Výživa

Výhodou kojení není jen kvalita přijímané potravy. Kojení samo znamená pro matku i dítě zvláštní zážitek, který je pro oba nepostradatelný. Dítě získává pocit bezpečí, jistoty, důvěry. Poznává přesně hlas, pokožku i vůni matky. Očekává kojení a poznává příjemný pocit nasycení.Mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné
Mateřské mléko je bohaté na imunologicky aktivní protilátky. Ty se podstatným způsobem účastní vývoje imunitního systému kojence. Protilátky chrání kojence především před onemocněním horních cest dýchacích, zánětem středního ucha a nemocemi zažívacího systému. Kojené děti proto jen vzácně onemocní průjmy.
Imunitní systém novorozence je nezralý, a proto obranné látky od matky předávané při kojení chrání dítě před působením mnoha virů a bakterií. Kojené děti jsou méně často nemocné a onemocnění probíhá lehčeji než u dětí nekojených. Velmi významné je kojení ve vztahu k alergiím. V prvních šesti měsících výlučného kojení dostává kojenec v mateřském mléce vše, co potřebuje. Čiré, vodnaté mléko na začátku pití uhasí jeho žízeň. Hlad ukojí na tuky bohaté, husté zadní mléko. U zdravého dítěte se lze spolehnout, že je schopné si dobu kojení a potřebné množství potravy určit samo.
Výhodou kojení není jen kvalita přijímané potravy. Kojení samo znamená pro matku i dítě zvláštní zážitek, který je pro oba nepostradatelný. Dítě získává pocit bezpečí, jistoty, důvěry. Poznává přesně hlas, pokožku i vůni matky. Očekává kojení a poznává příjemný pocit nasycení.

Na kojení se připravujte již v těhotenství
Již v těhotenství je nutné informovat maminky o technice kojení. Každé mamince by měly být vyšetřeny prsy – např. vpáčené bradavky lze připravovat na kojení formovačem bradavek (otužování, kartáčování a povytahování prsů se nedoporučuje). Prenatální záznam o vyšetření prsů a o eventuálních problémech s předchozím kojením by měl být k dispozici v maminčině kartě jak v porodnici, tak u dětského lékaře, aby matkám, které měly s kojením potíže, mohla být věnována pozornost.
Je dobré absolvovat kvalitní kurz předporodní přípravy, kde je budoucímu kojení věnována pozornost.
K porodu si někde můžete vybrat BFH porodnici (Baby Friendly Hospital – porodnice přátelská dětem), která dodržuje program „10 kroků k úspěšnému kojení“.


Kojte, jak dítě potřebuje
Dítě má být kojeno bez omezování délky a tak často, jak má zájem; tedy nikoli podle předem stanoveného harmonogramu, jako to pamatují generace babiček a prababiček dnešních novorozenců.
Aby se mohla tvorba mléka plně rozvinout, musí dítě být stále v blízkosti matky. Má mít možnost být kojeno kdykoli, bez omezení počtu kojení, ve dne i v noci. Platí zásada, že je třeba kojit tak dlouho a tak často, jak si to dítě žádá. Nejčastější příčinou odstavení dítěte je nedostatečná sebedůvěra matky, obavy z nedostatku a kvality mléka („slabé mléko“) a předčasné zavedení umělé výživy.
„Je třeba, aby matky důvěřovaly své schopnosti kojit. A měly by důvěřovat i dítěti – samo nejlépe ví, kdy a co potřebuje. Naučme se mu rozumět. Příroda, která spojila dvojici matka–dítě, má mnoho možností, jak vzájemné pouto upevnit. Jednou z těch nejkrásnějších a jedinečných je kojení,“ říká MUDr. Magdalena Paulová, bývalá primářka 2. dětského oddělení FTN v Praze.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Mydlilová, A: Všechno, co potřebujete vědět o správném kojení. Praha, Laktační liga 2005.
Weigert, V.: Všechno o kojení. Praha, Portál 2006.


Jak zvýšit tvorbu mléka a překonat „krizi“
Když máte pocit, že se vám tvoří málo mléka (miminko hodně pláče, je „nespokojené“, neprospívá) doporučuje se častěji kojit (10–12x za den), prsy během jednoho kojení několikrát vystřídat a mezi kojením ještě odstříkávat (8–10x za den) – každý prs 10–15 minut. Po dvou až třech dnech by se tvorba mléka měla opět ustálit.
V případě potřeby je vhodné dítě dokrmit odstříkaným mlékem, ale nikdy ne z láhve. Dokrmujte lžičkou, z hrníčku, stříkačkou po prstu – ukazovák vsuňte do úst dítěte po polovinu druhého článku tak, aby nehet směřoval k jazyku, bříško směřuje na patro, kde je sací bod, po jehož podráždění dítě začne pohybovat jazykem, mléko vstřikujte ze stříkačky na prst.
Tvorbě mléka napomůžete také tím, že si před kojením přiložíte na prsa teplý obklad.
Prsy jemně masírujete, a tak vyvoláváte uvolnění mléka – tzv. vypuzovací reflex.
Často si nahé dítě přiviňte přímo na svou kůži a dopřejte mu tak bezprostřední kožní kontakt. To vše má blahodárný účinek jak na dítě, tak na tvorbu mléka.
Snížené množství mléka může být také způsobeno nesprávnou technikou kojení, omezováním kojení, dokrmováním láhví a používáním dudlíků.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Mydlilová, A: Všechno, co potřebujete vědět o správném kojení.
Praha, Laktační liga 2005.

Jedná se o ukázku z knihy 300 rad pro první rok s dítětem
vydal Portál, 2006