Proč je kojení tak důležité a jak na to?

Rubrika: Kojení

Ina May Gaskinová je americká porodní asistentka s 40ti letou praxí. Je spoluzakladatelkou a ředitelkou Centra porodní asistence. Je jedinou porodní asistentkou, po níž je pojmenován tzv. „manévr Gaskinové“, používaný při dystokii ramének. Za svou práci získala v roce 2011 tzv. alternativní Nobelovu cenu, kterou uděluje švédská nadace Ceny za správný život.

Průvodce kojení – vydalo nakladatelství Argo

Zapomeňte na všechny příručky a knihy o kojení, které se vám kdy dostaly do ruky. Tato kniha je zcela určitě úplně jiná, přitom velmi srozumitelná, čtivá a fascinující.  Zcela jistě se zde čtenář dozví řadu zajímavých věcí a obsah ho obohatí nejen ve vztahu ke kojení. Autorka vychází z přírody, upozorňuje na fakt, že v dnešní době jsou často přirozené postupy pozapomínány. Samy ženy nedokáží efektivně využívat své vlastní mateřské instinkty, což je velká škoda.

Kniha je rozdělena do několika pasáží. Na začátek autorka vysvětluje důležitost kojení, představuje čtenářům přínosy mateřského mléka. Na příkladu ze zvířecí říše vysvětluje, proč je pro každého zdravého savce vždy nejlepší potravou právě mléko jeho vlastní matky. Zmiňuje i fakt, že přestože dnešní společnost přistupuje ke kojící matce vcelku s pochopením, ženy se aktivně o tuto problematiku zajímají, mají možnost odborných konzultací, funguje zde Laktační liga, laktační poradenství, stejně, bohužel, je v ČR plně kojeno do šesti měsíců věku jen 17,8% dětí.

V další kapitole se autorka věnuje problémům při kojení, které jsou proloženy příběhy z praxe. Ukazuje matkám, jak pochopit celý proces kojení a vlastně i péče o čerstvě narozené miminko. Přičemž se věnuje i situacím, ke kterým dochází vcelku běžně a při kterých lze poměrně snadno zbytečně ukončit kojení, jen z toho důvodu, že žena, nebo i pediatr, nemají vždy právě ty nejsprávnější poznatky a zkušenosti.

Část problémů může přijít již při porodu. Velmi se mi líbil autorčin pohled na porod jakožto přirozený proces, do kterého by mělo optimálně zasahovat, či přihlížet, co nejméně dalších účastníků. Dnešní ženy, rodící pod medikací, v nevhodných porodních polohách atd. přicházejí dle autorky o silný emoční zážitek. Velmi zde poukazuje na nutnost zůstat v kontaktu s miminkem ihned po porodu, pokud je to možné, a vysvětluje zde hormonální děje. Z knihy se dozvíme, jak důležitý je pro oba pach plodové vody, který stimuluje nervový systém. A jak dochází k samotné tvorbě mateřského mléka. Velký význam přikládá autorka kolostru, který produkuje matka v prvních dnech po porodu a ukazuje na příkladech, jak důležitá je i byť kapička této vzácné a nenahraditelné tekutiny.

Rooming je v našich porodnicích již naštěstí běžnou záležitostí. V dřívějších dobách toto možné nebylo a to byl právě i důvod, proč tolik našich maminek či babiček nekojilo. Mléko se nemůže tvořit tam, kde není poptávka a pokud bylo matkám na kojení miminko pouze nošené po určitém pravidelném intervalu, pak laktace ani neměla možnost se nastartovat. V té době toto každý považoval za rutinní postup, kojení bylo omezované a umělé mléko běžně nahrazovalo mateřské. Na opačném pólu přibližuje život v dávné vesničce, kde bylo vždy kojení považováno za něco zcela běžného. Tím chce ukázat na důležitost psychiky a vlastního postoje každé matky.

Rodiče předčasně narozených dětí zde najdou nejednu radu, pochopení a motivaci. I děti, které z různých důvodů musí být odděleny od matky, potřebují hromadu lásky a péče, která je velmi důležitá. I v ČR jsou neonatologická centra, kde vědí a umí maminky zapojit do péče o děťátko, včetně krmení mateřským mlékem a posléze kojením.

Řada příkladů autorky ukazuje, že i tam, kde už vše vypadá tak, že bude nutné přistoupit ke krmení umělým mlékem, je možné najít východisko a nakonec plně kojit, byť to stojí hodně tvrdé práce.
Na druhé straně přestože je autorka velkou zastánkyní kojení, považuje za důležité, aby se ti, jejich děti jsou kojeny, vcítili do rodičů dětí nekojených a neodsuzovali je.

V knize najdeme rady, na správné přiložení miminka, polohy kojení. Avšak i zde autorka zůstává věrná svým názorům na fakt, že nejdůležitější je pocit maminky a dítěte. I na první pohled podivná kojící poloha může oběma vyhovovat a dosáhnout kýženého cíle.

Kniha řeší problémy při kojení, jako je mastitida, bolavé bradavky, spavé dítě, krátká uzdička u jazyka, pomalé přibývání na váze atd. dále pak péči o miminko, spaní, nošení, kojení dvojčat, pohled otce, tandemové kojení, nemoc a také např. odstavování.

Velice kladně hodnotím český překlad knihy a vsuvky s čísly a fakty, které jsou aktuální přímo u nás v ČR, stejně tak předmluvu k českému vydání.

Knihu vřele doporučuji nejen pro budoucí rodiče, ale i prarodiče nebo lékaře. Řada dnešních maminek má vztah ke kojení již přirozený, bohužel stále naráží na různé nepříliš vhodné rady právě od babiček, někdy i pediatrů a dalších. Různých mýtů je ve společnosti celá řada a matka jim pak zbytečně podléhá, což může mít vliv na zdárné kojení, i když sama matka kojit chce.

Tato kniha patří mezi nejlepší knihy o kojení a vůbec celkově o pohledu na porod a péči o novorozence, jaká se mi kdy dostala do ruky. Je velmi dobře čtivá, nenajdete zde žádné nudné odborné pasáže, naopak, proložení a ukázky na příkladech jsou velmi inspirativní. Myslím si, že budoucím rodičům bude kniha dobrým průvodcem v průběhu zázraku těhotenství, porodu a života s novým přírůstkem v rodině.


Průvodce kojením

Vydalo nakladatelství Argo

Autor: Gaskinová Ina May
Překlad
: Vlasta Jirásková
ISBN:
978-80-257-483
Formát
: 342 stran, vázaná
Rok vydání
: 2011

Knihu Průvodce kojením si můžete koupit například zde.


Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a za posledních 19 let vydalo více než patnáct set titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové.

Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Marci55

    ano,kojení je krásné,důležité, ale co mají dělat ty maminky,které už z porodnice šli s příkrmy
    ale kdybych mohla kojit,tak by mi kojení na veřejnosti nevadilo

  • bokul

    Díky za recenzi, také ve mě vzbudila pocit, že bych jí měla mít doma (pokud bych řešila těhotenství nebo kojení). Dle popisu by jí opravdu měli otevřít všichni, kdo potřebují procitnout ze svých zatvrzelých názorů a zkreslených pohledů na kojení a to, co jde a nejde… Pro nastávající maminky bude zřejmě kniha dobrým rádcem a pomocníkem!

  • Virenka

    Petro, ještě jednou děkuji. Pro mě je nejlepší reklamou právě autorka, sice jsem neměla možnost ji osobně poznat, ale znám její kolegyně ze Států, o poměrech tam mám díky jejich vyprávění poměrnou představu.

    Že je kniha recenzovaná našimi předními odbornicemi na kojení mě nepřekvapuje vůbec, ale i bez toho bych ji brala. Jen jsem o ní nevěděla, ale jak je vidět, informace, které člověk dostat má, tak dostane 😀

  • redakce

    Virenko, děkuji za tip. Po knížce Zázrak porodu se poohlédnu.

    Ještě doplním, že překlad knihy byl odborně konzultován paní Mudr.Magdalénou Paulovou, s odkazem na Laktační Ligu.

    Petra Hottmarová

  • redakce

    JaniK a Virenko, tuto knihu opravdu doporučuji. Do recenze se mi už nevešlo povyprávění o poslední části knihy, kde autorka právě tím svým osobitým stylem líčí poměry kojení v jiných částech světa.

    Již několikrát jsem slyšela, jak to funguje v Americe. Že tam není možné dítě pomalu na veřejnosti nakojit, je třeba ho zakrývat dekou apod. Jak zde silně působí na maminky reklamy na UM apod. V některých oblastech maminky nad kojením vůbec neuvažují a ihned po porodu dávají automaticky UM. A další…
    Ale to, o čem psala tato autorka, to mě teda hodně moc překvapilo. Autorka zde popisuje např. situaci, kdy americké děti ani nevědí, na co má žena prsa. Nevědí, že ženy mohou své děti kojit. Jak maminka odmítla kojení z toho důvodu, že by si musela propíchnout bradavky, protože se domnívala, že tam nemá žádné otvory.
    Krásně zde popisuje onu známou věc, že pokud se děti rodí do komunity, kde je kojení normální, sami pak své děti kojí. Ale to se nyní neděje, děti nevidí kojící ženy, matky nemají zkušenosti od babiček, od kamarádek. Vypráví o puritánství a snaze o nápravu.
    Opravdu velmi působivé čtení a myslím si, že tato kniha má čtenářům co nabídnout.

    Petra Hottmarová

  • Virenka

    Petro, díky za představení knížky, taky si ji pořídím, ani jsem o ní nevěděla. Mimochodem stejná autorka má do češtiny přeloženou knihu Zázrak porodu, jestli ti styl autorky a její přístup vyhovuje, doporučuju si ji taky přečíst. Tahle dáma je porodní bába s velkým B…

  • JanaK

    Petro, myslím žes mne právě přesvědčila k nákupu této knížky 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist