Hubnutí po porodu – Jak začít?

Rubrika: Stravovací návyky, Životní styl

Každá žena, která právě porodila dítě, touží po tom, aby co nejdříve ztratila přebytečné kilogramy. Hubnutí po porodu je tedy velké téma většiny maminek. Pro takovou redukci však platí trochu jiná pravidla než při klasickém hubnutí či dietě.

Těhotenství probíhá u každé ženy trochu jinak a i následné hubnutí po porodu má jiný průběh. Některé ženy během několika týdnů získají zpět svou původní váhu, pro jiné pak hubnutí po porodu znamená i několik měsíců trápení s nadbytečnými kily. Jsou ženy, které přiberou během těhotenství pouze 5 až 6 kilogramů, jiné naopak dokonce až 30 kilogramů. Některé nabírají váhu již od početí potomka a jejich váha roste po celé období před porodem, jiné začnou výrazně přibírat na váze až v druhé polovině těhotenství. Část z kilogramů nabraných během těhotenství připadá na plod, placentu a plodovou vodu. Další kilogramy má na svědomí větší množství zadržované vody a zvětšený objem zásobní tukové tkáně. Tuk se ukládá především na stehnech, břiše, hýždích a v horní polovině těla. A o tyto partie jde ženám především.

Pět základních pilířů vašeho hubnutí

1. Nespěchejte
Nezapomeňte, že se vaše postava během těhotenství měnila celých devět měsíců, a tak se nedá čekat, že zhubnete během několika dní nebo prvních týdnů. Pokud ale budete správně jíst a budete mít dostatek aktivního pohybu, úbytek váhy na sebe nenechá dlouho čekat.

2. Zapomeňte na diety0
Většina klasických diet je pro maminky naprosto nevhodná. Kojíte své dítě, a tak je třeba dbát na dostatečný příjem vyvážené stravy. Již samotný proces kojení se přitom na hubnutí po porodu velmi podílí.

3. Buďte trpělivá
Kvůli tomu, že kojíte, nemůžete uvažovat o nějaké přísné redukční dietě. Nastavte si reálný cíl – devět měsíců jste přibírala a nosila své dítě, za dalších devět měsíců budete na stejné váze jako před otěhotněním. K tomuto cíli směřujte.

4. Ptejte se
Nebojte se zeptat svých kamarádek nebo jiných maminek, možná budou mít užitečné redukční tipy. Přesto na vás tyto zaručené rady nemusejí fungovat, a tak není od věci zeptat se výživového poradce, který vám hubnutí po porodu může velmi usnadnit, případně doporučí vhodné potraviny a potravinové doplňky.

5. Hýbejte se
Hubnutí půjde dvakrát lépe, když do svého denního režimu přidáte nějakou drobnou sportovní aktivitu.

Jedná se o ukázky z knihy Zdravé hubnutí po porodu, vydalo nakladatelství  Grada, 2011.

Napsal/a: Monika Divišová

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • macam

    MacaM
    Já jsem po porodu hubla nejen díky dlouhému kojení, ale navíc jsem to podpořila bylinkovými kapičkami, které upravují trávení, pročistí střeva (kdo má potíže se zácpou opravdu doporučuji), účinné látky se dostanou přes MM miminku, a to pak netrpívá na bolavé prdíky. A navíc dokonce zvyšují tvorbu MM, což řadu maminek také uvítá.
    Určitě však není dobré hubnout velmi rychle, když jsou to 2kg za měsíc je to ideální. Tělo nesmí být ve stresu, pak se uvolňují toxické látky (tzv. metabolity hubnutí)i do MM a miminko i maminka by měly řadu potíží.

  • Tak to mě čeká asi až tak za rok. A jen doufám, že to nebude tak těžké jako jsem to měla u malé. Hubla jsem na svou původní váhu asi 2 roky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist