Jak ovlivnit časté stonání

Rubrika: Stravovací návyky, Tipy pro zdraví, Zdravá výživa

Doba, ve které žijeme, s sebou přináší netušené možnosti ve všech oborech, medicínu nevyjímaje, ale také četné nepříznivé jevy. Díky obecně vysokému hygienickému standardu a očkováním neumírají naše děti na závažná
infekční onemocnění.

Dostatek kvalitní a energeticky bohaté stravy vede k bezproblémovému růstu dětí a způsobil sekulární akceleraci, urychlení růstu populace. Sterilní a semisterilní potraviny sice nejsou rizikové z hlediska bakteriální nákazy, ale snižují přirozenou kolonizaci zažívacího traktu bakteriemi, což vede ve svém důsledku k nedostatečné stimulaci imnunitního systému. Navíc ve spojení s omezením přirozených pohybových aktivit vede nadbytek energeticky bohatých potravin k obezitě. Nárazové sportovní aktivity často končí zlomeninami a jinými traumaty.

Děti, které se věnují vrcholovému sportu, sice nemají problém s obezitou, ale jsou často přetěžované a jejich rostoucí organismus na to odpovídá vyšší nemocností a četnými úrazy. K podpoře obranyschopnosti existuje plejáda imunom odulačních přípravků a léků. Jednou ze slibných cest, jak čelit nepříznivým populačním jevům, jsou také výživové doplňky, systémová enzymoterapie, probiotika a prebiotika.

Onemocnění imunitního systému přibývá stejně jako alergií

Imunitní systém dítěte se vyvíjí již před jeho narozením, v děloze matky.
Dědí se po rodičích, a tak v rodinách s častou nemocností, alergiemi, poruchami imunity je třeba věnovat dítěti zvláštní pozornost. I zdravým rodičům se však může narodit dítě s poruchou imunity, ač je pravděpodobnost menší. Poruchy imunity se mohou projevit v různém věku. Často o sobě dají vědět opakovanou nemocností, dlouhodobě probíhajícími infekcemi dýchacích cest, častými záněty středouší a podobně, zvláště při nástupu dítěte do kolektivu. Dítě s poruchou imunity stůně nápadně častěji a déle než jeho vrstevníci. Vedle vzácnějších vrozených poruch imunity existují nemoci a oslabení systému obranyschopnosti, kterým lze do určité míry předcházet nebo je ovlivnit prostřednictvím tzv. imunomodulační léčby.

K nejrozšířenějším přípravkům ovlivňujícím obranyschopnost patří tzv. nespecifické imunomodulátory. V praxi se nespecifi cké imunomodulátory uplatňují u opakovaných infekcí dýchacích cest, angín, zánětů středouší nebo i opakovaných zánětů močových cest. Nespecifické imunomodulátory se připravují z částic bakterií, hub nebo rostlin.

Bakteriální imunomodulátory

Bakteriální imunomodulátory patří k nejrozšířenějším. Jde o lyzáty, extrakty z bakterií či o izolované molekulární frakce připravené z různého počtu bakterií dýchacího nebo močového systému. Podávají se u osob s častějšími opakovanými infekcemi, jejichž příčinu se nedaří jinak odstranit. (Z volně prodejných je to např. GS imunostim.)

Beta-glukany

Beta-glukany jsou polysacharidy s imunomodulačními účinky. Můžeme je izolovat v čistém stavu z kvasinek a hub (např. z hlívy ústřičné), ale také z mořských řas či obilí. Podporují obranyschopnost organismu na několika frontách: zvyšují obranu proti infekcím stimulací přirozené imunitní odpovědi, příznivě ovlivňují tvorbu a zrání buněk v kostní dřeni a prostřednictvím imunologicky aktivních buněk napomáhají hojení ran. Mají i protialergický účinek.

Echinacea

Rostliny rodu Echinacea obsahují komplex látek s imunomodulačním účinkem. Extrakty z těchto rostlin stimulují nespecifickou imunitu. Problémem mohou být nežádoucí účinky, jako jsou alergické reakce a zatížení jaterní tkáně.


Ukázka je z knihy Martina Gragory – Kuchařka pro rodiče malých dětí, kterou v edici Rady pro rodičekucharka_Gregora_grada vydalo nakladatelství Grada.

Vyhledávaná publikace zkušeného pediatra a úspěšného autora řady titulů pro rodiče se zaměřuje především na výživová doporučení pro děti předškolního věku, naleznete v ní ale také recepty a výživové rady pro batolata a školáky. Autor se podrobně zabývá vhodnými a nevhodnými potravinami pro konkrétní dětský věk. Vysvětluje podstatu funkčních potravin a vliv výživy na dětskou nemocnost, výskyt alergií a vznik obezity.

Jistě oceníte také praktické rady ohledně případných zdravotních problémů dětí, jako jsou bolesti bříška, zácpa a průjem.

Napsal/a: Martin Gregora

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • bokul

  Kolegyni se osvědčilo colostrum. Žádný přípravek sice negarantuje být úplně bez nemocí, ale prý to výrazně snížilo nemocnost jejich dětí.

 • meggi41

  Zdravim,pekny clanek,ja k nemu,ze me doporucila Glukany pediatricka(„dedova“sestra) Imunoglukan,a od te doby se nemocnost dcerky vyrazne snizila,jsou i ve vyrobcich s hlivou ustricnou,i pro deti,cesky trh lekaren je skvele zasoben**
  + bereme vsichni i zinek s ceckem**
  gabulko,to je mi lito 😉

 • gabulka73
  gabulka73

  To by mě zajímalo!!! Zrovna jsem měla s jedním synem v noci výjezd na píchání ouška. Jsou nemocní skoro pořád a já chytám vše od nich. A to jsem s dětma byla v září na ozdravném pobytu v Jeseníkách,achjo

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist