Konec kojení!!!

Rubrika: Kojení

161052_lactation2Svého chlapečka jsem kojila do 16-ti měsíců. Nyní jsem přestala a mám pro vás pár kladů a záporů kojení…

KLADY:

  • pokud je dítě protivné, přetažené, je nejsnazší způsob, jak ho uklidnit, právě kojením.
  • pokud se chystáte někam na dovolenou, tak pokud kojíte, jste daleko klidnější a dětátko překonává stres z cizího prostředí daleko lépe
  • pokud se vám dítě v noci vzbudí, nemusíte ho nijak dlouze obskakovat, stačí přiložit k prsu a dítě za moment opět spinká
  • je-li vaše dítě nemocné, kojení je ten nejlepší lék
  • není nic lepšího při nějakém pádu či drobném úrazu, než dítě uklidnit přiložením k prsu
  • vzniká daleko větší vazba mezi matkou a dítětem
  • Dokud dítě kojíte, stále mu svým mlékem dodáváte obranné látky, vitamíny a enzymy.
  • Je mnohem jednodušší cestovat s dítětem ještě kojeným
  • působí to na matku uklidňujícím účinkem( teda na mě určitě jo!! Jak na vás?)
  • ZÁPORY:

  • kojení nemusí být vždy vhod(např.když čekáte na poště a vaše dítko si pláčem vynucuje prso)
  • ne každému z vaší rodiny či přátel to může přijít zcela normální (myslím tím kojit v delším věku dítěte)
  • dítě si rychle zvykne na noční kojení, a proto se velice rádo v noci probouzí
  • pokud mu matka dá napít pokaždé, když si usmyslí, pak najednou s hrůzou zjistí, že má malého závisláka, který chce pít i několikrát za den, i když to pro něj vcelku nemá žádný přínos
  • čím déle matka kojí, tím více trpí její prsa, nemluvě o bradvkách (z mé zkušenosti: malý mně při kojení kousal, někdy se mu to povedlo až do krve)
  • pokud budete chtít jít někam večer s partnerem, ejhle, vaše kojené dítě nebude chtít spát u rodičů (bude se v noci probouzet, řvát, vyžadovat prso), no a pak se stane to, že vaši rodiče vám řeknou, že dokud dítě budete kojit, hlídat ho nebudou
  • čím déle kojíte, tím je pak horší přestávatA jak jsem to zvládla já: Vždy, když se po mně malý začal sápat, měla jsem po ruce čaj nebo mléko, nebo třeba stačil i rohlík. Pokud to nepomohlo, vysvětlila jsem mu, že mlíčko už v prsu není, a nebo třeba jsem dělala Au Au, že mně to bolí, když pije. Děti jsou velice chytré a takovým věcem rozumí. Chvíli se vztekal, ale pak přestal. Musíte se mu v tomto období více věnovat. Hrát si s ním, zapojovat ho do různých aktivit. Nesmíte mu dát šanci si na prso vzpomenout.
    A jak to bylo v noci? Když začal plakat, dala jsem mu čaj nebo dudlíka. Pokud to nepomohlo, tak jsem použila, dle rady odborníka, „Léčbu šokem“ – jednoduše řečeno nechat brečet. Je to sice velice těžké (moc jsem u toho trpěla), ale opravdu to pomáhá. Za 4 dny se v noci probudil pouze 2krát a stačil mu čaj. Teď je tomu 3 týdny a malý si na prso už ani nevzpomene.

    Tak maminky: DRŽÍM VÁM PALEČKY A CHCE TO PEVNÉ NERVY!!!!!!

  • Napsal/a: lulucrue

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (146 vyjádření)

    • Anonymní

      Nedá mi to, abych se taky nezapojila. Kojila jsem dceru do 16 měsíců, od roku 2-3x denně, poslední 2 měsíce jen před spaním. Odstavení proběhlo tak, že jsem jednou po návratu z chalupy samou únavou prostě zapomněla…:-) Sice jsem si to tak nepředstavovala, ale dcera ani nemrkla a bylo po kojení. Mnohem víc než prsa ji zajímá můj pupík 🙂 Nikdy nepila z lahve, přešly jsme rovnou na hrneček, jí sice málo, ale jí – nedávám jí žádné sušenky, slazené kaše a všechno, co na nás sype reklama, občas nějaké bio, prostě se snažím o zdravou stravu, sama vařím. Vím, že je kojení prima, ale nechtěla jsem, aby se na mě sápalo pobíhající a pokřikující dítě – v jedné ruce rohlík, v druhé prso. A taky se chci dát do kupy před dalším těhotenstvím. A co se týče toho uklidňování kojením – viz předchozí příspěvky – pokud dítě upadne nebo se mu stane nějaké jiné „neštěstí“ a hned má v puse prso, je dost pravděpodobné, že se u něj vypěstuje časem nějaká jiná závislost – přejídání, kouření ve stresu a tak.
      Ale každý má svůj vlastní názor, důležité je, aby byly děti spokojené, ale my matky taky. Hodně štěstí všem!

    • Danniella

      Zdravím,
      taky jsem pro to, aby děti byly kojeny, ale Bangladéž je daleko nejen prostorově, ale i možnostmi v oblasti výživy. V krizových situacích je jistě dobré kojit několik let, jinak by přežívalo dost málo dětí, nemyslíš, anonymní? Brát si příklad z podobných zemí mi nepřijde moc účelné.
      Taky mám dojem, že propagace kojení může působit v určitém směru negativně. Vím o několika případech, kdy musela maminka přestat kojit, protože měla dost vážné zdravotní problémy. A při dnešním přístupu z toho může být člověk až moc nešťastný, když mu ze všech stran říkají, že když nekojí, dítě nebude v pohodě.
      Myslím, že plné kojení půl roku a pak s příkrmem do roka určitě stačí, nemám nic proti tomu, když někdo kojí déle, asi to u nás taky tak dopadne. Ale kojit pět let, jak to dělají s úspěchem v Tibetu opravdu nebudu. Většina světa je na tom hůř než my, proto je i průměr v kojení tak vysoký.

    • Anonymní

      Milé děvčata,
      kojení je určitě důležité, mateřské mlíko je mateřské mlíko. Souhlasím ale s tím, že se dnes vytváří určitá až nesnesitelná propaganda.Často se argumentuje, že uměle živené dítě trpí více alergiemi apod., řekla bych, že kojení to pouze oddálí. Já sama dítě kojím plně (momemt. 8.měsíc), bohužel v období mého narození, to zase fungovalo naopak a všude se prosazovala umělá výživa. V životě jsem netrpěla alergií, veškeré dětské nemoci se mi vyhly obloukem(kromě spály), a to jsem navštěvovala veškerá předškolní i školní zařízení. Kojím, protože mi to vyhovuje – pro bližší kontakt s dítětem, navíc nemusím vyvařovat a mlíčko má vždy stejnou teplotu. Bohužel z šílených článků propagujících kojení mi nabíhá husí kůže díky jedné mé negativní zkušenosti. Bohužel jsem těsně před 6.měsícem malého onemocněla střevní chřipkou (virus jsem chytla někde ze vzduchu), 3 dny jsem s ní bojovala, malého přitom kojila – frekvence kojení se zkrátila, protože jsem celou dobu nebyla schopna přijímat vyváženou potravu. A výsledek? Malý jej ode mne čtvrtý den chytil, jelikož díky výlučnému kojení (články typu – nedávejte dítěti láhev, pokud kojíte) nebyl schopen pít z láhve, natož ze lžičky či kapátka. Odmítal vše svědomitě (i UM). Je velmi těžké zvykat dítě na něco nového, když cítí, že vy nejste o.k. Takže příště už vím u dalšího potomka, že tu láhev rozhodně preventivně vytáhnu….Příběh skončil krizově, dehydratací malého a společným pobytem malého a mne na kapacích v nemocnici. Oba jsme zdraví, jen mne mrzí, že jsem mu k půl ročku nadělila takový dáreček. A stačilo dát na selský rozum, a nečíst veškeré rádoby články o výlučnosti kojení. Řeknu vám ta výčitka, že jsme to mohli díky láhvi zvládnout doma sami bez problémů ve mně stále je. Prostě jsem se nachytala na větu typu – láhev nedávejte, dítě pak bude chtít ji a ne prso. U nás je to přesně naopak, závislost na prso. Takže mamči, kojit určitě – rozhodně to ale není samospasné.
      A ještě jedna věc, když se dítě bouchne, dát mu hned prso – mi připadne zcela zcestné. Určitě znáte Pavlovův reflex (příběh psa, kterému dávají jídlo a vždy před tím zazvoní zvonečkem, až se u něj vypěstuje reflex, že po zazvonění, slintá již spontánně…očekává jídlo). Podle mne je lepší se s ním pomazlit, eventuálně ponosit. Účel to splní stejně, navíc to může udělat i tatínek. Anebo mu bude nabízet své prso?

      petra

    • Tabulky!A to je to zlo!

    • Absolutně souhlasím s poslední anonymní. Velice hezky a trefně napsané.
      Já už jsem to tu jednou psala v jiné diskuzi, ale přesto to zopakuji: Známé se narodila dcera v lednu, na preventivních prohlídkách jí dětská doktorka říkala, že málo přibírá, ať přikrmuje Nutrilonem, stále málo přibírala, měla krmit pouze Nutrilonem, i přesto nepřibírala dle tabulek, změnili Nutrilon za Bebu. Pak měla do Beby přidávat ovesné vločky anebo to zalévat vývarem z rýže. Stále přibírala velice málo. Nakonec dr. usoudila, že bude drobná zřejmě po rodičích. Oni jsou totiž oba drobní. Podotýkám, že malá byla spokojená, neplakala a dokonce spala celou noc i při plném kojení. Díky dětské lékařce kojit přestala a dodnes ji to mrzí.

    • Anonymní

      Celosvětově je normální kojit dítě dlouho, např. průměr Bangladéš 3 roky. Co se škodlivin v MM týče, přijde mi paradoxní, že je to pro někoho důvod přestat kojit. A do těla matky se dostaly jak? Škodliviny jsou hlavně ve stravě, včetně výrobků kojenecké a dětské výživy (a velká většina maminek nemá možnost nebo nechce připlatit více např za biopotraviny). Jsou ve vodě, v půdě, před tím neuteče nikdo, nicméně kojení podporuje schopnost organismu bránit se proti nim. Vhodnější by bylo zamyslet se nad tím co obsahují textilie kolem dítěte – a zvolit např BIO bavlnu nebo BIO vlnu bez barviv.
      Velké neštěstí je přístup zdravotníků a dětských lékařů. V porodnici jsem měla štěstí, tam mi sestřičky pomáhaly a poradily. Horší u dětského lékaře – moji dvouměsíční dceru označil jako podvyživenou (vy jste špatná matka! máte to podvyživené!) a dost direktivním způsobem nařídil příkrm. Přičemž ovšem vůbec neporadil jak při příkrmu zachovat i vydatné kojení, jak vybírat savičky apod. Kdybych neměla načteno, nastudováno a kdybych si nenašla i jiné růstové grafy (a neshledala že podle jiných tabulek je dcera normální) a nevěřila absolutně v kojení, tak mě jeho chování dost nabourá… a kolik je takových maminek které z podobných důvodů tohle dětem odepřely… nicméně kojené děti jsou zdravější a to se doktorům taky asi moc nezdá…

    • Karamel závidím Ti noční spánek malému je 13měsíců a kojím snažím se ho odstavit,ale moc mi to nejde když večer začne brečet tak si říkám že uteču do pokoje ke staršímu a vydržím to,že mu dám čaj a prostě vydržim,jenže realita je tvrdá a já zas moc měkká a vždycky naběhnu a prso mu dám a je spokojený.Nemáme dudlík nevím možná by to bylo snažší ale bohužel.Když jsem se ptala pani doktorky jak šetrně odstavit tak řekla ,že šetrně nejde že musím ze dne na den.Ale jak se tak pozoruji tak budu kojit ještě dlouho.Nevadí mi kojení ,ale když už mě po šesté honzík v noci vzbudí tak si říkám že příští noc to vydržím ale bohužel srdce si nedá poručit když slyší ten jeho pláč/někdy i řev/a běžím k němu.Nu což tak hold ještě pár bezesných nocí zvládnu a snad se nám to také povede že se vyspím.

    • lucio1604 držím palečky-koj jak to půjde,my kojíme už 19měsíců spurty jsme měli asi 3.:o)Do 18měs sem kojila 6x za 24hodin a teď 3x-ráno,v poledne a večer-v noci bobeš spí-byly slzičky,ale už sem byla unavená z nočního kojení.Ale úplně sem přestat nechtěla-a světe div se malý to do týdne pochopil.

    • lucia1604

      vím, že je tahle diskuze už rok stará, ale…
      to, co psala Kačka o škodlivých látkách, které přecházejí do mléka – to přecházejí vždycky, i když je dítěti míň než rok :))) a taky bych řekla, že ze špatného ovzduší a podobně se ty toxické látky dostanou tak jako tak do tělíčka dítěte – tedy i nekojeného… nebo děti snad nedýchají ?! Děti by si měly zvykat na kvalitu ovzduší a životního prostředí, celý život je od toho přece neuchráníme…
      Samozřejmě je jasné, že když chce maminka kojit dlouho, musí na to být připravená a to hlavně fyzicky… zdravá žena může kojit jak dlouho chce, ale pokud má maminka nějaký zdravotní problém, tak ho musí buď řešit nebo radši nekojit (když jí to může ohrozit)…
      taky nemám ráda, když se některé maminky „vymlouvají“ na to, že měly málo mléka a proto přestaly kojit… ale asi to opravdu nebude jejich vina… řekla bych, že spíš je nikdo neupozornil na tzv. růstový sprut… to vždycky vypadá, že má maminka „málo“ mléka… důležité je to překonat a nesahat hned po láhvi s UM…
      Já mám zatím 1. dítě (9 měsíců) a kojit budeme, dokud se bude malé chtít :)))) Ale i teď se už setkávám s názory, že už bych kojit neměla… že je to zbytečné…. ale já mám vlastní hlavu a mateřský instinkt, který poslouchám :))) třeba tátova přítelkyně přestala kojit hned po návratu z porodnice… prostě se jí kojit nechtělo… a jedna známá taky přestala kojit hned a to jenom proto, aby mohla chodit do hospody a později i do práce a její maminka se mohla o malého starat ve dne v noci…. a to se mi nelíbí… vím, že kojení není povinnost, ale já bych řekla, že kojení je přirozenost – jsme přece savci, ne? :))))
      Doufám, že jsem se nikoho nedotkla, to bych opravdu nerada… ať si každý kojí jak dlouho chce… důležité je, aby byli všichni zdraví a spokojení :))))

    • Anonymní

      Ahoj holky,chtěla bych také připojit svou zkušenost.Už přesně nevím,kdy to bylo,snad v 1 měsíci malý špatně přibýval na váze a paní doktorka mi dala Nutrilon,abych mu ho zkusila dát po kojení.To jsem však naštěstí neudělala.Jen jsem se trochu zamyslela nad svou životosprávou…Byla jsem ještě „nezaběhnutá“, manžel býval vv práci až do večera, na to noční vstávání taky potřebuje organismus nějaký čas aby si zvyknul…Zkrátka byla jsem vycerpaná a unavená,vůbec se mi nechtělo vařit a ani jsem nijak zvlášť neměla chuť k jídlu.Ale když mě postrašili,že malý málo přibírá,začala jsem pořádně jíst,pít bílou kávu,…Doteď i když třeba nemám chuť ráno snídat,vim,že musím,tak se přemůžu…A ejhle,z maláho bobka byl po pár měsících pěkný cvalda a v 10-ti měsících už vážil přes 10kg.Takže radím-rozhodně se neodbývat s jídlem,vždyť je to i kvůli miminku! Alča

    • Anonymní

      díky za tip.včera sem zkoušela v noci nekojit a malý řval od půl 10 do 1 hodiny, pak spal do 6 a pak sem ho nakojila spal ještě do 8.zkoušela sem ho chlácholit,nepomohlo,zkoušela sem zavřít dveře a nechat ho vybrečet,začal hysterčit.myslím že usnul únavou.myslím že to bere jako velkou křivdu.Nevím jestli to má nějaký smysl,nechci přestat kojit úplně jen v noci,pochopí,že se v noci nejí?Když ho nakojím přes den, tak proč mu nedám v noci,že,když mám.Karamela

    • Danniella

      Zatím nemám osobní zkušenost, ale píše o tom Jiřina Prekopová v knize Když dítě nechce spát. Ostatní rady z této knihy jsem vyzkoušela a funguje to.

    • Anonymní

      Mám 18 měsíčního syna Kryštofa,kojím ráno,v poledne, večer a pak ještě 3x za noc.Chtěla bych přestat kojit v noci,ale malý se budí křičí míno,míno a nepřestane dokud nedostane.někdy zabere trochu čaje nebo jen domluva ale za půl hodinky je zase vzhůru.Hystericky řve a natahuje se ven z postýlky.Nechci přestat kojit úplně jen mě to noční kojení unavuje a taky bych už někam vyrazila s kamoškama:-)))Poradí mi někdo jak na něj? Přes poledne spí i 3hodiny,je možné že přestane spát úplně, když bude spát celou noc? Karamela

    • Danniella

      Sladká voda asi není to pravé označení, ale zdá se mi, že to je tak trochu z extrému do extrému. Nedávno se ještě kojilo co nejkratší dobu, před několika desítkami let dokonce někteří hlásali nekojit vůbec, dnes se zase propaguje kojení do dvou i více let. Rok je podle mě optimální. Už někdo psal, že i v mat. mléku je nemálo škodlivin, takže po zdravotní stránce by se o prospěšnosti delšího kojení dalo polemizovat.

    • 🙁 Omlouvám se za ty překlepy, ještě k té „sladké vodě“, to teda rozhodně není voda, je to prostě mléko, stejně i když kojit přestaneš, tak denní dávka mléka pro batole je půl litru! Já věřím, že to „lidské“ je pro ně přirozenější a lepší než kravské, byť i upravené jako pokračovací Sunar apod. Samozřejmě nikoho nenutím, je to jen můj názor. 🙂

    • To právě záleží na tom, jestli je ta mamka „vycucaná“ nebo ne.Já jsem kojila staršího syna do 11.měs., pak se sám odstavil a měla jsem docela potíže, ještě 3 měsíce po jeho odtavení jsem měla mléko. Injekce pro mne nepřicházela ze zdrav.důvodů v úvahu, tak jsem musela čekat, až laktace sama vymizí. Mladší dceru jsem koujila do 2 a půl, poslední 3 měsíce jen před spaním po obědě a večer a ráno po probuzení. Samozřejmě měla zuby, ze začátku mě kousla asi 2krát, pak hned pochopila, že se to nedělá a že by mlíčko nedostala a už mě nikdy nekousla. V noci spala, nic si nevynucovala a já jsem si to opravdu užívala u vědomí toho, že to je kvůli mému zdraví moje poslední dítko. Osobně znám několik dlouhokojících i do roka přestavších a kolikrát jsou vycucané ty nekojící… :-))

    • Anonymní

      Zdravím všechny, mám pětiměsíčního chlapečka, zatím ještě neví, jak chutná čaj nebo cokoli jiného kromě mléka, ale nezdá se mi dobré kojit moc dlouho přes rok. Slyšela jsem o kojení mluvit dost odborníků a tvrdí, že pro imunitní systém má kojení smysl do půl roku, pak živin v mléku ubývá a v roce už je to vlastně sladká voda. Proč se vysilovat, když klid, jistotu a spokojenost můžu dítěti poskytnout líp, když budu zdravá? Znám pár vycucaných maminek, které kojí dva roky a víc. Od půl roku začnu přikrmovat a do roka asi kojení pomalu ukončím.

    • Anonymní

      Ahoj holky, malé je 9měsíců, stále intenzivně kojím ve dne v noci, protože jíst mi odmítá… Kojení mne baví, je to pro mne to nejkrásnější v životě, ale už jsem byla nešťastná a zoufalá, že malé bude něco chybět, když příkrmy jí minimálně. Stále ji vařím nebo něco nabízím, ale odstrkuje mne, jen mne vidí se lžičkou v ruce, odtahuje se. Je to fakt takový malý závisláček, vůbec si nedovedu představit, že by třeba v noci meměla mne a prso. Zkusila jsem asi 2x ji mléko nedat a bylo to šílené dranma a scény, na to nemám. Tak mohu jen doufat, že začne papat a já do té doby nepadnu vysílením. 😉 Díky za ostatní příspěvky, alespoň vidím, že nejsem sama „divná“, když kojím a kojím… Pěkný den Vám všem maminkám. Renata

    • Ahoj holky, napíšu vám také svoji zkušenost s kojením. Musím nejdříve říct, že dcerka neměla dudlík. V porodnici nám ho nedávali a když jsme ho doma zkusili dát, nechtěla ho. Také jsem po šesti týdnech dostala zánět do prsu. Přesto jsem kojila dál. Dcerka zhruba od té doby prospí celou noc. Na kojení jsem ji nebudila, ani nám to doktorka nedoporučila, protože Hanička krásně přibírala. Laktačních krizí jsme si také pár zažily, ale nepřikrmovala jsem, pouze jsem dávala napít častěji, jak se malá dožadovala. Do šesti měsíců nedostávala ani čaj ani vodu. Zažila jsem si i několi ataků ze strany babičky, která v životě nekojila. Věty typu, že malá pláče, protože mám slabé mléko a že jí mám zkusit dát lahev… A to ji viděla třeba po měsíci na 10 minut!Některé tu píšete o masáži ze strany medií, o tom, jak je prospěšné kojení. Já měla úplně opačný pocit. Prostě ke starší generaci se toto nedoneslo:-( Kolegyně v práci se také podivovaly, že malou kojím např. v šesti měsících. Také chci napsat, že jsem Hanču kojila i na veřejnosti tak do půl roku určitě. To jsem měla běhat v létě na každé nakojení z procházky domů? Někde v parku stranou to snad nemohlo nikomu vadit. Abych to zkrátila, teď je Haničce 21měsíců a je stále kojená. Nevím, dokdy ještě, ale už se asi blíží čas odstavení:-)Neříkám, že je to tak vždy, ale myslím si, že je to na mamce, jestli kojit chce a co pro to chce udělat. Také záleží na tom, jak moc je informovaná. Pokud má například mimčo dudlík v puse od rána do večera, tak se nemůžu divit, že mlíčka ubývá. Nechtěla jsem někoho naštvat, jen píšu své zkušenosti, které by se mi dřív také hodily. Hlavně, mamči, poslouchejte mamku Přírodu:-)

    • mimkys

      Ahojky anonymní z 21,10,
      nemůžu s tebou souhlasit… Já měla zánět jenom jeden, ale mlíko se mi ztratilo a to jsem jí kojila skoro dva měsíce. Druhé dítko jsem kojila přes klobouček! půl roku a pak se mi z ničeho nic nechtěla přisát s kloboučkem nebo bez. Á tak jsme přešli na sunar. Je lepší mít spokojenost na obou stranách nebo aby trpěli obě ne? Ale může se stát, že maminka zažije ňákej otřesnej zážitek a mlíko se tím taky může ztratit. Koj dál, když chceš, nezávidim ti to.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist