Mateřské mléko je lék

Rubrika: Kojení

133831_breast_feedingÚstředí pro zdravotní osvětu uvedlo ve své publikaci (Kojení a výživa mateřským mlékem, 2001), že kojené děti jsou podstatně méně nemocné. Zatímco například každé šesté nekojené dítě v kritických prvních třech měsících života dostane žaludeční nebo střevní infekci, mezi kojenými dětmi jí onemocní pouze každé třicáté třetí dítě…

Tyto infekce dnes v západních rozvinutých zemích hlavně díky dobré lékařské péči nepředstavují velké riziko. V rozvojových zemích to však vypadá zcela jinak: Průjem a zvracení se tam u novorozenců rychle mění v nebezpečné choroby. Děti krmené umělou výživou také častěji onemocní infekcemi dýchacích cest (například černým kašlem, zánětem průdušek, zápalem plic), středního ucha, močových cest a mozkových blan (meningitidou). Naproti tomu u dětí, které byly po narození alespoň po dobu patnácti týdnů kojeny, ukázala dodatečná vyšetření ve věku sedmi let stále ještě existující ochranu proti onemocněním dýchacích cest. Podobně jsou kojené děti chráněny proti průjmu, zánětu středního ucha a infekcím HiB (bakterie Haemophilus infl uenzae typu b je původcem meningitidy a zánětu hrtanu).
V jednom průzkumu deseti tisíc bavorských školáků kojené děti také jednoznačně méně trpěly nadváhou; kladný vliv kojení byl tím silnější, čím déle trvala individuální doba kojení. Ve srovnání s nekojenými dětmi byly děti kojené po dobu šesti měsíců o polovinu méně otylé; pokud byly kojeny až do svého druhého roku, dokonce pětkrát méně otylé, tedy jen dvacet dětí namísto sta! Statistiky kromě toho ukazují, že lidé, kteří jako děti nebyli kojeni, mají podstatně vyšší hladinu cholesterolu. Ten se stejně jako nadváha a diabetes mellitus řadí k rizikovým faktorům prvního stupně vedoucím k arterioskleróze, hlavní příčině nemocí srdce a krevního oběhu (například srdečního infarktu a mrtvice), které pro zdravotnictví znamenají největší náklady.
Podle statistických údajů se celá řada těžkých nevyléčitelných chorob vyskytuje mnohem řidčeji, pokud je dítě v útlém věku kojeno. K nim patří diabetes mellitus 1. typu („mladický“ diabetes mellitus), Crohnova choroba (Morbus Crohn, chronický zánět střev) a maligní lymfomy (zhoubná onemocnění lymfatického systému). Riziko diabetu je u kojených dětí dokonce o padesát procent nižší než u nekojených dětí. I v tomto případě je tím nižší, čím déle je dítě kojeno. Jak prokázaly nové studie, s prodlužující se dobou kojení se rovněž zvyšuje ochrana proti zhoubným nádorovým onemocněním.
Je to dar pro děťátko i pro rodiče – po léta i desetiletí budou mít bezstarostnější život s dítětem, které dobře prospívá a zdravě se vyvíjí!

——————————————————————————–

Mateřské mléko – nejlepší ochrana proti alergiím
Už jediný doušek uměle připravené výživy může po narození u děťátka vyvolat alergii. Ta se za normálních okolností neprojeví hned, ale až v dalších měsících nebo letech. Naproti tomu výlučné kojení v prvním půlroce je proti alergiím tou nejúčinnější prevencí. Alergií se rozumí přehnaná reakce imunitního systému na cizorodou bílkovinu obsaženou v potravě, pylu, zvířecí srsti nebo roztočích. Podle posledních poznatků je lidský trávicí systém teprve od sedmého měsíce natolik vyzrálý, že mu už cizorodé bílkovinné látky v potravě neškodí. Mateřské mléko obsahuje mnoho specifických ochranných látek proti přecitlivělosti, proto může kojení i při zděděném zvýšeném riziku alergie vést k tomu, že příznaky se vyskytnou později a budou mírnější. (Více o prevenci proti alergiím najdete ve čtvrté a páté kapitole, str. 89 a 116.)

Kojení je zdravé i pro vás!
Rychlé a bezproblémové navrácení do původního stavu: Po porodu jsou při kojení hormonálně vyvolávány kontrakce, které přispívají k rychlému navrácení dělohy do původního stavu, zabraňují zbytečným ztrátám krve a tzv. městnání očistků, což je zase dobrá ochrana proti infekcím.
Rychleji opět štíhlá, trvale lepší postava: Díky vyšší spotřebě energie pro tvorbu mléka se kojící matky rychleji zbavují nadbytečných kil. V prvním roce se snáze vracejí k váze před těhotenstvím a v budoucnu jim tolik nehrozí nadváha a z ní vyplývající obtíže.
Menší riziko rakoviny: U žen, které kojily, existuje statisticky menší riziko rakoviny prsu a vaječníků. I nižší výskyt roztroušené sklerózy u těchto žen se dnes dává do souvislosti právě s kojením.

Jedná se o ukázku z knihy Všechno o kojení (autor: V. Weigert)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: V. Weigert

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Tomaso, to tak asi souhlasím s tím, co si o kojení myslím já. Kojím a kojení zastávám, ale rozhodně ne za každou cenu:-). Myslím, že pokud matka je alergička a pokud matka nemá sama protilátky proti nějakému specifickému mikroorganismu logicky nemůže pomoci ani svému dítěti. Moje děti byli stejně nebo i více nemocné než děti kamarádky, která nekojila. I geny jsou v tom důležité, otužování atd. Nelze to zjednodušovat.
    Ale zase vím, že mateřské mléko pomáhá velmi účinně při ragádách, tj. prasklinách bradavek a používá se také při zánětech v očích novorozenců…

  • Ahoj, syn byl kojený 16 měsíců, pak jsme ze dne na den přestali, protože chytil virus, začal zvracet zhruba co 10 minut, vůbec jsem ho nemohla položit, celou noc jsem ho měla v sedě, když už to vypadalo líp, nakojila jsem ho a opět zvracel. Atb měl do svých necelých 5ti let jen dvakrát, ale má ekzém, astma, byli jsme trhat nosní mandli a měl zánět výstelky kyčelního kloubu. Dcera má 15 měsíců, dosud je kojená, přesto v 11 měs. měla streptokoka, hemofila B, ve 12 měs. jsme skončili v nemocnici s akutní bronchitidou, při které se dusila, modrala. Kamarádka si vezla Nutrilon už z porodnice a její syn ještě vážněji nezastonal a bude mu pět let. Stejně tak obě děti mé švagrové, které byly kojené možná 14 dnů. Nejsem si jistá, zda jsem svým dětem dala a dávám to nejlepší. Bohužel.

  • Anonymní

    ahoj, tak ja u kojení u první dcerky nehubla vubec 🙁 zhubla jsem az jsem prestala kojit. U druheho ditete jsem zhubla pri kojeni vse behem 3 mesicu, takze zastavam nazor, co tehotenství, to jiné, co kojení to jiné, co dítě to jiné….

  • Skvělé!
    Z vlastní zkušenosti:zhubla sem při kojení 20kg(z toho 11 sem nabrala před porodem)
    Malý měl za svých 19měs.pouze jednou antibiotika-průdušky,rýma
    Nikdy netrpěl žádnými jinými zdravotními problémy.
    Je drobný-nikdy neměl žádné faldíky.
    Nyní kojím 3x denně-na poledne spí i 3hodiny.V noci spí(budí se max 2x na čajík-cucne a usíná)

    Doporučila bych maminkám v posledním měsíci těhotenství a pak aspoň půl rok po porodu brát nějaká probiotika v tabletách(jogurty jsou fajn,ale bohužel nelze zaručit,že zrovna ve vašem kelímku jich bude přesný počet:o))-přes mat.mléko se dostanou do zažívání kojence-malý nikdy netrpěl na prdíky-stálo to za to.
    A to že je riziko cukrovky sníženo až o 50%-to je přece úžasné.Nemluvě o rakovině prsu.
    Díky za článek.K

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist