Stavy působící problémy s kojením a kojení po císařském řezu

Rubrika: Kojení

161049_lactationTento díl seriálu o kojení zaměřím na různé stavy, které mohou působit problém při kojení.

Lze kojit s vpáčenou bradavkou? Jakou polohu zvolit, pokud má dítě malá ústa a krátký jazyk? Kojení po císařském řezu. Alternativní způsoby kojení.

Vpáčená bradavka

Jak jsme si řekli minule, velikost a hlavně vytažitelnost bradavky jsou důležité pro správnou techniku kojení. Někdy dojde ovšem k tomu, že svazek držící bradavku nestačí se zvětšováním prsu v těhotenství a bradavka není dostatečně vystouplá. Pokud je ale vytažitelná, což nejlépe posoudí gynekolog při prohlídce v těhotenství, je možné ještě lecos zachránit. Pokud je těhotenství v pořádku, žena nemá známky předčasného porodu, pak je velice žádoucí používání formovačů bradavek. Ideálně tak od 5.-6. měsíce těhotenství. Zde je určitá šance, že formovač vytáhne vazivo a žena může normálně kojit. Vše ovšem záleží i na tom, jaké se ženě narodí dítě, jakou bude mít anatomii úst apod. Jsou i děti, které zvládnou kojení i s vpáčenou bradavkou. V některých případech, většinou když má žena opravdu bradavky zcela vpáčené, nikoliv jen zploštělé, není jiná možnost, než použití kloboučků při kojení. I takové kojení je cenné a zdravotnický personál porodnice by měl mamince vše důkladně vysvětlit, aby maminka kojení nevzdávala. Jsou ovšem i případy, kdy se kojení přes klobouček nedaří a maminka musí kojení ukončit.

Ústa

Ideální z pohledu kojení je, pokud má dítě velká ústa a velkou bradu. V opačném případě se snažíme najít pro dítě takovou polohu kojení, která bude respektovat jeho anatomii. Správná technika vyžaduje, aby jazyk překrýval dolní ret. Pokud má dítě malá ústa, snažíme se napolohovat dítě tak, aby hlava vytvořila záklon, čímž se předsune čelist vpřed. V některých případech, kdy je uzdička jazyka krátká, dítě nemůže dosáhnout jazykem přes spodní ret, matku kojení bolí, na bradavce a dvorci můžeme pozorovat odřeniny. I v tomto případě je možné použití kojícího kloboučku. Ale opět záleží i na velikosti prsů u matky. Tam, kde by kratší uzdička byla problém, spojením s optimálními tvary prsů, to problém být nemusí.

Rozštěpy

Závažným stavem, který brání v kojení, je rozštěp rtů a patra. U rozštěpů se v součastné době provádí operace do prvního týdne života dítěte, kdy po zhojení nezůstává na rtu žádná jizva. Pak je možné i kojení.

Při rozštěpu patra jde o velkou překážku a případů, kdy i přesto matka kojí, je velice, velice málo. I zde je ale vhodné odstříkávání MM a podávání dítěti alternativním způsobem.

Alternativní způsoby krmení

Často je nutné předčasně narozeného novorozence krmit pomocí sondy zavedené do žaludku. Tam, kde to možné je, dáváme přednost alternativnímu způsobu krmení, který umožňuje aktivní pohyb jazyka. Což je velice důležité pro pozdější kojení.

  • Pomocí stříkačky – stříkačku vložíme do úst a dbáme na to, aby dítě při sání táhlo a spolupracovalo.
  • Stříkačkou po prstu – do úst vsuneme ukazováček, tak, aby nehet směřoval k jazyku a prstem stimulujeme sací bod na patře dítěte.
  • Dokrmování z pohárku – dítě držíme ve vzpřímené poloze, kádinkou se dotkneme rtů dítěte, které následně vysune jazyk. Tuto metodu je možné využít i u nedonošeného dítěte od cca 30tého týdne.
  • Dokrmování lžičkou – lžičku přiložíme k ústům a čekáme, až dítě začne provádět sací pohyby, pak lžičku nakloníme a čekáme než dítě mléko polkne.
  • Krmení dítěte ze suplementoru – při této metodě dítě saje prs, čímž stimuluje produkci mléka, mléko je přiváděno cévkou z kádinky. Dítě dostává odstříkané MM z kádinky, ale zároveň i z prsu.

Jakmile to zdravotní stav dítěte dovolí, přikládáme k prsu matky. Dítě zpočátku sice nebude aktivně sát, ale tento kontakt s matkou je velice důležitý. Tyto alternativní způsoby krmení je vhodné využít i tehdy, pokud matka z různého důvodu nemůže kojit. Kdy je např. nutné nakrmit dítě, pokud maminka musí být hospitalizována apod.

Žádný dudlíček nemůže nahradit mateřskou bradavku, sání z lahve je pro dítě matoucí a vede ke špatné technice kojení. Vždy se tedy snažíme, pokud chceme zachovat kojení, použít jiné metody, nikoliv flašku s dudlíkem.

Kojení po císařském řezu

Po operačním porodu má matka v místě jizvy bolesti, které ji znemožňují normální pohyb.

Jaká je tedy vhodná kojící poloha? Předně musím napsat, že vhodná poloha je taková, která bude vyhovovat matce i dítěti. Byť by poloha vypadala pro nezúčastněného člověka všelijak, někdy je opravdu nutné miminko napolohovat i do ne zcela běžné polohy.

Maminky většinou zpočátku volí polohu vleže. Je velkou výhodou, pokud mamince dokáže vyškolený zdravotník pomoci zaujmou polohu takovou, která ji uleví od bolesti, ale zároveň bude zachována správná technika kojení.

Vhodné je podepření polštáře, avšak jen pod hlavu, v místě krční páteře, nikoliv pod ramena.

Při poloze v sedě je velmi vhodné podložit nohy nízkou stoličkou, záda opřít pohodlně např. o polštáře. Nízká stolička pod nohy kojící matky je ostatně vhodná pro všechny kojící. Tím, že podepřeme nohy, nenapínáme svaly na břiše. Pokud jsou svaly na těle napnuté, hůře se uvolňuje mléko.

Na trhu jsou i další pomůcky pro kojící matky, jako např. kojící polštáře apod.

Předchozí díl seriálu o kojení – Technika kojení
Další díl seriálu o kojení – Výživa kojící matky
Autorka je laktační poradkyně – matka, členka LALI a na portále VašeDěti.cz vede poradnu Kojení.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Anonymní

    Petro, moc hezký článek. Sice nemohu soudit podle praktických zkušeností, ale dobře se mi četl a věřím, že nejen „začínajícím“ maminkám takovéto články pomůžou.
    Těším se na další-)

    Ivča a Domča

  • Zase pěkný článek, musím říct, že jsem měla v porodnici taky polohu s kojícím polštářem na břiše jako Horempadem, ta nám nejvíc vyhovovala.
    Já měla plánovaného císaře a všude jsem před porodem četla, jak se ještě na sále přikládá mimi ale skutek utek, přála jsem si to ale dost dobře si to ani neumím představit, ležela jsem tam jak ukřižovná ( v částečné nakoze), na jedné ruce kapačku, na druhé měřák na tlak, pod prsama plentu…., pak mimi dali manželovi a odnesli… a já jí viděla až asi za další 2- 3 hodiny 🙁 (možná to nebyla taková doba ale mě to připadala věčnost) a to mi sestra jen řekla, že je nalokaná plodovky a že ještě nebude asi pít ale že to mužem zkusit:-( ale jinak byly sestřičky moc hodný :-))
    Ale i přez všechny komplikace, které jsem popisovala už minule se kojení úspěšně rozjelo asi 4 -5. den a trvalo 2 roky a kousek:-))))

  • Peťko, díky za další pěkný článek… Víš, že mě nikdy nenapadlo, že mi malého mohli přiložit ještě v narkóze na sále? Ale zas na druhou stranu, proč by mi o tom neřekli nebo nebylo psáno nic v propouštěcí zprávě? (Třeba v propouštěcí zprávě malého. Ta mi totiž po propuštění vehnala slzy do očí a došlo mi, jak moc měl na mále…)
    Každopádně i nám se podařilo plně rozkojit po neplánovaném císaři a prvním přiložení (alespoň co vím), po 5 hodinách po porodu… A k té poloze – nebyla jsem schopná se hnout, všude spousty hadiček a tak mi malého přiložili v mé pozici vleže na zádech a šlo to… A sál jak ďas… 🙂

  • Ještě bych dodala. Protože jsem měla císaře neplánovaně, tak jsem samo neměla žádné informace o tom, jak to bude s laktací. Když jsem se druhý den zeptala sestřičky, jestli budu moct normálně kojit a kdy se objeví mlíko, tak mi jen mile odpověděla „všechno je to v hlavě“ a opravdu bylo 🙂 Do dvou dnů od porodu jsem kojila naplno.

  • redakce

    Děkuji všem za reakce.
    Horempádem, děkuji za doplnění, tato poloha je po císařském řezu taky určitě fajn. Každá maminka by si měla najít tu polohu, která jí bude vyhovovat, proto je mi líto, jak píše bokul, co se ještě dneska v porodnicích děje. Aby měla maminka zakázanou pro ni dobrou polohu, to je opravdu špatně.

    V-hoffmannova, to je taky krásná ukázka toho, že pokud matka opravdu chce, lze docílit neskutečných výsledků.
    Ano, i kojení je činnost, které je třeba se naučit. I troška MM má pro miminko význam.

    Bokul, toto je téměř ta nejhorší varianta. Velké, nedonošené miminko. K němu řada zdravotníků přistupuje jako k ostatním donošeným dětem, ale takové miminko ještě neumí efektivně sát, trvá mu to delší dobu. Fakt, že bylo přiloženo až po tolika hodinách je až neskutečné. Většina porodnic přikládá miminko mamince k prsu ještě na sále, pokud jde o císařský řez. Maminka o tom ani neví, dospává po narkoze, ale sestřičky dítě přiloží, pokud tomu samozřejmě nebrání zdravotní důvody.
    Velká chyba je, pokud se přijde na problém s bradavkou až po porodu. Přitom už během těhotenství je moře času na nápravu. Toto bohužel rodičky a i lékaři dost podceňují.

    Moc pěkně se mi čtou tyto případy, kdy byl zpočátku velký problém s kojením a nakonec vše dopadlo dobře. Všechny maminky, které zažily něco podobného vědí, že i kojení dokáže být boj.

    Petra Hottmarová

  • bokul

    Diky za clanek.

    Myslim si, ze kojeni obecne je o individualnim pristupu. Tezko rici, co za skoleni jsem vlastne prozila ja.

    Velke (pres 4 kg), nedonosene dite po planovanem cisarskem rezu – prilozene po 28 hodinach… Kdyz jsem prosila o polohu v leze – bylo mi to zakazane. Bylo mi receno, ze mam spatne bradavky (az po porodu – lekari za celou dobu tehotenstvi ma prsa nevideli). Zkouseli jsme to tedy s klobouckem, se suplemetorem, strikackou pres prst…

    Kojeni zachranila vhodna odsavacka (se vsemi to neslo) a odhodlanost to nevzdat (byly to desitky hodin odsavani – maly se sam naucit pit az v 8. tydnu veku, ale nikdy nemel UM – pouze v porodnici dostal smes cistych aminokyselin).

    Kdyz nad tim nekdy premyslim, obavam se toho, zda bych to jeste jednou s podobnymi „komplikacemi“ zvladla.

    Vysledem me ale tesi, Davidkovi zitra bude 13 mesicu a napapa se ode mne, kde si vzpomene – na navsteve, na vychazce v parku, v cekarne u lekare. A ja dekuji Bohu, ze jsme to vybojovali…

    Prala bych uspech s kojenim vsem, kteri maji zajem dite kojit.

  • v-hoffmannova

    Nám klobouček zachránil kojení. Maličká se narodina na hranici nedonošenosti a měla malou a slabou pusinku. Dlouho ji sestry s kojením mordovali. Později už na mě ani nereagovala a jenom plakala kdykoliv ji někdo vzal z postýlky. Pak jsem si na popud jedné starší sestry koupila takový klobouček a po dlouhém přemlouvání se to maličká naučila. Byl to ale boj. Už to vypadalo, že kojit nebudeme. Musela jsem jí ze začátku dávat UM z flašky, protože strašně moc plakala hlady. Musela jsem ji i povzbuzovat tím, že jsem měla ve stříkačce fruktozu, vždycky jsem jí dala klobouček do pusinky a stříkačkou jí trošku stříkla do koutku pusinky. Když ucítila sladké, tak začala tahat a takhle jsem jí po dvouch dnech naučila pít s kloboučkem. Trvalo to 4 dny, než se rozpila. Hodně mi i pomohly sestry a čaje na kojení. Bez nich by mi asi laktace nenaběhla. Sice se říká, že když se dítě naučí pít s kloboučkem, tak už se to pořádně bez něj nenaučí, ale jakmile malá dosáhla 3,5 kg na konci šestinedělí, tak jsem ji to začala pomaličku odnaučovat a ona se to během týdne naučila bez kloboučku. Tehdy strávila u prsu celý den a vlastně jsme jinak nic ten den nedělaly. A od té doby kojení doslova zbožňuje. Ještě že takové vymoženosti dneska jsou. Jinak by jsme nekojily.

  • Když jsem byla ještě v porodnici a začínala kojit po císařském řezu, tak nejvýhodnější pro mne bylo sednout si na postel, opřít se o polštáře, pokrčit nohy, do klína si dát další polštář a na něj položit mimčo 🙂 Vypadá to sice složitě, ale je to velmi pohodlné. Doma jsem kojila v nízském pohodlném křesle a zase dlouho jsem používala při kojení polštář na klín, abych mimčo nemusela držet jen na rukách a jak píše autorka , zbytečně nenamáhala svaly, které to nedovolovaly.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist