Čokoláda aneb jak vybírat kvalitu

Rubrika: Ostatní

1264220_chocolate____2Čokoláda je jedna z nejoblíbenějších pochoutek nejen dětí, ale i dospělých. Při vyslovení slůvka čokoláda nám nepatrně zaškubou koutky u pusy, na jazyku nám zalahodí nezapomenutelná, sametová chuť, která pohladí všechny naše smysly. Čokoláda, sladká pochoutka, kterou obdarováváme své nejbližší, abychom jim udělali radost. Kdo by ji neměl rád?

Naopak, milujeme ji všichni, a když jsme smutní, saháme po ní jako po léku na smutek.

Původ čokolády

Kakaovník pochází z tropického deštného pralesa v povodí Amazonky a Orinoka. Později byly pro pěstování objeveny příznivé podmínky i na při pobřeží Mexického zálivu, kde se jím zabývali Olmekové. Jedna stará mexická legenda praví, že kakaové boby lidem věnoval aztécký bůh Quetzalatl.

Naopak o pěstování kakaovníku v oblasti Střední Ameriky se zasloužili samotní Mayové, kteří s ním obchodovali a čokoládu považovali za afrodiziakum. Kdo by si myslel, že kakaové boby neměly valnou hodnotu, je na omylu, měly velmi vysokou cenu, neboť sloužili jako platidlo, pomocí kterého se platily daně, žold vojákům a byly snadno směnitelné za cokoliv.

Dnes se kakaovník pěstuje převážně na malých plantážích, aby se tak zamezilo napadení chorobami a z hlediska spotřebitele jej dělíme na boby Criollo a Forastero. Criollo pěstované ve Venezuele, Madagaskaru, Srí Lance, Indonésii je kvalitnější, avšak méně odolnější a náročnější na půdu, podstatně dražší oproti Forestero, které se pěstuje v Brazílii a západní Africe.

Vznik jména Čokoláda

Slovo kakao bylo pravděpodobně odvozeno z Olméckého slova kakawa, jež označuje rostlinu Theobroma cacao.

První čokoláda

Pochoutku nazývanou „chocolatl“, pila v minulosti pouze vládnoucí vrstva jako například aztécký král Montezuma II. Tento král ve svých zlatých pohárcích nepil nic jiného než tento hustý nápoj, protože jej považoval za zdroj duchovní moudrosti, energie s afrodiziakálními účinky zlepšující sexuální schopnosti. I když původní chuť čokolády byla hořká, snažili se ji lidé vylepšit přidáním nejrůznějších druhů koření od vanilky, pepře, medu až po chilli.

V roce 1502 se s „čokoládovou břečkou“ seznámil i sám Kryštof Kolombus, jež ji na zpáteční cestě dovezl do Evropy, kde její chuť vylepšili přidáním cukru a z rázem hořké břečky se stala lahodná pochoutka.

Zásadní průlom

O zásadní průlom ve výrobě čokolády se zasloužil v roce 1828 Holanďan Conrad van Houten, jež oddělil kakaové máslo od kakaového prášku, čímž se stala výroba čokolády podstatně levnější a všem vrstvám dostupnější.

V roce 1847 vznikla první tuhá čokoláda smícháním kakaového másla, kakaového prášku a cukru. První mléčná čokoláda byla vyrobena v roce 1875 přidáním kondenzovaného mléka.

Výroba čokolády

Výroba čokolády je náročný proces. Nejprve se musí kakaové boby vyloupat, fermentovat, sušit, dále se drtí, třídí, melou, přičemž vzniká kakaová hmota, z které se lisováním získává kakaové máslo a kakaový prášek.

Kakaové máslo

Kakaové máslo je tuk v obsažený v bobech, mající specifické vlastnosti pro čokoládu, ale je velmi drahé, proto se jej řada výrobců snaží nahradit. Do čokolády lze samozřejmě přidat i jiné tuky, ale jejich podíl nesmí po odečtení celkové hmotnosti všech ostatních použitých jedlých složek přesahovat 5 % výrobku a současně nesmí být snížen minimální obsah kakaového másla či kakaové sušiny.

Na trhu se dost často nacházejí výrobky, jež s čokoládou nemají nic společného, neboť neobsahují kakaové máslo, většinou bývají nazývány jako čokoládová pochoutka.

Jako náhražku kakaového másla jsou v nich použity částečně ztužené tuky (margaríny, rostlinné tuky), v nichž jsou však ve vysokém množství zastoupeny nenasycené mastné kyseliny, nebo kokosový či palmojádrový tuk s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, jež dodávají horší chuťové a výživové vlastnosti než u pravé čokolády. Čokoláda by dle vyhlášky měla obsahovat min.35 % kakaových součástí u hořké a 25 % u mléčné.

Extra čokoláda nebo „vysoká jakost“ blahodárně působí na lidský organismus, obsahuje i více teobrominu a kofeinu, má nižší obsah cukru, obsahuje více než 43 % kakaové sušiny a nejméně 26 % kakaového másla.

Čokoládové polevy

Čokoládové polevy musí obsahovat nejméně 35 % kakaové sušiny a nejméně 31 % kakaového másla a nejméně 2,5 % tuku prosté sušiny.

Závěr

Vánoce se blíží a s ním i obchody zaplněné spoustou druhů vánočních čokoládových kolekcí, figurek, ale i adventních kalendářů, ale jen nepatrný zlomek z nich splňuje označení „čokoláda“. Chcete-li udělat svým nejbližším opravdovou radost, věnujte pozornost informacím na etiketách čokoládových pochoutek a chcete-li pro své zdraví udělat co nejvíce, raději sáhněte hlouběji do peněženky a za pravou čokoládu si raději připlaťte. V tomto případě platí – raději méně kvalitní čokolády, než-li více čokoládových pochoutek, které ani snad čokoládou nelze nazvat. Proto pokud na etiketě na prvním místě najdete cukr, nebo ztužený rostlinný tuk, raději sáhněte po jiné.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Já jsem letos na čokoládové figurky zanevřela a dětem jsme nadělili cereální tyčinku Chocapic, kakao, které mají rádi a samozřejmě hromadu ovoce, (tradičně datle, fíky) a burské oříšky. A marcipánové brambory – sladká výstraha od čerta. 😉
    Heluš

  • Moje řeč, některé čokoládové figurky se opravdu nedají jíst, takže jsme se letos opravdu poctivě zaměřili na výrobky „kvalitnějších“ značek – anebo jsem pečlivě četla etikety, aby čokoláda obsahovala aspoň 30% kakaa.
    Nicméně – trochu mě překvapilo, že na ty „pochoutky“ s 10% kakaa jsem letos nenarazila, přestože ceny těch kvalitnějších nějak významně nepřevýšily ty méně kvalitní…. tak jak to je? 🙂 Zkvalitnili výrobky nebo udávají nesprávné % ?
    Samozřejmě souhlasím, teprve od 30% nahoru si na čokoládě pošmáknu – ale co má víc než 70% už mi taky moc nechutná 🙂

  • Anonymní

    velmi zajímavý článek, miluju čokoládu,ale musí obsahovat dost % kakaa a tady je to dobře popsané, že má obsahovat i kakaaové máslo atd.Děkuji za článek, dávám 5b.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist