Začala škola a s ní i otázky spojené, co dát dítěti k svačině, tak aby jídlo bylo zdravé a vydatné. Vzhledem k tomu, že každé dítě je zcela odlišné a jedinečné, tak i potřeby na příjem energie prostřednictvím svačiny jsou jiné. Obecně však platí, že děti dosahují maximální aktivity mezi 10. a 12. hodinou dopolední. V době nejvyšší aktivity musí být kompenzován odpovídajícím příjmem.
Současně se díky nepravidelnému přísunu tělo naučí s přijatou energií šetřit a část si bude ukládat do zásob v podobě tuku, což může vést ke zvyšování tělesné hmotnosti a následnému rozvoji obezity nebo nadváhy. Na druhou stranu nevhodná těžká strava v dopoledních hodinách může způsobit po jídle všem jistě dobře známou ospalost a následné problémy se soustředěním. A proto je třeba dětem dodávat energii po menších dávkách v průběhu celého dne, v podobě snadno stravitelných, ale přitom energeticky dostatečně vydatných potravin.Obdobné problémy s sebou nese i velký objem stravy v odpoledních a večerních hodinách, projevujících se jako problémy s trávením, nadýmáním, bolestí břicha, zácpou apod. Děti se nemusí cítit celkově dobře, mohou být unavené. Těmto problémům by měl předcházet správný stravovací režim.
Děti, které nesnídají a dopoledne svačí, mají dostatek energie pro práci ve škole, mohou se snadněji soustředit na výuku a více si zapamatují. Ne vždycky však tomu tak je! Do jídelníčku nejen dětí, ale i dospělých, se vkrádá nepravidelnost, místo kvalitní stravy raději sáhneme po náhražce v podobě sladkostí nebo pokrmů ze stánku rychlého občerstvení.
Bohužel tato strava není vyvážená, nedodává tělu dostatek kvalitních bílkovin, sacharidů, tuků ani tekutin, což může mít řadu negativních důsledků, ať již v podobě rozvoje nadváhy či obezity, cukrovky II. typu, nebo zvýšené hladiny krevních tuků. Ať už chceme, či nikoliv, většina dětí preferuje tyto potraviny s vysokou kalorickou hodnotou, což může být při nevyvážení dostatkem pohybu jednou z příčin růstu tělesné hmotnosti.
Svačiny
Děti svačí nedostatečně; svačina jim často chybí a svou skladbou neodpovídá doporučením odborníků na výživu. Tato přesnídávka (dopolední svačina) by měla tvořit asi 15 % z celkového denního příjmu energie. Značka Rama se proto rozhodla přispět ke zlepšení tohoto neblahého trendu nejen nabídkou širokého sortimentu kvalitních rostlinných tuků, praktických pro přípravu zdravé dětské svačiny, ale také organizováním akcí pro děti, které podporují koncept zdravého svačení.
Na úspěšnou akci „Rama, chutná svačina, tím učení začíná“, navázala značka Rama další akcí v únoru a březnu tohoto roku. Rama svačinové hlídky navštívily 200 vybraných základních škol v České republice a 100 ve Slovenské republice a oslovily celkem 115 tisíc školáků. Z tohoto počtu bylo odměněno 60 000 dětí svačinovým boxem. V České republice se průzkumu zúčastnilo 326 žáků sedmých tříd ze čtrnácti základních škol, z každého kraje jedna. Na Slovensku se zapojilo celkem 32 základních škol ze všech krajů, celkem 773 žáků sedmých tříd.
Z výsledků vyplynulo
Strava žáků ve věku 13 let by měla být rozložena do 5 až 6 denních dávek, realita tomu však neodpovídá. Celých 37% žáků z České republiky a 40% žáků ze Slovenské republiky denně sní pouze tři nebo dokonce méně jídel! Více než polovina tj. 58% českých a 55% slovenských vůbec nesnídá nebo jen někdy, přitom by snídaně měla tvořit 20-25% celkového denního příjmu energie. Bohužel ani výskyt svačin není nijak povzbudivý, 17% českých žáků a 14% slovenských žáků nesvačí vůbec nebo má svačinu pouze občas.
Žáci sami přiznávají, že se při koupi potravin nechávají ovlivnit reklamou, třikrát týdně nebo i častěji mělo 41% českých a 49% slovenských žáků ke svačině sladkosti, na druhou stranu měla pouhá polovina žáků ovoce nebo zeleninu!
Z ankety dále vyplynulo, že 85% rodičů chystá svému dítěti svačinu každý den, a její příprava jim zabere v průměru 10-20 minut. Nejčastěji (81%) tvoří svačinu školáků namazaný chléb nebo pečivo se sýrem, šunkou a k tomu ovoce či zelenina, pouhá 4% dětí dostávají ke svačině i sladkosti. Co se týče nápojů, neperlivou vodu nebo slabě oslazený čaj dostává 40% dětí a 44% pije vodu se šťávou nebo ředěný ovocný čaj.
Pitný režim
Dětský organismus si nedokáže vytvářet zásobu energie a z té pak v průběhu dne čerpat stejně jako dospělý člověk. Dětské tělo totiž obsahuje podstatně více vody než organismus dospělého (až 70% oproti cca 45%). Děti jsou proto daleko náchylnější na nedostatek tekutin, který pak vede k rychlejší únavě, bolestem hlavy a při dlouhodobějším nedostatku také k zácpě či problémům s močovými cestami.
Závěr
Je důležité, aby si děti navykly na pravidelné intervaly mezi jednotlivými jídly a dodržovaly dostatečný pitný režim s omezením sladkých nápojů. Vyhýbat by se měly uzeninám a smaženým pokrmům a naopak by měly preferovat kvalitní rostlinné tuky a oleje.
U dětí je také důležité omezit množství konzumovaných sladkostí. Ovoce a zelenina by se naopak měly objevovat v dětském jídelníčku podstatně častěji, než tomu tak je.
Mléčné výrobky by měly tvořit nedílnou součástí zdravé školní svačiny, neboť nedostatek mléčných výrobků v dětské stravě (denně by měly přijmout 2-3 porce), může mít za následek nedostatečnou mineralizaci kostí a zubů, a s tím spojené potíže s růstem a celkovým tělesným vývojem.
A hlavně nezapomínejte na to, že tyto zásady zdravého stravování bude dítě dodržovat mnohem snadněji, když je bude již od nejútlejšího dětství brát jako samozřejmost, než to, které by je náhle mělo změnit kvůli hrozícím zdravotním problémům.
Napsal/a: Budulinek
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)
Tak ze mě je teď hotová svačinářka. Filda začal chodit odpoledne do družiny, takže do školy mu musím připravit svačiny 2. Jednu na dopoledne (většinou namazané pečivo+zelenina) a na odpoledne (většinou nějaké zdravější sušenky + ovoce). Filda má rád Nesquiky, ty mu dávám většinou když přijdeme domů s bílým jogurtem (jiný nejí).
Když jsem se od své dcerky- druhačky dozvěděla, co nosí děti ze třídy na svačinu, tak jsem se zhrozila. Plnou krabičku guomvých medvídků, sušenky, atd. Paní učitelka dělala průzkum, kolik dětí nosí ovoce či zeleninu a byla to slabá polovina a to většina měla ovoce. Zelenina upadá v zapomnění a přitom je tak důležitá, díky svému obsahu minerálních látek i některých vitamínů…. Já osobně mažu svačinu každý den – pro svou dcerku a připravuju si ji i pro sebe. A opravdu se snažím, aby měla stravu vyváženou. Občas jí taky dám pro zpestření nějakou musli tyčku nebo koláč, co doma upečeme, ale většinou je to celozrnné pečivo, mrkvičky, paprika, kedlubna, chlebík s listem čínského zelí a máslem, jablka, atd. Sebere to trochu času, ale myslím, že se to vyplatí.
Dle posledního testu cereálií jsou všechny stejně nekvalitní a nevhodné pro děti, včetně těch od firmy Nestlé. Podrobnější výsledky jsou v časopise D test.
http://www.ekolist.cz/txt_tzpr_full.stm?x=2132833
Na trhu je spousta cereálií, ale doporučuju zaměřit se na ty kvalitní – např. Nestlé dělá vynikající (Nesquik, Cheerios, Chocapic i Cini Minis – jsou celozrnné a nemám obavy z jejich obsahu)
Anna
Jestli chceš mít jiné svačiny než snídaně, tak mu připravuj na snídani klidně obložený chleba nebo rohlík, ale k snídani celozrnné cereálie! Moje Anička je snídá a chutnají jí. (a jedno mazání mám z krku. 😉 )
Anna
Snažím se dětem vymýšlet svačiny, které by jim chutnaly a nekončily v koši, jak to mnohdy slýchám od jiných maminek. Dětem dávám hodně ovoce, láhev s pitím a poslední dobou také celozrnnou tyčinku. Oblíbily si Nesquika a Chocapic – tak proč ne?
Janča
Kluk chodí do první třídy, takže jsme taky začali dělat svačiny. U nás je největší problém vymyslet to tak, aby to nebylo vždy stejné a ještě trochu jiné, než byla snídaně.
Martaska
Mobile Sliding Menu