Co a kdy v příkrmech

Rubrika: Příkrmy

V tomto článku jsem se pokusila vytvořit jakýsi seznam vhodných potravin vzhledem k věku dítěte. Bohužel se v některých informacích různé zdroje značně liší (v podstatě nenajdete dva články na toto téma, které by se shodovaly ohledně všech potravin). Následující údaje berte jako orientační, snažila jsem se je uspořádat podle pomyslného pravidla zlaté střední cesty…

Hlavní doporučení ohledně zavádění nových potravin do jídelníčku zní – přidávejte nové druhy postupně, tedy po jednom a s odstupem alespoň 2-3 dní. U dětí trpících alergiemi (nebo se zvýšeným rizikem vzniku alergií) je třeba dbát zvýšené opatrnosti, volte odstup mezi jednotlivými novými druhy 5-7 dní, s příkrmy začněte o měsíc později, čímž se Vám o měsíc posune i všechno ostatní.
7. měsíc
(týká se plně kojených dětí, u ostatních již od ukončeného 4. měsíce)
Ke konci 6. (resp. 4.) měsíce se váže počátek období zavádění pevné stravy do jídelníčku Vašeho miminka. Jak, čím a jakým způsobem začít jsem popsala v článku „Začínáme aneb S chutí do toho…“, který zde rovněž najdete. Nebudu se o tom tedy znovu dopodrobna rozepisovat.

    Na úplný začátek jsou vhodné tyto potraviny:

  • zelenina – mrkev, brambory, cuketa, brokolice, květák, hrášek, kedlubna
    Pozor, některé z vyjmenovaných druhů mohou způsobit nadýmání, nabídněte je zpočátku raději v menším množství.
  • obiloviny – rýže(podává se ve formě rýžové kaše, můžete ji kombinovat se zeleninou i s ovocem
  • ovoce – banán, jablka (zprvu podušená), hrušky (zprvu podušené)
    Pozor, hrušky rovněž mohou způsobit nadýmání.
    Ovoce se do stravy dítěte zařazuje, až v době, kdy jí bez problémů zeleninu.
  • mléčné výrobky – bílý jogurt (nejlépe s živou jogurtovou kulturou, neměl by být nízkotučný ani smetanový, v žádném případě přislazený)
    Až dítě zvládne polední zeleninový příkrm a ovocnou svačinku, můžete zhruba po týdnu k ovoci přidat i jogurt (někdo doporučuje až v 8. měsíci)
  • maso – kuřecí, králičí, krůtí
    Přidává se, až dítě bez problémů zvládne předchozí potraviny, nejdřív koncem 7. měsíce, nebo později (některé zdroje uvádějí až 9. měsíc). Podáváme 2krát týdně spíš v menším množství.
  • ostatní – vaječný žloutek
    Podobně jako maso se vaječný žloutek poprvé podává až koncem 7. měsíce, respektive až v době, kdy dítě dobře snáší a bez problémů jí zeleninové pyré a ovocnou svačinku. Podává se dvakrát týdně půlka žloutku, případně 1krát týdně celý.

V průběhu tohoto měsíce rovněž můžete zařadit večerní kaši, není to však nutné. Většinou se zařazuje do jídelníčku dětí, které se v noci často budí kvůli hladu. Pozor, klasická krupičná kaše může způsobit bolení bříška! Začněte kaší rýžovou případně kukuřičnou, pokud možno bez přídavků cukru.

U dokrmovaných dětí, resp. dětí vůbec nekojených, je vhodné celý první měsíc s příkrmy (tj. 5. měsíc věku) zůstat jen u zeleninového pyré, v průběhu 6. měsíce postupně přidat ovoce. Jogurt, maso a žloutek nabízejte nejdřív v 7. měsíci.
8. měsíc
Platí totéž, co pro předchozí měsíc. Dítě si stále ještě na pevnou stravu zvyká.

    Při dobré snášenlivosti potravin uvedených u 7. měsíce, můžete trochu rozšířit nabídku:

  • ovoce – meruňky, broskve, nektarinky, švestky (vše zpočátku dušené)
  • obilovin – jáhly, pohanka, kukuřičná krupice (tzv. polenta) (nedáváme kukuřici celou, je těžko stravitelná). Uvedené obiloviny neobsahují lepek.

9. měsíc

    Můžete postupně přidat:

  • zeleninu – rajčata, kapusta, čínské zelí, fazolové lusky, kopr, pórek (jen v malém množství) špenát (jen v malém množství)
  • mléčné výrobky – sýry typu žervé, máslo. Tavené sýry nejsou vhodné (jsou hodně slané), tvaroh se nepodává dětem do 1 roku pro vysoký obsah bílkovin.
  • maso – hovězí, vepřové (jen v malém množství a ne často, podávejte spíš bílé maso)

10. – 12. měsíc
V posledním čtvrt roce prvního roku (některé zdroje uvádějí od 9. měsíce, jiné dokonce od půl roku) už můžete přidat i potraviny obsahující lepek (není-li zvýšené riziko celiakie – alergie na lepek): ovesné vločky, piškoty, chleba, corn flakes (bez přidané soli a cukru), těstoviny atd.
Do 1 roku NE!

    V průběhu prvního roku nejsou vhodné:

  • zelenina – cibule, česnek, paprika
  • ovoce – citrusové plody, kiwi, jahody, maliny
  • mléčné výrobky – tvaroh, tavené a tvrdé sýry, nedoporučuje se kravské mléko (někde se uvádí až od 2 let)
  • maso – ryby (jsou sice zdravé, ale mohou vyvolat alergii, u dětí ohrožených alergií se doporučují až od 2 let)
  • dochucovadla – sůl, cukr (ani přislazované potraviny), umělá sladidla, koření(kromě kmínu a majoránky), horčice, kečup
  • ostatní – med, oříšky, kakao, vaječný bílek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (19 vyjádření)

  • To já vůbec. A nemáme s ním problém doteď bych řekla.

  • aandrejkaa

    Tý jo zezačátku jsem lepek taky neřešila až kamarádčině dcerce zjistili celiakii a to jsem sledovala moje děti.

  • Mě o lepki doktorka nic neříkala. Ani jsem to moc neřešila, abych řekla pravdu jestli v nečem lepek je nebo ne.

  • Anonymní

    Podle WHO se má lepek zařadit mezi 4. a 6. měsícem, aby se snížilo riziko vzniku celiakie.. Máme ji v rodině, proto jsem se o to dost zajímala. Btw každé tabulce se stejně dočtete něco jiného :/

  • Mléka jsem dávala jen chvilku, protože jsem docela dobře kojila. Spíš u nás byly ty příkrmy.

  • aandrejkaa

    Také jsem dětem dávala příkrmy dokonce jsem dávala i mléka Combiotik místo kojení, protože s ním byly problémy u mě.

  • Marci55

    Lepek- piškoty, chléb.. klidně dávat již od půl roku. Pokud k alergii na lepek má dítě předpoklad, je jedno, zda lepek dáte v půl roce nebo až později.

  • pivatko

    no vidíte a mě dr řekla,že piškoty mám zařadit do půlroku, od 4.měsíce papká zeleninku a ovoce a náramně mu to chutná

  • Já jsem příkrmy zkoušela dávat synovi občas, ale pak jsem začala pravidelně. Měla jsem ty od hipp.cz, nevím jestli jste je někdy měly. Ale synovi chutnaly a zkoušela jsem pak kupovat i ty složitější menu. Pak jedl to co já s manželem, samozřejmě nesolené a nekořeněné. 🙂

  • Anonymní

    Tak příkrmy jsem také začínala jednoduššími. Akorát jsem je teda kupovala.

  • Marci55

    V 5 měsících kaše, výživu a na oběd zeleninku. Začínala jsem kombinací mrkev,brambor. Žádné mixování, jen pomačkat vidličkou.

  • Anonymní

    Já jsem začala dávat příkrmy od 5. měsíce, protože syn byl žroutek a pořád měl hlad. Po příkrmu byl v pohodě a krásně spinkal 🙂

  • Mám 5měsíčního chlapečka,stále ho kojím,ale tedˇ mi začíná připadat ,že má hodně brzy hlad. Jsem silná alergička na všechno možné takže čím začít? abych malého Otesánka zasytila a neublížila mu. Máte s tím někdo zkušenosti?

  • zasytila -omlouvám se

  • Mám 5měsíčního chlapečka,stále ho kojím,ale tedˇ mi začíná připadat ,že má hodně brzy hlad. Jsem silná alergička na všechno možné takže čím začít? abych malého Otesánka zasitila a neublížila mu. Máte s tím někdo zkušenosti?

  • Tak já jsem dnes odpovídala mamince v SOS poradně na otázku jídla 6měs.miminka,a uvedla jsem tam kousek článku nalezeného na internetu,kde poradkyně přes stravu dětí radila,že 6měsíční dítě může dostávat jako svačinku tvaroh.Já same jsem malému tvaroh s ovosem – ten v kalíšku,ne klasický měkký – dávala cca od 8 měsíců,a žádné problémy jsme naměli.Jinak plně souhlasím s dochucovadly – sůl,maggi,vegeta – ,s potravinami jako cibule – to jsme zavedli snad až po roce a půl,do polévky se stroužíčkem česneku.
    Jinak k té rybě – do dnes nevím,co přesně to bylo,ale asi v roce a půl měl malý file s bramborovou kaší a druhý den se osypal v obličeji a na hrudi.Tenkrát jsme nikam nešli,samo to zmizelo,a já jsem doteď ani nevěděla,že ryba může být alergenní.

  • Anonymní

    Mám doma malou atopičku, chci jen připomenot fakt, který není příliž znám. Obrovským alergenem je kupodivu kukuřice, taktéž není vhodné podávat do jednoho roku života. My jsme to bohužel zjistili až pozdě, preferovali jsme kaše na kukuřičné bázi, taktéž jsem přidávala kukuřici do polévky a exzem jenom kvetl:-(

  • Kateřina

    Souhlasím plně s nározem Cathariny, seč mám teprve první dítě a s příkrmy teď začínám. Ráda bych se s Vámi, Catharino, poradila. Pokud budete mít někdy chvíli, ozvěte se mi, budu velice ráda. Můj e-mail:
    info@glass-flowers.cz
    Díky.

  • Catharine

    Ohledně obilných kaší,nemyslím že by byli potřeba.Instantní jsou drahé,přislazované a přisolované. Domácí výroba není jednoduchá,nemluvím o klasické krupicové, což je podle mne spíš jed. Příliš se po nich přibírá a působí bolení bříška.Moje tři děti to zvládly bez kašiček. Lepší je přidávat do zeleniny a ovoce rozvařenou rýži,později i jiné rozvařené kvalitní zrní.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist