Bezlepková dieta: Celoživotní partner dítěte

Rubrika: Stravovací návyky

„Vaše dítě je celiak!“ Pokud zazní tato nepříjemná diagnóza, budete vědět, že potomka čekají velká omezení a celoživotní trápení s dietou. A vás finanční náklady navíc. Naštěstí se situace rok od roku lepší.


Každému něco nechutná. Někdo nemá rád houby, jiný kopr, další nesnese rozinky. To je ovšem pouze chuťový rozmar. Někteří jedinci mají daleko větší smůlu: nemohou konzumovat určitý druh potravin, protože ho jejich organismus neumí zpracovat. Patří mezi ně i celiaci, jejichž tělo se nedokáže vyrovnat s lepkem obsaženým v obilných zrnech. Jde o chronické celoživotní onemocnění, které neumíme léčit jinak než vyloučením některých potravin z jídelníčku.

Průjmy, slabost, hubnutí

Příznaky celiakie jsou velmi rozmanité, proto se také špatně diagnostikuje. Patří k nim průjmy, slabost, hubnutí, plynatost a nadýmání, ale také chudokrevnost, bolesti svalů, psychické obtíže, osteoporóza, poruchy menstruace, neplodnost či potraty. V dětství se onemocnění projevuje spíše střevními potížemi, v dospělosti převládají ty mimostřevní. Onemocnění se často objevuje spolu s poruchami štítné žlázy, případně diabetem. Ve většině případů znamená pro pacienty nutnost dodržovat celoživotní bezlepkovou dietu.

C jako Celiakie

Jako to probíhá? Nesnášenlivost bílkovinného komplexu lepek (gluten) vyvolává nepřiměřenou protilátkovou reakci organismu. Výsledkem je zánět střevní sliznice s poruchou vstřebávání živin, minerálů i vitaminů. Stupeň poruchy záleží na rozsahu poškození sliznice, proto se onemocnění projevuje od těžkých forem až po bezpříznakové. Z toho vyplývá i fakt, že pouze 15 % postižených je diagnostikováno a adekvátně léčeno. Přitom se odhaduje, že v ČR trpí celiakií každý dvoustý člověk, jedná se tedy o velmi časté onemocnění.

Celiakie bývá dědičná, proto by se lidé, kteří ji mají v rodině, měli nechat vyšetřit. Umožňuje to nově schválený screeningový program. Samotná diagnostika potom vychází ze zjištění protilátek, po kterém v případě pozitivity následuje biopsie střevní sliznice.

Jediná léčba: dieta

Lékaři bohužel neznají jinou pomoc než celoživotní dodržování bezlepkové diety, kdy se z potravy vyloučí pšenice, žito, ječmen a oves. Ta ovšem funguje velmi dobře. Pokud se dodržuje, je pacient zcela bez problémů. Znamená to v důsledku úplně vynechat potraviny obsahující mouku z těchto obilovin, byť ve stopových množstvích. Z jídelníčku je také vyloučena většina uzenin, majonézy, kečupy, hořčice, plněné čokolády a bonbóny, nugát, karamely, müsli tyčinky, cereálie, pivo, vodka či whisky. Stopy lepku mohou být obsaženy i v jogurtech, pomazánkovém másle, kysané smetaně, špenátu, ve filé lisovaném do kostek, v instantní bramborové kaši, kukuřičných lupínkách, kroketách, kypřicím prášku do pečiva, pudincích nebo dokonce ve zmrzlině.

Co celiakové můžou jíst?

– brambory, kukuřici, pohanku, proso, rýži, sóju
– luštěniny
– rostlinné tuky a oleje
– mléko a mléčné výrobky
– všechny druhy masa
– ovoce a zeleninu
– ořechy
– koření kromě pálivé papriky a feferonek

Není to konec světa!

Přesto celiak nemusí strádat. Bezlepková dieta je plnohodnotná, obsahuje všechny potřebné látky, vitaminy i vlákninu. Lze si dopřávat brambory, kukuřici, rýži či sóju. Existuje i speciálně upravená bezlepková mouka, která má ovšem trochu jiné vlastnosti než mouka normální.
Najít potraviny, které neobsahují lepek, představuje hlavně v počátcích trochu problém, protože míst, kde se dají sehnat, je málo. Najdete je ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, na internetu a poslední dobou i v maloobchodních řetězcích.
Aby bylo pro celiaky snazší výrobky bez lepku rozeznat, mají na obalu speciální znak, přeškrtnutý klas, nebo jsou označeny slovně. Patří k nim už zmíněné bezlepkové mouky a směsi na pečení v domácích pekárnách, bezlepkové těstoviny, ovocné müsli, cereální tyčinky nebo oplatky máčené v čokoládě.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Celiakie, se může obejvit kdykoliv a nemusí se na ní hned přijít, více v článku od doktorky Sládkové:
    http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/novinky/nelecena-celiakie-muze-zpusobit-vazne-zdravotni-komplikace

  • Anonymní

    Na trhu je nový výrobek CELIAK-DIET – vyvinutý ve spolupráci s firmou PENCO, renomovaným výrobcem instantní výživy pro sportovce, nemocnice i geriatrii, Jde o luxusní přípravek bez lepku, mléka, vajec, soji, určený nejen pro celiaky a lidi s alergií či intolerancí na laktózu, ….
    CELIAK-DIET je práškový koncentrát pro přípravu instantní celozrnné kaše, která obsahuje vyváženou směs kvalitních základních živin, mikroživin a aktivních látek. Kromě směsi sacharidů obsahuje i 20% velmi dobře stravitelných bílkovin (syrovátkový utrafiltrát) s optimálním aminokyselinovým profilem, s vysokým obsahem essenciálních aminokyselin, potřebných pro děti zejména v období růstu.

    Příprava, rozmíchání do vody, čaje (kávy), možnost kombinovat s ovocem, džemem, ochutit Grankem…..

    Je vhodná jako kompletní instantní výživa, pro snídaně, svačiny i jako náhrada hlavního jídla s vyšším obsahem sacharidů. Velmi vhodná dieta pro děti s celiakií, či s mléčnou, laktózovou či sojovou intolerancí

  • bokul

    Ano, je to pravda. Celiakie není konec světa. Bohužel dieta je to nákladná. Sice v dnešní době už je v obchodech dostupné bezlepkové pečivo, ale cenově je někde jinde. VZP přispívá dětem 900 Kč na čtvrtletí proti účtenkám. Tj. 3600 Kč / ročně. Ne všechny zdravotní pojišťovny tuto podporu nabízí. Na Slovensku jsou dokonce některé bezlepkové potraviny částečně hrazeny. K nevyléčitelnosti celiakie mohu zmínit to, že moje kamarádka měla celiakii, když jí bylo cca 13 roků a nyní, už zasloužilá maminka dvou dětí, dietu držet nemusí. Dobře pro ni – těžko říct, ale jak o tu „alergii na gluten“ přišla…

    Tato nemoc bývá dost často také spojena s diabetem, což mi přijde vůbec jako velmi drahá nemoc na léčení.

    S lidmi, kteří mají doma celiaka bývám v kontaktu a oni většinou pociťují problém v tom, že neexistuje občanské sdružení, které by bojovalo za celiaky. Celiakii se věnuje např. http://www.celiakieaja.cz nebo http://www.diacel.cz .

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist