Konec nočnímu kojení

Rubrika: Kojení

Snad každá kojící maminka to zažila – desítky, ne-li stovky prokojených nocí, řvoucí dítě, nepopsatelná únava, totální vyčerpání. A na mysl se pomalu vkrádá myšlenka, že pláč dítěte by mohl vyřešit polštář, dobře přiložený na obličej řvoucího uzlíčku… Přitom to tak daleko vůbec nemusí zajít.

Mnohé maminky se snaží pro své miminko udělat první poslední. A často to znamená kojit co nejdéle a co nejvíce, dle potřeb děťátka. Jenže z dobré vůle se snadno sklouzne k otročině a noční kojení maminku ubíjí. Na pokraji sil se rozhodne s kojením definitivně přestat a snaží se potlačit výčitky, že to aspoň do 1,5 roku dítěte vydržet mohla…

To vše je ale naprosto zbytečné! Miminka narozená v termínu bývají již od 6 měsíců věku schopna nejíst a spát po celou noc. Maminka si tak může aspoň v noci odpočinout, pořádně se prospat a s kojením pokračovat během dne. A to klidně až do dvou let věku dítěte.

Celonoční spaní bez kojení ale není důležité jen pro unavenou maminku. Mnohem důležitější je pro dítě. Časté noční buzení s sebou nese množství rizik. Jedním z nich, a to docela velkým, může být vznik nespavosti. Dítě si navykne, že je normální vzbudit se několikrát za noc, a tento návyk si může „odnést“ do pozdějšího věku. Bez kvalitního, celonočního spánku, může být dítě během dne více unavené, roztěkané a nesoustředěné. V extrémních případech to může vyústit i do poruch učení.

Dalším rizikem nočního kojení je návyk na pití. Dítě starší šesti měsíců již většinou nepotřebuje v noci jíst = pít mléko. Budí se ze zvyku a matka jeho pláč tiší tekutinou. Známá dětská psycholožka Jiřina Prekopová varuje, že tento návyk (tedy pít při nekomfortu) může u některých jedinců v dospělosti vyústit v alkoholismus.

Po prořezání prvních zoubků vyvstává riziko vzniku zubního kazu. Toto riziko je vyšší u dětí, které dostávají umělé mléko či sladké šťávičky / čajíčky. Mateřské mléko naštěstí není tak agresivní.

V neposlední řadě bych ještě zmínila riziko partnerského soužití. Unavená, nevyspalá maminka může být lehko podrážditelná. Snadněji dojde mezi ní a partnerem ke konfliktu, i kvůli hlouposti, kterou by, coby vyspaná, zřejmě ani neřešila. Také nemusí mít chuť na sex, což partnerskému soužití vůbec neprospívá.

Noční kojení tedy od jisté doby není ideální. Jak ale odnaučit dítko, aby se v noci budilo? Zde je pár tipů, které vám mohou v odvykání pomoci.

1) Odhadněte, kdy je vaše dítě připravené. Pokud máte doma nedonošeňátko, pravděpodobně pro něj nebude věkový limit 6 měsíců ideální. Zřejmě bude lepší chvíli počkat. Pokud se vaše děťátko sice narodilo v termínu, ale nové věci se učí pomalu, také raději nějaký ten týden počkejte.

2) Obrňte se trpělivostí. Odvykání může trvat pár dní, ale třeba i týden či dva. U každého dítěte je to zcela individuální. Budí-li se v noci vaše zlatíčko co dvě hodiny, je celkem pravděpodobné, že odvykání u vás bude trvat déle než u dítka, které se za noc vzbudí jen 1-2x.

3) Zvolte pro dítě klidné období. Naučit drobečka celou noc spát, to je přeci jen velká změna v jeho životě. Nemělo by tedy v době odvykání prodělávat další změny, jako je například stěhování či zavádění příkrmů. Pokud se vašemu drobečku právě prořezávají zoubky, ani toto není ideální období. Je-li dítě nemocné, odvykání odložte. Vždyť i starší děti, když marodí, nemohou v noci klidně spát!

4) Pozvěte si na pomoc druhou osobu. Nejlepší je samozřejmě pomoc tatínka dítka nebo jiné osoby dítěti blízké, není-li tatínek k dispozici. Maminka půjde spát do jiné místnosti a za svým potomkem po celou noc nepřijde. Dítě tak snadněji pochopí, že mlíčko nebude – vždyť z tatínka přeci neteče!

5) Máte-li pomocníka, zkuste využít svátků a prodloužených víkendů. Odvykání vám půjde lépe, bude-li se moci pomocník během dne dospat a nabrat síly na noční bdění. Nejvhodnějším obdobím jsou zřejmě blížící se Vánoce. (Tedy, nepracuje-li váš pomocník jako lékař, hasič, řidič městské hromadné dopravy, … a svátky a vícedenní volno pro něj není možné.)

A jak vlastně takové odvykání nočního kojení může probíhat?

Až se děťátko v noci vzbudí, klidně mu vysvětlete, že mlíčko nebude. Dítě bude plakat a dožadovat se kojení. Vy jej utěšujte, hlaďte, ale trvejte na svém. Mlíčko už teď za žádnou cenu dostat nesmí. Můžete dítku nabídnout umělé mléko, nebo ještě lépe vodu, případně piškot či kukuřičnou křupku. (Další noci ale nabídky omezujte až k nule, zdravé dítě na odpovídajícím stupni vývoje opravdu nepotřebuje v noci jíst či pít.) Snažte se dítě jemným, ale neoblomným způsobem přimět, aby si lehlo a zase spalo.

Nikdy na dítě nekřičte, netřeste jím ani je nebijte! Je to pro něj velká změna, je tudíž pochopitelné, že zvyknout si bude chvíli trvat.

První noc bývá nejhorší. Další noci ale budou jen a jen lepší. A na konci vás čeká lákavá odměna – celonoční spánek! 🙂

Maminky také mohou tuto příležitost využít. Velmi pravděpodobně se vám prsy nalijí mlékem a vy budete muset v noci odstříkávat. Připravte si vyvařené skleničky a odstříkané mléko okamžitě zamrazte. Může se vám hodit, až si budete chtít vyrazit do společnosti a dítě přenecháte ochotné babičce. Nebudete muset pospíchat domů kojit, vždyť mlíčko stačí jen rozmrazit. 🙂

Přeji vám rychlé odvykání nočního kojení a sladký, ničím nerušený spánek po celou noc! 🙂

O problematice dětské nespavosti se můžete dočíst např. v knize Když dítě nechce spát od Jiřiny Prekopové.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (47 vyjádření)

  • Tak já určitě nějakou část článku využiji. Malému je 9 měsíců a usíná kolem deváté hodiny a spí tak do půlnoci. Od té doby se budí co hodinu (někdy i častěji) a chce se přisát. Ani toho moc nevypije, chce jen dudlík. Od narození nechce ani dudlík ani lahvičku. Pití jiných tekutin než mlíka moc nedá ani přes den. A už jsem dost vyčerpaná. Pořád zkoušíme vysvětlování, že nemůže pořád dumlat, i chovám v náručí i hladím a jediný co trošku funguje je pochodování po bytě s ním v ruce, jinak vydrží i deset minut v kuse hystericky řvát, což není zrovna ve dvě ráno nic co by si člověk přál. Článek je možná přehnaný, ale šílený mi nepřijde. Zajímají mě rady od holek co tu píšou, jak odsouzeníhodné toto je. Nechali byste dítě tedy dodat celou noc?

  • Tak takova snusla bludu a poskozujicich rad se jen tak nevidi. Takze podle vaseho clanku je dite spis nejaky modni doplnek, ktery je treba upravit podle pozadavku nez dychajici, citici bytost. Taky skryte propagujete Estvillovu medotu, za kterou se sam tvurce po letech omluvil a litoval, ze uz to nemuze vzit zpatky. Taky je dneska dokazane, ze separace a vyplakavani poskozuje mozek a nevytvari se dulezita nervova spojeni. Ze siri tyhle hlouposti babicky a pod, kterym to bylo sugerovano jako jedina nutna moznost tak nejak chapu, ale vy byste si mohli zjistit, jak tyhle doporucovane postupy funguji a co zpusobuji. A nocni kojeni ja zaklad kojeni. Neni to reklama na um? Zni to tak, protoze s temahle doporucenima v 7 mesicich „zahadne odejde mleko“.

  • hmmm až na to, ze noční kojeni je velice důležité pro udržení laktace. navíc kojení neni jen o jídle a pití. dospělým bych stanovila normy na množství jidla, pití, sexu, hlazení…aby se moc nezhyckali….

  • Dobrý vtip

  • Můžete dítku nabídnout umělé mléko, nebo ještě lépe vodu, případně piškot či kukuřičnou křupku. – Vezmeme dítěti blízkost matky a pocit bezpečí a nahradíme ho pochutinami. Tak takhle se prosím vyrábějí obézní děti. Někteří lidé by děti pro jistotu neměli vyrábět vůbec.

  • MarkétaŠ

    Tento článek by se měl stáhnout. Šíří jen bludy a vůbec se nezakládá na pravdě. Miminko má různé fáze spánku a bude se budit stejně, takže maminka bude k miminku vstávat stejně. Řekla bych, že tento článek je přímo škodlivý.

  • Bože, to je blbost . Vy v noci nepijete ? Nejdete se někdy i najíst ?
    Ano, dělejme z dětí robotky na klíček – od 6 měsíce hezky spát celu noc aby se maminka mohla vyspat a přes den ideálně taky at děcko neotravuje – hodíme ho do chodítka, na lehátka, před tv a dej pokoj – maminka si potřebuje odpočinout.

    Mám dceru – skoro 9 měsíců, přes noc se kojí po 2 hodinách . Spíme spolu, takže se jen přisosne, napije se a spíme obě dál. Odpírat jí přirozenost nebudu . A doufám, že jen málokterá máma je tak hloupá aby se takovýmito články řídila

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist