Vše o kojení I.

Rubrika: Kojení

491700_lovePříroda je mocná a myslí na všechno. Proto, když se narodí dítě, má už vymyšleno, čím jej nakrmit. Ihned po porodu může maminka dítěti nabídnout mlezivo. Jedná se o nažloutlou tekutinu, která obsahuje velké množství bílkovin, minerálů, vitamínu a hlavně protilátek. Samotné mateřské mléko se začne tvořit až kolem čtvrtého dne po porodu. Čím častěji je dítě k prsu přikládáno, tím více se stimuluje samotná tvorba mléka…

Složení mléka není nikdy stejné. Je všeobecně známo, že na počátku má mléko vyšší obsah vody, je takzvaně na žízeň, po chvíli krmení se mléko začne „zahušťovat“, je více kalorické a utiší hlad. Taktéž obsah látek se v mléce v závislosti na věku dítěte mění. Proto není možné vymyslet umělou výživu, která by přesně kopírovala mateřské mléko.

Výživa matky
Při kojení je velmi důležité si uvědomit základní věc. Vše, co sníte, se objeví v mateřském mléce a dostává se do organizmu dítěte. Proto by žena měla dbát na správnou a zdravou výživu, jíst hodně zeleniny a ovoce. Není na škodu doplňovat minerály a vitamíny pomocí vitamínových preparátů. Důležité je si hlídat především dostatek vápníku. Zároveň byste měly ze stravy vyloučit nadýmavé potraviny, minimálně během prvních čtyřech měsíců, nejlépe než dítě začne samo přijímat normální stravu. Látky, které nadýmání způsobují, přecházejí do mateřského mléka a způsobují miminku bolení bříška. Je dobré vynechat především čerstvé pečivo, luštěniny, cibuli, zelí, kapustu a podobně. Nebojte se si do jídla přidat kmín nebo majoránku, jsou to přírodní pomocníci, kteří nejhorší následky nadýmání utlumí. Dobré je také popíjet čaj pro kojící ženy, mimo látky, které by měly podpořit tvorbu mateřského mléka, obsahuje také látky snižující právě nadýmání. Je nutné hodně pít, při samotném kojení často dostanete velkou žízeň, pokud se nenapijete, může se vám udělat i nevolno. Tomu se dá předejít, že si předem nachystáte sklenici s vodou, abyste ji měla stále po ruce. Vyhýbejte se kávě, černému čaji, alkoholu a neředěným džusům. Po dobu kojení zapomeňte na tropické ovoce a jahody – mohou miminku způsobit alergickou reakci. Vhodné nejsou ani uzeniny, vnitřnosti a potraviny obsahující glutaman sodný. Tabu je kouření a užívání návykových látek.
Další kapitolou sama pro sebe jsou léky. Nejde jen o léky podávané orálně, ale i o různé masti či tinktury. Vždy se poraďte s lékařem či lékárníkem, zda je lék vhodný pro kojící ženy. Rozsah léků je zhruba stejný jako v těhotenství.
Kojící žena by neměla držet redukční dietu, protože některé škodlivé látky se usazují v tukové tkáni a při hubnutí se z ní vyplavují.

Stačí samotné mateřské mléko?
V každé poradně je dítě váženo. Pokud by výživa nebyla dostatečná, doporučí vám pediatr vhodnou umělou náhražku. Ve velké většině případů je kojení po dobu prvních šesti měsíců života plně dostačující. Není nutné dítěti podávat ani žádné další tekutiny, výjimkou jsou období, kdy je opravdu tropické horko. Jinak pokud má dítě žízeň, hlásí se o krmení častěji, než je jeho zvyk. Pije pouze tzv. přední mléko, tedy to s vyšším obsahem vody.

Pokud trpí miminko průjmy, je potřeba hlídat, zda není dehydrované. Pokud pomočí méně než 6 až 8 plen denně, trpí nedostatkem tekutin. Zde je namístě použít rehydratační roztok, např. Kulíšek, kterým doplníte nejen tekutiny, ale především minerály a jiné důležité látky, které dítě průjmem ztrácí.

První příkrmy se u plně kojeného dítěte podávají až po ukončení šestého měsíce.

Může se stát, že vlivem mnoha faktorů, např. špatnou technikou kojení, nemoci, stresu či podáním lahve a dudlíku, žena může o mléko přijít. V tomto případě je nutné dítěti nabídnout výživu umělou. V současné době je na výběr velké množství mlék, včetně hypoalergenních či zbavených laktózy, takže maminka svému dítěti může vybrat nejlepší aletrnativu k mateřskému mléku. Pokud se vám zdá, že dítě neprospívá, navštivte pediatra mimo pravidelnou poradnu a poraďte se s ním.

Nemám málo mléka?
To je otázka, kterou si klade každá kojící maminka. Příčin je hned několik.

Dítě saje velmi často – mateřské mléko je výborně stravitelné, proto jej trávicí trakt umí rychle zpracovat. Většina kojených dětí mívá interval 1,5 až 3 hodiny. Pokud má žízeň, může si říkat i co 15 minut. Vyhovte miminku, protože se častou stimulací upravuje tvorba mléka dle potřeb dítěte.

Dítě chce sát častěji, než je obvyklé – Miminka nerostou rovnoměrně a v období růstu má samozřejmě větší hlad. Nejčastěji se setkáváme s růstovými spurty kolem 3. a 6. týdne a 3. 6. měsíce. Zde je nutno vytrvat a opravdu přikládat co nejčastěji, během několika dnů se tvorba mateřského mléka upraví. Ovšem v tomto případě je nutné být trpělivá a vydržet a opravdu nepodlehnout nátlaku (nejčastěji babiček) a nic dalšího dítěti nepodávat.

Dítě častěji pláče – vzhledem k tomu, že pláč je jediným dorozumívacím prostředkem malého dítěte, nemusí ihned signalizovat hlad či žízeň. Dítě může dávat najevo, že jej bolí bříško, nebo má špinavou plenu, je mu zima, něco ho tlačí a nebo prostě nechce být samo.

Jaká je správná technika sání?
Nikdy se nepokoušejte přikládat plačící dítě, protože má jazyk na horním patře a nemůže se správně přisát. Napřed jej utište, popřípadě polechtejte bradavkou okolo pusinky. Na to většinou miminko reaguje otevřením pusinky a hledáním bradavky. V tu chvíli mu vložte prs do úst. Držte jej palcem shora a ostatními prsty podpírejte ze spodu. V žádném případě dítě nesmí uchopit pouze bradavku. Je nutné dítěti do úst vsunout i co největší část dvorce. Právě pod ním jsou splavy mlékovodů, ze kterých dítě vytlačuje jazykem mléko.
Základní zásady správného kojení jsou: uvolnění matky(kojte v pohodlné pozici), klid (dítě nesmí rušit žádný hluk), dítě se dotýká prsu třemi body – tvář, nos, brada, další tři body ucho, rameno a kyčel tvoří jednu osu.
Nikdy miminku neodtahujte nosánek od prsu, hrozí vám bolestivé poškození bradavky. Miminko může krásně dýchat, protože si tkáň prsu odtlačuje špičkou nosu, takže vznikne malá dutinka před nosními dírkami.

Kojte ze začátku z obou prsů, později kojte jen z jednoho, aby se k dítěti dostalo výživné „zadní“ mléko. Pokud miminko pije dostatečně dlouho z jednoho prsu (minimálně 15 minut) a přesto začne dávat najevo nespokojenost – snaží se sát, pak se s křikem pustí a pláče, nabídněte mu i druhý prs. Řiďte se citem a instinktem. Sama poznáte, co miminko potřebuje.

Pokud je nutné z jakéhokoli důvodu kojení přerušit, nikdy dítě neodtrhávejte násilím, poničíte si bradavku. Vložte dítěti do koutku úst malíček a pak opatrně bradavku vysuňte. Po přestávce pokračujte v kojení ze stejného prsu.

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Tak článek je hezký.Já doplním maminky pořiďte si kojící polštář.Zvlášť vy co máte větší prsa.nebudou Vás bolet záda a mimi Vám na něm krásně usne.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist