Oslavte Mezinárodní den čokolády!

Rubrika: Ostatní

A jak jej oslavit? No, přece nejlépe nějakou dobrou čokoládou, na kterou si nyní i trochu posvítíme…

Pro mnoho lidí je čokoláda něčím, bez čeho se neobejdou a uždibují ji často a rádi. A právě dnes, 13. září se také oficiálně slaví Mezinárodní den čokolády.

Historie čokolády

Historie tohoto sladkého pokrmu spadá do hluboké minulosti lidstva. První zmínky o čokoládě pocházejí z doby Aztéků a Mayů, kteří objevili chuť kakaových bobů. Ovšem na podobu čokolády, jak ji známe my, zapomeňte. V této době z kakaových bobů připravovali hlavně nápoj, který nejspíš vůbec sladký nebyl. Popíjet jej mohli jen vyvolení, třeba vládci.
coko_napojDo Evropy dovezli čokoládu Španělé a i na starém kontinentě byla dlouho čokoláda výsadou bohatých. Hernán Cortés je tím, který pro Evropu tento skvělý pokrm přivezl. Sice mu údajně zpočátku moc nechutnala (aby ne, nebyla to sladká čokoláda), ale vše se vylepšilo třeba medem a historie čokolády se v Evropě začala pomalinku psát.
Nejprve jako horký nápoj, který popíjely třeba nafintěné paničky a podávaly jej vzácným návštěvám.

V polovině osmnáctého století byla otevřena první čokoládovna. A kde jinde než tam, kde vše začalo. V Novém světě. Přesněji řečeno ve státě Massachusetts, v Dorchesteru. Až do poloviny devatenáctého století šlo ale pořád o tekutou čokoládu. První mléčná čokoláda v tvrdém stavu spatřila světlo světa až v roce 1879 a plněné čokoládové bonbony se objevují v roce 1913. U nás je největší čokoládovna Orion, která byla založena v roce 1896.

Typy čokolády

Čokoláda má několik typů, které jsou rozpoznatelné podle vložené přísady. Rozlišujeme tak například čokoládou bílou, tmavou, mléčnou, hořkou.

Kvalita je dána podílem kakaové sušiny a kakaového másla. Nekvalitní, nebo méně kvalitní druhy čokolád obsahují různé náhražky kakaového másla, jako jsou oleje, rostlinné tuky.

Kvalitní čokoláda

coko1Pokud si chcete skutečně pochutnat, pak se při nákupu čokolády věnujte podílu kakaových složek. Kvalitní čokoláda by měla obsahovat kakao, kakaové máslo, cukr a vanilku. Mléčná pak navíc obsahuje sušené mléko.

Pokud by byla uvedena například složka vanilin (umělá náhražka vanilky), tuk nebo sušená syrovátka a samozřejmě aromata apod., pak to není ta pravá čokoláda. Pravá čokoláda nesmí obsahovat tuk, ale právě kakaové máslo, což je i drahá surovina, proto například nečekejte, že si za dvacku koupíte kvalitní čokoládu. V tomto případě kupujete náhražku čokolády.

Léčivá čokoláda

Taky znáte slova: „Musím si dát něco sladkého na nervy.“ Je to pravda. Čokoláda uklidňuje, snižuje stres a vyvolává pocity štěstí, relaxace a celkové pohody. Po její konzumaci se nám zvýší hladina hormonu štěstí – serotoninu. Mozek na to reaguje jednoduše – dobrou náladou 🙂

Čokoláda uvolňuje ještě více látek a hormonů, třeba anandamid (pocity uvolnění, ale i vnímání bolesti), dopamin, fenylethylamin (droga zamilovaných). Čokoláda příznivě působí i na sexuální prožitky, je významným antidepresivem a antioxidantem.
Čokoláda také obsahuje flavonoidy, které působí například proti srdečním onemocněním, proti předčasnému stárnutí či proti rakovině.
Pozor – mluvíme pouze o kvalitní čokoládě, která tyto vlastnosti má. Náhražky nemají s pozitivním působením na zdraví nic společného.

Pamatujte si…

Přísloví jsou vděčným tématem, ani čokolády nesmí chybět. Tak třeba:

Život bez čokolády je jako pláž bez vody.
Den bez čokolády je jako den bez slunce.

 

Statistiky

Nedílnou součástí podobně laděných článků jsou data, fakta, statistiky. Nebudou chybět ani u čokolády.
Každý obyvatel České republiky sní za rok asi šest kilogramů čokolády, mezi nejoblíbenější patří samozřejmě mléčná čokoláda.

A co na závěr?

Když už jsem vám tady říkala, jak čokoláda pozitivně působí na dobrou nápadu, pojďte si se mnou zavzpomínat na staré dobré seriály – a nebojte, od čokolády moc odbočovat nebudeme. To byste prostě nevěřili, k čemu může být čokoláda dobrá:-)

Nevynechejte!

Sponzorovaná diskuze Čokoládový den na VD
Fotoalbum Čokoládový den na VD
Povídání o čokoládě – Oslavte Mezinárodní den čokolády
Upečte si čokoládový dort
Nechte se inspirovat knihou Lahodná čokoláda
Více o Čokoládovém dni na VD

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist