Co může škodit mléku

Jako každou maminku, tak i mě zajímalo, jestli je mateřské mléko vystavováno nebezpečným vlivům, a jestli to může nějak ohrozit kvalitu mléka a tím i zdraví miminka. Tak jsem našla odpověď v jednom časopise, kde přímo o tomto tématu psali, že jsme všichni vystavováni působení škodlivých látek a proto se také mluví hodně o tom, že by mohla být miminka ohrožena právě kontaminovaným mateřským mlékem. Napíšeme si pár škodlivýcj látek, které se mohou do mateřského mléka dostat, a jak to ohrožuje miminko. Nebojte se, výsledky jsou vesměs dobré.

„POLYCHLOROVANÉ BIFENYLY
Jen extrémně vysoká hladina polychlorovaných bifenylů PCB(chemické katastrofy) je rizikovější než dítě nekojit.
PCB se mohou podílet na snížení tvorby mléka a snížení obsahu tuku v mateřském mléce.
PCB se kumulují v tukové tkáni, proto by neměly kojící ženy prudce hubnout. Lepší by bylo, kdyby se snažily dosáhnout své původní váhy až kolem šestého měsíce dítěte. Důležité je dodržovat zásady zdravé výživy: snížit podíl potraviny s obsahem živočišného tuku a naopak zvýšit podíl ovoce a zeleniny. Je třeba preferovat především polotučné, nízkotučné výrobky, bez chemických konzervačních látek a aditiv.

TĚŽKÉ KOVY
Těžké kovy (olovo, rtuť, arzén a kadmium) se do lidského organizmu mohou dostat vodou, kravským mlékem a produkty, které jsou z kravského mléka připravovány. V oblastech, kde je obsah těžkých kovů v životním prostředí vysoký, dostává kojené dítě v mateřském mléce méně těžkých kovů než dítě krmené lahví.

OLOVO
Olovo přechází přes placentu do těla plodu. Přenos mateřským mlékem je v podstatě minimální. Při hladině olova v krvi matky pod 40 ug/l jsou hodnoty v mateřském mléce téměř nulové.

RTUŤ
Rtuť je v podobě sloučenin přítomna zejména v průmyslovém odpadu. Ohroženi jsou zejména pracovníci v exponovaných průmyslových odvětvích a lidé konzumující mořské živočichy získané z kontaminovaných vod. Amalgamové zubní plomby představují pro maminky minimální zátěž.

KADMIUM
Kadmium se dostává do organizmu kouřením a mořskými živočichy. Za normálních okolností je kadmium pro kojení nezajímavé. K většímu přenosu může docházet právě placentou.

RADIONUKLIDY
Bylo prokázáno, že v mateřském mléce jsou koncentrace radioaktivního stroncia minimální a nižší než v kravském mléce. Standardně znečištěné životní prostředí by rozhodně nemělo být důvodem nekojit nebo dítě odstavit“.

Takže maminky, nemusíte se ničeho obávat, a pokud dodržujete veškeré zásady, co se týče správného stravování, tak kojte dokud můžete. Dáváte miminku to nejlepší.