Co možná ještě nevíte o mateřském mléce

Rubrika: Kojení

Položili jste si někdy otázky:
Jak vzniká mateřské mléko? Jaké má schopnosti?Co způsobuje, že mléko vytéká z prsu? Proč v těhotenství bradavka tmavne? Abychom mohli odpovědět, je nutné se trošku seznámit s anatomií mléčné žlázy…

Začátek vývoje mléčné žlázy je asi v 6. týdnu nitroděložního života. Mléčnou žlázu si můžeme představit, jako strom s větvemi a listy, které jsou od sebe odděleny vazivovými přepážkami. Dále zde najdeme asi stovku aveolů, kde se tvoří mléko. Ty se spojují do vývodů a ústí na bradavce.

K tomu, aby se mohlo mléko tvořit a vytékat, potřebujeme zejména dva důležité hormony. Prvním je oxytocin, bez kterého by mléko nemohlo téci. Tento hormon potřebuje matka po celou dobu kojení. Spouštěcím faktorem je v prvé řadě sání dítěte. Tím, že dítě saje, do krve matky se uvolňuje oxytocin, který má za následek stahy, díky nímž se mléko může uvolňovat. To, že se do těla začal uvolňovat tento hormon, pocítí většinou matka i jako stahy dělohy, při každém kojení, kdy se děloha vrací do původního stavu před porodem.
Druhým hormonem je prolaktin. Nejsilnějším podnětem pro jeho vyloučení je opět sání dítěte, zvláště v první půlhodině po porodu. Prolaktin ovlivňuje tvorbu mléka v lalůčcích ml. žlázy.

Zde si můžeme popsat situaci, kdy se matce tvoří dostatečné množství mléka, avšak se nevylučuje. Dítě saje, ale neúčelně, mléko sáním nezíská. Důvodem může být blokace oxytocinu, která způsobí, že se mléko neuvolňuje. K tomu může dojít např. bolestí matky při kojení, stresem. Pokud tomu tak je, mléko se tedy logicky přestane tvořit a problém je na světě.

Jistě si kojící maminky všimly, že k uvolnění mléka z prsu stačí kolikrát už pouhá vzpomínka na dítě. Nebo plačící miminko. I zde je to otázka oxytocinu, který způsobil uvolnění mléka.

Složení MM se během kojení mění. Není myslím nutné rozepisovat jednotlivé složky, zaměřím se spíše na zajímavosti.

MM má pro novorozence obrovský význam, mj. i z imunologického hlediska.
Po porodu, kdy je již ukončen přísun obranných látek pupečníkovou krví, jsou obranné látky MM velmi významné.
Zmínila bych např. probiotika. Kojením tak dítě dostává matčiny již osvědčené bakterie, což je pozitivní i vzhledem k častým novorozeneckým kolikám.

Zajímavý je fakt, že tělo matky je schopno prakticky okamžitě reagovat na potřebu některých protilátek ze strany dítěte. Pokud dítě onemocní, je matka schopna „vyslat“ potřebné protilátky dítěti v MM již za pár hodin. Matka tuto informaci získává kontaktem dítěte a bradavky.
I z tohoto důvodu je přínosné kojení do 2 let dítěte i déle.

Příroda vše zařídila do nejmenšího detailu.
Věděli jste např. že pokud by žena kojila výlučně z jednoho prsu starší dítě a z druhého novorozence, bude složení MM v každém prsu jiné?

Napadlo vás někdy, proč během těhotenství bradavka s dvorcem tmavne? Je to stejné, jako ve zvířecí říši. Aby mládě neztratilo samici. Samozřejmě toto není pro ženu a dítě významné, avšak u zvířat jde o velmi důležitý fakt. Dítě tmavý bod, tedy tmavá bradavka, zaujme. Při pokusu bylo ihned po porodu položeno dítě na břicho matky. Po značném úsilí se mu podařilo dostat až k bradavce a úspěšně se přisát.

I když bylo v této oblasti již mnohé probádáno, stále najdeme množství nezodpovězených otázek. Na jednom se ale jistě shodneme. Mléčná žláza vytváří takové mléko, které není možné uměle nahradit.

Další díl seriálu o kojení – Technika kojení.
Autorka je laktační poradkyně – matka, členka LALI a na portále VašeDěti.cz vede poradnu Kojení.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (21 vyjádření)

  • Lien

    Mně tedy taky nepřijde nic úchylnéhé na kojení třeba i čtyřletého dítěte. A je pravda, že dříve to bylo běžné, ještě moje prababička kojila svého nejmladšího syno do pěti let, je pravda, že byla válka, tak trošku i nutnost, ale prostě to tak bylo a nikdo se nad tím nepozastavoval.
    Mně přijde spíš dost divné nekojit ani miminko, když maminka může.

  • Tak musím se přiznat, že kojení 4letého dítěte, mi přijde také trochu divné, ale rozhodně ne úchylné až perverzní, to tedy ne. Zrovna teď jsem poslouchala jednu maminku, jak zrovna mluvila podobně jako vy a její skoro šestiletý chlapec pije Nutrilon před spaním z flašky s dudlem, tak nevím teda…Každý máme prostě jiný názor a jinak své děti vychováváme, někdo je závislý na rodičích někdo se zase lehce dostane do kolektivu…Holky jsem kojila obě a rozhodně bych si neřekla, že nebudu i když byly nemocné obě od malička hodně a nebo se mi v noci moc budily a to bych řekla, že někdy i bývá důvodem proč to některé maminky vzdají:-)

  • Peťka

    Otázka pro anonymní:
    A co je špatného na citové závislosti malého dítěte k rodiči?

  • je to tak….dceru jsem kojila pomálu do třech let.Takže ročník 1988 a klučinu teda míň tak necelý rok a půl a vlastní zkušenost je,že žádný jooo citový závislosti jsem teda nezažila.
    Pěkně dětičky fungovali v kolektivech,žádný „držení“ se máminy sukně.
    Říkám : tady v tomto to rozhodně není.Spíš celkovou výchovou než mateřským mlíčkem.

  • JanaK

    Milá anonymní, konkrétně v Čechách před rokem 1900 bylo dítě běžně kojeno do 3-4 let a nikomu to divné nepřišlo. A že by z takových dětí vyrostli mamánci jsem taky nikdy nezažila. Je dokázáno, že děti, které jsou kojeny dlouhodobě nejsou později závislé, ale naopak se cítí na světě bezpečněji a jsou proto nezávislejší.

  • Anonymní

    Tento clanek mi nasl Mr. Google pri hledani odpovedi na to, proc bradavky v tehotenstvi tmavnou. Nicmene odpoved zde uvedena me rozhodne neuspokojila. 🙂 Pokud maji bradavky mit odlisnou barvu od zbytku kuze znamena to snad, ze cernoskam zase svetlaji? 🙂 …asi ne, mile soudruzky. Co se tyce kojeni, byla jsem kojena 4mesice, pak dostala mamka nejaka antibiotika a tak mi stacila flaska. A nemocna jsem byla podstatne mene nez bratr, ktereho kojila do roku, pak se sam odstavil. Kdyz si predstavim, ze nekdo koji detsko az do 3-4let, tak mi to prijde uchylne az perverzni. Myslim, ze presne takhle probiha vyvoj mamanku. 😀 Ale kazdemu, co si preje. 🙂 Jak rika klasik, komousi to taky mysleli dobre a jak to dopadlo. :))

  • JanaK

    Zdravím všechny, opravdu pěkný článek. Jám mám vyzkoušené obě situace – holku jsem kojila necelé 3 roky a kluka „jen“ 4 měsíce (chytil mě žlučník a byla jsem na tom zdravotně bledě).
    No a nevím, zda je to kojením, ale Barča do dnes (9 let) byla vážně nemocná asi 3krát (spála, angína, neštovice) no a Vašek má bohužel od 10 měsíců opakované febrilní křeče a spoustu dalších drobnějších problémů.
    Protože se kolem kojení stále pohybuji, zastávám názor, že kojení za každou cenu je nesmysl. Kojení je právo maminky, ne povinnost a určitě je lepší odpočatá a usměvavá nekojící maminka, než unavená a nevrlá kojíci mamča. Podle mne jako u všeho, i zde platí všeho s mírou 😀

    Jo a ještě mě napadlo – víte, že kdysy bylo v naší historii normální kojit děti do 3-4 let? Bohužel vinou různých okolností jsme na toto „umění“ zapomněli, a proto naše maminky a babičky nemohou některé věci ohledně kojení pochopit. Dřív se veškeré tyto věci odehrávaly v rodinně – všechny poznatky se předávaly přirozeně z generace na generaci. Proto se snažím svým příkladem tuto tradici znovu obnovit.

  • Pěkně napsané, už chápu, proč moje příbuzná odešla z porodnice s příkrmem s umělým mlékem – způsobila to blokace oxytocinu. Nevěřila jsem, že by se někomu nemohlo po porodu tvořit mléko – nejspíš zdravotní personál nedokázal dostatečně mamince poradil.

  • já kojila milá Petruš z pohodlnosti:)
    Představa,že bych se měla ploužit po kuchyni a připravovat mléko malým v jakoukoliv noční dobu,brrr.

    Ale na naší porodnici si nemůžu stěžovat.Možná to bylo tím,že jsme tam měly starší sestry,které nás co by prvorodičky vyplašené za ten týden pobytu perfektně připravily.Takový rychlo kurs péče o dítě v duchu „nebojte se to zvládnete“.
    Dokonce u malýho,mě se mlíko rozteklo až po týdnu doma,žádné krmení umělé ,s mým souhlasem můj malý Martínek putoval po oddělení z postele do postele k matkám,které byly ochotné si drobka připustit-podotýkám,že to na něm následky nenechalo,žádný proutník z něho není:))))

  • Já kojila osm měsíců a rok. Nedovedu si představit, že bych nekojila, ale chápu maminky, které kojit nemůžou, ne nechtějí

  • Anonymní

    Předně bych chtěla moc poděkovat za reakce!

    HANINO25, před 21lety určitě nebyla taková osvěta, jako je dnes. Získat seriozní informace o kojení, mít možnost poradit se s někým. Vždyť už jen ten přístup v porodnicích, snad ani nekomentovat. Opravdu jsem mile překvapena délkou kojení a smekám!

    Babofko, to je pěkně napsané – MY jsme dokonalé! 🙂
    Otázku vůně bych já napsala asi takto. Mimino po porodu pozná svou matku na základě její vůně. Ne, podle vůně MM, ale podle vůně své matky, to ano. I když novorozence po nějaké době po porodu od maminky odnesou, vůni si již pamatuje.

    Jovanko, to je pravda. Naše maminky a babičky opravdu někdy nechápou. Bohužel, nicméně jim to za zlé nemůžeme dávat.

    Ivčo a Domčo, díky za příspěvek. Opravdu jsem tento článek psala s vědomím, že by se nekojících matek mohl dotknout. Je mi jasné, že maminka, která nekojila své dítě z nějakého závažného důvodu a není jí to lhostejné nemůže reagovat jinak. Chápu to. Opravdu bych ale nerada porovnávala složení MM a UM. Dle mého názoru to nelze. Nicméně i ve svém okolí znám pár žen, které své děti z různého důvodu nekojily a zpětně jim to je líto. Vždy říkám, že nemá cenu koukat zpět, trápit se tím apod. Samozřejmě je nejdůležitější spokojené miminko!

    Bokul, to je skvělé a pokud to půjde v kojení pokračujte! Nejspíš nemá cenu příbuzenstvo nějak přesvědčovat a vysvětlovat.

  • Lien

    Taky nezmiňuji MM, ale UM, nechci však být ve sporu, je to zbytečné, jen mě to na tobě trošku mrzí, ale nic ve zlém. Co se týče UM, jsem prostě hodně zaujatá.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Lien, já ale přece netvrdím, že kvalita MM je špatná. Naopak, já souhlasím s tím, co je v článku, že MM je vyváženou stravou pro děti. Jen jsem prostě zmínila také to, co jsem viděla kolem sebe.Toť celé, žádné hodnocení MM v tom nebylo. To bych napsala jinak:-)

  • Lien

    Ivčo, je jasné, že jako „nekojící matka“ budeš mít takový pohled na kvalitu UM, naopak já jako „kojící matka“ mám pohled úplně jiný. Nekamenuji tě, je to ostatně tvá věc (a ani neznám důvod nekojení), tleskat ti ale taky nebudu, to ale nejspíš ani nečekáš.

  • bokul

    Diky za clanek, me predevsim udelala radost veta:
    „I z tohoto důvodu je přínosné kojení do 2 let dítěte i déle.“

    Na me se divalo pribuzenstvo (nektere) zvrhle uz v Davidkove 6 mesicich… pry, ze mu nedavam dostatecnou vyzivu. Jo a ted je mu 9 mesicu a kojim ho stale… Dosud se nesetkal s kravskou bilkovinou a budu delat vse proto, aby to tak jeste chvili bylo. Sice me ted pri kojeni povali a pijesi v jake poloze si usmysli, ale je zdravy a nemuzu se zbavit dojmu, ze kojeni na tom ma znacke zasluhy…

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Petro, moc díky za hezký článek, nepochybně přínosný. Srozumitelný a jasný, přehledný.Souhlasím s babofkou, že příroda si to dokáže velmi dobře zařídit.

    Nicméně – já nekojila, ani dceru, ani nyní syna, měli UM a marodili hoodně málo oproti jiným dětem z mého okolí, které byli na MM a neustále nachlazené…. Ale prosím – je to jen můj prožitek, zkušenost, co jsem viděla a rozhodně netvrdím, že není pravda, co se píše v článku. To jistě je. Nic nevyvracím a souhlasím.

    Jako „nekojící matka“ bych dodala, že v dnešní době je na trhu dost umělých mlék, které miminku poskytnou rovněž vhodnou stravu (i když nedosáhnou samozřejmě toho samého složení co MM). Vím, že článek není vytvořen za účelem diskuze, na téma, co zmiňuji, přesto jsme měla nutkání to prostě napsat…. Tak mě prosím nekamenujte…..

  • Jovanka

    Taky děkuji za hezký článek. Přestože mám „odkojeno“ několik let, některé věci jsem nevěděla.
    Možná by si to měly přečíst i naše maminky a možná hlavně maminky manželů. Pro ně kojení ve dvou letech je už někdy málem zvrhlost 🙂

  • Lien

    Díky za pěkný článek.

  • Petro, díky za pěkný a poučný článeček… Je úžasné, jak příroda všechno dokonale vymyslela, vytvořila. Dokonalá příroda… dokonalá prsa… MY – ženy – jsme dokonalé!!! 😉
    A Petro, zeptám se, někde jsem slyšela/četla, že se dítě (mládě) dostane k bradavce na základě její vůně. A když si vzpomenu na mého malého „savce“, přisával se většinou se slastně přivřenýma očima… 🙂

  • Pěkně napsaný a moc srozumitelně.
    Za nás se nám akorát řeklo: kojte je to zdravé pro mimi,v mléce jsou látky,které prospívají a hotovo.
    Já kojila malou do třech let a opravdu nebyla tolik nemocná proti známým,kteří přešli brzo na sunar.
    Na tom kojení a střídání prsu něco bude,malá mi často odmítala pravý-ještě jsme si z toho dělali srandu,že je vybíravá:)
    No dneska je jí 21let a já se dovídám proč:)))
    Další důkaz,že se člověk stále učí…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist