Výživa

Rubrika: Kojení

421167_best_milkVýhodou kojení není jen kvalita přijímané potravy. Kojení samo znamená pro matku i dítě zvláštní zážitek, který je pro oba nepostradatelný. Dítě získává pocit bezpečí, jistoty, důvěry. Poznává přesně hlas, pokožku i vůni matky. Očekává kojení a poznává příjemný pocit nasycení.

Mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné
Mateřské mléko je bohaté na imunologicky aktivní protilátky. Ty se podstatným způsobem účastní vývoje imunitního systému kojence. Protilátky chrání kojence především před onemocněním horních cest dýchacích, zánětem středního ucha a nemocemi zažívacího systému. Kojené děti proto jen vzácně onemocní průjmy.
Imunitní systém novorozence je nezralý, a proto obranné látky od matky předávané při kojení chrání dítě před působením mnoha virů a bakterií. Kojené děti jsou méně často nemocné a onemocnění probíhá lehčeji než u dětí nekojených. Velmi významné je kojení ve vztahu k alergiím. V prvních šesti měsících výlučného kojení dostává kojenec v mateřském mléce vše, co potřebuje. Čiré, vodnaté mléko na začátku pití uhasí jeho žízeň. Hlad ukojí na tuky bohaté, husté zadní mléko. U zdravého dítěte se lze spolehnout, že je schopné si dobu kojení a potřebné množství potravy určit samo.
Výhodou kojení není jen kvalita přijímané potravy. Kojení samo znamená pro matku i dítě zvláštní zážitek, který je pro oba nepostradatelný. Dítě získává pocit bezpečí, jistoty, důvěry. Poznává přesně hlas, pokožku i vůni matky. Očekává kojení a poznává příjemný pocit nasycení.

Na kojení se připravujte již v těhotenství
Již v těhotenství je nutné informovat maminky o technice kojení. Každé mamince by měly být vyšetřeny prsy – např. vpáčené bradavky lze připravovat na kojení formovačem bradavek (otužování, kartáčování a povytahování prsů se nedoporučuje). Prenatální záznam o vyšetření prsů a o eventuálních problémech s předchozím kojením by měl být k dispozici v maminčině kartě jak v porodnici, tak u dětského lékaře, aby matkám, které měly s kojením potíže, mohla být věnována pozornost.
Je dobré absolvovat kvalitní kurz předporodní přípravy, kde je budoucímu kojení věnována pozornost.
K porodu si někde můžete vybrat BFH porodnici (Baby Friendly Hospital – porodnice přátelská dětem), která dodržuje program „10 kroků k úspěšnému kojení“.


Kojte, jak dítě potřebuje
Dítě má být kojeno bez omezování délky a tak často, jak má zájem; tedy nikoli podle předem stanoveného harmonogramu, jako to pamatují generace babiček a prababiček dnešních novorozenců.
Aby se mohla tvorba mléka plně rozvinout, musí dítě být stále v blízkosti matky. Má mít možnost být kojeno kdykoli, bez omezení počtu kojení, ve dne i v noci. Platí zásada, že je třeba kojit tak dlouho a tak často, jak si to dítě žádá. Nejčastější příčinou odstavení dítěte je nedostatečná sebedůvěra matky, obavy z nedostatku a kvality mléka („slabé mléko“) a předčasné zavedení umělé výživy.
„Je třeba, aby matky důvěřovaly své schopnosti kojit. A měly by důvěřovat i dítěti – samo nejlépe ví, kdy a co potřebuje. Naučme se mu rozumět. Příroda, která spojila dvojici matka–dítě, má mnoho možností, jak vzájemné pouto upevnit. Jednou z těch nejkrásnějších a jedinečných je kojení,“ říká MUDr. Magdalena Paulová, bývalá primářka 2. dětského oddělení FTN v Praze.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Mydlilová, A: Všechno, co potřebujete vědět o správném kojení. Praha, Laktační liga 2005.
Weigert, V.: Všechno o kojení. Praha, Portál 2006.


Jak zvýšit tvorbu mléka a překonat „krizi“
Když máte pocit, že se vám tvoří málo mléka (miminko hodně pláče, je „nespokojené“, neprospívá) doporučuje se častěji kojit (10–12x za den), prsy během jednoho kojení několikrát vystřídat a mezi kojením ještě odstříkávat (8–10x za den) – každý prs 10–15 minut. Po dvou až třech dnech by se tvorba mléka měla opět ustálit.
V případě potřeby je vhodné dítě dokrmit odstříkaným mlékem, ale nikdy ne z láhve. Dokrmujte lžičkou, z hrníčku, stříkačkou po prstu – ukazovák vsuňte do úst dítěte po polovinu druhého článku tak, aby nehet směřoval k jazyku, bříško směřuje na patro, kde je sací bod, po jehož podráždění dítě začne pohybovat jazykem, mléko vstřikujte ze stříkačky na prst.
Tvorbě mléka napomůžete také tím, že si před kojením přiložíte na prsa teplý obklad.
Prsy jemně masírujete, a tak vyvoláváte uvolnění mléka – tzv. vypuzovací reflex.
Často si nahé dítě přiviňte přímo na svou kůži a dopřejte mu tak bezprostřední kožní kontakt. To vše má blahodárný účinek jak na dítě, tak na tvorbu mléka.
Snížené množství mléka může být také způsobeno nesprávnou technikou kojení, omezováním kojení, dokrmováním láhví a používáním dudlíků.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Mydlilová, A: Všechno, co potřebujete vědět o správném kojení.
Praha, Laktační liga 2005.

Jedná se o ukázku z knihy 300 rad pro první rok s dítětem
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Helena Chvátalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Anonymní

    Kojení mohu jenom doporučit,staršího syna jsem kojila 3 roky a 1měsíc pak se sám odstavil,z toho jsem ho 2roky kojila prakticky plně,jedl k tomu akorát banány a jogurty,žádné polévky,kaše jíst nechtěl a rozhodně nebyl žádný drobeček.Mladšímu synkovi bude rok,je tak 6xpřes den a 3xv noci kojený,ale ten teda baští i ovoce a polévky.Ale pokud má opravdu hlad,tak uspěju jedině s mlíčkem.Pro méně zkušené maminky-neexistuje „slabé“mléko,stejně tak nelze o mléko jen tak přijít,prostě maminky vnímejte potřebu svého miminka,nedržte se žádného časového harmonogramu,ono se nad tím nesmí moc přemýšlet a pak to půjde přirozeně samo,mlíčka bude dost a budete spokojená vy i miminko.Přeju hodně krásných chvil při kojení svého drobka:)Iveta G.

  • petraprzy

    Já mám 13měs. holčičku a jsem rozhodnutá kojit až do 2 let. Jenže v této době máme trochu problémy a já se bojím že už nebudu moct kojit. Malá se od prsu odtahuje nebo mě schválně kousne a nechce pít. Něčeho jiného se taky moc nenapije. Max. 200ml čajíčku za celý den. To je dost málo. Když se to kojení přes den nedaří. Ještě že v noci pije krásně. Nemáte někdo podobnou zkušenost?

  • lucia1604

    To je jasné, že je půl roční dítě závyslé na kojení… je to jediná obživa, kterou zná…. moje máma taky neměla myčku, pleny prala v „pračce“, která uměla jen ohřát vodu a žehlit a vařit taky musela a kojila nás se ségrou PLNĚ do 14ti měsíců… když se chce tak jde všechno… ale říkám – musí se chtít!!!
    Já jsem s dcerou nepoznala nedostatek mléka vůbec… přikládala jsem opravdu jak si řekla a nějaký růstový sprut jsem na prsou ani nezaznamenala, ale na růstu dcerky ano… teď se mi malá odstavila, protože jsem přišla do jiného stavu a hormony jí zřejmě nejedou… tak odstříkávám a dávám jí to do jídla – tam jí to nevadí :))))

  • Ahojky tak já kojím stále a malému je 19měs-a jistě se tu najdou matky,které kojí daleko déle.To že by 6 měs.dítě bylo závislé na prsu matky-to je úplně normální.A že mu mléko nestačí?To že nepřibírá ještě nic neznamená-plně kojené děti vážně nejsou žádní obříci,ale to přece není špatně,ne? Kojila sem plně do 7 měsíce.Pak hoodně dlouhou dobu krmila jen mrkvičkou a kuř.masem-a to sem do jídla musela odstříkávat mat.mléko,aby to vůbec jedl.Období klidu se střídali s obdobími,kdy byl celý den přisátý u prsa,ale vždy se množství mléka upravilo.Radím,zkoušet příkrm-mrkvičku,brokolici,brambory,rýžové kaše večer.Ale nepřestávat kojit a žádné umělé mléko.Pro první dny stačí 2lžičky mrkvičky na oběd-na ochutnání a odstříkat do to mat.mléko a uvidíte jak bude baštit.Držím palečky půjde to.K

  • Anonymní

    Jsem babička ( 48 let!) 5-ti leté holčičky a 1/2 ročního chlapce. Názory na výživu se již různily , když jsem vychovávala své děti. Ale nevím , jak by jsme to dělali za našich dob s názorem na kojení – kojte jak dítě chce .
    Museli jsme vařit bez myček , prát často bez automatek, žehlit i plýny a zřejmně mnohem víc musely dělat naše babičky. Připadá mi to zcela nepřirozené – i malé dítě lze rozmazlovat. V současnosti máme problém s vnukem, kterému již nestačí kojení, ale odmítá jakoukoliv jinou stravu. Takže nám nepřibírá . Chtěl by být stále přisátý k prsu. Vyšetření jsou vpořádku, maslím, že se stalo pro něj prso
    příliš návykové – a co teť ?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist