Žádná holka si to nepřizná!

Rubrika: Stravovací návyky

Anorexie se v ČR týká přibližně 0,5 % dospívajících, úmrtnost je u této diagnózy kolem 5ti procent. Včasné odhalení nemoci přitom i v tomto případě razantně zvyšuje šanci na uzdravení. Proto Poradenské centrum Výživa dětí zvolilo právě anorexii za jedno ze svých hlavních letošních edukačních témat. Nový spot plný informací jak pro nejohroženější skupinu dětí, tak pro jejich rodiče, ve kterém kromě odborníků vystupuje s reálným životním příběhem právě léčená mladá dívka a její matka, je ode konce ledna k vidění na www.vyzivadeti.cz a promítat se bude i v čekárnách ordinací dětských a praktických lékařů po celé České republice.

„Největší rizika vzniku anorexie nastupují kolem 13. a následně pak 18. roku věku, věková hranice se ale v posledních letech stále snižuje. Výjimkou už nejsou ani desetileté pacientky,“ uvedl MUDr. Pavel Kabíček, CSc. z Thomayerovy nemocnice v Praze a člen Občanského sdružení Výživa dětí. „Rizikové jsou především děti, které se cítí obézní, přestože jejich váha je zcela v normě nebo dokonce již pod její spodní hranicí“ dodává MUDr. Kabíček. Anorexie jako jedna z nejčastějších forem poruch příjmu potravy je charakteristická snižováním hmotnosti pod hranici normálu, které není způsobené jiným onemocněním, ale je ze strany pacientky či pacienta úmyslné. „Rodiče by měli zbystřit především v momentě, kdy dítě (zpravidla dcera, výjimečně ale i syn) začne s jídlem neobvykle manipulovat nebo mění dosavadní stravovací návyky,“ vysvětluje MUDr. Kabíček. Nejčastěji je to podle něj redukce kalorické hodnoty potravy, typicky pak také odmítání jíst společně se zbytkem rodiny. Obzvláště dívky jsou výjimečně vynalézavé ve vymýšlení výmluv, a tak často rodičům trvá poměrně dlouho než pochopí, že večeře, kterou si dcera z nejrůznějších smyšlených důvodů bere do svého pokoje, končí všude jinde, jen ne v žaludku dívky.

„Prvotní impuls k rozvoji onemocnění je psychologický, následné strádání pak ale postihuje i fyzickou stránku,“ vysvětluje primář dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole MUDr. Jiří Koutek. „Často sledujeme psychické změny, dívky bývají depresívní, uzavírají se do sebe a přestávají se zajímat o své okolí. Typicky ale nedochází ke zhoršení školních výsledků, ve škole naopak fungují tyto dívky obvykle na výbornou,“ upřesňuje MUDr. Koutek. Komplexnost faktorů, které vznik anorexie podněcují i variabilita projevů počínajícího onemocnění jsou natolik široké, že jedinou správnou volbou při podezření na diagnózu anorexie je svěřit své dítě do péče odborníků.

Video vzniklo jako autentická zpověď mladé české pacientky, která právě prochází léčbou anorexie. Její sdělení jsou proto velmi autentická a společně s komentáři lékařů poskytují řadu cenných informací pro ohrožené dívky a jejich rodiče. Video je určeno ke sdílení pro všechna on-line média prostřednictvím http://vyzivadeti.cz/tiskove-centrum/tiskove-materialy/zadna-holka-si-to-neprizna-27-1-2014/ a ke shlédnutí je k dispozici i na www.vyzivadeti.cz. V nadcházejících týdnech bude spot vysílán také v síti obrazovek společnosti Mediapharma v čekárnách praktických lékařů pro děti a dorost po celé České republice.

„Žádná holka si to nepřizná“ varuje I. Svobodová.

Napsal/a: Výživa dětí

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • bamiska

  tohle bych nechtěla nikdy zažít u svých dětí, bohužel se to stává a dobam, media, obecný „vzor krásy“ a okolí někdy dětí semele….je fajn když se to podchytne tak jak u marinády…

 • mura

  Já jsem se s tím setkala,kamarádka sportovala a nedařilo se ji vyhrát,ale naštěstí to brzy poznali a dali ji do nemocnice.Teď už je v pořádku a nerada na období vzpomíná.

 • Marinada
  Marinada

  Supice, naprostý souhlas. Ve 14ti jsem k tomu taky přičichla. Naštěstí mě rodiče hned dovlekli k doktorovi, byla jsem hospitalizovaná a tam mě rychle vyléčili…byla jsem tenkrát naštěstí teprve na úplném začátku.
  Důvodů, proč se tak stalo, bylo asi víc, ale jako klíčový impuls považuju to, že jsem dělala vrcholově sport, pořád nás převažovali a já nebyla průsvitná tak, jak bylo optimální. Pak mě ještě nevzali napoprvé na školu a už to jelo…

 • supice

  Dokud se s tím člověk přímo nesetká, často si neuvědomí, jak závažné to je.. 🙁

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist