K narozeninám jsem dostala domácí pekárnu a ráda bych se s vámi podělila o to, jaká je to v kuchyni šikovná pomocnice.
Přístroj je asi tak velký jako friťák pro domácnost. Základní součástí pekárny je nádoba, hnětač (obvykle 1, některé druhy mají 2), topné tělísko a ovládací panel…
Do nádoby se dají ingredience dle receptu, pouze se tam hodí, pekárna si vše uhněte, nechá nakynout a samozřejmě upeče. Před posledním hnětením – pekárna během programu 3x hněte a 3x nechá kynout – zapípá a my můžeme přidat semínka – slunečnice, dýně, mák, kmín, …, pouze jeden druh má přihrádku a tam se zrní – jak říká naše hlava rodiny – dá a pekárna se sama obslouží. Po upečení si nás opět zavolá a my voňavoučký chlebíček vyndáme, nejlépe na mřížku, aby z chleba vyšla pára. Zde se opět určité druhy pekáren liší, některé se vypnou hned po upečení, jiný druh ještě 1 hodinu udržuje chleba v teple, abychom nemuseli ke chlebu hned běžet a vyndat ho, i po té hodině, co je chléb v teple, z něj vyjde pára.
Pekárna nepeče jen chleba, ona umí i zadělat na kynuté těsto, např. na koláče, na buchty, na preclíky, ale i na knedlíky, atd. Samozřejmě pekárny mají i program pro pečení bez droždí, ale pouze s kypřícím práškem, má i program na hotové směsi, např. Labeta, Vitana…
Pekárna má i funkci, kterou uvítáme, když je fůra ovoce a nevíme, co s ním, umí totiž dělat marmelády a džemy. Jen dáme do nádoby očištěné a omyté ovoce, želírovací cukr popř. ještě jiné přísady – záleží na receptu – a zapneme příslušný program, za chvilku si nás zavolá a džem na zimu je hotový. Tak to je asi zhruba vše o programech tohoto přístroje.
Na chuť domácího chleba je potřeba si zvyknout, neboť je úplně jiný než kupovaný. Cenově se to také docela vyplatí, jen pro srovnání: celozrnná mouka stojí cca 17,- Kč/kg, ale koupila jsem jí i za 15,- Kč/kg a pokud vím, celozrnný chléb stojí cca 17 Kč, ovšem váží 0,5 kg a je „v akci“, myslím, že dál už není potřeba počítat, protože i s těmito údaji, je jasné, že buď je to nastejno, nebo domácí chléb vyjde o pár korunek levněji.
Ale nespornou výhodou domácího chleba je, že vím, z čeho chleba je, kdo na něj sahal, kam jsem ho položila a i to, jak je skutečně starý.
Na hlavní bych zapomněla – pekárna umí upéct i bezlepkový chleba, ale zde opět pozor, každý druh to také neumí.
Cenová relace domácích pekáren je asi od 1500,- do 6000,- Kč.
Představte si tu vůni čerstvě upečeného chleba u vás doma. To je fantazie. Jen tak mimochodem, během psaní tohoto článku jsem byla vyndat krásný, zlaťoučký, voňavoučký chlebíček. A ještě jeden dodatek, pekárny je možné naprogramovat, tak je tu i možnost, že si večer dáme do pekárny suroviny a pekárnu si naprogramujeme, ráno máme připravený čerstvý chleba.
Napsal/a: Želvíček
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (106 vyjádření)
Peťko, taky se mi pečení moc nedaří (první chlebík byl úžasný, ale všechny další měly nějaké mouchy). Můžeš ten tvůj recept ještě trochu přesnit? – jakou mouku dáváš? a jak dlouho se nechává kynout a péct při tom programu 1? (nemám Etu, tak pro představu, jaký program nastavit na té své pekárně)
Díky!
Lenko, tak pokud sem do diskuze ještě nakukuješ. Pak úplně jednoduchý recept:
350ml.vody
1 lžíce oleje
1 lžička cukru
1 lžička soli
540g. mouky
Přidáme kmín a doprostřed 1,5 lžičky sušeného droždí. V Etě peču na program č.1.
Moudré hlasy říkají, že to může být nadměrným množstvím kvasnic či tekutin.
😯
Lenko, zítra ti sem hodím receptík, který se mi v pekárně od Ety vždy povede. Hodně taky dělá droždí a mouka. Jinak v diskutárně je někde diskuze k pekárnám, zítra dohledám a vložím odkaz.
Zkus se zde zaregistrovat, je to lepší, než být anonymní. 🙂
Díky, že se někdo ozval.
Během pečení víko neotvíráme, když se domíchá, vytáchnu háky a víko zavřu a už neotvírám. Otvírám, až zazní signál, že už je hotovo.
Jsem z toho nešťastná.
Lenko, tam mě napadá, neotevíráte během pečení víko pekárny?
Mobile Sliding Menu