Péče o prsa a bolestivé nalití prsou

Rubrika: Kojení

161068_lactation_3Během kojení by se maminka měla vyhýbat při hygieně prsou přílišnému používaní mýdel a gelů.  V oblasti dvorce se nacházejí mazové žlázky, jejichž sekret pomáhá zvlhčovat dvorce. A zároveň funguje jako desinfekce. Jedná se o Mongomeryho žlázky, malé výstupky.  Přílišným omýváním se tato přirozená ochrana ničí.

Zdravá prsa tedy nepotřebují nijakou zvláštní péči, stačí 1x za den sprcha. Není tedy nutné omývání prsou před každým kojením, právě naopak.

Maminka by ale měla udržovat prsní dvorec a bradavku v suchu. Po kojení tedy nechat bradavku oschnout. Jak jen to jde, nechávat prsa volně větrat, popř. vystavit krátce slunci, které má hojivé účinky.

Jelikož kvasinková infekce si vysloveně libuje ve vlhkém prostředí, je třeba tomuto zabránit. Pokud si maminka vloží prsa do nevhodné podprsenky, která nezajišťuje dostatečné větrání. Nebo použije nevhodné igelitové chrániče, pak je v celku možné, že se dříve či později s touto infekcí setká.

Velmi důležité je používání vhodné podprsenky. Taková podprsenka má, hlavně v případě velkých prsou, za úkol vhodně podpírat poprsí. Výběr by měl být důkladný. Často se stává, že po porodu prsa zvětší svůj objem až o 1-2 velikostní čísla. Kupovat si tedy hodně dopředu kojeneckou podprsenku nemá smysl.

Jak je to s omýváním prsou po použití mastí?

Jelikož je struktura bradavky vrásčitá, nemá cenu mast omývat. Je třeba léčebnou mast, pokud je z různého důvodu mamince doporučena, nanášet v opravdu malém množství. Miminku toto nevadí. Nicméně každou mast je třeba konzultovat s lékařem, zda se jedná o přípravek vhodný při kojení.

Zdravá a ničím nenarušená prsní bradavka nepotřebuje mazat ničím.

Bolestivé nalití prsů

Během 2.-3. dne po porodu se vlivem hormonů začne hromadit velké množství krve v prsu matky. Jelikož ale ještě není přítomno mléko, které  teprve z tohoto přívodního materiálu vznikne, matka pociťuje pnutí a tlak. Než se začne vytvářet mléko uběhne ještě 8-24 hodin (někdy i více). Za tuto dobu se snažíme matce ulevit. Pokud by vznikl otok, prsa by byla příliš nalitá, pak by se miminko obtížně k prsu přisávalo. Při otoku dochází k zploštění jinak normální bradavky. Dítě nemůže uchopit dvorec do úst a bradavka se nedotkne sacího bodu. Jak jsme si řekli v předchozím díle správné sání znamená, že dítě má v ústech nejen bradavku, ale i co největší část dvorce.

Protože prsa ještě nejsou na kojení zvyklá, maminku pak takové kojení bolí. V tomto momentě není vhodné použití odsávačky. Jelikož zde ještě není mléko, odsávačka by matce pouze vytáhla tekutiny do dvorce, které by tímto bylo ještě více oteklé. V tomto případě je kůže prsu velmi napjatá, odsávačka by mohla tkáň poškodit.  A to vznikem různých i miniaturních trhlinek, které by následně působily obtíže.

Jak ulevit bolestivému nalití?

Maminka si může pomoci studeným obkladem. Vhodný je také např. tvaroh, nebo gelový obklad. Použijeme tedy cokoliv, co vydrží delší dobu studené.  Tvaroh se dá na oblast prsu krásně natvarovat, po zhruba hodině sundáme. Před kojením je vhodné naopak použití teplého obkladu, teplé sprchy nebo doporučujeme vypití teplého nápoje. Následně se pokoušíme dvorec rozmasírovat, tak, aby byl změklý a dítě se mohlo přisát. Provádíme masáž prsu hlazením, krouživými pohyby.  Další možností je jemné vyklepání prsou v předklonu. Poté zkusíme miminko přiložit. Po dobu bolestivého nalití prsů může maminka použít Paralen. Tento problém může přetrvávat po dobu prvních dnů, ale i během kojení v pozdější době, což už ale není tak časté.

Opět zde připomenu správnou techniku kojení, která je v začátku opravdu důležitá. Maminka po porodu prochází řadou hormonálních změn, i přestože se snaží na příchod miminka řádně připravit, určitě se najdou situace, které maminku překvapí a třeba i znervózní. Je dobré tedy už před porodem vědět, že počáteční nalití prsou je normální stav, který některé ženy pociťují velmi bolestivě. Nutno dodat, že personál porodnice se jistě bude ze všech sil snažit mamince ulevit a podpořit ji.

V dalším díle si budete moci přečíst něco o dalších komplikací při kojení a metody jejich řešení.

Předchozí díl seriálu o kojení – Výživa kojící matky
Další díl seriálu o kojení – Problémy při kojení a jejich řešení
Autorka je laktační poradkyně – matka, členka LALI a na portále VašeDěti.cz vede poradnu Kojení.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • redakce

    Děkuji za reakce.

    Petro, opravdu není omývání před kojením nutné. Těmto praktikám by se asi podivovali někteří lékaři z doby x. V porodnicích maminkám před kojením potřela sestra genciánovou violetí prsa, tak, že měla fialové naprosto vše. Dnes už víme, že i toto mělo za důsledek, že maminky povětšinou dál nekojily. Hlavní důvody jsou jistě jinde, ale i tato desinfekční procedura jistě maminkám pohody nepřidala.

    Bokul, jak psala JanaK, opravdu je při zánětu vhodné použití studeného obkladu. Pokud maminka kojí dál, není důvod k obavám o zastavení laktace. Máš pravdu v tom, že pokud se maminka rozhodne ukončit kojení, také si přikládá, v případě nutnosti studené obklady. Což je právě z důvodu předcházení zánětu, pokud to situace vyžaduje.

    Petra H.

  • JanaK

    Bokul neboj, rozběhlé kojení se jedním studeným obkladem nezastaví, nechci strašit, ale při odstavování jsou doporučovány spíše alkoholové zábaly a víš, ani s nimi jsi o mlíčko nepřišla 🙂

    K zastavení laktace je po rozběhnutí potřeba trochu více času – ono už to totiž není ani tak ovládáno hormony, jako spíše sáním miminka.

    Držím všem kojícím palce a přeji všem hodně zdravíčka 😀

  • bokul

    Co se týče obkladů, nezpůsobuje náhodou studený obklad zastavení tvorby mléka?

    Kojím již přes rok a občas mě prs bolel, ale na studený obklad jsem nikdy nesebrala odvahu. Asi nejlépe zabíral obklad z „bílé“ lihoviny (20% – režná) s vlahovou vodou (cca 1:1)

  • Petra Vymětalová

    Petro, děkuju za další zajímavý článek. Mile mě překvapila informace, že je není nutné prsa před každým kojením omývat. Musím totiž přiznat, že ač to bylo v mém kojícím období doporučováno ze všech stran, tak jsem to nedělala, protože mi to přišlo tak trochu zcestné – nechat mimčo čekat, když má hlad. Navíc jak to řešit někde venku, že? Tak jsem ráda, že jsem se vlastně vůbec neprohřešila 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist