Změny prsu, dvorce a bradavky při kojení

Rubrika: Kojení

Stále, i v dnešní době, se setkávám s mnoha mýty kolem kojení a anatomií ženského prsu. Občas se mi stane, že přijedu k mamince, která s kojením nemá vlastně vůbec žádný problém, vše probíhá bez problémů, miminko je spokojené. Avšak maminku tíží některé věci, které se dozvěděla od babičky, od kamarádky apod.

Už i v těhotenství si ženy často kladou otázku, zda budou moci kojit. Na otázku proč myslíte, že ne? Odpovídají.. “Přeci, když mám tak malé poprsí, nebudu mít dostatečné množství mléka.“
Že je toto velmi zažitý mýtus je bohužel pravda. Snažím se tedy maminkám vysvětlit, že velikost ňader opravdu nehraje při kojení roli. Velikost prsu neovlivňuje velikost vlastní mléčné žlázy, ale množství tukové tkáně. Asymetrie velikostí prsů je také zcela běžná. I když je samozřejmě pravda, že maminka, hlavně v prvních měsících po porodu, musí uzpůsobit techniku kojení právě s ohledem na svoje proporce, to připouštím. Jsou tedy různé možnosti poloh při kojení a i maminka s drobnými prsy, stejně jako s velkými, si najde pohodlnou kojící polohu.

O tvorbě mateřského mléka a vývoji mléčné žlázy jsem již psala v jednom z předchozích článků. Zopakujme si nyní něco o anatomii prsu. Začátek vývoje je již v prenatálním věku. V období puberty dochází k růstu a vytváří se klenutý prs se zřetelnou bradavkou. V průběhu života ženy se tvar mění, nejpatrnější změny přicházejí v období těhotenství. V této době se výrazně mění pigmentace dvorce a bradavky. Velikost dvorce je značně individuální, přibližně můžeme říct, že se jedná o průměr 3-5 cm, v těhotenství se zvětšuje až na 7 cm. Velikost prsního dvorce rovněž není podstatná s ohledem na kojení. V kůži dvorce jsou drobné hrbolky a také mazové žlázy. Občas mají maminky obavy, zda se nejedná o něco nebezpečného, pokud netuší, že tyto hrbolky jsou normální záležitostí. Stejně tak často si kojící žena všimne vrásčitého rozbrázdění vrcholu bradavky. Jedná se o drobné otvůrky (15-20), vyúsťují jimi mlékovody. Před těhotenstvím si těchto otvůrků žena stěží všimne, nejsou pouhým okem až tak patrné. Po začátku kojení pak bývají překvapené. I některé maminky mají tendence toto vymačkávat, vytvářejí se na povrchu opravdu jakoby bílé tečky, vypadající jako drobné uhříky. Samozřejmě se tedy jedná o normální fakt a rozhodně se nic podobného nevymačkává.

Už v těhotenství by se měla žena zajímat o budoucí kojení, zajít si třeba na odborný kurz připravující budoucí maminku na změny, které mohou v období kojení nastat. Po porodu je prvorodička velmi zaměstnaná péčí o miminko a případná neznalost v oblasti péči o prsa a kojení ji zbytečně psychicky vyčerpává. Radím proto budoucím maminkám, aby se nebály a na vše se zeptaly. Je to rozhodně lepší, než doma sedět, pozorovat změny na svých ňadrech a mít v hlavě zbytečné pochybnosti a tímto si přidělávat starosti.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Padmé

    Petro, díky za článek, moc pěkně napsané – srozumitelné a pravdivé.

  • Navštěvovala jsem „kurz kojení“ před porodem a musím říct, že mi byl velmi užitečný neboť situace po mém porodu nebyla standardní. Věděla jsem díky znalostem, jak se zachovat, aby došlo k zahájení laktace i když miminko bylo daleko a čerpám z těchto znalostí dodnes. Všem budoucím maminkám vřele doporučuji zkontaktovat laktační poradkyni a „nechat se proškolit“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist