Tipy a triky týkající se krmení

Rubrika: Příkrmy

Když se dítě živilo ještě výhradně mlékem, muselo nejprve jenom sát, aby utišilo svůj hlad. Krmení lžičkou však od dítěte vyžaduje komplexnější dovednosti. Nyní je nuceno provádět speciální pohyby rty a jazykem, aby dostalo kaši do úst, a pak ji musí ještě spolknout. Nějaký čas může trvat, než se dítě naučí ovládat novou techniku.

Prozradíme vám, jak v tom můžete dítě podpořit:
Zpočátku si dítě posaďte nejlépe na klín. Díky úzkému tělesnému kontaktu se bude při jídle cítit v bezpečí, kromě toho pro vás bude jednodušší pohyb, když lžičku povedete k ústům dítěte.

Používejte měkkou plastovou lžičku se zaoblenými hranami. Většina dětí nemá kovové lžičky moc ráda, protože jsou na dotek studené a tvrdé. Stříbrné lžičky mohou poněkud pozměnit chuť jídla. Velmi dobře se osvědčily plastové lžičky na vajíčka nebo speciální lžičky na krmení. Někteří výrobci dětské výživy občas nabízejí takové speciální lžičky zdarma v rámci reklamních akcí při nákupu příkrmů.

Před krmením zkontrolujte teplotu kaše. Především v případě stravy, kterou dítěti podáváte z předem ohřáté skleničky, se může stát, že kaše je na vnějších okrajích horká, ale uvnitř ještě studená. Toho byste se měli vyvarovat. Proto tedy kaši ve skleničce dobře rozmíchejte nebo ji dejte na talíř, kde může vychladnout. Vlastní lžící si prověřte teplotu. Jídlo by mělo být vlažné – to mají děti normálně nejraději.

Pokud dítě sahá po lžičce, klidně mu ji dejte. Samo si samozřejmě může vyzkoušet, jak funguje držení lžičky a pohybování s ní, protože to jsou nejdůležitější kroky pro samostatnou obsluhu při jídle. Pokud však dítě jen rozbryndává kaši kolem sebe, měli byste po chvíli znovu zahájit krmení druhou lžičkou. Dítě si pak může dál hrát se „svou“ lžičkou, ale s vaší pomocí se nají. Protože na konci krmení lžičkou by dítě mělo být zcela syté a spokojené.

Položte několik kousků měkké, podušené zeleniny – například několik kousků zcela měkkých brambor nebo karotky, trochu fenyklu nebo brokolice – na speciální talířek. Dítě bude tyto kousky zkoumat pomocí prstů a pak si je dávat do úst. I to jsou pro něj důležité smyslové zkušenosti, které potřebuje pro nácvik sebeobsluhy při jídle a které jsou důležité pro jeho celkový vývoj.

Začněte přikrmovat nejprve jednou až dvěma lžičkami a potom množství pomalu krok za krokem zvyšujte. Neklesejte na mysli, pokud dítě novou stravu nejprve zcela odmítá, odhazuje lžičku a všechno zase vyplivuje. I malé děti totiž už mají nedůvěru vůči neznámému. To se většinou časem upraví, především proto, že se zvýšenými nároky na výživu většinou roste i chuť.
Ještě malý trik, který vám možná pomůže: dejte trochu kaše do lahve na kojenecké mléko, aby si dítě zvyklo na novou chuť. Tímto způsobem můžete postupně zavádět různé druhy zeleniny, obilovin a ovoce a dítě si na to bude postupně zvykat.

Jedná se o ukázku z knihy Chutné recepty pro miminko i celou rodinu.
Vydalo nakladatelství Grada, 2011.

Napsal/a: Birgit Kaltenthaler, Heike Kovács

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Víš, jak se co dělá?

Představuji vám zajímavou knihu Víš, jak se co dělá? z nakladatelství Albatros, kterou jsme s našimi osmileťáky četli a hlavně

Čtu dál →

[Soutěž] Rodičovský dohled vs. dobré vztahy. Lezete svým dětem na nervy?

Doprovázíte děti do školy a odpoledne domů? A jak to snášejí? Pravděpodobně dobře, pokud je jim méně než 10

Čtu dál →

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Já dávala do lahve kaše, když se malá budila hlady ve tři ráno. Dělala jsem je řidší a pomohlo. Jinak souhlasím, jídlo na talíř nebo do misky. Oblíbenou lžičku od NUK používá holka na puding ještě teď v 6ti letech 🙂

  • JanaK

    Docela dobrý, akorát tedy nesouhlasím s dáváním jídla do lahve, tam patří mléko, jídlo by podle mne mělo vždy být na talíři.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist