Osvěžte se v létě mlékem a mléčnými výrobky I.

Rubrika: Recepty, Výživa

Léto se nám sice pomalu blíží ke konci, ale ještě nám zbývá pár hezkých dnů. Vlivem teplého počasí se nám mění chutě. Málokdo by si dal v teplém slunečném dni třeba steak nebo bramborový salát. V letních dnech bude v našich jídelníčcích nejspíše převládat ovoce a zelenina.


Neměli bychom se ale bát do našich jídelníčků zařadit i mléčné výrobky, které jsou jedním z pilířů vyvážené stravy. Během horkých letních dnů nás zároveň dokáží tyto produkty dokonale osvěžit. A věděli to už naši předci.
Mléko a mléčné výrobky jsou součástí výživy člověka již od mladší doby kamenné, kdy se člověk usadil, začal pěstovat obilí a chovat dobytek. Od té doby je mléko a výrobky z něj důležitým zdrojem bílkovin a energie. Ve starověku tvořily mléko, sýry a obilninové kaše z mléka významnou součást stravy. Na počátku novověku se chudina živila především rostlinnou stravou, z potravin živočišného původu bylo důležité mléko, kyselé mléko a kyselé sýry.
Také v rámci české lidové stravy bylo mléko hlavním zdrojem bílkovin. Běžné bylo i kyselé mléko, kyselé sýry, tvarohy, o svátcích smetana. Nejčastějším tukem bylo máslo.
Mléčné výrobky jsou zdrojem plnohodnotných a dobře stravitelných bílkovin a řady vitamínů a minerálních látek. Mléko a produkty z něj mají prokazatelné příznivé účinky na naše zdraví:

· Důležité pro stavbu tkání, hormonů a protilátek
· Zlepšuje funkci štítné žlázy
· Prevence osteoporózy
· Zlepšuje proces krvetvorby a správnou činnost mnoha enzymů
· Správný vývoj kostry
· Podporuje správný růst a aktivitu prospěšných bakterií
· Zkvalitňují složení mikroflóry zažívacího ústrojí
· Součást redukčního programu

Už jen z těchto důvodů patří mléko a mléčné výrobky i do našeho „letního“ jídelníčku. Proto si ukážeme, jak můžeme mléko a mléčné výrobky využít v kuchyni přes léto. Můžete se inspirovat recepty na:
· Koktejly
· Zmrzlinu
· Dezerty
· Dresinky
· Lehké pomazánky
· Grilovací omáčky

Více informací najdete na stránkách www.bileplus.cz. Bílé plus je Agrární komory ČR a snaží se podpořit spotřebu mléka a mléčných výrobků u nás. Tříletý projekt byl zahájen v říjnu loňského roku.

Napsal/a: Šárka Pelcová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist