Pohodlné polohy při kojení

Rubrika: Kojení

266170_breastfeedingKaždý den trávíte kojením děťátka mnoho hodin, proto je velký rozdíl, zda přitom máte pohodlí, uvolníte se a odpočinete si, nebo ne. Různé polštáře, složené ručníky nebo deky vám poskytnou oporu všude, kde je třeba…

…pod zády, za krkem, pod koleny, pod chodidly – a co je obzvláště důležité – pod paží, v níž držíte dítě.
V prvních dnech možná budete raději kojit vždy ve stejné poloze. Jakmile však při přikládání dítěte získáte větší zkušenosti, určitě mu nabídnete prs i v nějaké jiné. Má to dokonce několik výhod: Nedržíte-li dítě pokaždé stejně, jeho jazyk a čelist nezatěžují při sání tkáň bradavky vždy na stejném místě. Brada děťátka také prs masíruje na různých místech, takže tkáň bradavek je méně jednostranně namáhána a všechny mlékovody jsou vyprazdňovány stejnoměrně; proto v nich nedochází k retenci mléka.
Je naprosto normální, když se při kojení v každé nové poloze zpočátku budete cítit nejistě; nenechte se tím odradit. Rychle budete jistotu získávat – jde to samo. Brzy vy i vaše děťátko získáte ve střídání poloh rutinu a najdete v tom zalíbení.

Kojení vleže
Matky většinou považují za nejpohodlnější kojení vleže. Především v noci, kdy při něm mohou i podřimovat.

Poloha na boku
S lehce pokrčenými koleny ležíte na boku, zezadu jste dobře podepřena dekou. Horní, o něco více pokrčené koleno může spočívat na polštáři, což stabilizuje pánev. Hlava je dostatečně podložena jedním nebo dvěma tvrdšími polštáři nebo tlustým válcem pod hlavu, aby byly krční, šíjové a ramenní svaly dobře uvolněné, až budete sledovat, jak děťátko pije. Ležíte-li na levé straně, levá paže je zcela uvolněná. Pravou rukou v případě potřeby trochu pozvedněte levý prs, abyste ho podala dítěti. Dítě leží přitisknuté těsně k vám na pravém boku. Jeho celé tělíčko je obráceno k vám, kolínka na vašem břiše, obličejík ve výši vašich prsou. Srolovaný ručník za jeho zádíčky zabraňuje tomu, aby se převrátilo dozadu. Některé maminky rády podkládají nadloktí pod hlavičku dítěte, jiné ne – závisí pak na velikosti vašich prsou, co je pro vás pohodlnější.
Je možné nabídnout děťátku postupně oba prsy a zůstat přitom ležet na tomtéž boku. V tom případě odstraňte polštář zpod kolena a otočte se trochu víc na břicho, abyste dítěti podala horní prs. Děťátko odpovídajícím způsobem obraťte trochu víc na záda. Pokud pro vás tato poloha není příjemná, otočte se na druhý bok tak, že děťátko pevně přitlačíte k sobě a otočíte ho spolu se sebou. Než začnete znovu kojit, nejprve se zase pohodlně uvelebte s jedním polštářem pod horním kolenem a za zády.

Poloha na zádech
Nechcete-li se otáčet na bok, podložte horní část těla pomocí několika velkých polštářů, aby byla co nejvýše. Jednu srolovanou deku si také vložte pod kolena nebo stehna, abyste dobře uvolnila břišní svalstvo. Dítě držte stejně jako vsedě: buď na klíně v poloze „kolébky“ (viz str. 44), nebo z boku (str. 44–45) – to je často poloha, které se dává přednost v prvních dnech po císařském řezu.
Kojit vleže ve zcela vodorovné poloze je sice hračka s větším dítětem, ale zpočátku je to spíše obtížné. Tato poloha je však vhodná při nadbytku mléka: Dítě při ní leží ze strany téměř na bříšku na přiměřeně vysokém polštáři a uchopuje bradavku shora. Mléko mu tudíž teče do úst proti gravitaci, což poněkud brzdí jeho proud a děťátko může snadněji polykat. Vyzkoušejte si to. Každopádně však budete potřebovat ještě jeden polštář pod hlavu, abyste dobře viděla na dítě i na svá prsa, aniž byste musela napínat šíjové svaly.

——————————————————————————–
Velká prsa – malá prsa
To, jaké polohy jsou pro vás i děťátko příjemnější než jiné, souvisí i s velikostí vašich prsou. Máte-li zvláště malá prsa, můžete při kojení na boku děťátko položit na přiměřeně vysoký polštář. Naopak při velkých a těžkých prsou často pomáhá, podložíte-li prs zespodu srolovanou bavlněnou plenou. Zkoušejte různé způsoby tak dlouho, dokud pro sebe i děťátko nenajdete ty nejlepší polohy.
——————————————————————————–

Kojení vsedě

K němu je ideální židle s područkami a rovným vysokým opěradlem, aby vaše záda zůstávala vzpřímená a rovná, když se uvolněně opřete. A pokud nemáte hodně nízkou židli, užitečná je i malá stolička pod nohy. Nejlepší je však houpací křeslo. Kojení vsedě v posteli většině žen moc nevyhovuje, nicméně se srolovanou dekou pod koleny a s velkými, tvrdšími polštáři za zády to jde o něco lépe. Takové polštáře budete potřebovat i v případě, že chcete sedět v měkkém křesle nebo na pohovce, abyste se příliš nepropadla do měkkého. Možná vám bude vyhovovat speciální polštář určený pro kojení; obložíte se jím dokola a děťátko na něm leží. Dobře si opřete ruku, v níž ho držíte, aby se během kojení neunavila, jinak byste dítě dostatečně netiskla k sobě.

Poloha kolébky
V této klasické a nejčastěji volené poloze dítě jednoduše leží na vaší paži. Pije-li z pravého prsu, leží na svém levém boku a hlavičku má v ohbí vaší pravé paže; svou pravou rukou držíte jeho hýždě a jeho kolínka tisknete ke svému tělu. Vaše pravá paže spočívá na polštáři ve správné výšce a loket je dobře podepřen, aby rameno zůstalo uvolněné. Levou rukou trochu zvedněte pravý prs a dítě začne pít. Jakmile pije, máte levou ruku volnou, takže se i vy můžete napít nebo najíst. Spodní paže dítěte leží pod vaší hrudí.
Varianta: Děťátko leží u vašich prsou stejně, ale vy ho podpíráte druhou (v tomto případě tedy levou) paží a jeho hlavička leží ve vaší ruce. Prs si podpíráte zvnějšku rukou téže strany. Dítě leží na boku na polštáři bříškem na vašem břiše a zadeček má ve vašem loketním oblouku. Předloktím ho tisknete k sobě a rukou přidržujete jeho hlavičku u prsu. Při této poloze objímáte týl a šíji děťátka tak, že váš palec a špičky prstů leží za jeho oušky a horní část jeho těla spočívá na vašem zápěstí. Této poloze se říká „přechodná poloha“ nebo „poloha pro nedonošené děti“, protože předčasně narozené dítě tak díky jemnému tlaku na týl lépe setrvává u prsu. V normální poloze kolébky se tyto děti stejně jako děti se slabým svalovým tonusem rády stáčejí do embryonální polohy, takže dostatečně nenapřimují hlavičku, aby uchopily prs. I u jiných novorozeňat je často snazší podepřít jim hlavičku a v pravém okamžiku je přitisknout k prsu, mají-li problém s přisáváním. Jakmile je už děťátko schopno pít dobře, je lepší ho držet v normální poloze kolébky.

Poloha na zádech
Dítě při ní neleží před vámi, ale na dostatečně vysokém polštáři vedle vás a jeho nožičky směřují k vašim zádům. Pije-li dítě z levého prsu, spočívá jeho hlavička ve vaší levé ruce, zádíčka mu podpíráte levým předloktím, zadeček mu leží na polštáři mezi vaším loktem a vaším bokem, prakticky pod vaším ramenem. Dostatečně vysoký polštář podpírá vaši paži i ruku, abyste neměla tendenci se s napětím předklánět. Pije-li děťátko v této poloze, vyprazdňuje zvláště účinně mlékovody na spodní vnější straně prsu, kde leží většina prsních žláz a kde nejsnáze dochází k retenci mléka. Kojíte-li v této poloze častěji, předcházíte tomu.
Kojení v poloze na zádech se vůbec velmi hodí v řadě ne zcela běžných situací: Například se tak mohou zároveň kojit dvojčata; po císařském řezu se zabrání tlaku na ránu; lépe se v ní kojí předčasně narozené dítě, které málo saje nebo je hodně spavé, protože matka mu může v případě potřeby jemným tlakem držet hlavičku u prsu. Zpočátku je toto držení vhodné i při velmi plochých nebo vpáčených bradavkách, které se vtahují dovnitř, a často i tehdy, jsou-li prsy zvláště velké.

——————————————————————————–
Bolesti při sezení
Hojící se šitá hráz může v prvních dnech po porodu ještě bolet. Vezměte si pod sebe jako podušku nafouknutý kruh do vody! Na něm můžete zcela uvolněně sedět, protože na ránu nic netlačí.

V každé poloze
V každé poloze přikládejte dítě k prsu, nikoli prs k dítěti. Je jedno, zda kojíte vsedě, nebo vleže – pokaždé, když máte tendenci se k děťátku natahovat nebo sklánět, vezměte si místo toho další polštář nebo složenou osušku a přibližte děťátko těsně ke svému tělu.

Vyhovte i svým vlastním potřebám
Na místě, kde obvykle kojíte, by měla být vždy připravena velká lahev vody nebo konvice bylinkového čaje a něco zdravého, z čeho budete moci podle libosti mlsat: směs ořechů, semínek a sušeného ovoce, například meruněk, datlí a rozinek. Každodenní příprava těchto nápojů a pochoutek by mohla být užitečným úkolem pro vašeho partnera.

Jedná se o ukázku z knihy Všechno o kojení (autor: V. Weigert)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: V.Weigert

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Kojení bylo pro mne noční můra.malý nechtěl sát mléko ,tak jsem to vzdala a krmila s láhve.

  • Kojící polštář-úžasný vynález-napřed sem si myslela že se tam prcek nemůže vlézt a teď jej používám stále i v 19měs.
    Nebo kojím vleže-a brouček leží na boku,na zádech-někdy dokonce na bříšku s podloženýma nohama-takže v kleku a s otočenou hlavou:o)

  • Tak u nás funguje metoda Chromle a její holčičky a kojící polštář taky fungoval dost dlouho.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Já si pořídila kojící polštář, který jsem bohatě využila jak při současném kojení obou holčiček, tak í poté, co jsem je musela kojit samostatně (protože než bych si na polštář uložila druhou, první by mi zdrhla… ;oD )
    A kojila jsem v takzvané fotbalové poloze, už jsem to popisovala v článku Jak se kojí dvojčata.
    ;o)

  • Moje dcerka si vynalezla vlastní polohu při kojení. Když jsem ji kojila vleže, tak já jsem ležela na boku a velmi jsem se snažila, aby na boku ležela i ona. A vždy si lehla na záda, natočila hlavičku a tak spokojeně pila. Pokud jsem ji opravila do polohy na boku, hned sebou mrskla a už ležela zase na zádech. Vyhovovalo jí to více a ani já jsem neměla žádné potíže.

    Jen jednou jsem si špatnou polohou způsobila dvoudenní bolest a to bylo, když jsme se učily kojit v sedě. pak jsme na to taky přišly – zase mi na ruce ležela na zádech:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist