Jak si tak listuji VašimiDětmi, objevím zajímavý příspěvek Padmé z poloviny dubna letošního roku s názvem „Sladké zlato“. Milá Padmé soutěžila, psala o složení a významu medu – jako čistě přírodního produktu – a mnoho dalšího. Dočetla jsem a svitlo mi, že i já bych měla k medu co říci. Protože:
Můj vztah k medu je a byl rozporuplný. Jako jediná z rodiny ho nemám ráda v čaji, který do mně pravidelně nalívali v dětství při nachlazení a při kašli. Nevěděli, že med na kašel není vhodný. Je sice výborným prostředkem na rýmu, ale při kašli se opravdu nedoporučuje. Krystalky této sladké potraviny mohou dráždit sliznice a tím naopak kašel vyvolávat. Já vím, Padmé, že jsi v článku tvrdila (ostatně já jsem taky přelouskala několik více rad o tom, že med pomáhá léčit kašel), že med proti kašli je – ale víš co: „není kašel, jako kašel“… no, a já zase zjistila tady toto – v odborném časopise z letošního roku.Chleba s medem, který také od malička tvrdohlavě odmítám, mi naštěstí nabízeli jen zřídkakdy. Dnes občas vezmu na milost rohlík, namazaný máslem a medem. Ovšem i kvalitní včelí med postupně zkrystalizuje. Tak takový med, kdepak, to já ani na rohlík. Sklenici medu tedy dám do vodní lázně s teplotou do 50 stupňů a med se pomalu rozpouští. Ještě jednodušší způsob je postavit sklenici s medem na ústřední topení a už jenom čekat na roztavení medu.
Moje mlsná pusa má ráda med turecký, ten mi však v dětství zakazovali (ještě jsem netušila, že se uvedená orientální pochoutka dá vyrobit podomácku z bíků, cukru, medu, ořechů a oplatek) s odůvodněním, že se po něm kazí zuby. V dospívání jsme si ho zakazovala sama – kvůli linii. A dnes? Dnes bych mlsala ostošest i medovník, ale s ohledem na rodinný rozpočet (úměrou k tomu, jak manželovi stoupá věk a krevní tlak, klesá – prý díky ekonomické krizi, říkají – jeho výdělek v zaměstnání) si „sladce zahřeším“ jen zřídkakdy.
Med je přírodní antibiotikum – dezinfikuje organizmus, povzbuzuje imunitní systém. Jakým způsobem a při jakých nemocech pomáhá, zmiňovat nebudu – opakovala bych, co již sdělily svými příspěvky ve VD Marta a Vandula začátkem roku 2005.
Kdysi rodiče namáčeli kojencům a batolatům dětské dudlíky do medu a libovali si, jak drobotinu rychle uklidnili. Velká chyba! Med kazí zuby ještě více než cukr. Pro dětské zoubky není žádoucí, aby děti ucucávaly čaj s medem po malých doušcích během celého dne. Když byly ty naše malé, jednou v televizním pořadu o kazivosti zubů kdosi pronesl, že není dobré jíst čokoládu po malých kouscích, ale sníst ji celou… CELOU… C E L O U… na posezení a pak si vyčistit zuby. Tomu říkám informace pro děti! Tehdy jsme se smáli dětské radosti i my dospělí.
Alergici, pozor!
Vy se vyvarujte požívání medu, pokud jste alegičtí na jarní a letní pyly. Zkoušejte med po malých dávkách a hodně opatrně. Naopak ten, kdo alergický není, může si posílit obranyschopnost organizmu třeba křenovým medem nebo mrkvovým sirupem s medem.
Křenový med: Nastrouháme kořen čerstvého křenu a smícháme se stejným množstvím medu. Pokud nás přepadne nemoc, je dobré užívat několikrát denně jednu lžičku.
Mrkvový sirup s medem: Půl litru čerstvé mrkvové šťávy a asi pět lžic medu smícháme a zahříváme (nevaříme – opravdu, jenom zahříváme) na mírném ohni a to do té doby, než se směs začne podobat sirupu. Během onemocnění užíváme jednu až dvě lžičky několikrát
denně.
Teď přidám jednu radu, jeden zvyk a jednu pověru:
Přesolenou omáčku napravíme lžičkou včelího medu.
Na Zelený čtvrtek se pečou „jidáše“, které jíme namazané medem.
Pokud na Zelený čtvrtek chléb s medem hodíme do studně, zajistíme si pro následující období dostatek vody.
S blížícím se podzimem budeme trávit více času doma s dětmi a s knížkami. Tak si ke čtení uvařte třeba lipový čaj, oslazený medem. Já budu popíjet své horké červené, je prý dobré na krvinky téže barvy, těch mám jako šafránu a taky, v malém množství, víno uklidňuje… A až se u krbových kamen začtu do Andersenovy „Sněhové královny“, tak si na vás vzpomenu. Znovu a znovu mě rozněžní láska malé Gerdy ke Kayovi…
Klidné nadcházející podzimní podvečery – třeba i s medovou masáží – a moje omluva těm pisatelkám, na které jsem v příspěvku o medu nechtěně zapomněla, protože jsem na VD ještě všechny články v archivu nestihla pročíst.
P.S. Med prý působí i jako účinné afrodisiakum!
Napsal/a: hannah58
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)
Hannah, to je pěkný článek 🙂
Já mám med moc ráda, jen ne ten zkrystalizovaný. Na topení jsem ho dávala, jenže to trvá věčnost. A teplota nad 40st. prý částečně ničí jeho léčivé účinky stejně tak, jako dát ho do horkého čaje.
Já kupuju med pravidelně na podzim a postupně celou zimu. Ale od známého včelaře, ne v obchodě.
Mimochodem Sněhovou královnu jsem četla své dceři stokrát 🙂 Knihu od Andersena máme, jen bych ji nemohla číst za asistence červeného vína, to bych nedočetla :-))
Jasně, zapátrám v paměti a napíšu.
Tak jsem daleko od tý bujný fantazie nebyla.
Takže moc Ti díky-zkusím to.Všežravec medový-drahý,
než odjel mi půl sklenice tu nechal.
Se žloutkem jsem to už zkoušela a pro tvou útěchu i já na to dala teplou vodu-takže zkušenost známa.
Máš-li víc takových babských rad napiš mi do schránky.
HANINA25
HANINO25 já jsem kdysi slyšela tuhle babskou radu s medem od moji babičky. Med se zahřeje na vlažnou teplotu a vetře rovnoměrně od kořínků ke konečkům do vlasů, kde se nechá působit 3 – 5 minut. Poté se opláchne. Když máme doma dost domácích vajíček, přidám žloutek, smíchám s medem a potom nanáším. Ovšem POZOR – poté se oplachuje vlažnou až studenou vodou. Ne jako já teplou a pak jsem ten sražený žloutek nemohla dostat z vlasů. Ale chybami se člověk učí a vícekrát jsem si při této masce na hlavu teplou vodu nedala.
Tak mléko s máslem a medem jsem dostávala taky a přiznávám, udělám si ho i dnes, když na mě něco leze. Mně to chutná:)). A dětem jsem dělala v době viróz „utrejch“ jak tomu říkaly. Půl kila medu, šťáva z pěti citrónů a celá palička rozmačkaného česneku. To vše se smíchá a užívá preventivně denně lžička, když už nemoc útočí, tak i dvě. Dělala jsem to holkám, když chodily do školky a nějak zvlášť nemocné od té doby nebyly. A chutná to docela dobře. Asi zase namíchám, do školky nastoupil nejmladší, tak se to možná bude hodit.P.
Pastovaný necukernatí, ale zase není tekutý vůbec.
Zavo, to, co popisuješ (teplé mléko s medem a máslem) dělala moje mamka bráškovi, když už neměl nárok na Sunar (jo, taková byla doba…), ale ještě potřeboval něco „výživného“. A zrovna toto patřilo mezi docela dobře tolerovaná „jídla“.
Zavo ty si číslo,při vzpomínce na to se ošívám.Od tý doby teplý mlíko nemusím a to mi Vincentku do toho nedávali…
Frančice,jak na vlasy?Mám bujnou představivost,ale tohle nezvládám…
Už se vidím v koupelně,sklenice medu v umyvadle a já prstíčkama lovím a do vlasů s medem nořím.Je to tak???
Taky si med dávám pouze na chleba s máslem a do těsta na perník. Do čajem jsem ho naposled dala, když jsem byla těhotná, víkend na krku, ukrutný kašel a bála jsem si bez doporučení lékaře vzít nějaký lék. Také občas používám na rty, ale tam mi moc dlouho nevydrží, protože je moc dobroučký a já se neustále olizuji. A na vlasy nebo do koupele je také k nezaplacení.
A ještě se mi vybavila snad nejhorší věc na světě! Jako malou a na průdušky slabou mě velmi velmi často nalívali teplým mlíkem s medem a máslem. To jsem měla co dělat, abych udržela. A někdy, aby to bylo ještě horší (no oni si mysleli, že horší je můj zdravotní stav), přidali do toho Vincentku.
To jsem si početla! Hezky napsané. Já med můžu, na chleba ho mám ráda, ale do čaje fakt ne. Mám pocit, že mi pak v břiše kvasí. Je to možný?
A jsem zas o něco chytřejší….
Med já ráda,ikdyž v čaji mi moc nesedí.Pamatuju jak mě s ním od mala krmily.Teta chleba s máslem namazala,na kostičky nakrájela a dala mi párátko a já napichovala a baštila.
Nedávno u nás probíhala medová mánie,že jsem nestačila ho kupovat.Drahý co čaj to pomalu 2polívkový lžíce medu.Já baštila ob den chleba s medem a vzpomínala jak mi ho teta na kostičky krájela.Ale dneska jsem líná si ho pokrájet a tak ukusuji a nostalgicky vzpomínám…
Ty recepty jsou zajímavý,ale ten křen mi nějak do hlavy nejde.
A svařáček?Ten taky můžu.
Mobile Sliding Menu