Tajemný kód „E“ (1.část)

Rubrika: Ostatní

Kódy skrývající látky, které budí v poslední době čím dál větší pozornost. Kódy, jejichž účinky na lidské zdraví vyvolávají dohady již hodně dlouho. Pojďte nahlédnout pod pokličku těmto přídavným látkám, se kterými se setkáváme v podstatě denně…

Přídavné látky, které jsou označovány mezinárodním kódem „E“ zajišťují potravinám to, co bychom od nich chtěli, tj. aby byly trvanlivé, dobře chutnaly a výborně vypadaly. Aditiva totiž dokážou dělat doslova divy, ovšem stejně tak je mohou udělat i na našem zdraví. Jsou to látky, které jsou schváleny a označeny k použití do potravin.

Co na to zákon
V ČR je používání přídavných látek upraveno vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR 53/2002 Sb., ve vyhlášce MZ ČR 304/2004 Sb. se zase dozvíme seznamy všech těchto látek, která jsou kódem „E“ označována a povolena pro použití. Podobné informace se dozvíme i ve vyhlášce Ministerstva zemědělství 324/1997 Sb.

Kromě toho také tiskem v nedávné době proběhla informace, že Evropský parlament projednával zjednodušení potravinářských předpisů z dvanácti na pouhé čtyři. Při této příležitosti vešel v platnost zároveň i návrh, který vyjmenovává šest potravinářských barviv, která musí být na obalu daného výrobku označena textem: „Mohou nepříznivě ovlivnit činnost a pozornost dětí.“ Toto nařízení začne platit podle MF Dnes v červenci příštího roku a výrobci se na něj začaly připravovat doslova ve velkém a především nic nenechávají náhodě. Podle uvedeného zdroje se tak můžeme těšit na vánoce například na oblíbené arabesky, kdy ty „zelené“ budou místo barviva obsahovat špenát a ty „červené“ mrkev.
Jedná o barviva E102 = Tartrazin, E104 = Chinolinová žluť, E110 = Žluť SY, E122 = Azorubin, E124 = Ponceau 4R, E129 = Červeň Allura AC. Najdeme je například v cukrovinkách, bonbonech, sladkostech, hořčici, pudincích atd.

Zajímají vás blíže?
Pak vězte, že Tartrazin je citronově žluté barvivo a používá se například k barvení pekařských a mléčných výrobků, dále je obsažen v polévkách, omáčkách atd.
Naproti tomu Azorubin, Ponceau či červeň alluru najdeme v alkoholických i nealkoholických nápojích, mléčných výrobcích i cukrovinkách.
Žluť SY a chinolinovou žluť obsahují třeba žvýkačky, některé mléčné výrobky, dezerty atd.

Všechny tyto jmenované jsou „podezřelé“ z toho, že mohou způsobovat dětskou hyperaktivitu, ale jsou i možnosti výskytu kopřivky, alergických reakcí, alergií atd.

Popravdě – mít na svém výrobku toto ne příliš lichotivé označení, tak raději výrobci nepochybně změní technologii. Otázkou ale zůstává, zda také nevzroste cena. Ta je totiž výrazně odlišná, pokud porovnáme barviva a skutečné přísady, a to nepočítáme změnu receptur spojenou s výrobou, která je s tím automaticky spojena.

Nesmíme zapomenout ani na slovo „přírodní“, které velmi často používají výrobci, ale ve skutečnosti se někdy tomuto označení výrobek vyhýbá dalekou cestou. Podle rozhodnutí Evropského parlamentu bude označení „přírodní“ smět používat pouze výrobek, který bude skutečně přírodního původu alespoň z 95% původního komponentu.

éčkaÚčinky „éček“ na náš organismus
Faktem ale i tak zůstává, že ne všechna „éčka“ jsou škodlivá či dokonce zdraví nebezpečná. Ovšem jsou právě i taková, která mohou mít zřejmě negativní účinek na lidský organismus. Jenže jsme zase u otázky – jaký? Testy, které by to mohly objasnit, se neprovádějí dlouhodobě, jedná se pouze o dohady, jak asi… Určitě víme pouze to, že nejsou jedovaté, alespoň v tom smyslu, že po jejich požití se vám „nic nestane.“ Ale vyvstává další otázka – co tyhle látky dokážou udělat s lidským organismem po dobu užívání několika let. Odborníci mluví nejčastěji o hyperaktivitě dětí, astmatu, nejrůznějších alergiích apod. Výjimkou nejsou ani tvrzení o možném rakovinotvorném účinku.

Nemusíme ale zacházet až moc daleko. Stačí fakt, že dost lidí kupuje výrobky označené „light“. Jenže v té chvíli, kdy je začnou konzumovat, do sebe vpraví i barviva, umělá sladidla, aroma a zahušťovadla. Tudíž se vyplatí mít v košíku spíše například jogurt s krátkou dobou trvanlivosti, ale s minimem těchto látek.

Máte rádi müsli tyčinky, jíte je v domnění, že jsou zdravější? Pak jste na omylu. Právě třeba v v tomto výrobku je E129.
Rovněž například pudink Dr.Oetkera obsahuje nebezpečné látky – chinolinovou žluť a žluť SY. Řadí se tak k výrobkům, které podle návrhu Evropského parlamentu budou muset změnit technologii nebo na svůj výrobek uvést ne zrovna příznivé označení, o kterém hovořím výše.

Jak jsem se zmínila, některá „éčka“ nejsou nebezpečná. Patří sem bezpečné látky vitamíny skupiny E (E306-309), vitamíny skupiny B2 (E100,101), vitamin C (E300). Skupinám, které by lidskému organismu uškodit neměly, se říká bezpečné přídavné látky. Mezi další příklady můžeme jmenovat třeba karoteny (E160a), chlorofyly (E140) a také kyselinu mléčnou (E262) a samozřejmě i další.

Mnoho účinků na lidský organismus není ještě plně prozkoumáno, takže by se dalo říci, že u některých se zatím jen spekuluje. Ty, které byly dříve považovány za bezpečné, jako třeba zahušťovadlo guma guar, se nyní dostávají do sítě pozornosti. Právě zmiňované zahušťovadlo může stát za alergickými reakcemi, dokonce se v roce 2007 dostala tato látka do Evropy znečištěná dioxinem, což může mít za následek vývojové vady plodu nebo právě karcinogenní účinky (zdroj zdraví.idnes.cz).

O „éčkách“ se dá hovořit dlouho a dlouho. V pokračování tohoto článku se podíváme trochu blíže na nejčastější přídatné látky v potravinách.

A co vy? Kupujete potraviny podle toho, co obsahují? Zajímáte se o „éčka?“

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

  • Anonymní

    Víte europrofily nejčastěji konzumuje v levných potravinách co nejvíce chudšího či-li přistěhovaného obyvatelstva!Někdy mám dojem zda zde není tajný kód proti zdravým cizincům aby v mámení blaha kapitalismu ušetřili na svojí smrt!K vůli mně by měli býti europrofily v potravinách zahrnovány k nejdražším potravinám a potraviny bez éček k těm nejlevnějším aby mlsný bohatec pochopil jak chutnají profilované polopravdy! S pozdravem Jesus Lives! brouček Dinny

  • ctiradka

    Jo a koupili jsme si domácí pekárnu, já mimo jiné mám radost, že nebudeme muset jíst éčka každý den v pečivu (i když i to samozřejmě občas koupím, na střídačku), ale říkám si, že nemusíme jíst obarvený chleba s různými konzervanty,“rychlokynači“, ustalovači….apod…
    No a manželovi se nezdá kromě tvaru chleba taky to, že ten doma upečený celozrnný chleba není tak tmavý, jako ten kupovaný celozrnný chleba… a tak že prý asi něco „dělám špatně“… Tož tak… Reklama je fakt sviňa…

  • ctiradka

    Virenko, u těch sýrů si myslím, že barvou se snaží dohnat to, aby sýr vypadal lépe, protože spousta lidí kupuje podle „krásy“…

    Já mám dneska nějaký splín, který nesouvisí přímo s „éčky“ (i když mi tak ten článek přišel vhod), ale spíše se „čtením složení u věcí, které kupujeme – obecně“… Chtěla jsem poradit švagrové a opět jsem za „debila“, co študuje „blbosti“… A tak mě to štve, že když chci pomoct, tak si nakonec připadám jako z Marsu, když se dívám na to, co kupuju. A to neříkám, že striktně kupuju jenom to nejlepší, ale prostě některé věci mi vadí…

    Peťko, já teĎ nějak nevím, jak staré je Tvoje dítko… Já bych je svojemu tříleťákovi dala, když to dostal a byl by řev.. takové věci nekupuju, ale pro jednou bych mu je dala…
    JInak jsem teDˇkoukla na lentilky od Orionu, jjsou tam leštidla (arabská guma, šelak, karnaubský vosk, včelí vosk), taky maltodextrin, barviva (anthokyany, směs karotenů, kurkumin, betakaroten, karmíny, měďnaté komplexy chlorofylinu, aromata…. No, vypadá to jako „mňamka“, ne???
    A Medvídci JoJo, ti mají“ leštící směs (rostlinný olej, karnaubský vosk), rostlinné koncentráty a extrakty (mrkev, světlice barvířská, špenát, kopřiva, paprika), regulátor kyselosti-ascorbát sodný, přírodní barvivo-beta karoten…
    No, tyhlety obaly jsem dlouho nestudovala, tak mě trochu mile překvapily aspoň Medvídci.. A taky mám nový poznatek, že to přestávají uvádět pod zkratkama s „E“, ale uvídějí to slovně… Řekla bych, že lidi moc „éček“ začalo děsit, tak prostě změnili taktiku….

  • Virenka

    Ivčo, moc hezky sestavený článek, díky.

    Petro, s barvivy to je něco. A co třeba přidávání barviva do tvrdého sýra? Dneska jsem si všimla, že v mnou často kupovaných a mužskými u nás doma jedených tvrdých sýrech je barvivo E160a a E160b… Tak nějak nechápu, proč barvit sýr, když sýrová hmota se barví podle obsahu mléčného tuku sama… Co by se tímto použitím barviva dalo zlevnit?
    Já se snažím obecně vybírat takové výrobky, které mají co nejméně sladidel, barviv, konzervantů. Z toho, co je běžně na trhu, to někdy není jednoduché, jednotlivá E se mi taky různě pletou. Tlak vyvíjený na zviditelnění toho, co vlastně jíme a co může opravdu být nebezpečné, mi vůbec nevadí. Nepřipadá mi vůbec dobré jen kvůli zachování ceny jíst polojedovaté syntetické polotovary. A když čtu složení, u spousty výrobků mám ten surrealistický pocit i dnes.

  • Peťka

    Ivčo moc děkuji za vysvětlení.

    Ctiradko, mám před sebou takové nějaké bonbony co vypadají jako Tic Tac. A váhám, zda je rovnou nehodit do koše. Sice bude doma cirkus, protože je dostala, ale tak nějak nevím. 🙁
    No, po vysvětlení Ivči a Domči možná svůj názor přehodnotím. 🙂

    A už nyní se děsím, jaké super sladkosti zase letos dostanou holky od Mikuláše. 🙁

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Ctiradko, nejsi zmatená:-)

  • ctiradka

    ..jsem nějaká zmatená, protože u článku s výrobou přáníček je uvedena jakou autorka Ivča a Domča…tak to jsou asi dvě odoby…no, mám nějaký blbý den a moc mi to nemyslí…asi bych měla jít spát.. 🙂 A do spaní spousta času, nevím, jakt o dneska přežiju :-):-):-)

  • Anonymní

    Je mi 65 let a tyto věci vůbec neřeším. Vzhledem k tomu, že jsem celý život jedla všechno, co se dalo a hlavně, co mi chutnalo a chutná, a žádné problémy jsem s tím nikdy neměla (Jsem naprosto zdravá- musím pořádně zaklepat), tak to asi nebude tak horké. V souvislosti s článkem mě tak napadá, kolik pytlíků bonbonů bych tak asi musela najednou sníst, aby se to nějak negativně projevilo? Je totiž známo, že zdravé a odolné tělo se chrání samo tím, že většinu všech „nezdravých“ věcí přirozeně vyloučí. Helena

  • ctiradka

    …tak mi doteď nedošlo, že Ivča a Domča je ta samá osoba, jako Iveta Pešková….. :-):-):-)

    Jinak já jsem taky zvědavá na pokračování….

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Moc díky za reakce.

    Lien – Modifikované škroby jsou látky, které se vyrábějí chemickými změnami jedlých škrobů. Škroby jsou měněny třeba fyzikálními, enzymatickými postipy, kyselinami atd.Modifikované škroby jsou látky označované kódy E, např. E1401, E1402, E1403….Nebylo prokázáno, že by měly negativní účinky na lidský organismus.
    Ale dá se dočíst i o geneticky upravených, měněných škrobech, tam pak nějaké ohrožení být zřejmě může.

    Peťko –
    protispékavá látka stearan hořečnatý – nebylo prokázáno, že by negativně působila. Používá se v cukrovinkách, ale i lécích, vitamínech atd.Je i běžnou součástí výrobků pro děti.
    Maltodextrin – zdroj energie. Není vhodný pro příliš malé děti (moc velký zdroj energie, neobsahuje jednoduché cukry ale složité cukry), ale jinak nevadí, neškodí.
    Karnaubský vosk – leštící látka, udělují potravině lesklý vzhled nebo vytváří lesklý povlak. Citliví jedinci mohou na látku reagovat alergickými problémy, ale jinak není zařazena mezi škodlivé.
    Glukozový sirup – oslazení v cukrovinkách, ale i v dalších potravinách. Udrží vláčnou potravinu, nahradil sacharozu.Nevadí běžně, pouze celiaci by si měly dát pozor.Ale moc hezky je popsaný tady:
    http://www.vareni.cz/trendy/obilny-sirup/

    Peťko, vypsat všechna éčka, jak škodlivá tak bezpečná, to by byl děsně dlouhý článek.V pokračování tohoto článku, který je již v redakci) se zaměřuji na ty nejčastější přídavné látky.Ale budu o tom uvažovat, juknu se na to a pokud by to šlo udělat přehledně, tak udělám:)

  • ctiradka

    Peťko, nemáš před sebou náhodou želatinové bonvonky nebo lentilky?

    Jinak glukózový sirup podle mne tolik nevadí, umělé sladidla jsou horší…

    Uvidíme, co ostatní…

  • Peťka

    Iveto, moc děkuji za povedený článek!
    Přimlouvala bych se i o rozepsání do skupinek – nebezpečná éčka a bezpečná. Aby to bylo pěkně přehledné, to bych si pak snad i vytiskla a chodila s tím nakupovat. 🙂

    Nedalo mi to a zrovna koukám na jeden výrobek pro děti, který obsahuje:
    maltodoxtrin – vůbec netuším, co to je?
    protistékavá látka stearan hořečnatý -?
    leštící látka karnaubský vosk – ?
    To asi nebude zrovna moc zdravá pochoutka, že? :-))

    A dále bych se rovnou zeptala, zda „vadí“ i glukózový sirup?

  • Lien

    Poučný článek, taky si pamatuji glutamát (nekupuji)a jinak koukám, aby tam těch éček nebylo půl stránky. Barviva taky u dost výrobků nechápu, raději bych si koupila bez nich s méně lákavou barvou, než s nimi. A taky mi v poslední době vadí v přesnídávkách zahušťovadlo: kukuřičný modifikovaný škrob, nevím, co si pod tím mám představit, tak se jim raději vyhýbám, ale vždy to nejde. :o(

  • Petra Vymětalová

    Iveto, děkuju za další poučný článek. Ty müsli tyčinky mě fakt překvapily. Jinak obaly celkem sleduju, ale přiznám se, že si kódy éček moc nepamatuju. Automaticky vracím do regálu všechno, kde je nějaký glutamát, ten jsem si zapamatovala. Dál kontroluju umělá sladidla hlavně u nápojů – jednak kvůli dětem, jednak mi to nechutná. Snažím se taky nekupovat věci, kde je několik barviv najednou.
    Dokážu pochopit, když se přidávají různé konzervační látky, ale třeba zrovna barviva mi v naprosté většině případů přijdou úplně zbytečná. Ještě pochopím, když jsou v různých bonbónech, aby to teda vypadalo lákavě (neříkám, že to pak cpu do dětí horem dolem a že mi to přijde správné), ale proč se barviva přidávají do spousty dalších potravin, třeba do těch müsli tyčinek apod. to už je mimo moje chápání…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist