Metody zvýšení tvorby mléka a stolička kojeného dítěte

Rubrika: Kojení

161068_lactation_3Po předchozím článku, který se zaměřuje na neprospívání dítěte,  se dnes zaměřím na metody zvýšení tvorby mateřského mléka a frekvenci kojení. Dále se pokusím popsat i dětskou stoličku, která má jistý vypovídací smysl.

Frekvence krmení kojeného dítěte

Častá otázka matky je:  Jak často kojit?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Není až tak důležité, kolikrát během 24hodin bylo dítě přiloženo k prsu matky. Nezáleží ani na délce přiložení. Některé děti sají i hodinu a přesto získají stejné množství mléka, jako jiné děcko, které bude u prsu 15 minut. Vše je závislé na technice kojení a na dalších anatomických faktorech. Pokud dítě pije neefektivně, nezíská potřebné množství mléka, ani když bude přikládáno 10x za den. Desetkrát nic je stejné jako 6x nic!
Neexistuje důkaz, že dítě musí pít nutně každé 3 hodiny.  Vzorec krmení se liší v průměru 5 – 15x za den.  MM zůstává v žaludku dítěte průměrně 0,5 – 1,5hodiny, což vede k tomu, že kojené dítě potřebuji častěji přikládat v porovnání s dítětem na umělé výživě.

Známky správného sání:

  • dítě, které se napilo dostatečně, už nebude chtít sát z druhého prsu
  • efektivní sání, kdy můžeme pozorovat polykání dítěte, správný pohyb čelisti
  • dítě saje klidně, po kojení je spokojené
  • přibývání na váze

Pokud dítě u prsu usne, nemusí to znamenat, že se dostatečně napilo. Některé děti je třeba i přes důležitý fakt neomezování kojení, na pití budit. Když dítě u kojení usíná, použijeme techniku komprese prsu, kdy prs zmáčkneme, aby se bradavka dotkla sacího bodu v ústech miminka.

Jak zlepšit kojení?

  • sledovat signály dítěte – toto je velmi důležitý bod. Jedná se převážně o začátek kojení, kdy je třeba se správné technice naučit. Zde je velmi důležitý kontakt s matkou, aby měla možnost dítě sledovat a být mu po ruce, kdykoliv si o napití řekne. Řada odpůrců bude zde jistě namítat, že maminka nemůže být 24hodin denně pouze pro jedno dítě, má ještě třeba i další děti, kterým se také musí věnovat. Lze to chápat, méně už chápu názor, že reagováním na signály kojence činí rodiče z dítěte malého závisláčka a rozmazlence. Osobně si myslím, že reakce na veškeré signály, které nám miminko vysílá by měla být vyslyšena. Pokud nám dítě vyšle signál o potřebě pití, což může být např. ocucávání si ručičky, hledání bradavky, otáčení hlavičky aj. je třeba přiložit hned. Pokud toto dítě necháme byť jen 10 minut čekat, ztratí zájem. Může se stát, že buď propadne do nepříčetného pláče, který bude obtížně utišitelný. Jak jsem zdůrazňovala minule, brečící dítě nepřikládáme k prsu, z důvodu špatného přisátí. Nebo miminko usne a přijde o svoji porci mléka, což si některá maminka vysvětlí tím, že asi nemělo takový hlad.
  • kontakt na nahé tělo. Tato metoda je hojně praktikovaná u nedonošenců. Má význam i během snahy o zvýšení tvorby mléka. Velmi příznivé je, pokud má maminka podmínky k tomu, aby si mohla dovolit zůstat třeba celý víkend v posteli se svým miminkem. Nemusela se starat o nic jiného, pouze o kojení.
  • zabezpečit co nejlepší přisátí a sledovat, kdy opravdu efektivně pije
  • střídat prsa – vyměnit prso i několikrát během kojení
  • časté a neomezované kojení 12-15x za 24hodin
  • odstříkávat – těsně po kojení , není důležité kolik toho maminka odstříká, ale je důležitá ta stimulace
  • maminka by měla zachovat klid, psychika je zde velmi důležitá
  • požádat o pomoc laktačního poradce, rodinu
  • vhodný je i speciální čaj pro kojící matky – zde bych ráda upozornila, že příjem tekutin je důležitý obecně, až tak nezáleží na tom, co maminka pije. Samozřejmě tím myslím vodu, čaje apod. Nikoliv kávu, kolové nápoje, sycené tedy bublinkové limonády, ty vhodné pro kojící matky nejsou.

Stolička kojeného dítěte

Pokud jste dočetli až sem, možná se podivíte, že zde chci popisovat takovou věc, jakou je stolice dítěte. Věřte ale, že i tento parametr je při hodnocení prospívání či neprospívání dítěte velmi podstatný. A přiznejme si, že i my rodiče, jsme kolikrát „hodnotili“ obsah pleny svého dítěte a někdy možná i pochybovali, zda toto je opravdu v pořádku.

Změna množství a barvy stolice do čtvrtého dne od narození je lepší známkou prospěchu dítěte, než změna váhy.
Mezi varovné známky patří nepřítomnost smolky, která by měla odejít do 24hodin po porodu.
Jistě si maminky vybaví, že na přítomnost smolky se ptají sestřičky a lékaři při každé kontrole v porodnici.
První 2-3 dny je obvyklá smolka, tedy tmavá až tmavozelená hmota. Pak se u dobře kojeného dítěte objevuje přechodná stolička.

Přítomnost smolky i po čtvrtém dni je již alarmujícím signálem, který značí nepřítomnost mléka.

Od čtvrtého dne do zhruba čtvrtého týdne může mít kojené dítě i čtyři stoličky denně. Nezáleží na konzistenci. Pokud stolička doslova „teče“, není to problém. U kojených dětí je právě toto typické. To, co by byl u dvouletého dítěte průjem, je u kojence normální stav. Ovšem za předpokladu, že stolička je zabarvena do žluta. Žlutá barva právě ukazuje na přitomnost mléka. Stolička má tedy podobu míchaných vajíček s barvou žlutou až hořčicovou.
Mnoho vodnatých, zelených, neobsažných  stoliček může znamenat málo tučného mléka. Při těchto stavech sledujeme techniku kojení, důležité je neomezované kojení, aby mělo dítě možnost vypít i tzv.zadní mléko.
Kojenec starší 4 týdnů již nemusí mít stoličku denně, za předpokladu že prospívá a je spokojené.
Pokud mají rodiče jakékoliv pochybnosti je nejlepší přinést obsah plenky na posouzení lékaři. Rozhodně to je lepší, než v ordinaci složitě popisovat objem a vzhled stolice.

Předchozí díl seriálu o kojení – Neprospívání kojeného dítěte
Další díl seriálu o kojení – Kojení a právo dítěte
Autorka je laktační poradkyně – matka, členka LALI a na portále VašeDěti.cz vede poradnu Kojení.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist