Chcete vitamínovou bombu? Dejte si mléko a mléčné výrobky!

Rubrika: Stravovací návyky

Potřebuješ vitamíny, měla bys jíst více ovoce a zeleniny – slýcháme ze všech stran. Jenže četné množství vitamínů neobsahují jen již zmíněné potraviny, ale také mléko a mléčné výrobky.

Možná vás to překvapí, ale právě mléko, jogurty, sýry, zákysy a další mléčné výrobky jsou považovány za základní zdroje vitaminů a minerálních látek. Obsahují jich široké spektrum.

„Z minerálních látek se jedná konkrétně o vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo, měď, zinek, selen, jód,“ upřesňuje PhDr. Karolína Hlavatá Phd. v rámci projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus. „Z vitaminů to jsou jak vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K), tak i vitaminy B skupiny. V naší stravě pak mají zvláštní význam: vápník, draslík, fosfor, vitaminy A, D, a B12, riboflavin a niacin.“

Můžeme si tedy dovolit tvrdit, že mléko a mléčné výrobky představují doslova vitamínovou bombu. Jaké množství bychom ale měli ideálně zkonzumovat?

„Abychom byli zdravější, měli bychom za den sníst 2-3 porce mléka nebo mléčných výrobků,“ vysvětluje odbornice. „To nám pomáhá plnit výživové požadavky na příjem vitaminů a minerálních látek a také zvýšit celkovou kvalitu naší stravy. Některé z obsažených vitaminů fungují jako antioxidační látky, zejména vitamin A, E a minerální látka selen,“ dodává odbornice.

Nejlepší nápoj pro sportovce? Kakao!

Mysleli jste si, že optimálním nápojem pro sportovce jsou různé energetické nápoje? To jste se ale mýlili! Nejnovější studie prokazují, že ideálním nápojem pro aktivní sportovce je staré dobré kakao!
Tento nejen dětmi oblíbený nápoj je doporučován všem, kteří rádi sportují. Kakao byste si měli dát právě po vašem tréninku. V čem ale spočívá jeho kouzlo?
„Kakao má vyvážený poměr bílkovin a sacharidů,“ vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci kampaně na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus. „Po skončení sportovní činnosti velmi dobře poslouží k doplnění bílkovin, sacharidů, vápníku a sodíku. Kromě toho vysoký obsah vody v mléce nahradí tekutiny a zabraňuje tak dehydrataci po tréninku.“

Kakao pomáhá regeneraci svalů mnohem výrazněji než voda nebo ostatní sacharidové nápoje určené sportovcům. „Hlavním důvodem je, že bílkoviny mléka obsahují vysoké procento (asi 26 %) rozvětvených aminokyselin (valin, leucin, isoleucin), které jsou pro svalovou regeneraci jedinečné,“ dodává odbornice.
Kakao je tedy ideální volbou! Nejen díky svým „zázračným“ účinkům na náš organismus, ale zároveň je ve srovnání s energetickými nápoji i levnější.

Napsal/a: Šárka Pelcová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Ježeček

  No, my s alergií na mléko to máme horší. ALe není to až taková hrůza. Občas mlíka cucnu, naštěstí můžu sýry a tvaroh. Horší je to se zakysanými výrobky – jogurty, kyšky… Po tom se okamžitě osypu. A ostatní rádoby mléčně-zdravé pribiňáky, termixy atd. nejím.
  A děti jsou v tomto ohledu zdravé, takže můžou všechno – nejvíc milují kyšku a zakysanou smetanu 🙂 *

 • bamiska

  mléko u nás mizí po litrech i ostatní mléčné výrobky jsou velmi oblíbené, tak do sebe nějaký ten vitamín dostanem také 😀

 • Hanzlici

  A ke mně se tuhle donesla informace, že kravské mléko pro člověka není vůbec zdravé. Přikláním se raději k tomuto článku, po mléku se můžeme doma utlouct a zdraví jsme až až 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist