnout. Před podáním chřest urovnáme na talířky, nastříkáme na něj ušlehanou šlehačku, posypeme vejcem a okurkou, které jsme pokrájeli na kostičky a ozdobíme tenkými proužky kapie s petrželkou.

Až půjdete nakupovat a uvidíte chřest, neprojděte kolem něho bez povšimnutí. Příprava není náročná a uvidíte, že budete překvapeni. Děti mají nejraději chřestovou polévku. A pak si z talíře berou ty nejlepší konečky :-).
A víte o tom, že chřest je také afrodiziakum?

Recepty uvedené v tomto článku jsem nasbírala během několika let a pochází z různých zdrojů (letáky, časopisy, kuchařky i internet), které bohužel zpětně nedohledám. Všechny jsem vyzkoušela a doufám, že zachutnají i vám 🙂