Každá maminka by chtěla kojit co možná nejdéle, ale ne vždy se to daří podle jejich představ. I při kojení se musí dodržovat určité zásady, které přispívají ke spokojenosti miminka…
Kojení je pro dítě nejlepší zdroj výživy. Vytváří velmi blízký vztah mezi matkou a dítětem.Kojení dokonce chrání matku před rakovinou prsu a vaječníků, dále rakovinou děložního hrdla a před zvýšenou lomivostí kostí.
Říká se, že kojené děti jsou zdravější a trpí méně alergiemi.
Už v porodnici Vám sestřičky poradí jak kojit, ale bohužel není to tak vždy. Záleží na porodnici a co v ní preferují.
A co všechno tedy správná technika kojení zahrnuje?
Základem je správné držení prsu a správná poloha matky a miminka při kojení.
Než začnete kojit, zvolte pro sebe i dítě pohodlnou pozici. Dejte si k sobě vše co budete potřebovat, plínku, pití pro Vás, mobil. To proto, abyste nemusela během kojení vstávat, nebo aby miminko nebylo vyrušeno.
Ono to je někdy zákon schválnosti. Začnete kojit a v tu chvíli někdo klepe u dveří, nebo zvoní telefon.
Při kojení by mělo být miminko nasměrováno k matce. Zbytečně se nedotýkáme obličeje, aby nedošlo k matení sacího reflexu. Mezi matkou a dítětem by neměla být žádná překážka – ruka, deka, plínka, uzel na zavinovačce. Jen ať je miminko pěkně přitulené k Vám.
Matka přikládá dítě k prsu ne naopak. Bradička je zabořená do prsu.
Kojení nesmí bolet. Bolest při kojení znamená, že poloha dítěte není správná.
Maminka si pak může poškodit jemnou tkáň bradavky a to dokonce už po jednom kojení.
Kojení přerušíme a najdeme si pohodlnější polohu.
Pro kojení existuje několik poloh – poloha v leže, poloha v sedě, poloha v polosedě, poloha tanečníka, vleže na zádech, boční držení.
Při kojení musí být bradavka v úrovni úst dítěte. Drážděním úst bradavkou se vyvolává sací reflex.
Dítě musí uchopit nejenom bradavku, ale co největší část dvorce pod bradavkou.
Dokud dítě saje a polyká, neodtahujeme ho od prsu.
Chceme-li, aby dítě bradavku pustilo, vsuneme malíček do jeho ústního koutku.
Miminko přikládejte podle zájmu, pokud spí, tak ho nebuďte. Však ono si samo řekne, že má hlad.
Po prvním porodu chtěli, abych miminko kojila co 4 hodiny, když malá spala, měla jsem ji budit. Některé maminky dokonce budí pravidelně na kojení i v noci.
Já jsem kojila obě dětí podle toho jak chtěli, rozhodně jsem je nebudila.
Co když se kojení zrovna nedaří?
Důvodů může být více.
Máte plná prsa, ale mléko ne a ne se spustit?
Před kojením si dejte co nejteplejší sprchu, nebo si prsa masírujte krouživým pohybem a jemným tlakem, tak aby to nebylo moc bolestivé.
Mléko teče až moc a dítě nestačí sát?
Kojte v zakloněné poloze, v takovém polosedě. Kojení na chviličku přerušte a pokračujte až mléko nebude tak tryskat, nebo kojte z druhého prsu a mléko odstříkéjte.
Prs je plný, bolestivý, může být také zarudlý, ale mléko neteče?
Matka může mít také teplotu.
Kojte raději pokaždé z druhého prsu a postižený prs vždy odstříkávejte. Až bude vše v pořádku, pokračujte v normálním střídání prsů při kojení.
Jste v porodnici a dělá Vám starosti, že se prsa nenalévají?
Prsa se začínají nalévat asi 3. den po porodu. Může se stát, že je to později 5-6 den po porodu
NEVZDÁVEJTE TO ani nepropadejte panice.
U druhého dítěte se mi prsa nalila až 5. den po porodu a také jsem měla problémy s přisátím. Malého mi po porodu nedali na první přisátí a na pokoj mi ho přinesli až po 6 hodinách. Malý se mi nechtěl přisát a celou dobu jsme s tím bojovali, ale než nás pustili domů, tak se to naštěstí povedlo. Hlavní je nevzdat to při prvním nezdaru. Vždyť se to teprve učíte oba dva.
Ve sprše si pouštějte co nejteplejší vodu a pijte bílou kávu, to podporuje spouštění mléka. Určitě si kupte B-panthenol, nebo něco na popraskané bradavky, bude se Vám to hodit.
Hodně štěstí při kojení a pokud se vše nedaří od začátku jak má, tak to nevzdávejte.
Napsal/a: nuninka
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)
Tak my jsme to měly bez problémů, sice po císaři, ten první den, mi ji nenosili často a ještě ji přikrmili, ale malá byla statečná cucačka, takže jsem to překonaly. Bolavé bradavky jsem neměla, jen jednou na jedné maličký stroupek. Ale těch prvních šest týdnů jsem nedělala nic jiného, než že jsem kojila, bylo to fakt náročné, než se člověk naučí alespoň se u toho pohodlně uvelebit.
I ja mam za sebou „praci“ s tim, abych maly Davidek byl kojeny… a za zitra mu bude pul roku a stale ma mlicko od de mne. Jelikoz mam zkusenosti s odsavackou, tak jsem mu i vcera do jeho prvniho hamani mliko odstrikala, aby mrkvicka sla dobre rozmixovat. Kojeni je pro mne radost a prala bych to kazde mamince.
Vadi mi ovsem, kdyz me kojeni v lidech (maminkach) vyvolava zavist) – jak jsem psala v me clanku, maly zacal plne sat sam az po osmi tydnech a tech prvnich osm tydnu jsem temer nedelala nic jineho nez zkusit mu dat z jednoho, z druheho, oba prsy (jeden po druhem) odsat a za chvili nanovo. Bohu diky, podarilo se! Maly prospiva a ze me je v tomto smeru ta nejstastnejsi maminka pod sluncem!
Poradne tady nic neni…!!!
Ahoj maminky, já mám dvě holčiny (11 let a 17 měsíců).
Při obou jsem měla ze začátku s kojením problémy, ale vše jsme zvládly ještě v porodnici. Prvních pár dnů jsem měla rozpraskané bradavky,prsa se mi nalily až 5 den, několikrát jsem se ptala sestřiček v porodnici a ty mi trpělivě vysvětlovali jak správně kojit. A podařilo se, pak už to byla hračka. Stačilo jen když jsem si před kojením pohrála s bradavkou aby se postavila a pak to šlo samo. Takže maminy, hlavu vzhůru a nevzdávejte to.
Ušetříte si spoustu práce s lahvičkami i penízky za umělou výživu.
Mobile Sliding Menu