Kojení

Rubrika: Kojení

Kojení je nejpřirozenější strava, která miminku zajišťuje všechny potřebné živiny. Již v těhotenství se ženě v prsou tvoří mlezivo zvané kolostrum. Je to tekutina, která obsahuje větší množství bílkovin a minerálních látek. Tohle mlezivo je také první stravou miminka po jeho narození. Kojení mlezivem je tak signálem pro tělo, aby začalo tvořit mateřské mléko…


Miminko se po narození přikládá mamince k prsu. První hodinu po narození má miminko nejsilnější sací reflex, který je důležitý k prvnímu přisátí. Hlavní stimulací pro sání miminka je čichový vjem. Asi to zní divně, ale miminko opravdu cítí vůni mleziva a následně mateřského mléka z matčiných prsou. Sání má také vliv na zavinování dělohy po porodu.

Mateřské mléko se začíná tvořit asi 3 dny po porodu. Někdy to může ale trvat déle. Nejlepší radou pro spuštění mléka je teplá sprcha a pití kávy (melty).
Nalévání prsou může být někdy hodně bolestivé. Zvláště pokud jde o první miminko. V tomto případě pomůže teplá sprcha a obklady.
Pokud máte před kojením prsa nalitá až moc, může mít miminko problém s přisátím. Proto je lepší prsa nahřát a trochu mléka odstříkat nebo nechat volně odtéct.

Jak často kojit?

Zpočátku tak často jak to miminko vyžaduje. Klidně i 10x denně. Pravidelnější kojení se časem ustálí. Pak stačí kojit co 4 hodiny. Ale i pak platí, že kojíme podle potřeby miminka.

Bojíte se, že máte málo mléka?

Nebojte. Po kojení zůstává v prsu ještě asi 70% mléka. Takže opravdu není důvod k obavám. Čím častěji kojíte, tím více se mléko bude tvořit. Pokud se Vám zdá, že to opravdu nestačí, dokojte miminko z druhého prsu. Během kojení rozhodně nedržte dietu. Je potřeba mít dostatek bílkovin, tuků a rostlinných olejů. Když plně kojíte, kila jdou dolů sama. Stačí trocha pohybu a je to.
Měla byste mít dost vyvážené stravy. Přednost tedy dejte celozrnnému pečivu, rostlinným olejům. Jezte ryby, ovoce a zeleninu. Vyhýbejte se nadýmavým a ostrým jídlům (paprika, květák, zelí, luštěniny čerstvé pečivo, ostré koření). Omezte sůl, cukr a sladkosti.
Na pití je nejlepší voda, pak neperlivé minerálky, čaje nebo naředěné džusy. Nedoporučuje se pití perlivých nápojů, kávy a černého čaje a hlavně alkoholu. Miminku také neprospěje, když budete jíst hamburgry nebo hranolky.

Nevíte, co budete dělat bez kafe?

Pijete ráda kávu a teď ji musíte omezit nebo úplně vynechat? Zkuste CARO. Je to cereální nápoj bez kofejnu. Caro je ze 100% přírodních ingrediencí – ječný slad, ječmen, žito a čekanka. A dokonce chutná i dětem.

Technika kojení

Jakýkoliv dotyk v oblasti obličeje a hlavně kolem pusinky vyvolává u dítěte tento reflex – dítě otáčí hlavičku ze strany na stranu a otevírá do široka ústa. Když dítě otevře ústa doširoka – jako při zívání, tak ho honem přistrčíme k prsu a vložíme mu do úst bradavku a co největší část dvorce, hlavně jeho spodní části. Bradavka se v ústech dítěte dotkne horního patra, kde je bod, který vyvolá u dítěte sací reflex a dítě začne sát.
POZOR, nikdy nepřikládáme k prsu kříčící dítě – většinou má nahoře jazýček a nemůže tedy prs správně uchopit. Bude mít bříško plné vzduchu, málo se napije a pak bude mít zase brzo hlad. K tomu ho kvůli nalokanému vzduch bude bolet bříško.

Péče o prsa při kojení?

Již v prvních dnech po porodu se maminka při každém přiložení maminka seznamuje se správnou technikou kojení, která je velmi důležitá. V případě, že dochází k chybám, většinou se to projevuje bolestivostí bradavek, na bradavkách se můžou objevit trhlinky nebo ragády. Pak je třeba zaměřit se nejen na techniku kojení, ale i na nesprávné sání miminka. Je tedy nutné opravit techniku kojení, měnit polohu dítěte při kojení, případně ji upravit tak, aby ragáda byla v koutku úst. Dále se doporučuje přiložit před kojením teplý obklad a vždy nejprve miminku nabídnout prs méně bolestivý. I když je kojení nepříjemné, tak se nedoporučuje omezovat jak délku, tak frekvenci kojení. Nedoporučuje se bolestivý prs odsávat odsávačkou. Spíše odstříkat v teplé sprše rukou.

Léčba

– Po kojení nechat na bradavce zaschnout několik kapek mléka.
– Nechat bradavky volně na vzduchu, aby se lépe hojily.
– Mastičky – Bepanthen, Medela Puralen (tu mohu opravdu doporučit).
– Použít můžete také chrániče bradavek.
– Chicco hydrogelové tampony do podprsenky (jsou senzační, opravdu doporučuji).

Pokud se miminko prsu nepustí samo, maminky musí podtlak přerušit vložením malíčku za vnitřní koutek úst dítěte. Nikdy by neměly kojení přerušit násilím.

Pokud si nebudete vědět ohledně kojení rady, využijte poradnu zkušené laktační poradkyně.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Anonymní

    Presne jak pisete v clanku, Caro je pri kojeni urcite vhodne a zaroven s mlekem supr kombinace!

  • bokul

    Když jsme u toho mražení, já mrazila v plastových kojeneckých lahvích. I když nakonec jsem mražené mléko vylévala do kanálu… kdesi na VD by se o tom dalo někde přečíst :-d (tuším v poradně 🙂 )

  • Marie, samozřejmě záleží na situaci, pokud ze mě pot jen teče, pak ho mrazit nebudu. Mléko ale teklo vlastně přímo do sběračů (měla jsem tuším avent), takže pot nehrozil. A na zmražení „co kdyby náhodou“ pro ty, které jsou líné odstříkávat, ač mají mléka dost, jako já, je to ideální. Samozřejmě jsem je nosila jen doma, na mých už tak velkých prsou to paráda nebyla, do podprsenek jsem se nevešla…. Takže doma, při kojení, po kojení odlít….
    A ještě jeden tip na mrazení – MM jde zmrazit i ve skleničce od přesnídvky (vyvařené). Sklo nepraskne.

  • MarieB

    Použít se dá, ale spíš mi šlo o to, že pokud by je nějaká maminka používala jako já- i ven, tak to tam opravdu nedporučují, protože se člověk přeci jen potí atd. a i mě nepřišlo vhodné to mléko použít. Pokud bych si tyto „misky“ nasadila těsně před kojením-kdy opravdu z druhého prsu mléko téměř tryskalo, tak bych ho použila, ale mít je třeba 2 hodiny nasazené a pak to mléko použít to nee. A děkuji za info, vždy jsem se bála mléko mrazit, tak třeba u druhého dítěte to prubnu ;-). MarieB

  • Marie, samovolně odkapávající mléko se dá použít, pokud se cca každých 30 minut odleje do zavírací nádobky, která je v chladničce a takto sbírané MM se nejspozději tuším do 12ti hodin zmrazí opět v uzavíratelné nádobce pro skladování potravin.
    Do mrazáku lze mléko do nádobky i vrstvit – tzn jeden den naliju 10ml, druhý den na to přiliju 10 ml a tak dál, spotřebovat by se mělo tuším do měsíce?? Musela bych pohledat svoje poznámky. Je třeba si ale na nádobku napsat datum prvního zmrazení a přilévat mléko vychlazené v chladničce.

  • MarieB

    Puralen je super, také mi pomohly chrániče od Farlinu, které zajišťovali, že se bradavky nedotýkaly prádla a zároveň sbírali samovolně odkapávající mléko- které se samozřejmě nedá použít a musí se vylít! MarieB

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist