Za maminku, za tatínka (II. část)

Rubrika: Stravovací návyky

V 1.části jste se dozvěděli okolnosti, proč dítě může odmítat stravu. Jak tedy na ně?
Co se týče přístupu k dítěti v opozici, neexistují bohužel žádná univerzální pravidla ani rady – vždy záleží na konkrétních okolnostech a konkrétním dítěti. Je však třeba mít na paměti zachování si zdravého rozumu a alespoň základního povědomí o vhodné výživě…

Pokud v rodině nastane situace, že potomek nejí, měli by rodiče v první řadě zachovat klid a nadhled. Uvědomit si, že děti jsou ve výběru jídel spíše konzervativní, nemají rády nové věci a než přijdou novému jídlu na chuť, potřebují jej ochutnat až 10x! Nátlak, vyhrožování nebo dokonce fyzické násilí také nepomohou, spíše naopak – dítě má jídlo spojené s nepříjemnými prožitky a situace se ještě zhoršuje. Základní podmínkou, pokud dítě odmítá jíst, je tedy TRPĚLIVOST.

Rozhodně se nepokoušejte dítěti nutit úplně vše, co jste naservírovali. Výhružky a nátlak nejsou na místě. Stejně tak, jako slibování nejrůznějších odměn za jídlo, které by podle vás mělo dítě spořádat. Úplatky se mohou časem obrátit proti nám.
Výběr jídel také není nejvhodnější nechávat pouze na dítěti, ale je důležité jej zapojit, tedy použít kompromisu.
Na bonbónky a jiné sladkosti během jídla zapomeňte, stejně tak jako na výhružky typu: „Co by za to daly děti v Africe…“

Budujeme stravovací návyky

  1. Základním předpokladem pro osvojení si zdravých stravovacích návyků je bezesporu příklad rodičů. Malé dítě rádo napodobuje, a proto je pro něj nejlepší stolovat s rodiči a dokonce jíst i stejné či alespoň podobné jídlo.
  2. Říká se, že jíme i očima. To je pravdou „bohužel“ i u některých dětí. Takový rozmixovaný „blivajz“ by často dospělý nejedl a stejný postoj zaujímá i část dětí.
  3. Děti vyžadují rituály, ať už jde o oblíbený hrneček, „můj“ talířek nebo jablíčko ke svačině. Součástí denních rituálů by měla být i pravidelnost v jídle. Kromě toho se vyvarujte podávání pamlsků mezi jídly.

logoJistě jste již někdy četli, že se má dítě nechat „vyhladovět“. Samozřejmě ne zcela doslova. Ono totiž platí, že žádné zdravé dítě ale nebude o hladu dobrovolně a z vlastního přesvědčení, a tak by se rodiče neměli obávat, že právě jejich dítě takový den nepřežije. Takže pokud máte dávku trpělivosti a důslednosti, pak možná pomůže následující postup:
K snídani dostane dítě to, co by normálně na snídani dostalo, s časovým prostorem například 15-20 minut, po které si může s jídlem dělat takřka cokoli. Pokud svou porci nedojí, rodiče mu jídlo seberou, avšak bez zbytečných komentářů a výčitek, nic dalšího v podobě sladkých drobností nedostane ani v případě intenzivního dožadování se dalším jídlem bude až svačina, na kterou nedostane zbytek snídaně, ale to, co by běžně ke svačině dostalo. Tak pokračuje celý den. Pokud dítě skutečně nic nesní, bude několik dalších dní pokračovat tak, jak bylo zvyklé a po například 10 dnech přijde na řadu opět den s „přísnějším“ režimem.

Jídelníček dětí ovlivňuje celý den
Snídaně je pro organizmus velice důležitá, neboť jej pomáhá nastartovat pro celý nadcházející den. Pro děti je ale velice důležitá i svačina, která dodá energii pro výkon ve škole či školce. Během dopoledne by měly děti přijmout přibližně polovinu energie a oběd tuto první polovinu završuje.
Do dětského jídelníčku patří i odpolední svačina, která už ovšem může být lehčí.
Večeře je pak posledním jídlem dne a její podoba záleží na tom složení celodenního jídelníčku.

mléčnéDo dětské stravy patří nepochybně mléčné výrobky. Přednost mají mléčné výrobky polotučné (jogurty do 3 % tuku, čerstvé sýry a nepřesolené sýry s obsahem do 45 % tuku v sušině), nevhodné jsou ale tavené sýry a sýry velmi slané (například jadel).

Protože děti potřebují kvalitní bílkoviny, měly by jíst také maso, především libové kuřecí, telecí i vepřové, a alespoň 1x týdně by se na jejich talíři měly objevit ryby. Ty totiž obsahují nejen snadno stravitelné bílkoviny a jód (u mořských ryb a plodů), ale jejich tuk také obsahuje nezbytné mastné kyseliny omega-3, které jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj dětí. Ty jsou obsaženy také v rostlinných olejích a tucích z těchto olejů vyrobených, tzv. margarínech (například Rama nebo Flora). Z celkového příjmu tuků by měly ty rostlinné tvořit celé 2/3. Na živočišné tak zbývá jen 1/3 všech tuků, přičemž ale musíme počítat i s těmi obsaženými v potravinách (mase, mléce, mléčných výrobcích, vejcích).

Nedílnou součástí je zelenina a ovoce, která by se měla objevit u každého hlavního jídla denně. Zařadit bychom měli i luštěniny, přibližně jednou denně.

Vyloučení sladkostí úplně z dětského jídelníčku není nejvhodnější, zvláště činíme-li tak zákazy. Dítě zákazy vnímat nebude a my ničeho nedocílíme. Dopřejme mu tedy i tyto pochutiny, ale v rozumné míře a s patřičným poučením. Je také dobré naučit se mezi nimi vybírat a sáhnout spíše po těch zdravějších, jako jsou cereální výrobky bez polevy nebo s polevou bez trans mastných kyselin, sušené ovoce, ořechy, čokolády s vysokým podílem kakaa.

Nesmíme zapomenout na pitný režim, který je důležitou složkou pro správné fungování organismu. Základem by měla být neperlivá stolní voda, ovocné čaje, 100% ovocné džusy ředěné vodou, voda se šťávou nebo ochucené, ale nepřeslazené vody určené přímo dětem.

rodičePokud se rodiče trápí s velikostí porce, kterou jejich potomek jí (nebo spíše nejí), měli by si uvědomit, že každé dítě má zcela jiné specifické nároky ovlivněné momentálním růstem. Proto dítě, které podle rodičů jí málo, nemusí zákonitě hladovět. Je velmi pravděpodobné, že mu prostě jen stačí menší množství jídla. Obecně pak platí, že je lepší dávat dětem menší porce, ať si v případě potřeby přidají.

I v raném věku mají ale děti právo na to, aby jim něco nechutnalo. Nechce-li dítě konkrétní potravinu jednou – nevadí, rozhodně se ale nevzdávejte a zkuste mu ji dát ještě několikrát. Jestliže však něco dítě odmítá systematicky, smiřte se s tím. Ani dospělí přece nejedí vše. Rodiče se ale často domnívají, že nezáleží na tom, co do sebe dítě dostane, hlavně že je to „něco“. Sušenka ani bonbón to ale nespraví.

Pokud ratolest odmítá např. pouze přesnídávku a chce raději jogurt, nechce rohlík, ale preferuje chleba – dopřejte mu to. Pokud nechce vůbec nic, je možné, že prostě nemá hlad. Nevadí, ale na další jídlo si počká až do oběda – i hlad je přece individuální záležitost.

Co říci na závěr?

Zachovejte chladnou hlavu. Plačící dítě a matka na pokraji nervového zhroucení se nikdy nestane příjemným rituálem. Zvažte nutnost příkazů a zákazů a naučte se vést děti k správným výživovým návykům nenápadně a nenásilnou formou a pamatujte: Jak říká staré latinské přísloví „Verba movent, exempla trahunt“, neboli „Slova povzbuzují, příklady táhnou“.


logoPokud máte doma také dítě, které některé potraviny nebo pokrmy odmítá, můžete se poradit s nutričními terapeutkami v Poradenském centru Výživa dětí buď na bezplatné informační lince 800 230 000 nebo on-line poradně info@vyzivadeti.cz. Pro osobní konzultaci můžete využít možnosti objednat se do poradny v Praze. Ta je otevřena každý čtvrtek od 14 do 17 hodin a sídlí na Klinice dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice, Ke Karlovu 2. Na konzultaci se mohou rodiče s dětmi objednávat na bezplatné informační linky Poradenského centra Výživa dětí 800 230 000 nebo prostřednictvím on-line poradny na stránkách www.vyzivadeti.cz.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • pěkně se to četlo.
    Já nikdy svý děti nenutila-nechceš,nech být.Však až jim vytrávilo došli.
    Jenže co s pravidelností v jídle? Nenaučí se,že je jedno kdy je čas oběda? Režim v jídle dostali v jeslích,školce a já se snažila ho dodržovat.
    Ale co dnešní děti,kteří někdy ani do školky nejdou?

  • Lien

    Pěkné, ale mám určíté výhrady k rostlinným tukům, ty bych nedávala ani dospělým ani dětem.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist