Osvěžte se v létě mlékem a mléčnými výrobky I.

Rubrika: Recepty, Výživa

Léto se nám sice pomalu blíží ke konci, ale ještě nám zbývá pár hezkých dnů. Vlivem teplého počasí se nám mění chutě. Málokdo by si dal v teplém slunečném dni třeba steak nebo bramborový salát. V letních dnech bude v našich jídelníčcích nejspíše převládat ovoce a zelenina.


Neměli bychom se ale bát do našich jídelníčků zařadit i mléčné výrobky, které jsou jedním z pilířů vyvážené stravy. Během horkých letních dnů nás zároveň dokáží tyto produkty dokonale osvěžit. A věděli to už naši předci.
Mléko a mléčné výrobky jsou součástí výživy člověka již od mladší doby kamenné, kdy se člověk usadil, začal pěstovat obilí a chovat dobytek. Od té doby je mléko a výrobky z něj důležitým zdrojem bílkovin a energie. Ve starověku tvořily mléko, sýry a obilninové kaše z mléka významnou součást stravy. Na počátku novověku se chudina živila především rostlinnou stravou, z potravin živočišného původu bylo důležité mléko, kyselé mléko a kyselé sýry.
Také v rámci české lidové stravy bylo mléko hlavním zdrojem bílkovin. Běžné bylo i kyselé mléko, kyselé sýry, tvarohy, o svátcích smetana. Nejčastějším tukem bylo máslo.
Mléčné výrobky jsou zdrojem plnohodnotných a dobře stravitelných bílkovin a řady vitamínů a minerálních látek. Mléko a produkty z něj mají prokazatelné příznivé účinky na naše zdraví:

· Důležité pro stavbu tkání, hormonů a protilátek
· Zlepšuje funkci štítné žlázy
· Prevence osteoporózy
· Zlepšuje proces krvetvorby a správnou činnost mnoha enzymů
· Správný vývoj kostry
· Podporuje správný růst a aktivitu prospěšných bakterií
· Zkvalitňují složení mikroflóry zažívacího ústrojí
· Součást redukčního programu

Už jen z těchto důvodů patří mléko a mléčné výrobky i do našeho „letního“ jídelníčku. Proto si ukážeme, jak můžeme mléko a mléčné výrobky využít v kuchyni přes léto. Můžete se inspirovat recepty na:
· Koktejly
· Zmrzlinu
· Dezerty
· Dresinky
· Lehké pomazánky
· Grilovací omáčky

Více informací najdete na stránkách www.bileplus.cz. Bílé plus je Agrární komory ČR a snaží se podpořit spotřebu mléka a mléčných výrobků u nás. Tříletý projekt byl zahájen v říjnu loňského roku.

Napsal/a: Šárka Pelcová

Toto taky stojí za přečtení!

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist