Polovina českých dětí se nestravuje pravidelně, chybí jim správné návyky

Rubrika: Stravovací návyky, Zdravá výživa

Polovina českých dětí se nestravuje pravidelně, chybí jim správné návyky. Pravidelný režim pěti jídel dodržuje necelá polovina českých dětí…

Zhruba 10 % se stravuje pouze 3x denně, dalších 10 % více než pětkrát. Často vynechávají svačiny. To vyplynulo z průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju, který se zaměřil na stravování a především na roli svačin u mladších školáků v roce 2013.

Každé ráno snídá pouze asi 88% mladších školáků.Zdánlivě si tedy rodiče s režimem svých dětí poradit umí. Do školy však stále chodí zhruba 54000 dětí nenasnídaných. Desetina z nich snídá aspoň o víkendu. A ranní jídlo pak vynechává asi 5000 mladších školáků.

Odpolední svačinu vynechávají častěji.Hrozí přibývající kila!

Dopolední svačinu si každý den dopřeje jen asi dvě třetiny školáků, 16% ji má spojenou pouze se školním režimem. Odpolední svačina je samozřejmostí už jen pro 60% dětí. Potřebu odpolední svačiny nepociťuje čtvrtina mladších školáků, přestože ji mají k dispozici.

„Právě absence odpoledních svačin vede k nadměrnému příjmu energie při večeři, také může být příčinou večerního mlsání, zvláště toho nezdravého. Logicky z toho vyplývá, že vynechávání odpoledních svačin přispívá ke vzniku nadváhy a obezity,“ komentuje PhDr.Karolína Hlavatá, PhD.odborná poradkyně Vím, co jím a piju.

 

Obezita

V posledních letech se český jídelníček změnil poněkud k lepšímu. Lidé konzumují více ovoce a zeleniny, jedí i více rybího masa a tučné maso nahrazují libovějším. Narostl i zájem o kvalitnější potraviny, rozšířili se i farmářské trhy. Ale i přesto pozorujeme vzrůstající nadváhu dětí. Sice jedí zdravěji, ale konzumují zbytečně více jídla než je jejich potřeba. Také má vliv omezení pohybu, vzrostl počet automobilů a ubylo lidí, kteří vykonávali fyzicky náročnou práci v zemědělsví. Dříve se jezdilo na výlety do přírody, nyní je většina změnila na víkendové útoky na obchodní centra a obědy rychlého občerstvení.

Bohužel se obezita nevyskytuje jen mezi dospělými,ale narůstá i mezi dětmi. Věřte,že s přibývajícím věkem jim začne vadit a proč řešit důsledky, kterým se dá předcházet. Odborníky je jako období pro vybudování správných stravovacích zvyklostí uveden předškolní věk.

Zdravá výživa pro děti

Co vše je nejlepší stravou pro dítě a čemu by se mělo vyhýbat? Měli by rodiče studovat doporučení výživových poradců a jak dalece poslouchat experty? Každý člověk se učitě snaží pro děti zajistit tu nejlepší stravu. A co je ta nejlepší strava, pod tou si každý představuje něco jiného. Někdo preferuje zdravou výživu a jiný „zdravou“ výživu fastfoodů, ideální jídelníček neexistuje.

Dětské potraviny

Bohužel také tyhle potraviny mají velký nadbytek cukru a nejlákavější na nich je např. postavička na obalu nebo přibalené hračky. Naše děti jdou největším terčem reklamní strategie výrobců, takto se snaží obejít vliv rodiču a nalákat děti na chipsy a různé sladkosti, všeho je nyní nepřeberné množství.

Málokdo ví, že třeba dětské cereálie na „zdravou“ a jedinečnou svačinku obsahují víc než 30% cukru. Je přece jasné, že na tuto skutečnost nebude firma upozorňovat, spíše zdůrazňuje dostatek vitamínů a vápníku. Kolik cukru a barviva obsahují dětské oblíbené pitíčka, se raděj ani neptejte. Nejen, že množství cukru a barviv má vliv na děti s narůstající hyperaktivitou, ale i na velký nárůst dětí s obezitou.

Školáci

Zdravá výživa pro školáky má velký vliv na zdraví žáků a studentů, dokonce může ovlivnit i jejich chování a školní výsledky. Bohužel někdy snahy rodičů narušují školní jídelny a prodej nevhodných potravin z automatů umístěných přímo ve školách. Tato automaty by měli ze škol našich dětí zmizet! Ale to je jen na vedení škol, záleží na nich jak se k tomu postaví, což obvykle nebývá v zájmu dětí.

Jak naučit děti správně jíst

Nejlépetak, že budeme dobrým vzorem, eliminujeme ty nezdravé potraviny a zajistíme dost zdravých potravin. Dokonce je vhodné děti zapojit do přípravy jídla. Děti se učí od mala sledováním svého okolí, několik prvních let hlavně rodiču a rodiny. Co vidí, je pro ně normální a opakuji to po nás, proto je důležité, aby pravidelně vidělo zdravě se stravující rodinu a ne obrázky šťastné rodiny při návštěvě McDonald‘s a nebo pojídání čokoládových tyčinek plných mléka. Děti jedí především to, co jim nabízíme a co je v jejich okolí snadno dostupné.

Jak poznáme správný jídelníček

Ideální jídelníček neexistuje. Dítě bude dobře prospívat, bude mít plynulý růst, bude se cíti dobře a neměli by být ztráty nebo enormní nárusty hmotnosti. Zdravá výživa není věda, úspěch je ve výběru skvělě chutnajících potravin a přípravě jídel z nich.

Co se dětem nedoporučuje

Jsou to jakékoliv dietní potraviny, dietní sladidla, margaríny, zbytečná aditiva, jako jsou umělé příchutě, barviva a mnoho konzervantů.

Zdroj:Vím, co jím

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • endlisek
    endlisek

    Souhlasím. Nejlepší je jít opravdu příkladem. Když budu dětem zakazovat sladké, ale sama se tím budu cpát, asi mě moc poslouchat nebudou..S těmi výlety to bude bohužel asi také tak. Nedávno jsem ve vlaku slyšela, jak rodinka jela na výlet do Brna a maminka děti uklidňovala tím, že už tam budou, už za chvilku bude kino a Mekáč. Děti nadšené, pro mě hrozná představa strávení víkendového dne. A potraviny pro děti….kapitola sama o sobě. U všech výrobků čtu složení a někdy se opravdu nestačím divit, co jsou všechno schopni strčit do údajně zdravé svačinky. Doporučuji všem přečíst knihu Doba jedová, člověk je překvapenej co vše se kolem nás děje..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist